Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozszerzenie zakresu częstotliwości FM w tunerze - POMOC

08 Sie 2008 22:57 2319 2
 • Poziom 9  
  Witam kolegów.
  Jest sobie tunerek UNIVERSUM 7500 SL. Pomijając kwestię wzmacniacza, jest to tuner działający we wszystkich zakresach, w tym FM ale tylko od 88 do 104 Mhz, podobny do TOSKI. Mój ulubiony 1 Program PR w moich okolocach nadawany jest na 106,1 Mhz, więc nie mogę go odbierać. W tunerze są dwa potencjometry na PCB, którymi można wyrególować zakres górny i dolny skali o około 1 Mhz - głównie po to aby ustawić krańcowe położenie wskaźnika skali (w radiu jest też wyświetlacz podający aktualną częstostliwość. Ponadto mozna zaprogramować 7 pozycji z pomocą patentu znanego z TOSKI (Tosca)). Na zdjęciu widać suwaki rezystorów (bo to chyba rezystory). Moje pytanie brzmi banalnie, czy wymieniając jeden z tych sówaczków na inny o większej oporności np, uda się zwiększyć krańcową częstotliwość o te 2 Mhz ? Czy zmieni się jedynie czułość suwaka ?
  Zależy mi na tym bardzo - wystarczy jedno miesce, gdzie zaprogramuję 1-dynkę.

  Poza tym coś pokręciłem na wzmocnieniu wyjścia z tunera (rezystor na BCP) bo spaliłem końcówki mocy we wzmaku (już zmieniłem) - poszedł z niego dym. Moje pytanie jest więc jak mogę sprawdzić, czy wmocnienie/wysterowanie przywróciłem do właściwego poziomu (mam tylko do dyspozycji dość zaawansowany miernik). Czy na wyjściu sygnału z tunera na chinchu powinno być jakieś napięcie ???

  Pozdrawiam i proszę o pomoc.

  Pozdrawiam i liczę na pomoc kolegów. Na zdjęciu owe suwaczki.
  Rozszerzenie zakresu częstotliwości FM w tunerze - POMOC


  Post po zmianach wg(dj-MatyAS)przez (Simonto)
 • PCBway
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Witam ! Na mój gust sprawa tyczy się głowicy UKF . Przeróbka jest dość prosta tyle że nie mam schematu głowicy ani nawet jej zdjęcia aby Ci podpowiedzieć co i jak . Najprościej było by zetsroić głowicę jeszcze raz " Po nowemu ". Należy ustawić koniec skali od góry i zestroić heterodynę na sygnał 108 MHz ( cewkami ) , następnie zjechać na dół pasma i trymerami ustawić dół zakresu jak należy . Najtrudniej ustawić heterodynę i to od niej trzeba zacząć . Powinna sie przestrajać od 98,7 MHz do 118,7MHz . Jak to ustawisz to podstroisz na maksymalny sygnał w analogiczny sposób obwodami wzmacniacza wejściowego . Trymerkami na dole pasma a cewkami górę . Może być potrzebna niewielka korekta napięć przestrajających . Powinny być dwa regulatory góra pasma ( potencjometr ) i dół pasma . Najpierw prawidłowo ustaw heterodynę , reszta pójdzie już łatwiej . Aha ! zobacz czy nie ma tam dodatkowych kondensatorów stałych ( kilkanaście pikofaradów każdy ) zamontowanych razem z trymerkami może być konieczne ich wylutowanie . Tak w ogóle napisz więcej o tym radiu , i dobrze by bylo gdybyś zamieścił schemat lub opis głowicy UKF . Pozdrawiam !
 • PCBway
 • Poziom 9  
  Ha, no i udało się - głowica jak się okazuje ma pęlny zakres - tylko ograniczony dwoma trymerkami do 104 Mhz od góry i 89 Mhz od dołu - wystarczyło lekko przestawić górę i dół a jedyneczka już jest 9oczywiście nie widac tego na skali bo ta jest to 104 Mhz ale na wyświetalczu cyfrowym podaje prawidłową częstliwość. Heterodyny nie stroiłem - trzeba mieć rękę do tego ale samo słowo TRYMER dało mi sporo do myślenia.

  Pozdrawiam i dziękuję. Tunerek dziala OK.