Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Anteny J-Pole na 446 i 154 Mhz

herold 08 Sie 2008 18:08 20643 21
 • Anteny J-Pole na 446 i 154 Mhz
  Zbudowałem cztery anteny dwie na 446 Mhz oraz dwie na 154 Mhz. Miałem chwilę czasu i zainteresowało mnie dlaczego znajomy mając PMR nie może połączyć się na odległość powyżej 1500 metrów. Chcąc posłuchać co się dzieje na tym paśmie zbudowałem antenę typu J-pole.
  Będąc w górach nie miałem wielkich nadziei na słyszenie czegokolwiek ciekawego , ale po zestrojeniu i zamocowaniu tej antenki , PMR nagle ożył . Wiem że wielu zacznie że to niedozwolone itd. ale ja chciałem tylko słuchać więc nie ma tu łamania Prawa. Będąc 30 km od Krakowa , słyszę wiele stacji z miasta oraz z miejscowości oddalonych o okło 15 km .
  Drugą antenę zrobiłem dla znajomego który ją skopiował i-- w terenie górskim na dwóch takich antenach rozmawiają na odległość 22km!!!!!!
  Mając jeszcze rurki , a raczej kawałki zachęcony tymi wynikami zbudowałem J-pole dla 154 Mhz , i jakież było moje zdziwienie gdy na 156,85 usłyszałem GOPR z jeziora Rożnowskiego oddalonego o 50 km.
  Diamond X-510 poszedł w odstawkę!! Co prawda J-pole jest bardzo wąską anteną , ale ma skoki w funkcji częstotliwości w paśmie 145 do 168
  nie przekroczył 2,5 odbitej - a przy 154 ma 1,1 WFS . Diamond ma mniejszy zysk - sprawdzone praktycznie! No to teraz trochę techniki. Anteny wykonane z rurek miedzianych CO i kształtek , trójnika i kolanka + zatyczki na rury. Wszystko lutowane typową cyną na pastę. Kabel przylutowany bezpośrednio do anteny i zabezpieczony potem żywicą i watą szklaną ( taki zestaw do napraw karoserii). Po wyszlifowaniu żywicy, miedź potraktowałem wybielaczem i odczekałem dwa dni aby pokazał się tlenek . Pomalowanie podkłdem , a potem co miałem pod ręką wieńczy dzieło. Anteny pracują już rok i nic im nie jest - czyli solidne. Rysunek który zamieszczam wszystko wyjaśnia.Nie namawiam nikogo do łamania prawa , ale jeśli lubicie słuchać co w eterze piszczy - to polecam te konstrukcje.
  Mariusz Herzig
  Anteny J-Pole na 446 i 154 Mhz
  Anteny J-Pole na 446 i 154 Mhz
  Anteny J-Pole na 446 i 154 Mhz

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • TermoPasty.pl
 • #2
  dexter1
  Poziom 14  
  Jaką impedancję mają te anteny i jaki kabel zastosowałeś ?
 • #3
  szajbus91
  Poziom 14  
  Dobra robota ;] Z jakim sprzętem chodzi ta antena?

  P.S. Dodaj zdjęcie na początku
 • #4
  herold
  Poziom 13  
  impedancja dla 154 Mhz to 50Ω i stroi się bardzo dobrze. W tym paśmie słuchałem na Motorola h1000 kabel RFU259 . Druga antena jest podpięta pod niskostratny kabel do instalacji SAT i stroi wyśmienicie z PMR - jakimś DORO.
 • TermoPasty.pl
 • #7
  herold
  Poziom 13  
  zapewne, gdyby nie góry - to dalej by się dało. Ale trzeba miec odbiornik w którym można regulować sqelch - no i anteny muszą być dostatecznie wysoko. Doświadczeni krótkofalowcy w tym paśmie (trochę niżej) mają kilkukrotnie lepsze osiągi , ale pracują na dużo lepszych trx niż taki PMR.
  Z mocą raczej nie szaleją gdyż różnica między 0,5 a 2W w praktyce nie daje bardzo wyraźnego zwiększenia zasięgu - no może komfort korespondencji jest lepszy.
 • #8
  radiomechanik
  Poziom 23  
  Witam koleżeństwo :D Po to wymyślono że PMR ma mieć tylko moc nadajników poniżej wata i anteny zintegrowane konstrukcyjnie z urzadzeniem aby sprzęt zapewniał łączności w granicach maksimum kilku kilometrów w terenie otwartym . Nie jest to złośliwość ustawodawców i strażnika porządku (UKE) tylko ogólne założenie - urządzenia przenośne a małym zasięgu po to żeby można je było powszechnie używać nie zakłócając pracy innych . Zabawy ze zwiększaniem mocy i dokładaniem anten są dobre w mało zaludnionym terenie (czyt małej ilości użytkowników pasma) . Są to prymitywne radiotelefony z mocno okrojonymi układami filtrów antenowych. Przecież to jest straszny sieczkownik - przy dołożeniu większego kawałka druta emituje koszmarną ilośc harmonicznych , a odbiorczo nie jest odporny na zakłócenia . ALE - kto nie kombinuje i nie eksperymentuje to się nie nauczy . Co do wykorzystania profesjonalnego sprzętu PMR - przy pracach instalacyjnych na wieżach całkowicie zrezygnowałem z tego pasma - nawet blokując kodami CTCSS - na wysokości kilkudziesięciu metrów (nie wspominając o pracach na większych masztach) zbiera sie wszystko z promienia co najmniej 20 kilometrów i bardziej się słyszy wszystko dookoła niż tego co jest na dole :D
 • #9
  DarekMich
  Poziom 15  
  Witam,
  Ja osobiście tez mam za sobą wiele udanych prób z PMR'kami i antenami zewnętrznymi, swego czasu wykonałem antenę pełnofalową, konstrukcja dość prymitywna. Był to miedziany drut o przekroju 1mm, i długości coś około 67cm(wtedy to udał się zestroić na SWR<1,5. Efektem takiej pracy uzyskałem łączność na odległości powyżej 25Km(z tym faktem, że odbiorca znajdował się na dosyć dużej górze), co wtedy mnie dosyć zdziwiło(jakość modulacji na 4+), teraz już mamy stałą grupę u mnie w mieście która prowadzi rozmowy zarówno na kanale 4 PMR(od około 3 lat), jak i 35 CB(to już będzie jakieś 8 lat). Gdyby ktoś był z was kiedyś w mieście zapraszam do rozmowy.


  Pozdrawiam Darek.
 • #10
  mlody91
  Poziom 20  
  Czy te "Minimum 470mm od masztu" jest też dołączona (w sensie jednej rury) do głównej części anteny?
 • #11
  herold
  Poziom 13  
  Tak - to minimum jest dołączone do anteny. Chodzi tutaj o odległość od transformatora czyli w tym przypadku od trójnika na rurce. Jeśli chodzi o jakość odbiorników PMR - to w pełni zgadzam się z kolegami - dlatego wykonałem antenę dość wąsko się strojącą. Daje to dwa poważne plusy 1. zawęża pasmo na wejściu
  2. eliminuje w dużym stopniu śmieci emitowane przez ten wynalazek.
  Nie umiem wytłumaczyć faktu znakomitego strojenia się kabla 75Ω w przeciwieństwie do H100 50Ω jedynym wytłumaczeniem jest chyba wyjście PMR na 75Ω , a odpowiednie zestrojenie transformatora dopełnia dzieła. W wersji 446Mhz dostrajam śrubką wkręcaną w rurkę 4mm.
  Zważywszy na to że te eksperymenty prowadzę głęboko w górach ,gdzie gęstość zabudowy jest mała nie obawiam się zaklocania komukolwiek.
  Nie stwierdziłem żadnych zakłóceń z PMR w paśmie od 26 do 900 Mhz.
  W przypadku anteny w postaci GP otwartej dla DC siało nieprawdopodobnie. A-propos PMR - to widziałem wynalazek który przebija nawet Tukany w rękach CB-fanatyków z lat 80 - PMR zrobiony w wersji stacjonarnej, zamiast 3,6V zasilanie 5.5V z radiatorkiem na W.CZ
  z mikrofonem stołowym i wyprowadzonym SQ i S-metrem!! Na szczęście używają tego na wsi , a ja słyszę tą rozgłośnię z 25 km.
 • #13
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #14
  hmpawel
  Poziom 10  
  Witam!

  Podobną antenę wykonałem na amatorskie pasmo 2m (144MHz) i potwierdzam, że sprawdza się wyśmienicie.

  Dla osób chcących mieć dwie anteny J na różne pasma (np. 144MHz i 430MHz czy dowolne inne oddalone od siebie częstotliwości) warta uwagi jest możliwość wykonania anteny na wyższą częstotliwość na czubku anteny na niższą częstotliwość. Antena na niższą częstotliwość stanowi wówczas maszt dla anteny na czubku, natomiast antena na czubku niewiele wpływa na osiągi anteny na dolne pasmo. Pewna trudnością jest konieczność przeprowadzenia kabla do zasilania górnej anteny wewnątrz rury dolnej anteny. No i oczywiście nie da się korzystać z obu anten na raz w przypadku gdy chociaż jedno z podłączonych urządzeń nadaje.

  Pozdrawiam,
  Paweł
 • #15
  Mateoosh
  Poziom 11  
  Witam. Przeglądałem trochę zdjęć i schematów anteny "J" na pasmo 2m i zastanawiam się dlaczego raz ekran jest przymocowywany do dłuższej część, a raz do krótszej. Posiadam screeny z polskiej książki o antenach na których żyła środkowa przymocowana jest do transformatora (krótszej części) anteny "J". Czyli przeciwnie niż opisana w temacie. To jak to ostatecznie ma być?

  Pozdrawiam,
  Mateoosh
 • #16
  Kmicic77
  Poziom 10  
  Przepraszam że zapytam o inną częstotliwość CB 27 Mhz. Czy anteny J-Pole nadają się na anteny bazowe i jaki można uzyskać zasięg z takiej anteny w łącznościach lokalnych?
 • #17
  DjElano
  Poziom 15  
  witam
  Ponawiam pytanie kolegi wyzej o to do której czesci ma byc podpięty ekran a gdzie sygnali czy antena nadaje sie na CB?
 • #18
  mlody91
  Poziom 20  
  W paśmie CB taka antenka może mieć spore wymiary, ale zastosować można ;)
 • #19
  Augusto2
  Poziom 10  
  Witam
  A ja mam pytanko odnośnie budowy tej anteny, widzę, że każdy buduje ją z rurek miedzianych, Aby antena posiadała te właściwości musi być właśnie zbudowana z takich rurek czy może być np. metalowy pręt o odpowiedniej długości ?
 • #20
  mlody91
  Poziom 20  
  Witam,
  może być metalowy pręt o odpowiedniej długości. Miedź się stosuje ponieważ łatwo ją ładnie polutować ;)
 • #21
  Augusto2
  Poziom 10  
  Dobra dzięki za odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanko :) Co sądzicie o takim pomyśle: http://www.adamkar.republika.pl/j/j.htm

  Pomijam fakt,że wyżej ukazana antenka ma działać na 2m/7cm ale chodzi Mi o sposób budowy. 2 pręty zamocowane na kątowniku ? Ma to szanse powodzenia ? Po prostu kątownik i 2 pręty, koszt budowy myślę byłby znacznie mniejszy niż w przypadku miedzianych rur a i łatwiej z wykonaniem, osobiście nie mam odpowiednich narzędzi by polutować miedziane rury.
  W sumie myśląc głębiej, jaka jest przewaga takiej antenki na kątowniku która na dodatek obsługuje 2 pasma, niż typowej J'tki ? Różnica zysku ?
 • #22
  DjElano
  Poziom 15  
  a ja mam dodatkowe pytanie. Jak to jest ze antena jest na 2m/70cm. Przeciez to tak rozbieżne pasma