Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program wariuje Atemega 8

09 Sie 2008 08:28 2219 21
  • Poziom 16  
    Witam wszystkich na forum pisze ponieważ mam problem z Atemegą 8 zrobiłem elektroniczny programator pralki program działa mi i elementy wykonawcze też mi działają (triaki i przekażniki) lecz gdy podłącze silnik program kompletnie wariuje zawiesza sie wysypuje praktycznie za każdym razem Jakie mogą być tego przyczyny zakłócenia spowodowane silnikiem Jest jeszcze jeden ważny szczegół procesor pracuje na oscylatorze wewnętrznym RC Czy wina leży w zasilaniu chodzi mi o zakłócenia .Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - Mikrokontrolery
  • Poziom 14  
    100nF na zasilaniu masz ? jak najblizej nozek scalaka...
  • Poziom 16  
    Niestety nie mam juz przestawiłem procka na rezonator zewnętrzny i założyłem kondensator na wyjściu zasilacza 5V jest ogromna poprawa lecz sa jeszcze takie momenty szczególnie jak przełączam wiele układów peryferyjnych elektrozawory pompka to zdarza mu się wpaść w szał . Dziękuje zobaczę jeszcze .
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam,

1 kondensator 100nF na każdą PARĘ nóżek zasilania (VCC+GND) każdego układu.

Tak samo kondensator elektrolityczny (mały - 10uF) i 100nF tuż przy wejściu zasilania na płytkę.

Możesz jeszcze ratować się programowo - nie przełączaj wszystkich urządzeń na raz. No i włącz brown-out detection i watchdoga, zminimalizujesz ew. straty jak Ci program "pójdzie w buraki".

Więcej za bardzo Ci sie nie uda zrobić jak już masz wykonane urządzenie...

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Dr.Vee napisał:
    1 kondensator 100nF na każdą PARĘ nóżek zasilania (VCC+GND) każdego układu.

co proponujesz dla ukladow, ktore nie maja takiej samej liczby VCC i GND? <: a te pary to jakies szczegolne, czy 'jak leci'? najblizsze siebie? ale zgodnie z ruchem wskazowek zegara, czy w druga strone?

[;

4\/3!!
    Witam,

Jak VCC i GND nie dają się nijak sparować, to musisz coś kreatywnego wymyślić ;)

Zdajesz sobie sprawę, że po to się umieszcza piny VCC i GND w parach i blisko siebie, żeby można było zminimalizować powierzchnię pętli zasilania? Mniejsza impedancja takiej pętli = mniejsza emisja/podatność na zakłócenia. Dlatego też kondensatory powinny być jak najbliżej nóżek układu.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Poziom 16  
    Dr.Vee napisał:
    ... umieszcza piny VCC i GND w parach i blisko siebie, ...

Np.: Attiny2313 ma VCC i GND blisko siebie? Według mnie dalej sie już nie da :-D
  • Poziom 16  
    Witam ponownie wina leży mi się wydaje w przenoszonych zakłóceniach szczególnie od silnika zainstaluje jeszcze te kondensatory. Na stabilizatory też mam dać pomiędzy masę a zasilanie i masę i wyjście.
    Mogę jeszcze na wejściu zasilacza po stronie napięcia zasilania dać kondensator przeciwzakłóceniowy styrofleksowy. Watchdoga też chce zastosować ale na razie eliminuje te wady.
  • Poziom 20  
    Ten ATtiny ma tak wyprowadzone zasilanie, jak w starszych układach -
    wszystko jest w tych linkach co podałem - dodatkowo poszukaj na stronie Atmela.
  • Poziom 18  
    Jeszcze jedno:
    -kondensatory przeciwzakłóceniowe NA WSZYSTKICH cewkach/silnikach!

Marek
  • Poziom 20  
    Dodam jeszcze 3 grosze : ATmega potrzebuje rezystora na resecie podciągającego do Vcc.
    Fajfer2 napisał:
    Dodam jeszcze 3 grosze : ATmega potrzebuje rezystora na resecie podciągającego do Vcc.

Z tym zapotrzebowaniem na zewnętrzny rezystor to różnie bywa, odsyłam do specyfikacji wejścia /RESET.
  • Poziom 19  
    Popieram Marka-c.Niedawno miałem przypadek,który do dziś nie rozwiązałem-przemysłowy sterownik pewnej firmy za pomocą przekażnika
    sterował stycznikiem małej mocy(silnik 0,75kW).Zakłócenia w pracy sterownika powodowało włączenie stycznika(bez obciążenia).Lekarstwem
    w "polowych" warunkach okazało się podpięcie równolegle do cewek styczników kondensatorów ze starterów od świetlówek(230 V).Przełączanie
    głównych prądów(zasilanie silników) nie miało żadnego wpływu na występowanie tego zjawiska.A co najbardziej było zdumiewające to to zjawisko wykryłem miernikiem cyfrowym za15zł!!!.Kolega z którym byłem
    i który akurat miał dobry miernik a dodatkowo jego wiedza bez porównania
    jest większa od mojej nie potrafił wyjaśnić dlaczego tak jest.Wcześniej
    prawdopodobnie z tego samego powodu "uszkodził" się poprzedni sterownik
    PLC.Ale bądzmy dobrej myśli-fabryczny układ cz amatorski mogą stworzyć takie same problemy.
  • Poziom 15  
    kiedys " wyłożyłem sie " na atemeg8 , jak chciałem zrobić sterownik do pieca CO . wszystko było ok. do momentu załaczenia pompy wodnej , wtedy uP zaczął wariować - krzaczki na LCD , błyskoteka led, tłuczenia przekaźnikami itp...
    nie pomogły filtry , ekrany... . wróciłem do sterowania elektryczno-mechanicznego. niedawno rozmawiałem z kolega , miał klienta który zimą telewizor przywoził mu co 2 tygodnie i od słowa do słowa wyszło na to że jak załącza sie pompa wodna w CO telewizor fixuje . pomogła zmiana faz na instalacji elektrycznej domu.
  • Poziom 12  
    Witam! Miałem niedawno podobny problem z ATmegą32 przy budowaniu
    sterownika do pieca do rozgrzewania parafiny . Zastosowane w układzie
    stycznik , kapilara i przekazniki powodowały zakłócenia w pracy procesora .
    Poradziłem jednak sobie z tym tematem . Eliminacje zakłóceń w tym przypadku trzeba poprowadzić na kilku liniach . Po pierwsze na zasilaniu
    sieciowym (pełnowartościowy rozbudowany filltr przeciwzakłóceniowy ) ,
    następnie muszą być dwie oddzielne linie zasilające ( oczywiście z jednego trafa ) jedna na procesor ( z filtrem LC na wyjściu ) druga na przekazniki ( także z filtrem LC , ponadto na stykach przekażników zamontowane kondensatory p.zakł. ) . Masa cyfrowa zasilania powinna być podłączona z masą analogową w jednym punkcie układu np. końcówki minusowe mostków prostowniczych w zasilaczu . Jeżeli występuje stycznik trzeba zastosować układ gasikowy RC na cewce stycznika . Oczywiście przy procesorze jak najbliżej nóżek zasilania kondensatory przeciwzakłóceniowe np. 100nF 10 mikroF . Przy silniku również powinny być zamontowane specjalne kondensatory przeciwzakłóceniowe które eliminują zakłócenia od komutatora silnika . Jeżeli jeszcze cię to interesuje daj znać to podeślę na forum pdf-a z schematem i elementami jak to wykonać . Pozdrawiam .
  • Poziom 16  
    Witam jak najbardziej jestem zainteresowany tym pdf ponieważ z problemem juz sobie poradziłem poprzez rozbudowanie zasilacza oraz założenie filtrów na układ procesora ale nie mniej interesuje mnie twoje rozwiązanie. Układ zasilania widać odgrywa bardzo ważną rolę. Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Dziękuje za pdf na pewno mi się przyda.
  • Poziom 12  
    Pobierz osatnią wersję pdf-a .W poprzednim jest nieodpowiednia wartość rezystora R1 100k . Powinno być 1M . Pozdrawiam .