Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak działa wzmacniacz antenowy?

terrade 08 Aug 2008 12:56 21650 7
 • #1
  terrade
  Level 36  
  Jak działa wzmacniacz antenowy?  Szukałem w google i na elektroda.pl: jak działa wzmacniacz antenowy, zasada działania wzmacniacza antenowego itp. Nic sensownego dla laika nie znalazłem poza tym, że wzmacniacz ma sens jeśli cokolwiek widać na gołej antenie. Ew.proszę o jakieś linki.

  Przykłady moich wątpliwości:
  1. Anteny siatkowe mają ogromny zysk np.40dB, ale "na chłopski rozum" antena 18dB da lepszy obraz niż antena 9dB + wzmacniacz 30dB (o ile w ogóle coś ten zestaw złapie). Mam rację?
  1a. Co niby wzmacniacz wzmacnia? Przecież chyba nie "moc wypromieniowaną"? Z drugiej strony jak wyłączę zasilacz to nie mam żadnego odbioru na połowie programów, więc dlaczego to "nic" wzmocnione daje "dobry odbiór"?
  2. Wyobraźmy sobie, że mam wzmacniacz AP-107M zewnętrzny Link
  Jak go zamontować mając dwie anteny: VHF i UHF? Przed zwrotnicą (antena->zwr.->wzm.)? Czy dwa przed oboma antenami (antena->wzm.->zwr.)? Sądzę, że nie ma to znaczenia dla siły wzmocnienia natomiast montując przez zwrotnicą wzmocni też szumy zwrotnicy.
 • #2
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Pomiędzy anteną a odbiornikiem jest jeszcze przewód dostarczający energię z anteny do odbiornika. Problem w tym, że im jest on dłuższy tym bardziej tłumi sygnał odebrany przez antenę. Dlatego bezpośrednio po antenie stosuje się wzmacniacz którego zadaniem jest wzmocnić sygnał odebrany przez antenę przynajmniej do poziomu strat w linii. Innymi słowy to taki sam efekt jakby odbiornik podpiąć bezpośrednio pod antenę, co praktycznie jest niewykonalne.
  Marek
 • #3
  Driver-
  Level 38  
  terrade wrote:
  Jak działa wzmacniacz antenowy?

  Szukałem w google i na elektroda.pl: jak działa wzmacniacz antenowy, zasada działania wzmacniacza antenowego itp. Nic sensownego dla laika nie znalazłem poza tym, że wzmacniacz ma sens jeśli cokolwiek widać na gołej antenie. Ew.proszę o jakieś linki.
  Wzmacniacz antenowy działa tak samo jak każdy inny wzmacniacz, na lampach tranzystorach lub układach scalonych. Wpisz w Google "wzmacniacz tranzystorowy" lub "wzmacniacz wysokiej częstotliwości" a znajdziesz mnóstwo informacji.

  terrade wrote:
  Przykłady moich wątpliwości:
  1. Anteny siatkowe mają ogromny zysk np.40dB, ale "na chłopski rozum" antena 18dB da lepszy obraz niż antena 9dB + wzmacniacz 30dB (o ile w ogóle coś ten zestaw złapie). Mam rację?
  Masz rację, ponieważ dobra antena z dużym zyskiem jest najlepszym "wzmacniaczem"
  terrade wrote:
  1a. Co niby wzmacniacz wzmacnia? Przecież chyba nie "moc wypromieniowaną"? Z drugiej strony jak wyłączę zasilacz to nie mam żadnego odbioru na połowie programów, więc dlaczego to "nic" wzmocnione daje "dobry odbiór"?
  Wzmocnione "niczego" na wyjściu daje "nic" czyli nic nie daje :) Oczywiście niema pojęcia takiego jak "nic" gdyż antena odbiera szumy sama również szumi (jak wszystkie elementy elementy elektryczne-elektroniczne), więc te szumy zostaną wzmocnione. Natomiast jeśli w antenie COŚ się zaidukuje, a tym czymś jest sygnał stacji, to ten sygnał/y wzmacnia wzmacniacz.
  terrade wrote:
  2. Wyobraźmy sobie, że mam wzmacniacz AP-107M zewnętrzny Link
  Jak go zamontować mając dwie anteny: VHF i UHF? Przed zwrotnicą (antena->zwr.->wzm.)? Czy dwa przed oboma antenami (antena->wzm.->zwr.)? Sądzę, że nie ma to znaczenia dla siły wzmocnienia natomiast montując przez zwrotnicą wzmocni też szumy zwrotnicy.
  Piszą że to wzmacniacz VHF/UHF więc najlepiej zamontować go za zwrotnicą. Jeśli chodzi o szumy to zwrotnica wprowadza ich bardzo mało, wiec tym przejmować się nie trzeba. Istnieją natomiast inne niepożądane zjawiska jak modulacja skrośna i intermodulacja. Producenci rzadko podają stopień odporności odbiorników na te zjawiska, a są to ważne parametry odbiornika, zwłaszcza gdy chcemy włączyć wzmacniacz o dużym wzmocnieniu, ponieważ wzmacniacz je pogarsza. Zdarza się że włączenie wzmacniacza szrokopasmowego zamiast poprawiać obdbiór, może go pogorszyć. Włączenie wzmacniacza pogarsza też tzw. bilans szumowy, dlatego należy stosować wzmacniacze o jak najmniejszych szumach własnych, wzmacniacze selektywne, najlepiej na określone kanały, w ostateczności na określone pasma. Wzmocnienie dobierać tak aby zrównoważyć tłumienie kabla, w przypadku więcej niż jednego odbiornika w sieci zapewnić odpowiedni poziom sygnału w gniazdkach antenowych.
 • #4
  terrade
  Level 36  
  Dzięki za odpowiedzi, w tym jedną na emaila.
  Naprowadziły mnie jak szukać i nieco mi się rozjaśniło.

  Tym niemniej nadal nie wiem jakim sposobem np.TV4 mocno śnieżący bez wzmacniacza (nie da się oglądać, rwie dźwięk itp.) ze wzmacniaczem ma tylko lekkie śnieżenie? Jak wzmacniacz wydobywa z tego śnieżenia sygnał użyteczny?
 • #5
  Driver-
  Level 38  
  To można łatwo wytłumaczyć. Sygnał z anteny do odbiornika przesyłany jest kablem antenowym. Jednym z parametrów linii przesyłowych w tym kabli antenowych, jest tłumienność. Jak sama nazwa wskazuje, w kablu sygnał jest tłumiony (osłabiany), dodanie wzmacniacza powoduje że sygnał zostaje wzmocniony i ma większy poziom. Aby sygnał mógł być odbierany bez zauważalnych szumów musi być od nich odpowiednio silniejszy. Kolejnym parametrem jest czułość odbiornika. Jest to stosunek mocy (siły) sygnału do mocy szumów na mierzony na wyjściu odbiornika, czułość jest określona i różna dla różnych odbiorników i rodzajów modulacji. Jeśli sygnał w antenie jest zbyt słaby, czyli stosunek jego mocy do mocy szumów jest niewielki, to pomimo że dodamy wzmacniacz stosunek sygnału do szumów nie ulegnie zmianie, ponieważ do odbiornika dociera wzmocniony sygnał i w takim samym stopniu wzmocniony szum. Dzięki wzmacniaczowi kompensowana jest jedynie strata w kablu, lecz bilans szumowy pozostaje bez zmian (a przy kiepskich szumiących wzmacniaczach nawet się pogarsza). Dlatego odbieramy lepiej lecz nadal występuje śnieżenie. Zatem wzmacniacz nie wydobywa sygnału, on tylko wzmacnia to co odbierze antena, dlatego dobra antena jest w całym systemie najważniejsza.
 • #6
  mich4u
  Level 11  
  Wzmacniacze TV - rodzaje i podział

  Wzmacniacze kanałowe (wkładki kanałowe) – Stosowane w średnich i dużych instalacjach zbiorczych, wzmacniają jeden kanał (co jest ich największą zaletą) i są strojone u producenta (co jest ich wadą), najważniejszymi parametrami są: selektywność, czyli stopień tłumienia sygnałów niepożądanych (typowo >25 dB przy odstępie jednokanałowym) i maksymalny poziom wyjściowy (typowo >120 dBuV).
  Typowy współczynnik szumów wynosi ok. 4 dB a wzmocnienie 40 dB. Pozwalają na łatwe łączenie, ze względu na sposób tego łączenia, zestaw posiada dwa wyjścia. Wkładki kanałowe pozwalają na regulację wzmocnienia w granicach 20 dB. W razie zmiany kanału możliwe jest przestrojenie wkładki (cena 25 zł netto).
  (...)

  Wzmacniacze budynkowe - Stosowane w sieciach kablowych jako wzmacniacze pracujące w sieciach rozprowadzających, zazwyczaj jeden na klatkę schodową lub budynek. Posiadają jedno wejście szerokopasmowe, jedno wyjście na pion i często wyjście pomiarowe (o poziomie obniżonym o 20 i więcej dB).
  (...)

  Całość tekstu: Wzmacniacze TV - rodzaje i podział

  Jest tam sporo tego typu informacji - niektóre niestety dostępne po zalogowaniu dopiero (ale tylko kilka). Wszystko zdaje się autorskie przygotowane przez pracowników tej firmy.

  Pozdrawiam.
 • #7
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Ja może te efekty opiszę inaczej - nie patrząc na teorię przewodów koncentrycznych. Antena pasywna (bez wzmacniacza) ma jakiś określony zysk większy bądź mniejszy. Dochodzą jeszcze takie parametry anteny jak współczynnik szumów (3 rodzaje) i inne. W rezultacie otrzymujemy wielkość, która nazywa się S/N - czyli stosunek sygnału do szumu. Jest to bardzo ważny parametr sygnału, który mówi o tym jak "wyraźny" jest sygnał na tle szumu. Dążymy zawsze do tego aby wielkość S/N była jak największa. Gdy amplituda sygnału jest dostatecznie duża i S/N jest duży to taka antena dostarcza wystarczający sygnał aby odbiornik np TV mógł ładnie odbierać. Gdy te dwie wielkości są zbyt niskie stosujemy wzmacniacze. I tu zaczyna się dopiero zabawa. Wzmacniacz wzmacnia dwa parametry: amplitudę i współczynnik S/N. Z tym, że o ile amplitudę wzmocnić jest łatwo to z tym drugim parametrem jest zdecydowanie gorzej. We wzmacniaczach stosowane są tzw filtry optymalne, które to właśnie poprawiają ten nasz współczynnik. Wzmacniacz bez filtracji optymalnej (dopasowanej) wzmocni wszystko łącznie z szumami i będziemy mieli ten sam sygnał co mieliśmy na wejściu tylko o większej amplitudzie. Takie wzmocnienie stosuje się gdy transportujemy sygnał długim kablem aby załagodzić straty wynikłe z tłumienia jakie wprowadza przewód.

  Dlatego najkorzystniejszym zawsze rozwiązaniem jest jak najmniej szumna antena i o jak największym zysku. Na wyjściu takiej anteny po prostu "jest co wzmacniać"

  Z dwojga złego lepszym parametrem jest S/N, bo jeśli on jest dostatecznie duży to po zastosowaniu zwykłego wzmacniacza antenowego mamy zadowalające oba parametry.

  Co do wyłączonego zasilacza to jest to sytuacja jak wyżej. Siatkówka ma dość korzystny S/N, ale bardzo niską amplitudę, którą to właśnie wzmacniamy tym wzmacniaczem. Należy tu jednak podkreślić, że wyjęcie zasilacza z sieci nie "omija" wzmacniacza a tylko go pozbawia zasilania. Objawia się to tym, że taki niezasilany wzmacniacz nie tylko nie wzmacnia, ale wprowadza duże tłumienie czyli po prostu przerwę w układ - dlatego kanały przestają całkiem odbierać.

  Co do TV4 no to sytuacja jest również analogiczna. Antena odbiera sygnał o wystarczającej amplitudzie i S/N a nawet po przejściu przez niezasilany wzmacniacz coś było na ekranie widać. Trzeba też pamiętać o tym, że odbiorniki TV również mają wzmacniacz wejściowy. I tu naprawdę jest mnóstwo, mnóstwo zjawisk np. dopasowanie szumowe, dopasowanie impedancji, dopasowanie wzmocnienia, filtracja dopasowana, tłumienność, zysk, szumy własne anten, przewodów, wzmacniaczy i odbiorników, zjawiska modulacji, intermodulacji, odbić (zarówno w kwestii propagacji jak w przewodach) oraz wiele innych zjawisk, które powodują właśnie te opisane wyżej zjawiska :)

  Jak chcesz o tym pogadać więcej to odezwij się wieczorem na GG.

  Pozdrawiam :)

  Paweł
 • #8
  michaelangel
  Level 11  
  Czyli na przykładzie anteny sat. oprócz dobrego konwertera, przydałby się jeszcze jakiś wzmacniacz aby poprawić sygnał po tych kilkudziesięciu metrach kabla+2 złączki :?:

  Zakładam, że talerz jest ustawiony idealnie 8)