Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Wykonanie ogrzewania pod這gowego...

07 Sie 2008 08:55 27552 37
  • Poziom 13  
    Witam. Ta jak w temacie, chce wykonac ogrzewanie pod這gowe ( wodne )w 豉zience. Ogrzewanie to robie zw豉szcza dlatego, ze zima pod這ga jest bardzo zimna, pomimo tego, ze grzejnik drabinka nawet sobie grzeje, w pomieszczeniu jest w miare ciep這, a od ziemi... brrr. Mam jednak pare dylematow jak to wykonac, wiec moze ktos cos madrego mi poradzi...
    Do rzeczy : 豉zienka ma ok 5 mkw, rurek nie bede rozk豉da na ca貫j powierzchni, bo odejda mi miejsca pod prysznicem, wc, pralka itd. Mysla貫m , zeby zrobic to w ten sposob, ze rozga貫zi bym sobie zasilanie i powrot grzejnika i rurkami ktorymi zasilany jest grzejnik zasililbym dodatkowo podlogowke. Tu mam pierwsze pytania do fachowcow: jesli bym tak zrobi jakie urzadzenie musia豚ym za這zyc zeby regulowa這 mi temperature wody do pod這gowki, czy moze to byc zawor taki jak w linku?
    Moderowany przez skryn:

Link do aukcji internetowej usun掖em. Regulamin.

Jak i gdzie ( w ktorym miejscu) zrobic odpowietrzenie pod這gowki?

Dodam jeszcze, ze pion zasilajacy 豉zienke jest do parteru poprowadzony rurka miedziana fi 18, pod豉czony jest z niego ma造 grzejnik, a 豉zienka na pietrze jest zasilona rura fi 15. Do tego pionu pod豉czone sa tylko te dwa grzejniki. Czy wystarczy ta rurka fi 15? Czy zlikwidowac redukcje na paterze i do gory tez pociagnac rurka fi 18?

Jest jeszcze jedna sprawa... mianowicie piec moj ma troche za ma豉 wydajnosc ( w nied逝giej przysz這sci bede go raczej wymienia ) i problemem jest to, ze przy najwiekszym biegu pompy obiegowej nie idzie osiagnac temperatury wiekszej ( mrozna zima ) jak 60/65 st na piecu, a na mniejszym biegu pompy powroty grzejnikow nie sa za ciep貫, wiec odpada mozliwosc pod豉czenia pod這gowki pod powrot z grzejnika.
    Zaznaczam, ze nie interesuje mnie jakies tam sterowanie dok豉dne tej pod這gowki i inne bajery, chce sobie ja ustawic, zeby by豉 w miare ciep豉 pod這ga i to wszystko.

Troche namiesza貫m ale moze sie ktos znajdzie co troche chociaz zrozumie z mojego tekstu.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    1 moze to byc zawor taki jak w linku
    2 zaw鏎 z odpowietrzeniem
    3 Wystarczy fi 15
    4 maksymalna temperatura wody nie mo瞠 przekroczy 55蚓, oczywi軼ie instalacji pod這gowej
  • Poziom 13  
    No to juz prawie jestem w domu :D. Chodzi mi jeszcze o te odpowietrzenie. Zawor z odpowietrzeniem tzn ten zawor termostatyczny musi miec odpowietrzenie ( nic tam nie pisze w linku, zeby mia ), czy dodatkowo na powrocie za這zyc odpowietrznik?
    Dzieki za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Nie po prostu kup zaw鏎 z odpowietrzeniem.Lub tak jak piszesz za堯 odpowietrznik na powrocie.
  • Poziom 43  
    lord232! napisa:
    2 zaw鏎 z odpowietrzeniem
    3 Wystarczy fi 15
    4 maksymalna temperatura wody nie mo瞠 przekroczy 55蚓, oczywi軼ie instalacji pod這gowej

Sk康 takie wnioski?
    Temperatura nie mo瞠 mie wi璚ej ni 27蚓 do pod這g闚ki. Poza tym NIE WOLNO pod陰czy jej do sieci z grzejnikami CO.
    Co do uk豉dania nie ma wi瘯szego znaczenia czy zrobisz '郵imaka' czy 'w篹yk' ;)
  • Poziom 43  
    Kolego lord232!. Tak si sk豉da 瞠 wielokrotnie zak豉da貫m ogrzewanie pod這gowe i temperatura wody NIE MO浩 mie 55蚓 - chcia豚ym zobaczy koleg na pod這dze podgrzanej do tej temperatury ;)
    Poza tym na tej stronie co j poda貫 jest taki tekst:

Code:
    Temperatura pod這gi w tych warunkach, dla osi庵ni璚ia 膨danej wydajno軼i cieplnej powinna wynosi 21蚓.

Ni jak si to ma do 55蚓.
    Co prawda jest na tej stronie r闚nie napisane 瞠

Code:
    maksymalna temperatura wody nie mo瞠 przekroczy 55蚓

ale tu chodzi o system solarny - chodzi o to 瞠by nie zagotowa wod bo nast徙i rozszczelnienie instalacji w lekkim tego s這wa znaczeniu (przy zamkni皻ej instalacji).
  • Poziom 27  
    Nie m闚imy o temperaturze pod這gi ale o temperaturze wody prawda.
  • Poziom 43  
    lord232! napisa:
    Nie m闚imy o temperaturze pod這gi ale o temperaturze wody prawda.

Nie wiem jak to pro軼iej wyja郾i. Je郵i woda w rurze zamontowanej w pod這dze mia豉 by 55蚓 to jaka musia豉 by by strata ciep豉 w warstwie dziel帷ej j od 'g鏎y' pod這gi? Kolosalna. To chyba logiczne. Poza tym ciep這 'idzie' do g鏎y dlatego wy瞠j napisa貫m max. 27蚓.
  • Poziom 27  
    Strata ciep豉 b璠zie zawsze ale efekt b璠zie dobry.Aha m鎩 b陰d ,nale篡 za這篡 zaw鏎 a termostatem(regulacj temperatury).
  • Poziom 13  
    To ten zawor z linku nie bedzie dobry? Troche sie w tym potraci貫m teraz :). Przeciez pisze, ze jest to zawor termostatyczny ( z regulacja temperatury ) :)
  • Poziom 27  
    Dobry dobry tylko ja si zamiesza貫m.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    kolego ja tak zrobi貫m i hula- tr鎩nik na zasilaniu kaloryfera i do pod這g闚ki na powrocie pod這g闚ki ogranicznik temperatury firmy danfoss typ jsm-01-00453 i do tego specjalna g這wica typ jfvr 003l1072 10-40 0c na najwy窺zym punkcie powrotu pod這g闚ki odpowietrznik automatyczny lepsze jest rozprowadzenie rurek typu 郵imak lepiej si rozk豉da temperatura zasilanie powr鏒 pozdrawiam
  • Pomocny post
    VIP Zas逝穎ny dla elektroda
    Widzia貫m ju podobny uk豉d.Ale tam pod這g闚ka by豉 niejako powrotem z drabinki 豉zienkowej,to znaczy zasila j powr鏒 przez RTL z pomiarem temperatury.W tym wypadku nie musisz si martwi,瞠 woda w pod這dze b璠zie zbyt gor帷a.Odpowietrza這 si j odpowietrznikiem na drabince.
    To rozwi您anie wydaje si by trafniejsze.
  • Poziom 13  
    Dzieki za pomoc panowie. Gdybym mia jeszcze jakies watpliwosci to sie jeszcze odezwe :) .
    Serwisant, co do twojej propozycji jest to dobre rozwiazanie, tylko, ze u mnie w kaloryferach jest za niska temperatura na powrocie ale to juz jest inna bajka :D
    pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Tradycyjne ogrzewanie. Piec mia這wy ale dorobi貫m do niego podajnik i teraz pale ekogroszkiem.
  • Poziom 13  
    No jezeli na piecu mam 50 stopni to na zasilaniu kaloryfera na pietrze w najdalszym miejscu ( jakim jest 豉zienka ) na zasilaniu kaloryfera bedzie z 45 stopni, na jego wyjsciu temperatura bedzie za niska, zeby zasilac podlogowke. Takie juz mam to centralne :). Niewa積e, wazne jest to, ze idzie pod這gowke zrobic w taki sposob jak chcia貫m.
    Pozdawiam
  • Poziom 13  
    Takie juz mam to centralne. Nie ja je robi貫m. Powierzchnia 250 metrow, 16 grzejnikow...
    Wiem, ze na piecu powinno byc te 60/65 stopni, ale taka temperature to ustawiam gdy jest juz chlodniej na dworze. 柝e dobrany piec poprostu, albo przynajmniej brak zaworu trojdroznego. Jesienia przy 60 stopniach na piecu bys sie w domu ugotowa. Tak jak napisa貫m centralne, to jest inny temat. Jak zmienie piec to powinno byc lepiej. Na razie jednak przyzwyczai貫m sie do takiego stanu rzeczy, daje sobie jakos rade, zim nie marzne, wiec nie jest to jakas pieklaca sprawa.
  • Poziom 13  
    11111olo napisa:
    lord232! napisa:
    2 zaw鏎 z odpowietrzeniem
    3 Wystarczy fi 15

Sk康 takie wnioski?
    Temperatura nie mo瞠 mie wi璚ej ni 27蚓 do pod這g闚ki. bzdura, je瞠li piszesz o temperaturze pod這gi to maksymalna temperatura mo瞠 wynosi a 35 C, a temperatura zasilania nie mo瞠 by wy窺za ni 55 C, tak jak pisze lord Poza tym NIE WOLNO pod陰czy jej do sieci z grzejnikami CO. te nie prawda, to po co producenci oferuj zawory typu RTL
    Co do uk豉dania nie ma wi瘯szego znaczenia czy zrobisz '郵imaka' czy 'w篹yk' ;)

no c騜, cz這wiek si uczy ca貫 篡cie,
  • Poziom 43  
    Wszystko jest prawd, ale zale篡 tylko od:
    -jakie przeznaczenie ma pomieszczenie,
    -kubatury,
    I jak kto chce to mo瞠 pu軼i w pod這g闚k nawet 50 st. ale chyba chodzi o to 瞠by ogrzewa si jak najtaniej.
    Co do uk豉dania w篹yka. Je郵i masz do po這瞠nia 100m2 to 郵imak jest zdecydowanie wydajniejszy - bardziej r闚nomiernie przenosi temperatur. Natomiast w篹yk na wyj軼iu potrafi obni篡 temperatur o par stopni.
  • Poziom 12  
    zgadzam siez tym i temperatura wody w ogrzeaniu pod這gowym mo瞠 mie max 55 stopni ale zaw鏎 na powrocie umo磧iwia regulacj tej temperatury gdyby pod這ga mia豉 powy瞠j 35 stopni przynajmniej u mnie tak to dzia豉
    pozdrawiam:D

Dodano po 4 [minuty]:

co do konieczno軼i zak豉dania odpowietrznika to zale篡 jakie
    jest pod陰czenie do istniej帷ej instalacji przy grzejniku
    u mnie odpowietrza si pod這g闚k poprzez odpowietrznik w grzejniku (my郵a貫m o tym podczas wykonywania instalacji)
  • Poziom 13  
    Witam. Pod這gowke zrobi貫m, niestety nie dzia豉... :not: Kombinuje juz tu pare dni i nic. Przed wylewka pod豉czy貫m wszystko i po kilkakrotnym odpowietrzeniu rurka sie zagrza豉.Pomysla貫m wiec, ze wszystko jest ok. Zrobi貫m wylewke, do trojnikow z pod這gowki dolutowa貫m rurki z grzejnika-drabinki i zrobi貫m probe. Pod這gowki nie puszcza貫m, a mia貫m problem z zagrzaniem kaloryfera. Tak jak pisa貫m wczesniej, jest to najdalszy pion, dosc obciazony. Pokombinowa貫m troche, da貫m pompe na drugi bieg, przyd豉wi貫m zaworami inne kaloryfery i drabinka sie nawet zagrza豉. Wtedy pusci貫m do pewnosci pod這gowke i ... nie grzeje. Kombinuje juz ktorys dzien i nic kompletnie wykombinowac nie umiem :cry: Zasilanie podlogowki jest ciep貫m, powrot zimny i grzeja max trzy rzedy rurek. Pod這gowke odpowietrza貫m na na srubunkach, na powrocie przed zamknietym RTL-u. Ciep豉 woda juz lecia豉, a po skreceniu srubuku i otwarciu RTL-a nie grzeje nadal, wiec podejrzewam, ze powietrza w pod這dze nie ma. Zauwazy貫m jedno dziwne zjawisko, mianowicie gdy odkreci貫m srubunek na powrocie przed RTL-em ( ktory by zamkniety ) to woda sobie lecia豉, ale bez problemu idzie zatamowac ja palcem, natomiast gdy przy odsunietym srubunku odkrece RTL-a to woda z niego leci jakby pod wiekszym cisnieniem, tak mi sie wydaje...
    Do豉czam zdjecie rozga貫zienia pod這gowki i kaloryfera. Moze tam cos pochrzani貫m... nnapewno odpowietrznik nie da貫m w dobrym miejscu ale przeciez to nie jest przyczyna tego stanu rzeczy.

Zawory z prawej strony odcinaja dop造w do drabinki.
    Teraz zrobi貫m probe przy wy豉czonych wszystkich kaloryferach i pompce na 3 biegu i biede sie ma zagrzac, zagrza這 sie moze z dwa rzedy wiecej rurek i koniec :cry:.

Tak wyglda這 przed wylewka.

Mam nadzieje, ze Wy cos poradzicie. Z gory dzieki za odpowiedz!
    Pozdrawiam.
    Mariusz
  • Poziom 43  
    Czy przypadkiem rurka w pod這g闚ce nie jest gdzie za豉mana (zgnieciona) przez co zmniejsza si jej 鈔ednica?

PS. Puszczenie wody szybciej 2x zwi瘯sza 4x opory, dlatego wbrew pozorom zwi瘯szenie ci郾ienia daje skutek odwrotny odp przewidzianego.
  • Poziom 13  
    No w豉snie zwraca貫m uwage, zeby nie zagniesc rurki i raczej ta opcja odpada.
  • Poziom 21  
    co to za g這wica termostatyczna wstawiona jest zr鏏 pr鏏e bez tej g這wicy i zaworu
  • Poziom 13  
    G這wica ta to " Ogranicznik temperatury na powrocie firmy Herz..." jak bede mia wiecej czasu to pokombinuje z wyrzuceniem zaworu... 11111olo jakos nie wpad貫m na to zeby sprawdzac, czy rurka jest drozna :/. Kolega mi mowi, ze podobne mia objawy i jak skroci rurke o 5/6 m to zaskoczy這. W豉snie mia podobnie jak od豉czy powrot pod陶ogowki i przytka palcem, woda gdy natrafi豉 na przeszkode jakby wraca豉 sie i znow probowa豉 sie przecisnac ale bardzo s豉bo i znow jakby sie wraca豉...Dziuwne takie zjawisko. U mnie niestety juz sie nie da skrocic rurki :/...