Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ECHOLIX - pogłos taśmowy nie daje pogłosu.

06 Sie 2008 23:11 1959 6
 • Poziom 10  
  witam z kolejnym problemem.

  kupiłem echo taśmowe, takie samo jak z tego linka: http://tinyurl.com/6rdxss już jako niesprawne. Na razie nie udało mi się jednak jednoznacznie zdiagnozować usterki. Sprawa wygląda tak, że sygnał z wejścia przechodzi przez urządzenie, można regulować jego głośność i tu wszystko wydaje się być ok. Słychać też, że taśma się porusza, a potencjometr odpowiedzialny za częstotliwść echa w słyszalny sposób przyspiesza lub zwalnia obroty silniczka obracającego taśmę. Niestety z wyjścia otrzymuję suchy sygnał, bez żadnego pogłosu.

  Nie ma on przycisku do bypassowania echa na przednim panelu, ale jest gniazdo jackowe na footswitch. Pomyślałem, że może to kwestia uszkodzonego lub dziwnie działającego (przełączonego stale na "wyłączony") gniazda footswitcha, ale zwieranie gniazda w różnych kombinacjach nie dało żadnego efektu.

  Dlaczego więc pogłos nie działa? Może to uszkodzone głowice nagrywające lub czytające? (tzn jest tam tylko jedna głowica..) Jak sprawdzić czy taka głowica poprawnie pracuje?

  z góry dzięki Wam za pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 42  
  Witam! Na pewno jest tam tylko jedna głowica? Minimum ze dwie, jak nie trzy, coś musi nagrywać coś odtwarzać i jakiś prąd podkładu by się przydał, w mojej są cztery. Może to jest rozszabrowane.
  Jeżeli to jest możliwe, to zrób zdjęcie taśmy z tą głowicą, schematu pewnie nie znajdziesz?
 • Poziom 13  
  Na zdjęciu z ebay widzę 8 ścieżkową (4 ścieżki stereo) kasetę - wynalazek lat 70 ubiegłego wieku.Kasety te były sprzedawane z gotowymi nagraniami a przeznaczone są do specyficznych odtwarzaczy samochodowych.Kaseta posiada wewnątrz rolkę dociskową a odtwarzacz miał ruchomą w pionie głowicę odtwarzającą i dzięki temu można było słuchać jednej z czterech ścieżek stereo.Miałem niestety w rękach tylko wspomniane odtwarzacze, natomiast nie miałem okazji zapoznać się z urządzeniem do ich nagrywania, choć raz widziałem szpulowy AKAI czy też AIWĘ wyposażone z boku w kieszeń na te kasety i właściciel szpulowca wspominał o możliwości ich nagrywania.Możliwe że twoja fabrycznie nagrana kaseta ma blokadę przed zapisem podobnie jak nagrane współczesne kasety compact czy VHS.I właśnie pod tym kątem sprawdź urządzenie- zdejmij obudowę, włóż kasetę i zobacz czy nie ma przełącznika blokującego zapis.
 • Poziom 10  
  witam

  tak, głowice są oczywiście dwie. Ja widząc wcześniej urządzenia z wieloma odtwarzającymi głowicami zapamiętałem że coś tu u mnie jest nie do końca jak w tamtych, tzn że głowic za mało i niestety pamięć dała d*** przez co wydawało mi się, że mam tylko jedną. Ale zaglądniecie do środka pozwoliło to zweryfikować. Głowice są dwie, jest magnesik kasujący, natomiast taśma jest mocno mocno zużyta. Na magnesie było pełno syfu, jakiegoś pyłku reagującego a magnes, jak sądzę właśnie resztki taśmy. Czy jest ośmio ścieżkowa, to trudno zweryfikować, mi wydawało się, że cztero. Kaseta ta jest jednak przeznaczona ściśle do takiego rodzaju urządzeń i nie ma na niej żadnej blokady. Tzn nie mówię, że kaset o takim kształcie nie było w innych zastosowaniach, ale ta pochodzi od firmy będącej właśnie związanej z pogłosami taśmowymi. Prąd podkładu jest, wysokość rzędu kilku milivoltów, nie wiem czy są to przynajmniej okolice odpowiedneij wartości?

  W czasie wczorajszych ponownych testów stwierdziłem (rozkręciwszy wzmacniacz bardzo głośno) rzecz następującą. Skręciłem mix tak, że otrzymywałem sam "mokry" sygnał, tj sam dźwięk echa, i stukając końcówkę kabla włożonego w input echolixa czasem dało się słyszeć w głośniku ciche, nieregularne stukanie. Czy tak może objawiać się ekstremalnie wysokie zużycie taśmy? Zwykle chyba aż tak źle nie jest, ale zwykła taśma nie jest też bez przerwy nagrywana, odtwarzana i kasowana..
 • Admin Grupy Retro
  _Wilq napisał:
  natomiast taśma jest mocno mocno zużyta. Na magnesie było pełno syfu, jakiegoś pyłku reagującego a magnes, jak sądzę właśnie resztki taśmy.

  Taśma się pokruszyła i nie ma na co nagrywać. Wyczyść syf pędzelkiem i odkurzaczem, po czym wymień taśmę.
  Cytat:
  Prąd podkładu jest, wysokość rzędu kilku milivoltów, nie wiem czy są to przynajmniej okolice odpowiedneij wartości?

  Czy tylko ja czegoś tu nie rozumiem...? :D
 • Poziom 10  
  racja, mój błąd. Sam teraz nie pamiętam co było mierzone, sprawdzę jeszcze raz i napiszę jeszcze raz.


  edit: mierzone było napięcie. Czy ktoś może mi powiedzieć jaki powinien być prąd i napięcie podkładu?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  W praktyce bardzo rzadko robiło się pomiary rzeczywistego prądu podkładu zresztą nie jest to przyczyną tego uszkodzenia. Jeśli zupełnie nie będzie tego prądu (napięcie z generatora nie będzie podawane na głowicę) to i tak objawiać się to będzie tylko zwiększeniem zniekształceń. Proponuję sprawdzić najpierw wzmacniacz odczytujący. Stukanie ferromagnetycznym drucikiem po czole głowicy powinno dawać bardzo zdecydowane dżwięki w głośniku. Druga rzecz godna sprawdzenia to czoło głowicy odczytującej (bywały tak wytarte, że szczelina była wielkości ponad 1 mm i czoło miało kształt siodła konnego). Trzecia sprawa to sama kaseta. Trzeba ją rozebrać, wymienić taśmę i sprawdzić szczoteczkę dociskową taśmy. Może być wytarta lub całkiem jej brak. Taka sytuacja skutkuje też brakiem odtwarzania. Jeśli tu będzie wszystko OK. to trzeba przystąpić do głowicy nagrywającej. Wszystko podobnie jak przy odtwarzającej plus sprawdzenie czy sygnał jest do niej podawany (nawet słuchawkami). Oczywiście nie wspominam tutaj o wstępnym pomiarze oporności uzwojeń głowic bo to jest oczywiste zaraz na samym początku.