Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyty główne Asus - funkcja AI Nap

-DaReK- 08 Sie 2008 13:29 5378 3
  • #1 08 Sie 2008 13:29
    -DaReK-
    Poziom 10  

Witam, posiadam płytke Asus P5B.
    Po zainstalowaniu programów z płytki dostępna jest funkcja AI-NAP dzięki której możliwe jest "uśpienie" komputera przy zachowaniu aktualnie wykonywanych zadań jak np. ściąganie z ftp. itd. Dzięki temu komputer zużywa mniej energii.
    I teraz pytanie: o ile mniej ?

Ile średnio prądu może zużywać mój komputer w trybie AI Nap ?
    płyta: Asus P5b
    procesor: C2D E4300 @2,4GHz
    pamięć: 4GB Patriot 800MHz
    k. graf: 8600GT
    1 hdd i 1 dvd

Szukałem w internecie, ale nigdzie nie znalazłem. Nie posiadam watomierza tak więc nie potrafię samodzielnie zmierzyć.

• Pomocny post
    #2 08 Sie 2008 16:55
    leonov
    Poziom 39  

Samodzielnie to możesz zmierzyć np. czymś takim

Code:
    http://www.allegro.pl/item411984859_miernik_licznik_zuzycia_energii_okazja_.html

lub bawić się w wyliczenia ale przybliżone.

• #3 08 Sie 2008 17:22
    -DaReK-
    Poziom 10  

Dzięki, myślałem że taki miernik kosztuje koło 100 zł. A 35 zł. to naprawdę niewiele zatem zamówię, a później podzielę się obserwacjami.

• #4 07 Wrz 2008 21:20
    -DaReK-
    Poziom 10  

OK, watomierz przyszedł, więc wszystko ładnie zmierzyłem i co się okazało ? Kolejny zwykły marketingowy chwyt.

Podczas normalnej pracy przy fabrycznym ustawieniu procesora 1.8 GHz pobór prądu wacha się w granicach 95-130 Watt (tryb 2d). Przy czym to 95 to praca bezstresowa, a ok. 130 to obciążenie procka 100 %. Jak się okazało podczas przejścia w tryb Ai-Nap, który rzekomo zmiensza zużycie energii nie dzieje się kompletnie nic poza wygaszeniem ekranu oraz zmniejszeniem obrotów wentylatora na procesorze. Pobór prądu jest nadal identyczny jak podczas zwykłej pracy systemu. Z początku myślałem, że być może to wina Visty 64-bit, jednak po reinstalacji systemu na XP 32-bit dzieje się dokładnie tak samo...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME