Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Mastercook PF1100E często nie odwirowuje.

Buniol 08 Aug 2008 09:34 4590 5
Bosch
 • #1
  Buniol
  Level 12  
  Witam.
  Pralka nie chce odwirowywać prania (czasem odwirowuje, zazwyczaj wtedy kiedyj jest pół wsadu, lekkie rzeczy lub po ponownym, ręcznym ustawieniu wirowania). Podejmuje próbę rozłożenia wsadu, zwiększa stopniowo obroty, jednak w pewnym momencie przestaje wirować (nie osiąga pełnych obrotów) i kończy pracę, pranie pozostaje mokre.
  Teraz co sprawdziłem: programator wydaje się ok., hydrostat i połączenie hydrostatu z bębnem wyczyszczone, drożne, sprawne. Pompa i układ wypompowania wody drożny i sprawny. Amortyzatory ok (porównałem ze sprawnymi w sklepie, chodzą tak samo). Tacho daje napięcie podczas pokręcania wałem silnika, bęben podczas obserwacji przy wirowaniu nie bije jakoś specjalnie mocno. W niektórych postach mowa była o regulacji magnesów w tacho, nie bardzo wiem jak to zrobić w tym modelu (czy warto próbować?). Załączam zdjęcie tacho, wygląda tak jakby był potrzebny duży torx. Co jeszcze powinienem sprawdzić? Przeczytałem dużo postów sprawdziłem sugerowane elementy ale nic nie pomaga. Brakuje mi pomysłów.

  Pralka Mastercook PF1100E często nie odwirowuje.

  Pozdrawiam Buniol.
 • Bosch
 • #2
  schnauzerman
  Home appliances specialist
  Sprawdź jakość połączeń z tacho do modułu, połączenia na module ewentualnie przelutuj zimne luty, obejrzyj dokładnie moduł czy nie widać przerw nadpaleń itd...
 • Bosch
 • #3
  Buniol
  Level 12  
  Dzięki za odpowiedź.
  O tym zapomniałem napisać. Płytkę obejrzałem praktycznie na początku moich walk, zimnych lutów było sporo więc je przelutowałem ale obejrzę ją jeszcze raz. Przy okazji sprawdzę okablowanie i stan łączówek.

  Pozdrawiam.
 • #4
  schnauzerman
  Home appliances specialist
  Sprawdź też szczotki silnika czy sie nie wieszają lub się kończą
 • #5
  Buniol
  Level 12  
  Szczotki równo oszlifowane, bez śladów pęknięć czy ubytków, równy docisk, mają jeszcze ok. 2,5 cm zapasu. Okablownanie, złącza nie budzą zastrzeżeń. Dodam, że bęben nie ma luzów na łożysku. Zauważyłem, że wirowanie podczas płukania też jest przerywane, ale po dłuższym bezruchu (ok 2-3 min) pralka pobiera wodę i kontynuuje płukanie a po ostatnim płukaniu jak już pisałem rozkłada wsad zaczyna wirować i po kilku stopniach zwieksznia obrotów wyłącza się. Pomału zapada decyzja o zaukupie nowej pralki bo żona ma już dość mokrego prania a i mnie już wkurzać zaczyna, bo niby wszystko ok. a nie chce działać poprawnie. Myślimy o Boschu WAE24460PL.
 • #6
  Buniol
  Level 12  
  Witam.
  Temat można zakończyć. Pralkę oddałem. Dla zainteresowanych powiem tylko, że znajomi zafundowali sobie do niej fachowca od AGD (i tu szacuneczek bo diagnozę postawił szybko), który obejrzał pralkę stwierdził wadliwe działanie popmpki, wymienił ją (220 zł) i problem ustąpił. Nie wiem jak na to wpadł bo u mnie pompka wodę wypompowywała ładnym, zwartym strumieniem. Ale cóż myślę, że to lata praktyki w zawodzie, a ja do AGD tylko dorywczo (czyli jak coś w domu padnie).

  Pozdrawiam.