Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie schematu z diodami LED przy wykorzystaniu LM317

08 Sie 2008 20:06 4468 10
 • Poziom 9  
  Witam.
  Zbudowałem prosty schemat podłączenia diód led do zasilacza 12V. Chciałbym jednak wsadzić gdzieś tam stabilizator napięcia LM317, ale niestety moja wiedza na temat jak to zrobić jest marna. Szukałem oczywiście na forum, lecz nie znalazłem żadnego prostego rozwiązania.
  Przerobienie schematu z diodami LED przy wykorzystaniu LM317
  W gałęzi z opornikiem R1 (z obliczeń 105Ω) znajdują się 3 białe diody (Ud=3,3V), a w gałęzi z R2 (100Ω) 5 diód czerwonych (Ud=2,0V). Między gałęziami wstawiony jest przełącznik dwupozycyjny, bo chce żeby świeciły tylko białe lub tylko czerwone. Oczywiście chce dodawać w miarę potrzeb kolejne gałęzie białych i czerwonych led stosując połączenie równoległe między nimi.

  Proszę o pomoc, najlepiej ze schematem i wartościami oporników, aby uzyskać odpowiednie stabilne napięcie wyjściowe z LM317.

  Czy kupując zasilacz stabilizowany nie muszę się przejmować podłączeniem LM317?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 43  
  Skoro będziesz miał zasilacz stabilizowany do tego i potrafisz widzę zaprojektować każdą gałąź z osobna to jedyne co cię martwi to to, czy zasilacz ma dość dużą wydajność. Jak będziesz miał np na 12V/1A to z 50 gałęzi uciągnie jednocześnie. Stabilizator już nie jest potrzebny. W zasadzie to można by się obyć bez stabilizacji.
 • Poziom 9  
  No ok, ale jednak ciekawi mnie, jak można to zrobić, jeśli nie ma się stabilizowanego zasilacza. Chętnie dowiedziałbym się jak można zastosować stabilizator. Schemat + krok po kroku co trzeba obliczyć, bo przyda się nie tylko dla diód ;)

  I mam jeszcze takie teoretyczne pytanie: mając zasilacz 3V 500mA to czy aby podłączyć diodę białą (Ud 3,3V) trzeba by było zastosować opornik? Ktoś mi mówił, że jeśli go nie ma, to poleci max natężenie prądu, czyli 500mA.
 • Poziom 43  
  Z tą diodą na 3,3V i zasilaczem 3V to odpuść, chyba, że miałbyś źródło prądowe a nie napięcia. Z tym LM317 zobacz na link:
  http://www.elportal.pl/ea/crozukl002.html tylko Iadj to nie 50mA tylko 50uA.
  Kart katalogowych możesz poszukać tutaj www.elenota.pl i tylko wpisać typ elementu. W karcie są typowe aplikacje i niezbędne dane i wzory.
 • Poziom 9  
  Poszperałem trochę i podoba mi się schemat końcowy z tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic971208.html Też mam zamiar stosować diody flux, więc takie rozwiązanie zaoszczędziło by plątaniny kabli jak w przypadku, gdybym podłączył nową gałąź wg mojego schematu. A może jest inny łatwiejszy sposób niż LM317 żeby zbić napięcie do 3,3V i 2,0V? Wiem, że można stosować jeden rezystor o wiekszej mocy, ale zwiększając liczbę diód pewnie trzeba by wymieniać ten rezystor na coraz większej mocy. Proszę o praktyczne wskazówki :).

  Czy podłączając LM317 należy stosować kondensatory? Bo w rozwiązaniu z linku do tematu, który podałem nie ma ich.
 • Poziom 43  
  Najlepiej to by było diody zasilać ze źródła prądowego. Tylko że przy zasilaniu ok 12V i dużej liczbie diod to by się schemat rozrósł o kolejne elementy (tranzystor+rezystor na gałąź) uzależnione od pierwszego źródła odniesienia. Napisz jakie masz te fluxy. Tamten schemat byłby dobry ale można by dawać kilka diod w szereg jak w Twoim pomyśle - po co się a grzać tylko sam rezystor, nich to już robią diody. Dla takiego ogólnie pomysłu kondensatory nie są potrzebne, no może coś na wejściu stabilizatora.
 • Poziom 9  
  Diody flux białe: napięcie robocze 3,3V, natężenie 20mA.
  Diody flux czerwone: napięcie robocze 2,0V, natężenie 20mA.
  Nie mam zamiaru stosować kilkuset diód, kilkadziesiąt wystarczy w 100%, bo mam zamiar oświetlać tak swoje terraria - 2 osobne gałęzie tak, aby świeciły tylko białe lub tylko czerwone. Moja wiedza o tranzystorach jest dość słaba, więc fajnie by było jakbyś wyjaśnił w razie potrzeby dość przystępnym dla mnie językiem ;).
 • Poziom 43  
  Twoja początkowa koncepcja jest dobra (rysunek) i pewnie wystarczy. Jak napisałem LM7812 da sobie rady z 50 gałęziami co przy przełączniku dawało by 150 białych diod lub 200 czerwonych. A czym w takim razie to wszystko zasilisz? Przed stabilizatorem pasowało by z 15-16V i radiator dla niego. Innymi słowy trafo dające min 12VAC/1,5ACA.
 • Poziom 9  
  No i tu się zaczynają dla mnie schody, bo raczej nie wiem jak ugryźć to, o czym piszesz. Chciałem do mojego schematu na początku tematu zamiast R1 i R2 wstawić LM317, który by podawał napięcie 3,3V lub 2,0V zależnie od gałęzi, ponieważ podoba mi się pomysł równoległego połączenia diód flex, bo daje to możliwość łatwej rozbudowy i nie potrzeba tylu kabli, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Nie można tego zrobić na zasilaczu 12V 1,5A?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Jak połączysz diody równolegle to nie masz absolutnie żadnej gwaranci, że przez każdą popłynie ten sam prąd i to jest poruszane w dziale optoelektronika i efekty wizualne. Część diod może się spalić a inne dopiero wtedy zaczną świecić. Z założenia zawsze jest element ograniczający prąd; co do zasilania równoległego to możesz dać niższe napięcie tylko każda dioda ma mieć swój rezystor i oczywiście wydajność bezpośrednio zależy od liczby diod. Dla LM317 to będzie ok 50 diod (1A).
  Można te LM317 dać jako źródła prądowe ale w ramach jakiejś oszczędności warto by podnieść zasilanie do większego poziomu, np 30-35V co daje i tak jedną kość na gałąź i max 7-9 białych diod i 11-13 czerwonych w gałęzi. Myślę o http://www.elenota.pl/d.php?pid=38918&pdf=lm317 z dołu strony 18 taki mały schemacik - on lepiej zastąpi rezystor przy większych wahaniach zasilania.
 • Poziom 9  
  No oki, już załapałem o czym mowa ;). Dzięki bardzo za pomoc, pozdrawiam.