Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemione kable FTP do przewodu PE

07 Sie 2008 16:47 6995 11
  • Poziom 2  
    Czy takie uziemienie kabli FTP jest prawidłowe?

screen:
  • Computer Controls
  • Poziom 28  
    na 99% powiem, że tak, ale przewód musi być uziemiony z obu stron!
  • Poziom 11  
    A w jakim celu chcesz uziemiać kabel UTP ? Jak do tej pory nie spotkałem się żeby komuś to było potrzebne.
  • Computer Controls
  • Poziom 18  
    Witam!!!
    @kselos123 - Mowa jest o FTP - "Foiled Twisted Pair" a nie o UTP - "Unshielded Twisted Pair".
    UTP się nie uziemia.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    lipsner napisał:
    Czy takie uziemienie kabli FTP jest prawidłowe?

screen:

bardzo dobre rozwiązanie - pod warunkiem że instalacja 230V jest nowa, i ma dobre uziemienie PE, i w sumie wystarczy z jednej strony - przy rozdzielaczu.
    U siebie mam szczęście często zaliczać różne pierony, i wyładowania elektryczne i to nawet dalekie (nie bezpośrednie w moje instalacje), i komputery podłączone wtyczką z uziemieniem pracują poprawnie, a tam gdzie jakiś mechlacz dał dziwne przedłużki czy wtyki lub gniazda bez ekranu, to prawie co burza to przynajmniej karta sieciowa odlatuje.
    Nie wspomnę o transferach na 100 i 1000Mb przy dobrych kablach z uziemionym ekranem, a bez uziemienia to każde włączenie choćby odkurzacza to zamula transfer.
  • Poziom 18  
    Witam!!!
    Gdzieś czytałem, że nie zalecane jest uziemianie kabla z dwóch stron (przynajmniej w przypadku uziemiania do bolca), ze względu na mozliwość wystąpienia różnicy potencjaów na PE. Jak wiadomo różnica potencjałów = przepływ prądu. Jakie konsekwencje w przypadku dużej różnicy V? Wogóle prawda czy fałsz?
  • Poziom 12  
    Wykonaj proste pomiary,omomierz
    1. czy wtyczka ma 3 bolce i czy bolec uziemiena jest podlaczony do obudowy.(siec)
    2.Female czy jest podlaczony do obudowy .
    Jezeli tak jest nie rob nic obwod z gniazda sieciowego zamyka sie przez obudowe i pdlaczony jest do gniazd female.Zasada choc nie zawsze sie sprawdza masuje sie female i male z jednej tylko strony i w ten sposob jest ekran ciagly.Troche inaczej jest gdy kabel jest przedlurzaczem wtedy female strone laczy sie z ekranem i jednym przewodem ,i na stronie male laczy sie tylko ten przewod w miejsce masy i uzyskuje sie ciaglosc.W twoim przypadku urzadzenie jest przystosowane i nic nie potrzeba robic,chyba ze instalacja twoja nie ma ziemi,to potrzeba zrobic gniazdo sieciowe.Kabla w ten sposob nigdy sie nie zeroje,jak juz co? to obudowy.
  • Poziom 28  
    Powinno się łączyć z obu stron do PE, bo nigdy nie wiadomo po której ze stron nastąpi wyładowanie elektryczne. Prąd jest na tyle leniwy, że płynie tą drogą, gdzie ma krócej ;) Zastosowanie uziemu po obu stronach da ci po prostu dodatkowe zabezpieczenie.
    Podobnie z piorunochronami - z dachu ZAWSZE schodzi kilka przewodów do ziemii - Gadałem z gościem co robi takie ustrojstwo i powiedział, że tak się robi, bo:
    1: Zawsze zleci tam gdzie jest bliżej.
    2. Cześć czasem idzie inną drogą - zmniejszając sam ładunek (rozdziela się na 2, 3 itd...)
    3. Zabezpieczenie na wypadek gdyby któryś z piorunochronów nie wchodził do ziemi ( przerwany drut, najczęściej skradziony :D)

Od kiedy występuje różnica na PE? Wszystko wchodzi w glebę a matka ziemia ma identyczny ładunek praktycznie wszędzie (mówię o naszej szerokości geograficznej, czyli 19 południk). Ale tu mogę się mylić ;)
  • Poziom 2  
    Witam.
    Trudno mnie się zgodzić z przedmówcami. Przede wszystkim obowiązuje zasada,że nie wolno łączyć dwu rodzajów ochron jednocześnie oraz ,że w przypadku prądu stałego zawsze obowiązuje uziemianie.Taką sytuację mamy we wszystkich urządzeniach zasilanych wewnętrznym lub zewnętrznym zasilaczem prądu stałego.( Wyjście zawsze jest po stronie prądu stałego)
    Bolec zerujący gniazda sieciowego domowego coprawda powinien być uziemiony ale odległości od punktu doziemienia punktu spływu nie zapewniają pełnej ochrony.Poza tym podczas wystąpienia dużej asymetrii w sieci zawsze w tym punkcie wystąpi podniesienie wartości napięcia przemiennego.Doprowadzić to może do uszkodzenia urządzeń instalacji.
    Aby zastosować uziemianie jako sposób ochrony w takiej instalacji należałoby użyć transformatora separującego od strony zasilania kompleksu i wtórną stronę zasilania 240 V stosownie uziemić. W takiej sytuacji można zastosować uziemianie , jako,że nie wystąpi inny sposób ochrony. Uziemianie można stosować w każdym rodzaju sieci i dla każdego szeregu napięć.
    Celowość łączenia ekranów kabla z punktem ochronnym też nie wydaje mnie się zasadna, jako że po stronie klienta może znajdować się urządzenie zerowane, bądź uziemione - jakie jest nie wiemy.
    Planując w tej sytuacji jakiekolwiek rozwiązanie trzeba przewidzieć wszystkie sytuacje .
    Pozdrawiam.
    Avisat.
  • Poziom 2  
    Bolec jet podłączony do obudowy (siec), jest to nowa instalacja wiec z uziemieniem. Z jednej strony są kamery IP bez możliwości podpięcia do PE. Ponoć nieuziemiony ekran działa jak antena i ściga zakłócenia. :/
    Żałuję że nie położyłem UTP...:(
  • Poziom 12  
    Sprawdz jaki masz typ kabla i znajdz datasheets jakie potrzeba zainstalowac wtyczki (jakie sa proponowane ).Jezeli masowac ekran to zawsze z jednej strony z dwoch to zrobisz kondensator i wtedy bedzie dobra antena.Z wyladowaniami atmosferycznymi to chyba ci nic nie grozi mysle ze budynek ma pierurochron lub siatke faradaia.I tu odniose sie do przedmowcow ze siatki faradaja odchodzi duzo polaczen z ziemia bo taka jest zasada dzialania tego rodzaju zabezpieczenia,natomiast od piorurochronu odchodzi tylko jedno polaczenie z ziemia.Powracajac do tematu: kabla sie nie masuje ,potrzeba go polaczyc jak zaleca fabryka,sprawdz jakie masz wtyczki i czy one sa przystosowane do tego kabla ktory posiadasz.W przemyslowym wydaniu czasami.... jezeli masz panel w obudowie metalowej scina sie wierzchnia warstwe izolacji i do ekranu kabla robi sie mocowanie typu C,ale wtedy uziemienie podlaczone jest obudowa(panela).Napisz jaki masz kabel? i czy wtyczki po jednej i drugiej stronie maja obudowy metalowe albo sa na masie.

Dodano po 14 [minuty]:

Panowie dobrze ze nie wlaczyla do rozmowy plec przeciwna,prosze sie nie smiac "kabla sie nie masuje tylko......Teraz sobie to czytam i tak jakos wyszlo na wesolo Ha
  • Poziom 28  
    Autor chyba się pomylił, kable FTP nie mają ekranu podłączanego do uziemienia. Taki ekran mają kable STP i SFTP, kable FTP mają tylko żyły w folii aluminiowej która nie jest przewidziana jako ekranowanie podłączane do uziemienia.
    Pozdrawiam.