Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Tonsila problem z glosnikami i zwrotnica.

reikeb 09 Sie 2008 14:14 2083 21
  • #1 09 Sie 2008 14:14
    reikeb
    Poziom 12  

Witam :D

Posiadam 2 kolumny Tonsila, modelu nie pamietam, sa 100% seryjne, glosniki wymienialem niskotonowe na orginalne jakies 4 lata temu, teraz chcialbym kupic i wsadzic do nich nowe niskotonowe glosniki ale nie wiem jaka moc maja seryjne i czy zwrotnica do nowych bedzie dobra. Moze ktos zna ten model i cos mi o nim napisze, chce wymienic glosniki basowe i sredniotonowe na nowe ale nie wiem co zrobic ze zwrotnica zeby byla dobra pod nowe glosniki. Czekam na wasze wskazowki. Ponizej kilka zdiec:

Tak wyglada glosnik:

Jedyne oznaczenie na glosniku ale nie wiem co to :

Czesc zwrotnicy:

Jak cos jeszcze by sie przydalo to moge zrobic dokladniejsze zdiecia.

Pozdrawiam.

0 21
  • #2 09 Sie 2008 14:17
    Ptolek
    Poziom 36  

Ten głośnik jest podobny do GDN 20/40 8ohm. Tylko że kopułkę ma srebrną. Na pewno odpowiada mu parametrami, bo takie były stosowane w tych zestawach. Ale dlaczego chcesz go zmieniać? Przemyśl to dobrze, bo możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.
    Zwrotnica do nowych może być dobra, ale wątpię, żebyś łatwo znalazł głośnik, który nadaje się w miejsce tego, i to w dobrej cenie.

0
  • #3 09 Sie 2008 14:23
    mariusz83x83
    Poziom 20  

Mam takie same i mają moc 60w i 8ohm.

0
  • #4 09 Sie 2008 17:00
    reikeb
    Poziom 12  

No ja chcialem wsadzic se glosniki basowe 20cm - 150W rms-u ale chyba trzeba wtedy nowe zwrotnice do nich... no i te 10cm sredniotonowe bo w jendym z nich sypie mi sie juz zawieszenie... czekam na dalsze rady od was.

0
  • #5 09 Sie 2008 17:18
    mariusz83x83
    Poziom 20  

Sam już tak kiedyś zrobiłem z podmianą głośników i nic dobrego z tego nie wyszło skrzynie są przystosowane do tych głośników co są oryginalnie montowane wolałbym wymienic zawieszenie starych jak wkładać inne nie oryginały nie będzie już tego brzmienia (małe skrzynie).

0
  • #6 09 Sie 2008 17:48
    dzedajek
    Poziom 9  

Jak już sie upierasz przy wymianie głośników to wylicz sobie najpierw pojemność skrzyni potem sobie ściągnij programik z neta do dopasowywania głośnika do skrzyni (na obecną chwile nie mogę ci żadnego polecić bo nie pamiętam jak znajde to dam znać) wtedy ci wyliczy z jakimi parametrami potrzebny będzie ci głośnik, i na pewno to nie będzie taki głośnik który wymagałby wymiany zwrotnicy chyba, że zamierzasz wsadzić 4ohm-ówke zamiast 8ohm-ówki.

0
  • #7 10 Sie 2008 14:39
    reikeb
    Poziom 12  

Czyli nie polecacie wymiany na mocniejsze glosniki???

A jak bym wsadzil mocniejsze glosniki Tonsila bo te co mam to moja chyba 30W rms a sa takie po 40 i 50W rms chyba...

Bo ja nie mam zamknietej skrzynki tylko mam w nich bass reflexy wiec przy wiekszym glosniku tez by jakos gralo tylko nie wiem czy zwrotnice sie nie spala...

Ale chyba pomysle nad zrobieniem sobie poprostu subwoofer oddzielnie, jaki glosnik 12 cali (30cm) byscie polacali do otwartej skrzynki zeby dobrze pukalo i bylo w dobrej cenie???

0
  • #8 10 Sie 2008 15:16
    Ptolek
    Poziom 36  

reikeb napisał:
    Bo ja nie mam zamknietej skrzynki tylko mam w nich bass reflexy wiec przy wiekszym glosniku tez by jakos gralo tylko nie wiem czy zwrotnice sie nie spala...

Co ma piernik do wiatraka? Jak masz bass refleksy to jeszcze trudniej dobrać odpowiedni głośnik. Zwrotnice są trochę liche, to fakt.
    Nie znajdziesz bardziej odpowiednich głośników w dobrej cenie. Niskotonowy widzę, że jest w dobrym stanie. Możesz wymienić średniotonowe, ale tylko na takie same, bo nie spotkałem się na rynku z czymś, co by tam pasowało zamiast. Głośnik niskotonowy ma 40W.
    Możesz kupić GDN 20/80/2 ale pewnie jak zobaczysz cenę to odpuścisz. No i wcale lepiej nie pasuje do tej obudowy. Ale to minimum, ile trzeba wyłożyć, żeby to się trzymało kupy.

0
  • #9 10 Sie 2008 21:12
    reikeb
    Poziom 12  

Tak zrobe, wymienie se tylko srednio tonowy glosnik i nie bede ruszal tych wewntualnie pomysle o tych co napisales.

Ale stwierdzilem ze zrobie se skrzynke basowo z glosnikiem 12 cali, moze jakis mi polecicie co dobrze gra, nisko schodzi i za rozsadna cene???

Proszę popracować nad pisownią!
    Regulamin p.15
    Zawsze można przed wysłaniem wiadomości użyć klawisz "pisownia"- pomoże zlokalizować błędy.
    Używając klawiszy "pisownia i "zmień" proszę poprawić treść swoich postów.
    (dj-MatyAS)

0
  • #10 11 Sie 2008 01:41
    putin2208
    Poziom 18  

Te kolumny to space 86. Co do kopułek to montowali dwie wersje; jedną z papieru takiego jak membrana, a drugie srebrne. Nic w nich nie zmieniaj, co najwyżej wepnij szeregowo żarówkę samochodową do wysokotonowego. Co oznacza dla Ciebie rozsądna cena?

0
  • #11 11 Sie 2008 10:15
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zwrotnica jest do tych głośników: GDN 20/40/10 (lub GDN20/40/14)
    GDM 10/60/4, GDWK 7/50 i takie muszą być w tej konstrukcji. :idea:

0
  • #12 11 Sie 2008 10:19
    denis17
    Poziom 12  

Nie wymieniaj głosnika na inny,150watt?????teraz walą podróby wiec ja bym zostawił ten co jest,tajie jest moje zdanie...

0
  • #13 11 Sie 2008 11:21
    mic43
    Poziom 15  

Może po prostu sprzedaj je i wymień kolumny na coś innego, o większym litrażu i basie 25 cm. Może jakieś Alton/Mildton?

0
  • #14 11 Sie 2008 13:19
    reikeb
    Poziom 12  

Tez nad tym myślałem, ale jednak zdecydowałem sie na zrobienie samemu skrzynki basowej z 30cm głośnikiem o mocy do 100W rms, macie cos do polecenia, najlepiej do otwartej obudowy z bass-reflexem i jakiś program lub stronkę do wyliczenia litrarzu ???

0
  • #16 11 Sie 2008 14:35
    reikeb
    Poziom 12  

hmm... tak szczeże mówiac wolał bym jakiś troche tańszy glośnik...

0
  • #17 11 Sie 2008 15:07
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 11 Sie 2008 16:24
    reikeb
    Poziom 12  

Nie robilem bassrefleku, kupilem juz takie i dobrze graja z nim...

No wlasnie chce se zrobic suba na 30cm glosniku tak do mocy 100W rms bo tyle mam zapasu na kanale, tylko nie wiem jeszcze na jakim glosniku i od czego zaczac i co bedzie mi potrzebne i jak wyliczyc litraz skrzynki do niego...

0
  • #19 11 Sie 2008 19:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 11 Sie 2008 19:11
    reikeb
    Poziom 12  

Spoko, sprobuje zatkac BR i zobacze jak wtedy to bedzie gralo :)

Wiem ze tu jest mnostwo projektow subow ale ktos juz moze kilka przetestowal i doradzi co mozna kupic do 100zl zeby troche pukalo???

0
  • #21 12 Sie 2008 23:10
    piratek1991
    Poziom 10  

Za 100zl to sam głośnik bedzie z ledwością dostać a gdzie tu skrzynia??

0
  • #22 13 Sie 2008 20:18
    reikeb
    Poziom 12  

No 100zl na sam glosnik rzecz jasna :)

0