Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

okresowe podawnie napięcia na elektromagnes

elektrodom 09 Sie 2008 13:06 801 6
  • Poziom 20  
    Chodzi mi o coś takiego, co wzmacniałoby prąd i podawało go na elektromagnes (na schemacie puste miejsce w prawym dolnym rogu). Dobrze byłoby też, żeby dało się jakoś regulować czas podawania napięcia. Zasilanie- bateryjne, 9V.

okresowe podawnie napięcia na elektromagnes
  • Poziom 43  
    Tak sobie to ty tego prądu nie zwiększysz. Największy popłynie jak w puste miejsce wpakujesz zworę. A przy baterii 9V to nie będzie wielki prąd.
  • Poziom 20  
    Myślałem czy by tam nie wstawić kondensatora, który ten prąd skondensuje... Tylko problem jest z przerywaniem wtedy obwodu (żeby się kondensator rozładował).
  • Poziom 43  
    Jak tam dasz kondensator to przez chwilę popłynie prąd ładujący kondensator i potem koniec. Aby ponownie prąd popłynął musiałbyś zewrzeć kondensator - tracąc deficytową energię baterii lub do odwrócić i przy okazji odłączyć baterię zwierając wyprowadzenia dla niej (zakładam, że kondensator to będzie elektrolit).
  • Poziom 20  
    A nie dałoby się tego regulować tranzystorem???

Dodano po 4 [minuty]:

Zachęcam wszystkich obserwujących do włączenia do dyskusji.
  • Poziom 43  
    Dało by się. Nawet regulacja się zrobi możliwa ale prąd osiągalny będzie mniejszy niż przy zwykłym zwarciu, chyba, że dasz coś lepszego niż tą bateryjkę - wtedy można by więcej pokombinować, bo problem też stanowi niezbyt mała rezystancja wewnętrzna baterii ograniczająca prąd. Co to w ogóle za elektromagnes?
  • Poziom 20  
    Jeszcze nie policzyłem do końca. Miałby dość energicznie i mocno przyciągać metalową blaszkę (100-500N)

Dodano po 3 [minuty]:

Ewentualnie może być też akumulator 12V...