Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie się wejścia video w karcie graficznej

andrzejlisek 08 Sie 2008 14:00 2176 0
  • #1 08 Sie 2008 14:00
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Nie wiedziałem, czy post wrzucić do działu Komputery (dotyczy sprzętu komputerowego), czy do działu RTV (dotyczy sprzętu audio/video).

Posiadam kartę graficzną ATI Radeon 9200 z VIVO. Rzeczdotyczy obrazu rejestrowanego przez wejście video.

Posiadam też tuner DVB-C Digit MF4-K http://www.elpiobis.pl/product_info.php/pName/technisat-digicorder-mf4k-cxv

Tuner posiada wyjście Scart, a w menu tunera można wybrać formę sygnału na wyjściu (CVBS, SVIDEO, RGB)

Znam następujące sprawy:
    1. W złączu Euro, jeżeli jest przesyłany sygnał RGB, to synchronizacja jest na tej samej linii, co złącze CVBS (może przenosić pełny sygnał CVBS)
    2. Przy przesyle sygnału SVIDEO do luminancji wykorzystuje sie tą samą linię co do złącza CVBS, a do chrominancji wykorzystuje się linię przenoszącą sygnał składowej czerwonej.
    3. Sygnał CVBS skonstruowany jest w ten sposób, że luminancję przepuszcza się przez filtr dolnoprzepustowy ok. 4,43MHz, a potem ten sygnał sumuje się z sygnałem koloru będącym zmodulowanym sygnałem częstotliwości 4,43MHz

Zrobiłem testy, że przez każde złącze karty graficznej (CVBS i SVIDEO) podłączyłem każdy możliwy do ustawienia sygnał w tunerze.

Otrzymałem następujące obrazy. Teletekst jest funkcją wbudowaną w sam tuner, ale na nim najlepiej widać to, o co mi chodzi. Przy każdym obrazku jest komentarz:

CVBS na SVIDEO:
    Obraz powinien być czarno-biały, bo sygnał Composite trafia do sygnału luminancji w karcie graficznej, a w tym sygnale nie przewiduje się koloru, tylko kolor jest osobno. Tylko nie wiem, czy w tym trybie tuner cokolwiek podaje na czerwony sygnał złącza, który w trybie SVIDEO wykorzystuje sie do przenoszenia chrominancji. I skąd się bierze taki wzorek, widoczny na ostrych kolorach?

SVIDEO na SVIDEO:
    Połączenie i ustawienie prawidłowe przewidziane przez producentów sprzętu.

RGB na SVIDEO:

Zniekształcenia na krawędziach można uzasadnić tym, że na sygnał chrominancji jest podawany kolor czerwony. Mozliwe, że w sygnale synchronizacji jest pełny CVBS, ale ten sygnał jest podawany jako sygnał samej luminancji, więc skąd te kolory? Moim zdaniem obraz powinien być czarnobiały, ewentualnie w dziwacznych kolorach.

CVBS na CVBS:
    Połączenie i ustawienie prawidłowe przewidziane przez producentów sprzętu.

SVIDEO na CVBS:
    Tutaj do komputera podaje się tylko i wyłącznie luminancję, więc skąd komputer bierze kolor, jeżeli chrominancja nie jest podłączona?

RGB na CVBS:
    Tu jest prawidłowo, widać, że w trybie RGB, na sygnał synchronizacji jest podawany pełny sygnał CVBS.

W takim razie czy przyczyna takich zachowań jest w tunerze, czy w karcie graficznej?

Posiadam również magnetowid AKAI VS-G205. Magnetowid posiada złacze SCART. Wykorzystując przejściówkę ze słączami CVBS i SVIDEO podłączałem magnetowid do komputera tak, żeby w komputerze oglądać obraz z odtwarzanej kasety. W przypadku złącza SVIDEO obraz był taki, jak w przypadku CVBS na SVIDEO, a w przypadku połączenia przez CVBS, obraz był prawidłowy. W magnetowidzie nic się nie ustawia co do sygnału na złączu SCART. Czy jest możliwe, że magnetowid VHS nigdy nie rejestruje ani nie oddaje sygnałów RGB?

0 0