Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik automatyczny 230V

09 Sie 2008 17:09 15629 16
  • Poziom 1  
    Witam
    Nie znalazłem nigdzie na forum podobnego problemu, stąd mój post.

Od około miesiąca miałem problem z bezpiecznikiem automatycznym w moim mieszkaniu. Bezpiecznik odpowiedzialny był za gniazdka i czasem potrafił odciąć zasilanie, ale mówiąc potocznie, nie wyskakiwał. Wystarczało wyłączyć go i włączyć, aby znów móc korzystać z czegokolwiek.
    Zdarzało się tak raz na kilka dni, już zbierałem się do jego wymiany, jak tu dzisiaj wysiadł całkowicie, również nie wyskakując ale uniemożliwiając już jego wyłączenie.
    Po wykręceniu go okazało się, że bezpiecznik miał wypaloną 1cm dziurę w osłonie. 1h przed tym zdarzeniem dało się wyczuć zapach palonego tworzywa, ale po obchodzie całego mieszkania pomyślałem, że to pewnie zaleciało z dworu lub od sąsiadów. Okazuje się jednak, że nie.

Moje pytanie brzmi, czy coś takiego może się przytrafiać bezpiecznikom automatycznym, czy jest to ich wina, czy może gdzieś na instalacji występuje jakieś spięcie?
    Dodam tylko, że mieszkam w PRL-owskim bloku, licznik mam kilkuletni, ale bezpieczniki zostały przekręcone ze starego i mają naście lat.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam, Piotr.
  • Poziom 36  
    Witam, gdybyś miał zwarcie to bezpiecznik wyłączał by się normalnie, ten prawdopodobnie miał jakąś wadę albo już swoje wypracował.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam. Ja mam inny problem, nie wiem czy pisze w odpowiednim temacie ale... posiadam bezpiecznik automatyczny 10 A, chciałbym zmienić na 16A, czywiście ten bezpiecznik nie pasuje. Pytanie czy musze wymienić całe gniazdo bezpiecznika czy coś wewnątrz wystarczy?
  • Poziom 27  
    Mowa o zwykłym topiku w instalacji domowej?
  • Poziom 11  
    Bezpiecznik automatyczny 220V - problem
    Bezpieczniki automatyczne czasami tak się psują.Jeżeli zauważysz jakąś nieprawidłowość w jego działaniu to powinieneś go natychmiast wymienić (jeżeli nie na automatyczny to na topikowy) a nie czekać aż się wypali. Ponadto radził bym ci wezwać znajomego elektryka żeby sprawdził czy nie nadtopiła się izolacja na kablach pod tablicą, gdyż przeważnie po takiej usterce tak się dzieje.
  • Poziom 27  
    Mam tego typu automaty zastępujące bezp. topikowe. Pewien czas temu miałem podobne objawy: przygasanie napięcia, słyszalne iskrzenie w tablicy rozdzielczej, gorąca główka bezpiecznika.
    1. Bezpiecznik musi być dobrze dokręcony, aby miał dobry styk z gniazdem.
    2. Po wystąpieniu podobnych objawów należy ostrożnie oczyścić powierzchnie przegrzewające się i narażone na działanie łuku. To dość niebezpieczna czynność, więc powinny ją wykonywać osoby znające się na temacie.
    3. Jeżeli nadpalenia są duże poświęć te parę groszy i wymień bezpieczniki na S'y.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    W podstawie bezpiecznikowej są zamontowane wstawki dolne/porcelanowe/ ograniczające wielkość prądową wkręcanego bezpiecznika. można ja wykręcić i wstawić nową większą ,lub rozsadzić porcelankę i wkręcić bezp. 16 A .
  • Poziom 26  
    szyman77 napisał:
    Witam. Ja mam inny problem, nie wiem czy pisze w odpowiednim temacie ale... posiadam bezpiecznik automatyczny 10 A, chciałbym zmienić na 16A, czywiście ten bezpiecznik nie pasuje. Pytanie czy musze wymienić całe gniazdo bezpiecznika czy coś wewnątrz wystarczy?

Witam.Oczywiście można założyć większą wstawkę, ale wiedz, że ktoś tam założył wstawkę 10A by właśnie nie można było założyć większego bezpiecznika.
    Zanim założysz większa powinieneś znaleść odpowiedż na pytanie jakie będą tego skutki

Poza tym wiedz że tam jest niebezpieczne napięcie
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc. Oczywiście to jest przemyślana i obliczona decyzja, instalacja jest przystosowana do pradu 16A.
  • Poziom 14  
    Mieszkając w starej zabudowie z lat 70-tych mało mieszkań spotkasz gdzie jest więcej niż 3 bezpieczniki załączając odkurzacz przy pracy pralki i lodówki
    lub zmywarki jestem pewny że zadziała 10 A bezpiecznik zabezpieczający dany obwód .Nic się nie stanie gdy założysz 16 A. Sprawdź bilans mocy i współczynnik jednoczesnego załączenia.
  • Poziom 10  
    Dokładnie tak jest. Wszystko mam obliczone. Nie jestem takim laikiem na jakiego wyglądam;) po prostu nie znałem budowy oprawy bezpiecznika.
  • Specjalista elektryk
    O ile przewód zabezpieczany tym bezpiecznikiem ma przekrój 2.5 mm2 i więcej i jest miedziany to jak najbardziej można myśleć o 16A. Jeśli jest to 1.5 mm2 to niestety tylko 10A. Natomiast jeśli jest to aluminium, to w ogóle prędzej nadało by się 6 A...
  • Poziom 20  
    Ja chciałem powrócić do tematu bo mam podobny problem.
    mam bezpiecznik automatyczny( wyłącznik nadmiarowo-prądowy) 16A na 230v i kiedy bezpiecznik był nowy było wszystko ok.
    ale po pół roku bezpiecznik znaczą się wyłączać przy używaniu urządzeń o dużej mocy np duża szlifierka kątowa, spawarka. Wydaje mi się że najbardziej się to dzieje kiedy jest zimna pora na dworze, jesień zima. Czy to jest normalne? Czy mogę zamienić ten bezpiecznik na automatyczny 20A/ 230V 1F, o ile takie pojedyncze są w sprzedaży? Odp?
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Nie wchodząc w diagnozę bo IMHO wpływ temp. powinien być akurat odwrotny.
    Jeśli kolega ma na myśli urządzenia zasilane z typowych gniazd 1 fazowych to bardzo proszę przeczytać to co pisze na owych gniazdach. Coś mi się wydaje że będzie tam napis 16A a więc zabezpieczanie takich gniazd czymkolwiek o wartości wyższej niż 16A jest proszeniem się o problemy.
    Oczywiście jest też jeszcze kwestia przewodów ale ponieważ już pierwsze sprawdzenie (gniazda) daje wynik negatywny to proponuję sobie darować. Można natomiast wymienić na ten sam typ ale inny egzemplarz jeśli kolega podejrzewa że zabudowany egzemplarz pracuje wg własnej charakterystyki :)
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 20  
    To nigdzie nie znajdę gniazda 230V 20A?, Może gniazdo 16A się od razu nie stopi jeżeli przewód doprowadzający fazę do tego gniazda będzie miał odpowiednia średnicę. Jaką najlepiej średnicę?, bo na wielu urządzeniach np. spawarki 230/400 mają na tablice znamionowej podaną wartość zabezpieczenia 20A.
  • Poziom 18  
    Przekrój przewodu nie ma nic wspólnego z obciążalnoścą gniazda.
  • Poziom 20  
    A czy chociaż dostanę gdzieś gniazdo 230V 32A takie jak na foto tylko zwykłe samo gniazdo, i czy rozstaw na bolce w takim gnieździe jest większy niż w standardowym 16A?