Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ekran diodowy led jak zbudować porady

kinol64 07 Sie 2008 12:45 17084 30
  • #1 07 Sie 2008 12:45
    kinol64
    Poziom 10  

hej chciałbym zbudować ekran diodowy led (telebin) taki jak maja na koncertach tylko zabardzo nieweim jak prosiłbym o schemaciki iporady jakie to kolory diod maja być jka układać podzespoły i linki ze stronami wszystko na ten temat proszę bardzo ważne........

1 29
  • Mitronik
  • #2 15 Sie 2008 23:32
    tilor
    Poziom 10  

Sądze że porywasz się z motyką na słońce. Telebimy czy kolorowe ekrany na koncertach składane są z mnóstwa mniejszych segmętów, oglądałem gdzieś budowę telebimu o wymiarach 2m na 2m i nie wgłębiając się w szczególy zbudowany był z 8 dużych sekcji paneli led z czego każda sekcja dzieliła się na 4 mniejsze o wym 25 na 25 cm.
    Do tego wszystkiego zbudowane to wszystko było przy użyciu 3mm diod nie rgb ale z osobna czerwonej , zielonej, niebieskiej . Segmęt o wym 25 na 25 zawierał w sumie 60 takich maleństw

0
  • #3 15 Sie 2008 23:41
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak dużo masz pieniędzy? Bo koszt takiego urządzenia idzie od tysięcy do dziesiątków tysięcy złotych w zależności od wielkości urządzenia. Poza panelem z diod, czy to pojedynczych, czy rgb, a pamiętać należy, że muszą one być zgrane pasmami, by dawać światło białe, należy dołożyć do nich blok załączania, kontroler... Do tego zasilacze, komputer sterujący, adresujący i podający sygnał do wyświetlania na poszczególne moduły. Ogólnie prościzna...

0
  • #5 24 Sie 2008 23:53
    pepisboczek
    Poziom 1  

Widziałem program na discovery pod tytułem jak to jest zrobione. Pokazane tam było jak firma Mitsubishi Light ... coś tam robi takie ekrany. Sam sie tym zaciekawiłem wiec oglądałem do samego końca. Kolega tilor dobrze powiedział ze taki ekran składa się z mniejszych segmentów w którym są kolejno ułożone kolorowe diody Led w 3 kolorach. Im większy telebim tym więcej segmentów z diodami. Szczerze mówiąc sam od niedawna zacząłem interesować się elektronika i chciałbym sobie taki mały ekranik zrobić. Na początek jak kolega wyżej powiedział ze taki ekranik 25x25 cm składa się z około 60 diod to myślę ze taki eksperyment na początek by starczył. Można by było podłączyć takie urządzenie do komputera i co prawda nie był by to jakiś wielki telebim ale na początek można by było jakieś małe obrazki wielkości np. ikon lub większych spróbować wyświetlić. Myślę ze to może być fajny temat do rozwinięcia i sam jestem ciekawy jak to działa. Wiec myślę ze można było by się pobawić. Jeśli macie jakieś pomysły co do wykonania takiego urządzenia to proszę o podzielenie się z nami na forum :) POzdro

0
  • #6 25 Sie 2008 13:42
    Dawid_s
    Poziom 17  

Pytanie czy jest sens. Zbudowanie samemu ekranu o powierzchni np. 20 m2 kosztowało by pewnie z 500 tys. jak nie lepiej, a chiński można kupic za 200tys. Doświadczeni elektronicy nie biorą się za takie rzeczy bo to się opłaca tylko przy produkcji taśmowej.

0
  • Mitronik
  • #7 25 Sie 2008 13:47
    kinol64
    Poziom 10  

kolego bez przesady z tym 20 m2

Dodano po 41 [sekundy]:

kolego bez przesady z tym 20 m2

0
  • #9 28 Sie 2008 15:01
    kinol64
    Poziom 10  

fajne zdjęcia ale w rażenia niezrobily bo ja widziałem go z otwarta obudową wyżej jest w szytko napisane jak toś ma takie zdjęcia to niech w zuca

0
  • #10 28 Sie 2008 16:16
    discolitez
    Poziom 13  

Wykosztyjesz sie na to :) Takie bloki sa drogie. Jakies 70tys za blok. Same diody troche kosztyja choc to najmniejszy wydatek z calego bloku. Wszystko to jest zbudowane na bardzo malych ukladach. Niewiem czy jak bys to nawed zrobil to zmiescily by sie same uklady sterujace w 3 szafach :) I pewne taka samoruba by cie wiecej wyniosla niz kupno originalnego (nie skladanego)

0
  • #11 28 Sie 2008 17:38
    ziomal155
    Poziom 15  

o boże jaka ortografia w tym wątku :/ Ekran może troche i skomplikowany i drogi ale elektroniki dużo nie będzie do każdego bloku FPGA, tranzystory(mosfety) do wierszy i kolumn to tego zasilacz. Największym problemem będzie oprogramowanie tego i pieniądze. Życzę udanej pracy.

0
  • #12 28 Sie 2008 18:21
    wd40
    Poziom 21  

Na początek może spróbuj z 2-oma identycznymi TV.
    A LEDy możesz wstawić pomiędzy, żeby ukryć ich obudowy.
    2*TV28'= 800zł, każdy TV zastępuje ponad 4000 diod RGB 3mm.
    8000 LED *1zł = 8000zł.

Sądzę, że w ten sposób z 4 TV i ok 3000 diod RGB można zrobić ekran 60 calowy w granicach 6000zł.

0
  • #13 29 Sie 2008 20:17
    ziomal155
    Poziom 15  

4000 ledow to ciekawe 4000 ledow to matryca 63x63 diody to troche malo TV jest w Pal więc 768x576 to jest ponad 400tys ledow czyli koszt okolo 400tys zł

0
  • #14 30 Sie 2008 08:53
    wd40
    Poziom 21  

ziomal155 napisał:
    4000 ledow to ciekawe 4000 ledow to matryca 63x63 diody to troche malo TV jest w Pal więc 768x576 to jest ponad 400tys ledow czyli koszt okolo 400tys zł

Rzeczywiście pomyliłem się (ekran policzyłem w calach, a LED w cm), ale również Ty nie masz racji.
    Dla 3 mm diod ekran pokryty zostałby ok. 27000 diod.
    Czyli koszt 1 ekranu to ok 30000zł a nie 8000 ani 400000.
    Nie ma sensu przeliczać na PAL bo nie ma takich małych diod - odpowiadających pixelowi telewizora.
    W rzeczywistości można byłoby użyć nawet diod 10mm.
    Zatem moja koncepcja jest jeszcze bardziej ekonomiczna.
    Ekran zbudowany z 4 TV i diod pomiędzy nimi kosztowałby tak jak wcześniej napisałem ok. 6000zł, natomiast taki sam wyłącznie z diod 3mm koło 100000.
    Sam, gdybym pracował w sklepie z TV wziłąłbym się za to. :)

0
  • #15 30 Sie 2008 11:30
    mounter
    Poziom 21  

a ja polecę kupić dobrej klasy projektor, oraz ekran

zabawa w wyświetlacze RGB LED - za drogie i nie osiągalne dla przeciętnego Kowalskiego

0
  • #16 30 Sie 2008 19:22
    wd40
    Poziom 21  

mori.pl napisał:
    a ja polecę kupić dobrej klasy projektor, oraz ekran
    zabawa w wyświetlacze RGB LED - za drogie i nie osiągalne dla przeciętnego Kowalskiego

No właśnie do zabawy projektor jest najlepszy i najtańszy. Niestety na zewnątrz budynku działałby tylko w nocy.

0
  • #17 30 Sie 2008 23:28
    tilor
    Poziom 10  

Przecież taki ekran czy właśnie projektor prezentuje się najlepiej w nocy, no chyba że kolega ma zamiar prezentować np wystąpienia naszych polityków w dziennej porze to ja bardzo przepraszam:-)

Temat uzyskał wiele ciekawych odpowiedzi ale do niczego to chyba nie doprowadzi, zbyt dużo minusów dla przeciętnego człowieka przy budowie ekranu led. Ale proszę się nie martwić i nie tracić nadziei upór to ważna rzecz w elektronice.

0
  • #18 02 Wrz 2008 19:17
    kinol64
    Poziom 10  

projektor sie nie nadaje

0
  • #19 04 Wrz 2008 21:30
    Witgol
    Poziom 19  

Witam
    Wszyscy mówią: niemożliwe do wykonania, nieopłacalne itd....a jednak...sam od jakiegoś czasu przymierzam się do takiej (no - w sumie podobnej) realizacji. Jednak muszę przyznać, że potrzeba trochę gotówki i sporo wiedzy... Bo to nie takie proste, żeby projekt był realizowalny w "domowych" warunkach.
    Co do ekranów LED - żadne projektory czy telewizory LCD nie zapewnią wystarczającej jasności w ciągu dnia...a przecież nie w sposób założyć, że ekran będzie wyłącznie włączany tylko ciemną nocą...
    Ale po kolei. Nie lubię twierdzenia"niemożliwe i nieopłacalne" jeżeli nie podaje się konkretnych liczb.
    Spróbujmy razem po kolei (tak trochę zgodnie z moim projektem).
    1. Najpierw założymy ZNACZNE uproszczenie budowy ekranu, aby można było poznać względnie łatwo "realizowalne" granice. To znaczy: ograniczmy rozdzielczość do np. ekranów typowych prostych PDA lub podobnych prostych MP4 playerów czy innych urządzeń - na przykład 240 x 120. Nie jest to dużo, ale jak ktoś chce powiększać rozdzielczość, to przecież wystarczy pomnożyć moje wyniki...
    2 Zakładam na pierwszy etap ekran WYŁĄCZNIE monochromatyczny. Nie jest ważne, czy będzie np. bursztynowy, czerwony (najtańszy) czy biały (najdroższy). Przecież zrobienie RGB to tylko pomnożenie razy 3... i jeszcze trochę, bo diody np. niebieskie są jeszcze ciągle drogie
    3. NIKT nie wspominał powyżej o stopniu skomplikowania układu sterowania, który przecież MUSI mieć "płynną" np. 8-bitową regulację jaskrawości KAŻDEGO piksela oddzielnie. W sumie to nie aż takie trudne, jak się dobrze wymyśli projekt...
    O'K. Teraz obliczenia aby uzmysłowić złożoność zagadnienia.
    W/g moich obliczeń jednak najdroższą częścią jest zakup diod LED. Ile?
    240x120=28800 sztuk
    Dla zakupów hurtowych pewnie można uzyskać cenę rzędu 20 gr/szt (dla np. diod czerwonych). A wiec:
    28800 x 0.20 = 5760,-
    Na same diody trzeba wyłożyć ok. 6 tys. zł.

A zasilanie? Nikt nie policzył, że ekran jest jednak całkiem energochłonny. Jeżeli założymy zasilanie pojedynczej diody na poziomie TYLKO 10ma, to otrzymamy:
    28800 x 0.01A = 288 A !!!!
    Pamiętajmy - ekran graficzny musi zapewnić zaświetlenie wszystkich diod jednocześnie.To przy 5V zasilania daje zasilacz "tylko" o mocy ok. 1,5 kW

Oczywiście tylko straszę - w rzeczywistości nie będzie to 300A tylko ok. 4 razy mniej. Dlaczego? Oczywistym jest zastosowanie wyświetlania (sterowania) multipleksowanego. Niestety, zastosowanie multipleksu powyżej 1/8 mocno redukuje jasność. Jednak multipleks wymusza zwiększenie chwilowego prądu wysterowanie pojedynczego LEDa. dlatego realnie wymagany prąd zasilania z zasilacza to ok. 50A. To już nie jest tak mało..ale już tak nie straszy - bo to "tylko" ok. 50A x 5V = 250W (zasilacze komputerowe mają więcej). Jednak są to już konkretne problemy przy konstrukcji płytek drukowanych i rozprowadzenia zasilania. A przecież zredukowaliśmy wymiary i rozdzielczość ekrany bardzo mocno. I to tylko dla jednego koloru...

Sterowanie. Jak pisałem wcześniej, należy dla każdej diody zapewnić niezależną regulację jasności świecenia, i to najlepiej co najmniej 8-bitową.
    Spróbujmy więc wyliczyć wymagania dla przepływności bitowej przy systemie bez kompresji i szeregowym przesyle informacji do paneli diodowych. Założenie dodatkowe: aby uzyskać płynność obrazu, należałoby odświeżać go co np. 20 ms. a więc w czasie 20ms musimy wpisać informacje do wszystkich LEDów ekranu, zapisując informacje 8-bitową do "pamięci" każdego piksela. Daje to (przy przesyle wyłącznie szeregowym):
    (28800 pikseli x 8 bitów) / 20ms = ok. 12Mb / sek
    To już całkiem dużo. A przecież zredukowaliśmy rozdzielczość i to tylko jeden kolor... Tym nie mniej jest to ciągle realizowalne nawet"domowymi" metodami.
    Nie wchodząc w szczegóły mojego pomysłu (maksymalna redukcja kosztów i komplikacji układu) potrzeba dla założonej rozdzielczości 240x120 około 225 procesorów (dlaczego tyle? : bo to będzie najtańsza opcja jeżeli chodzi o przepływ informacji i łatwość oprogramowania modułów składowych), co daje kwotę: 225 x 5zł/szt = ok. 1200zł (całkiem niedużo, jak porównać do kosztów samych LEDów).
    Pozostają oczywiście koszty płytek drukowanych i obudowy (to jednak będzie wielkie urządzenie - ok. 1,5m x 2,5m). Ile? Nie wiem teraz. pewnie też nie mało.
    Tym nie mniej łączne koszty dużego monochromatycznego wyświetlacza graficznego nie powinny przekroczyć ok. 10 tys. zł, ostrożnie licząc.
    Jak widać, tak ograniczone założenia konstrukcyjne umożliwiają rzeczywistą realizację ekranu. Oczywiście zwiększanie rozdzielczości i dołożenie RGB znacznie podbije cenę. Jeżeli jednak ktokolwiek chciałby to zrealizować, proponuję małymi kroczkami do przodu (mnie zajęło ok. pół roku wymyślenie schematu tak, aby wszystko było względnie realizowalne i to za rozsądne pieniądze).
    Od razu przepraszam,że nie zamieszczę nigdy schematów projektu, bo będzie to prawdopodobnie projekt komercyjny - ze względu na konkurencyjność cenową.
    Powyższe wyliczenia są tylko informacją dla wszystkich o stopniu skomplikowania projektu, choć - jak widać - przy pewnych znaczących ograniczeniach - dosyć łatwo realizowalnego.
    Sorry za taki dłuuuugi monolog.
    Pozdrawiam.

0
  • #20 04 Wrz 2008 22:26
    wd40
    Poziom 21  

Witgol napisał:
    Dla zakupów hurtowych pewnie można uzyskać cenę rzędu 20 gr/szt (dla np. diod czerwonych). A wiec:
    28800 x 0.20 = 5760,-
    Na same diody trzeba wyłożyć ok. 6 tys. zł.

Nie ma takiej hurtowni, nawet w Chinach, gdzie Ci Fluxy sprzedadzą za 20gr. Za 20gr to można dostać zwykłe LEDy, które zresztą słabo są widoczne nawet w nocy.

Witgol napisał:
    Witam
    Nie wchodząc w szczegóły mojego pomysłu (maksymalna redukcja kosztów i komplikacji układu) potrzeba dla założonej rozdzielczości 240x120 około 225 procesorów (dlaczego tyle? : bo to będzie najtańsza opcja jeżeli chodzi o przepływ informacji i łatwość oprogramowania modułów składowych)

Bez problemów i dodatkowych multiplexerów da się to zrobić na 99 PICach 18F - udostępniają aż 34 I/O (dla amatorów czyli nie smd, w obudowach do montażu powierzchniowego jest jeszcze więcej pinów, więc można byłoby to zrobić dosłownie na kilku PICach)+ serial + około 10MIPS + wystarczający RAM do zapisu tej ilości pixeli w 256 odcieniach.

0
  • #21 05 Wrz 2008 18:35
    Witgol
    Poziom 19  

Cóż - ilu konstruktorów - tyle rozwiązań.
    Chciaż trudno mi wyobrazić sobie typowego PICa który wyrabia sie mając zaledwie 0,25 mikrosekundy na obsługę każdego pojedynczego LEDa. (w tym pobranie z pamięci bajtu jaskrawości, ustawienie PWM itd, nie licząc nawet przyjmowania i analizy strumienia danych obrazowych). Ale wybaczcie, nie znam na tyle tych procesorów.
    (dlaczego 0,25us? odświeżanie co 20ms / 256 stopni jaskrawości / 300diod na pojedynczy procesor)
    Ja zakładałem zaledwie 128 diod na procesor, a i tak są problemy z obsługą.
    Co do diod - jezeli ktokolwiek miał możliwość przyglądnięcia się z biska ekranowi LED podczas pracy - to wie, że pojedynczy led ma zaskakujęco małą jaskrawość. Jasność robi ilość.
    Obliczenia kosztów robiłem dla diod czerwonych - najtańszych jak pisałem.
    Wystarczają w zupełności diody jasne - wykonane przeze mnie wyświtlacze mozajkowe w ten sposób miały całkiem niezłe jasność przy prądach na pojedynczym ledzie zaledwie 6mA (!!!).
    Cóż - każdy konstruktor ma własny punkt widzenia. Proponuję aby każdy sam przymierzył sie do projektu, obliczając koszty elementów (nie tylko diod) i moce obliczeniowe procesorów - wraz z ich ceną jednostkową, możliwością obsługi iluś tam LEDów maksymalnie, wielkości płytek drukowanych, rosnący stopień skomplikowania przy większej ilości diod na pojedynczym module składowym ekranu, zapotrzebowanie mocy na cały ekram itd...
    Serdecznie pozdrawiam.

0
  • #22 11 Wrz 2008 16:03
    kinol64
    Poziom 10  

z diodami to niema ploblemu bo mam znajomego w hurtowni i bede miał za grosze wie c zdjodami niema problemu

0
  • #23 11 Wrz 2008 18:47
    danthe
    Poziom 29  

Koledzy szaleją, 128 diod na procek, a ja tu błądziłem - 70 szt./ procek i to bez regulacji jasności.

ekran diodowy led jak zbudować porady

Rozwiązaniem problemu szybkości transmisji danych do matrycy może być skonstruowanie pamięci (złożenie kilku - kilkunastu kości pamięci SRAM) tak aby uzskać odpowiednią ilość linii danych (dla podnego wcześniej przykładu 160 wyjść danych). Wtedy wystarczyło by przesłać szeregowo tylko 1920 bitów danych przy wygaszonym całym panelu we wszystkich wierszach równolegle. Zakładając sygnał taktujący transmisję szeregową o częstotliwości 1Mhz, da się "załadować" cały obraz w czasie mniejszym niż 1/500 sekundy (np. w czasie trwania impulsu synchronizacji pionowej) a w pozostałym czasie inny procesor mógłby przetważać dane z przetworników a/d i ładować je do tak spreparowanej pamięci.

Pozdr. Daniel

P.S. Padło też pytanie o cenę płytek - wiem że można zamówić płytki dwustronne z metalizacją otworów i soldermaską w cenie ok. 10 pln / dcm2, przy zamówieniu min. 50 dcm2 .

https://obrazki.elektroda.pl/25_1221144661.jpg

0
  • #24 18 Wrz 2008 20:28
    kinol64
    Poziom 10  

ciekawy projekt ale jakj w temacie jak zbudowac anie liczyć koszty diod

0
  • #25 21 Wrz 2008 15:02
    Madrik
    Moderator Robotyka

kinol64 napisał:
    z diodami to niema ploblemu bo mam znajomego w hurtowni i bede miał za grosze wie c zdjodami niema problemu

Też ciekawe rozwiązanie. Ty kumplowi flaszkę, kumpel tobie diód za parę tysięcy złotych... Oj chyba plany przerosły konstruktora i realia trochę nie docierają.
    Owszem - Ekrany składa się z segmentów, a każdy segment nie jest zbyt skomplikowany. No tak. Ale każdy segment wymaga wywiercenia kilkuset otworków na diody - zawsze w tej samej pozycji. zmontowania elektroniki - co takie proste nie jest, bo to nie zasilacz z Kitu do polutowania transformatorówką, a do tego musisz to powtórzyć razy ilość segmentów (jeśli będziesz miał precyzję robota i szczęście chińskiego smoka).
    Sama elektronika i tak będzie droższa od diód, nawet kupionych legalnie.
    A teraz trzeba wszystkie twoje małe dzieła przetestować. I okazuje się, że połowa nie działa... A to scalak przegrzany, a to zimny lut gdzieś w meandrach płytki, a to diody nie zupełnie zgodne ze specyfikacją, a to panel nie ma takiej jasności jak reszta i nie można tego wyregulować...
    Fabryka się nie bawi w naprawy. Biorą po prostu następny panel.
    Ale to przecież drobiazg... :D

Obawiam się, że nawet w wersji ultra light cost - choćbyś miał i tuzin kumpli w hurtowniach, to ta zabawa pochłonie koszt całkiem przyzwoitego samochodu. Pamiętaj, że energia do lutownicy też kosztuje i rachunek trzeba zapłacić. Po ciemku tego składać nie będziesz, ani pod chmurką w dzień. I to też są koszty. No chyba, że sąsiedzi ci zasponsorują kilkadziesiąt kWh gratis.
    A może masz kumpla w elektrowni?
    Wszystkie części trzeba przywieźć do punktu montażu - to ładne parę kilo do wożenia. To też kosztuje.
    I najlepsze na koniec. Do takiego ekranu, trzeba niestety zbudować... ramę. Może sprawdziłbyś ceny np. metrowych kątowników aluminiowych? A to będzie sporo metrów nawet na 2m2 ekranik.

0
  • #26 28 Wrz 2008 10:29
    kinol64
    Poziom 10  

trochę mi pomogliście lecz nie za bardzo ale trudno zabieram sie do pracy sam ale mile widziane odpowiedzi do tego wątku.

0
  • #27 08 Paź 2008 08:26
    wess122
    Poziom 12  

[quote="Madrik"]

kinol64 napisał:
    ........

Obawiam się, że nawet w wersji ultra light cost - choćbyś miał i tuzin kumpli w hurtowniach, to ta zabawa pochłonie koszt całkiem przyzwoitego samochodu. Pamiętaj, że energia do lutownicy też kosztuje i rachunek trzeba zapłacić. Po ciemku tego składać nie będziesz, ani pod chmurką w dzień. I to też są koszty. No chyba, że sąsiedzi ci zasponsorują kilkadziesiąt kWh gratis.
    A może masz kumpla w elektrowni?
    Wszystkie części trzeba przywieźć do punktu montażu - to ładne parę kilo do wożenia. To też kosztuje.
    I najlepsze na koniec. Do takiego ekranu, trzeba niestety zbudować... ramę. Może sprawdziłbyś ceny np. metrowych kątowników aluminiowych? A to będzie sporo metrów nawet na 2m2 ekranik.

Są osobu które czytając ten wątek mają kilkadziesiąt "tyśla" na projekt i chętnie poczytają jeszcze co i jak :)

0
  • #29 10 Paź 2008 02:11
    KJ
    Poziom 31  

Jak by ktoś nie zauważył to do tego panelu jest dedykowana karta graficzna ... jak zresztą do każdego telebimu więc skopiowanie segmentu nic ci nie da ;) Ba jak się dobrze poszuka w sieci to można znaleźć projekty telebimów produkowanych przez chińczyków i przez samych chińczyków udostępnione, w samym module nie ma żadnej "inteligencji" całość stoi na rejestrach i driverach diod... Dane między modułami lecą szeregowo po skrętce utp ale NIE LAN-em to jakiś ich interface wykorzystujący to samo medium ... Koszt budowy takiej tablicy jest gigantyczny wprost. Małą a nawet trochę większą (120x60 LED 1 kolor) można zbudować wcale nie tak dużym kosztem. Faktem niezaprzeczalnym jest że elektronika kosztuje więcej niż drugie tyle co diody.

0