Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki oscyloskop do amatorskiego warsztatu ?

szachkon 09 Sie 2008 15:15 7232 18
  • #1 09 Sie 2008 15:15
    szachkon
    Poziom 10  

Witam,
    Chciałem kupić oscyloskop którym mógłbym badać czy mikrokontroler który powinien taktować z częstotliwością powiedzmy 1,035 us faktycznie tak taktuje i czy zmienia swój stan mikrokontroler powiedzmy z dokładnością powiedzmy do 1 us.

Czyli powiedzmy tak..., zadaję mikrokontrolerowi aby na danym pinie miał stan wysoki, a po powiedzmy 1000us miał stan niski. Chcę zbadać czy podczas zmiany stanu mikrokontrolera faktycznie gładko się to zmienia i nie ma jakiś pików no i czy te 1000 us to faktycznie 1000us a nie powiedzmy 990us.

Dodatkowo chciałbym aby oscyloskop takowy służył mi do nauki i jakiś tam amatorkisch prac w przyszłości.

Będzie to mój pierwszy oscyloskop do domowego uzytku:) Bojąc się, że mogę go uszkodzić nie chcę wydać na niego dużych kwot tym bardziej, że wiem, że będę go używał od przypadku do przypadku. Mogę wydać powiedzmy coś około 600zł. Widziałem oscyloskopy w podanej przeze mnie cenie ale nie chcę przepłacić i chcę kupić maksymalnie dobry produkt (wiedząc że i tak za takie pieniądze będzie to bardzo słabiutki sprzęt-no ale z tego co widziałem to parametry oscyloskopów do PC już za 600 zł były całkiem zadowalające). Chcę kupić oscyloskop gorszy ale nowy..., chcę uniknąć sytuacji kiedy wydam pieniądze i okaże się, że po pierwszym użyciu będę go musiał wywalić..., lub oscyloskop będzie uszkodzony a ja z braku wiedzy nawet tego nie będę w stanie stwierdzić... .

Powiedzmy takim minimalnym paramterem chyba byłoby próbkowanie maksymalne 0,1us.

0 18
  • #2 11 Sie 2008 21:13
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Obawiam się że przy takich wymaganiach 600 zł nie wystarczy.
    Dobry używany analogowy oscyloskop z pewnego źródła to wydatek powyżej 700 zł.
    Nowe można kupic od 900 zl w górę ale to chińszczyzna i nie polecam.

Cyfrowe to wydatek powyżej 1400zł.

0
  • #3 11 Sie 2008 23:27
    szachkon
    Poziom 10  

Ja znalazłem coś takiego, trochę więcej to niż 600 zł, ale nie 1400:)
    http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=14&id_firmy=3

Wiem, że ten sprzęt nie jest pewnie najwyższej klasy(a raczej jest nadal bardzo słabiutki), ale chyba nie jest znowu taki kiepski jeśli ma mi posłuzyć tylko kilka lat a potem do śmietnika(albo komuś odsprzedać jesli się ktoś taki znajdzie kto będzie chciał ode mnei taki sprzęt odkupić) i jak już się czegoś w życiu dorobię to sobie kupię dokładnie taki jaki będzie mi ewentualeni potrzedbny do pracy.

Co do analogowego to znalazłem coś takiego:http://multisort.pl/product/7045.Oscyloskop;analogowy;Atten;1;kanalowy;do;10MHz.html

Co do oscyloskopu cyfrowego to znalazłem coś takiego:
    http://www.allegro.pl/item394522303_oscyloskop_velleman_hps10_10_mhz_gwarancja_fvat.html

Proszę mi wyjaśnić dlaczego warto jeszcze dołożyć te pieniądze i kupić za 1400 a powiedzmy nie bardzo opłaca się kupić tego cyfrowego za 999 albo tego przenośnego? Nie znam się na tym a pewnie różnice są jakieś..., tylko nie mam pojęcia jakie a chętnie bym poznał.

0
  • #4 11 Sie 2008 23:41
    spidersm
    Poziom 12  

Są fajne oscyloskopy na allegro, które podłączyć można pod USB i instalacja sterowników , dodają sondy 2 chyba i koszt to zaledwie 120-200zł.
    Ja przymierzam sie do zakupu takiego.

0
  • #5 12 Sie 2008 10:31
    szachkon
    Poziom 10  

Mogę poprosić o linka? Te które ja przeglądałem nie spełniały minimalnych parametrów jakie są mi potrzebne.

0
  • #7 12 Sie 2008 13:53
    szachkon
    Poziom 10  

Wszystko ładnie, pięknie, ale jeżeli potrzebuję zarejestrować przebieg powiedzmy w przeciągu powiedzmy 1 sekundy mogąc powiększyć obraz abym widział poszczególne skoki dla 0,1 us analogowy chyba mi nie pomoże..., inny oscyloskop jest mi nie potrzebny(przynajmniej narazie).

Fajnie by było mieć oscyloskop, ale jak już wydawać pieniądze to tylko wtedy kiedy dany sprzęt spełni moje minimalne oczekiwania(pozwalające na dokonanie pewnych pomiarów o których wspomniałem w pierwszym poście).

Interesuje mnie opinia o tym cyfrowym oscyloskopie który wymieniłem w swoim poście(za około 999 zł). Mógłby się ktoś wypowiedzieć o tym mającym chociaż małe pojęcie o oscyloskopach?

0
  • #8 12 Sie 2008 17:43
    rubens

Trochę mieszasz.

W pierwszym poście nie pisałeś nic o potrzebie zapisywania przebiegów - to raz.
    Dwa - jak chcesz oglądac "piki" to oscyloskop z próbkowaniem 250MS/s to za mało.
    Trzy - tak naprawdę to do tych konkretnych potrzeb - potrzebujesz albo oscyloskop z rekorderem i z wbudowanym analizatorem st. logicznych albo dobry oscyloskop cyfrowy + oddzielny analizator st.

Jakby nie patrzec nie zmieścisz się ani w 600zł ani w 999zł.

0
  • #9 12 Sie 2008 18:19
    szachkon
    Poziom 10  

Przebieg nie musi być zapisywany(ale dobre by było gdyby taka opcja była). Z tego co czytałem na forum nieźle zna się Pan na oscyloskopach. Jaki byłby minimalny koszt tego o czym napisałem i proszę o podanie konkretnego modelu który spełniałby to o czym pisałem... . No i jakie próbkowanie wystarczy aby móc zauważyć piki? W temacie jestem zielony proszę więc wybaczyć, że pytam o tak podstawowe rzeczy.

Chciałem również zapytać czy tańszym rozwiązaniem nie byłaby przystawka do komputera?

0
  • Pomocny post
    #10 12 Sie 2008 19:15
    rubens

Nie czytasz tego co piszę.

1.do przebiegów cyfrowych zmiennych - tylko oscyloskop cyfrowy z rekorderem lub analizator
    2.jeśli chcesz oglądac piki
    - w przypadku oscyloskopu cyfrowego pasmo najlepiej 60Mhz i próbkowanie 1GS/s
    -analogowy - pasmo 60Mhz
    3.tanie oscyloskopy Chińskie <1500zł mają kiepskie próbkowanie - to samo tyczy się przystawek do PC-ta

Prawda jest taka - dla przeciętnych użytkowników tanie Chińskie oscyloskopy cyfrowe 900-1300zł są wystarczające - dla mnie ważniejsze jest to aby zobaczyc to czego nimi nie zobaczymy.
    Inna sprawa że ci którzy mają takie oscyloskopy nie zdają sobie sprawy że nie widzą najważniejszego.
    Dobry przykład - pada klucz w TV - podłączamy oscyloskop cyfrowy i widzimy ładny przebieg.
    A klucz pada.
    Wymieniamy klucze na mocniejsze - działa.
    Znaleźliśmy skutek a nie przyczynę.
    Podłączając np. oscyloskop analogowy pięknie widac szpilkę - to ta szpilka powoduje uszkodzenie HOT-a.

Najprościej zadzwoń do NDN i porozmawiaj z nimi to coś doradzą w dziedzinie najtańszych oscyloskopów.
    Z tego co widziałem w okolicy 1800zł mają oscyloskopy z analizatorami stanów i rekorderem + soft do kompa.
    Tyle że to więcej niż twój budżet.

0
  • #11 12 Sie 2008 22:13
    szachkon
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedzi. Zwyczajnie będę musiał się wstrzymać z zakupem i pozbierać trochę więcej gotówki..., albo poszukać kogoś kto posiada taki sprzęt i mi go użyczy od czasu do czasu.

0
  • Pomocny post
    #12 12 Sie 2008 22:38
    me_super
    Poziom 29  

szachkon napisał:
    Dziękuję za odpowiedzi. Zwyczajnie będę musiał się wstrzymać z zakupem i pozbierać trochę więcej gotówki..., albo poszukać kogoś kto posiada taki sprzęt i mi go użyczy od czasu do czasu.

Dostałem do testów Rigola z pasmem 200MHz (jest w NDN); sam oscyloskop wygląda solidnie i ma w miarę przejrzyste menu. Ma trochę mały wyświetlacz (w sensie rozdzielczości, w pionie mieści się 8 działek; Tek TDS2000 jest trochę lepszy pod tym wzdlędem, czytelniejszy) ale da się używać. Ma możliwość zapisu przebiegu na pendrive'a. Myślę że taki z najniższym pasmem to dobry wybór dla amatora. Wieść gminna niesie, że te Rigole są także sprzedawane pod marką Agilent i różnią się tylko logo na wyświetlaczu i obudowie.

0
  • #13 13 Sie 2008 10:32
    stasiekjasinski
    Poziom 11  

A to: DS5022M
    Pasmo 25MHz, niby czarno-biały wyświetlacz, ale całkiem sporo funkcji,Próbkowanie 500MS pozwala zsynchronizawać przebieg 200MHz (oczywiście tłumienie - czyli mniejsza ampliuda, ale da sie zobaczyć ) 3 lata gwarancji.. no i cena 750 zł. Serwis też jest w polsce ...
    Co do zapisu przebiegów, to za free dostaje się oprogramowanie do rigola, więc tylko podłaczyć go do kompa :)
    Próbkowanie 500MS pozwala
    Więc analogowego za cenę 200 zł mniejszą raczej nie ma sensu kupować ...

0
  • Pomocny post
    #15 13 Sie 2008 11:07
    stasiekjasinski
    Poziom 11  

Zdjęcie pochodzi ze starszej wersji, nowe mają próbkowanie 500MS.
    Zawsze można zadzwonić i się upewnić :)
    Oczywiście rewelacja to to nie jest, ale za taką cenę, cieżko znaleść coś dużo lepszego. Podobne oscyloskopy na allegro kosztują ok 400 zł więcej.
    Jeżeli kryterium jest cena, to to jest niezłe rozwiązanie, za jakość niestety trzea zapłacić, Rigol z próbkowaniem 2GS/s i pasmem 60MHz to koszt 3000. Nie mówiąc już o cenie Tektronixa ...

0
  • #16 13 Sie 2008 16:23
    szachkon
    Poziom 10  

Dzięki:) Coś takiego naprawdę jest całkiem interesujące. Co do allegro to sprawdzę, ale mam pewne obawy co do ewentualnego sprzedawcy który nie musi dać tak długiej gwarancji, a to, że wyświetlacz jest czarno-biały wyświetlacz to nie taki wielki problem.

0
  • #17 13 Sie 2008 16:29
    stasiekjasinski
    Poziom 11  

Obwawy do sprzedawcy ? NDN to normalna firma z normalna siedzibą :D i prowadzą serwis. Chyba, ze pisałeś o sprzedawcach z allegro :D
    3 lata to dużo i mało.
    GOOD WILL daje wieczystą gwarancję na oscyloskopy.
    Co do wyświetlacza czarobiałego,to kolorowe przebiegi można oglądać na kompie. Dorzucony jest program do zdalnego sterowania oscyloskopem.

0
  • #18 13 Sie 2008 18:49
    szachkon
    Poziom 10  

Pisałem o sprzedawcach z allegro(wiadomo, jedni to porządni ludzie(i pewnie większość), ale zdarzają się oszuści). Wierzę, że zostałbym przez Państwa ostrzeżony gdybym zainteresował się kupnem jakiegoś towaru od kanciarza.

Wieczysta gwarancja to fajna sprawa(dobrze by było gdyby był odpłatny serwis gdyby usterka była z mojej winy), ale pewnie taki luksus sporo kosztuje:)

0
  • #19 14 Sie 2008 12:12
    stasiekjasinski
    Poziom 11  

Serwis jest odpłatny też jeżeli chodzi o Rigola i GoodWilla, naprawy zarówno gwarancyjne jak i pogwarancyjne są wykonywane w polsce a nie w chinach :) A poza tym to ciężko popsuć oscyloskop z włanej winy :D Napięcie wejściowe 300V raczej cięzko przekroczyć, więc chyba że upadnie albo coś się połamie. Poza tym nie mam pomysłu jak popsuć (oczywiscie przypadkowo, nie specjalnie) oscylokop ... Można niby przyłożyć do wysokiego napięcia, ale zważywszy, że sondę ma się zwykle ustawioną na tłumienie 10X więc trzeba by to przyłożyć do czegoś powyżej 3kV...

0