Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przebieg prostokątny

23 Feb 2004 08:01 4160 13
 • Level 18  
  Nie wiem jakiego elementu użyć, aby wygenerować przebieg prostokątny o napięciu 100-600V i częstotliwości 10-20kHz przy pomocy wzorca 5V (z mikrokontrolera). Czy trznzystor (lub triak?) sie do tego nada. Prąd rzędu 300mV.
 • Level 35  
  prąd rzędu chyba 300mA.
  do czego to ma być, wydaje mi się należało by zrobić prostownik (lub podwajacz) napiecia sieciowego z ograniczeniem prądowym i to napiecie kluczować. można zrobic coś w rodzaju najzwyklejszej bramki, a raczej jej wyjscia-dwa tranzystory PNP i NPN sterowane np: optotranzystorami w celu separacji gwalaicznej
 • Level 38  
  To zależy od parametrów tego przebiegu prostokątnego. Jaki jest współczynnik wypełnienia (czas trwania do czasu przerwy) i jakie są kryteria kształtu tego przebiegu a ten prąd to średni czy szczytowy? Można to zrobić na kilka sposobów. Gotowy prawie układ OL (odchylania poziomego) od byle jakiego TV i z dużego zapasu amplitudy (sinusoidy) zrobić obcinacz na poziomie 100 - 600V.
 • Level 18  
  300 mA oczywiście. Z napięciem nie mam problemu. Chodzi mi tylko o jak najprostrze przeniesienie stanu nóżki mikrokontrolera (0 lub 5V), na wyprostowanie napięcie 220V (0 lub 220V). Przy czym układ musi być w stanie zmieniać napięcie z częstotliwością 20kHz. Co do wypełnienia to o to chodzi że musi być zmienne przy stałej częstotliwości, dlatego do sterowania chcę wykorzystać mikrokontroler.W zasadzie do tąd zajmowałem się tylko układami cyfrowymi (5V) i choć może jest to proste to nie wiem jak tego dokonać.
 • Level 42  
  A może by się wzorować na konstrukcjach falowników? Na wejściu prostownik i kondensator filtrujący, a napięcie na obciążeniu załączane transystorem IGBT albo VDMOS , powinny się znaleźć w sieci gotowe projekty.
 • Level 18  
  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy według poprzedniego postu tranzystory IGBT i VDMOS mogą być podłączone E-C do 220V i sterowanie na B 5V?
 • Level 42  
  pawelvod wrote:
  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy według poprzedniego postu tranzystory IGBT i VDMOS mogą być podłączone E-C do 220V i sterowanie na B 5V?
  No nie zupełnie tak prosto, ale jak znajdziesz schemat gotowego falownika, to będziesz miał podane razem z układami wyzwalającymi, pozatym tranzystory VDMOS i IGBT od strony sterowania powinny zachowywać się jak 'zwykle' MOS, więc bardzo prawdopodobne że można je w pewnych warunkach wyzwalać potencjałem między bramką i źródłem/emiterem.
 • Level 24  
  Z tego co czytam to chodzi ci o uzyskanie przebiegu prostokątnego o amplitudzie 100-600v , możesz użyć zasilania sieciowego pod warunkiem izolacji układu 5v od ~220V , np transoptorem , uwagi co do tranzystorów ,
  jest to trochę trudny temat i z uwagi na wysokie napięcie lepiej skopiować jakiś fragment schematu i w trakcie prób cały układ zasilać przez żarówkę np 40W , tak na wypadek zwarcia po stronie wysokiego , wtedy Ci nic nie odpali w powietrze , co najwyżej coś zadymi
 • Level 18  
  Powiem może dokładniej. Chodzi mi o coś takiego jak na załączonym schemacie. Czy to wogle ruszy? Szczególne niepokoje budzi część w żółtym kółku. Jak to zrealizować? Przypominam że częstotliwość 20kHz.
 • Level 24  
  Ten układ raczej wydaje się b. niebezpieczny , bo co jeśli procesor stanie i oba tranzystory zaczną przewodzić , jaka jest świetlówka / lampa , czym jest
  dławik , co ma ograniczać prąd płynący przez układ .
  Z tego co wniskuję ma to być coś w rodzaju świetlówka kompaktowa ??.
  Lepiej weż jakąś starą i przeanalizuj tam zastosowany układ wraz z zabezpieczaniami
 • Level 18  
  Cały układ ma służyć do zasilania zwykłej świetlówki z możliwością regulacji jej jasności świecenia poprzez regulację wypełnienia fali prostokątnej. Dławik w tym przypadku ogranicza prąd płynący przez układ zasialjący. Schemat oczywiście nie jest kompletny, brak zabezpiaczenia wspomnianego wyżej (myślę o bramce NAND i dodatkowym tranzystorze)oraz kilku innych (np. gdy świetlówka się nie odpali itd.). Wszystko to chętnie przekonsultuję, ale na razie chodzi mi czy są tranzystory które spełnuą funkcję tych dwu na schemacie (ja myślę o MJE 13002) i czy zastosowanie tam tylko tarnzystorów to dobry pomysł. Jak się któryś spali to 220V idzie na mikrokontroler, a że jest to część większej składanki to leci wszystko co pod 5V. Nie bardzo wiem jak to odizolować?
 • Level 26  
  Możliwości odizolowania są w zasadzie dwie, albo optycznie (transoptor), albo transformator separujący. Bez izolacji nie tylko świetlówka zaświeci...
 • Level 18  
  Nigdy nie stosowałem transoptorów. Poza zasadą działania moja wiedza na ich temat jest zerowa. Nie wiem jaką częstotliwość jestem w stanie uzyskać przy jego pomocy, czy można go obciążyć 220V, może ktoś ma jakąś notę z parametrami? Nie bardzo wiem czy zastosować go przed czy zamiast tranzystorów. Może ma ktoś kawałek schematu z zastosowaniem transoptora w układzie 5V-220V?
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Temat archiwalny. Zamykam.