Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie LED przy pomocy tranzystora i napiecie zalaczenia

08 Sie 2008 19:45 21455 5
  • Poziom 19  
    Mogł by mi ktoś na chłopski rozum wytłumaczyć na czym polega napięcie załączenia tranzystora bipolarnego?

Wszedzie gdzie czytam to jest mowa o prądzie a o napieciu jest tylko wzmianka że na krzemowym tranzystorze bipolarnym wynosi 0.65V. Ale kiedy jest stan włączenia a kiedy wyłączenia i kiedy stan nieustalony dla takiego tranzystora NPN (dla PNP jest odwrotnie bo 0V na bazie to stan przewodzenia a w NPN nieprzewodzenia).

Poprostu nie wiem jak wygląda ta sprawa z granicznymi napięciami.

Druga sprawa to jak wysterować diode LED (i pokrewne jak IR) by sterować tranzystorem jej świecenie i w stanie wyłączenia jej nie pobierać prądu z ukladu.

Jak się narazie dowiedziałem to najlepiej zrobic w układzie wspólnego emitera ale coś mi się nie zgadza :/

Bo jak użyje tranzystora NPN i podłącze diode między kolektorem i masą to w stanie przewodzenia tranzystor będzie jak by podkradał napięcie zasilania diody ale to obciąrza przecierz zasilanie :/ Czy coś zle rozumie? Aktualnie patrze na schemat na wspolnego emitera na stronie 4 PDF dostepnego pod tym adresem: Link

Jak by ktoś dał rade mi to wytłumaczyć to bym był bardzo wdzięczny :)
  • Specjalista elektronik
    Zobacz najprostszy schemat
    Dopóki włączniki S1 i S2 nie są załączanie dopóty diody nie świecą.
    Włączenie S1 powoduje przepływ prądy od plusa baterii przez S1, R1, złącze baza-emiter T1 do minusa baterii. Przepływ prądu bazy otwiera tranzystor. A to oznacza otwarcie drogi dla prądu płynącego od plusa R2, D1 przez kolektor, emiter do minusa baterii.
    Napięcia na bazie T1 wynosi ok 0.6V. Bo tyle wynosi spadek napięcia na złączu baza-emiter.
    Ten rysunek powinien wyjaśnić wszystko
    Z tranzystorem PNP jest bardzo podobnie. Tylko ze w tym wypadku do otwarcia tranzystora na bazę musisz podać napięcie o ok 0.6V niższe niż napięcie na emiterze.
    Czyli na naszym schemacie załączenie S2 włączy T2 i napięcie na bazie będzie wynosić 8.4V.
    I prąd będzie płyną od plusa baterii do emitera T2 i cześć prądu płynie do bazy potem przez R3, S2 do masy. A większa cześć popłynie do kolektora i dalej przez D2, R4 do minusa.
  • Poziom 19  
    Dziekuję za odpowiedź :) chyba już wszystko rozumiem :)

Ale dla kontroli tylko 2 pytanka czy dobrze rozumiem:

1.) Mam tranzystor NPN i podłączam do emitera GND do kolektora 3V i do bazy 2V czyli napięcie wyjściowe na emiterze bedzie wynosić 2V-0.6V=1.4V? Może też być między emiterem a GND rezystor by tak łyso nie wygladało :P

2.) Mam spadek 0.6V na tranzystorze i podłączam diode od strony kolektora. Czyli przy napięciu zasilania 5V dioda dostanie tak naprawdę 4.4V? Bo spadek napięcia na tranzystorze idzie w "bok"?

Dziekuję jeszcze raz za pomoc :)
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Ad1 Tranzystor wyleci w powietrze, napięcie miedzy baza a emiterem nie może przekroczyć 0.8V. A ty podałeś 2V na złącze baza-emiter bez żadnego rezystora dlatego tranzystor od razu ulegnie spaleniu.
    Ad2
    Nie, to są niezależne obwody.
    Tak jak w naszym przykładzie na bazie 0.6V co otwiera tranzystor.
    I na diodzie pojawia się napięcie równe praktycznie 5V. Więc i tak się dioda spali.
    Dlatego na moim schemacie są rezystory.
    Na rezystorze R1 mamy napięcie równe
    UR1=9V-0.6V=8.4V
    I na rezystorze R2 mamy:
    UR2=9V-UD1-Uce=9V-2V-0.2V= 6.8V
    W pełni otwarty tranzystor stanowi praktycznie zwarcie i napięcie miedzy emiterem a kolektorem wynosi typ Uce=0.2V
    Bez tych rezystorów ograniczających prąd, układ od razu by się spalił
  • Poziom 19  
    Dziękuje jeszcze raz za pomoc :)

Czyli podłączam do bazy 0.7V przez odpowiednie rezystor dobrany względem prądu i napięcia którym będzie sterował.

A ten spadek 0.2V na tranzystorze podczas pełnej pracy wpłynie na prace diody LED? Bo jak bym zamiast tranzystora wstawił jakąś diode prostowniczą to by z 5V zrobilo sie 4.3V, no nie?

Dodano po 6 [minuty]:

Schemat z tego PDF co podałem wprowadził mnie w błąd :/ i troche popsuł moje rozumowanie.

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Doczytałem wszystko i chyba już rozumiem :)

Czyli dioda dostanie te swoje 5V tak? Te 0.2V spadku nic nie zrobi i nie obniży?

Oczywiście wszystkie wartości brałem z rękawa, tak tylko żeby były jakieś, przy 5V to sie większość diód spali :P