Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

micra, autoalarm avital mk III, rozrusznik nie kręci

ricochet 09 Aug 2008 18:16 5326 10
 • #1
  ricochet
  Level 2  
  witam
  problem ma ciekawą historię, więc najpierw opowiem co i jak.
  pewnego pięknego poranka zostałem ściągnięty z łóżka przez małżonkę, która nie mogła odpalić auta (nissan micra). rozrusznik się kręcił, jednak silnik nie zaskakiwał. małżonka dodatkowo stwierdziła, że przestał działać autoalarm i centralny zamek. rzeczywiście - micra nie reagowała na pilota, kontrolka od alarmu nie świeciła się, a otworzenie/zamknięcie drzwi kierowcy kluczykiem skutkowało jedynie odblokowaniem/zablokowaniem tych jednych drzwi, zamiast jak do tej pory wszystkich.

  doszedłem do wniosku, że alarm szlag trafił, ale to co przeżyło cały czas sądzi że system jest załączony i odcina zapłon. ściągnąłem z tego forum instrukcję do avitala, wydłubałem z centralki alarmu i zaizolowałem szary kabelek (wg. instrukcji - 'przekaźnik odcinający starter', choć wg. mnie to odcięcie zapłonu) i voila. auto zapaliło. cała reszta (zamki, piloty), nadal nie działała, ale auto jeździło.

  jeździło tydzień.

  dziś ruszając sprzed marketu ze zdziwieniem skonstatowałem, że po przekręceniu kluczyka w stacyjce wszystkie drzwi się zamknęły. wyłączyłem zapłon - drzwi się otworzyły. sprawdziłem pilotem - działał. kontrolka od alarmu znów zaczęła świecić. spróbowałem zastartować silnik - włączyła się syrena.

  wróciłem do marketu, zakupiłem za 3pln śrubokręt, wróciłem do auta, dogrzebałem się do centralki, załączyłem na powrót szary kabelek (może system go sprawdzał) - i, niestety, wuj. przekręcam kluczyk, rozrusznik nawet nie kaszlnie, światła na desce rozdzielczej przygasają, syrena wyje jak długo trzymam kluczyk w pozycji rozruchowej.

  bawiłem się kwadradrans, z marnym rezultatem. wreszcie wynająłem paru panów odprowadzających wózki by mnie popchnęli. z pychu auto ruszyło, dzięki czemu mogę teraz pisać te słowa, zamiast czekać na holowanie.

  podsumowując: załączenie rozrusznika powoduje taki efekt, jakbym doprowadził gdzieś do zwarcia. alarm traci zasilanie i zaczyna wyć. co może być spiepsute? słaby/stary/niewydajny akumulator? na razie podłączyłem go pod prostownik, bierze 4A już godzinkę i mu prąd ładowania nie spada... co o tym sądzicie?
 • #2
  mr-perch
  Level 29  
  Odłącz centralkę alarmu, połącz rozłączone blokadą przewody, zatankuj auto i możesz jechać (prawie) na koniec świata. Ale wcześniej udaj się do dobrego zakładu montażu autoalarmów - tam wyprostują wszystko.
 • #4
  ricochet2
  Level 10  
  no i cookie w mojej przeglądarce wzięło i się ze*rało :I
  @Błażej: punkt za spostrzegawczość, to to samo auto. z tym że tamten problem został, jak zapewne zauważyłeś, oznaczony jako 'solved' (rozwiązany). jeżeli *dokładnie* przeczytasz opisy obydwu problemów, dostrzeżesz różnice.

  @MR-perch: fajnie, tyle że ja nieprzypadkowo piszę w dziale 'początkujący' ;)
  co rozumiesz poprzez 'odłącz centralkę'? mam jej wypiąć zasilanie? korzystam ze schematu 'avital_mark_iii_865.pdf' pobranego z forum elektrody i wydaje mi się, że ten efekt osiągnę odpinając bezpiecznik przy akumulatorze, a jedynym tego skutkiem jest wycie syreny (które można wyłączyć kluczykiem), lecz rozrusznik nadal nie kręci.
  które przewody są 'rozłączone blokadą'?

  jak pisałem - auto da się zapalić 'na pych'. pytanie, czy mam jechać do elektryka, czy do szpeców od alarmów. w moim subiektywnym odczuciu przy załączaniu rozrusznika auto zachowuje się tak, jakbym coś zwarł. deska i światło wewnątrz przygasa, licznik przebiegu wyświetla krzaki. może po prostu szlag trafił rozrusznik, który zatrzymał się w jakiejś 'zwartej' pozycji?
 • #6
  ricochet2
  Level 10  
  jutro spróbuję się podpiąć kablami do innego auta i odpalić, choć ładowałem dziś z prostownika kilka godzin. 4A/12V cały czas leciało. zero poprawy. we wcześniejszym topicu, tym wspomnianym przez Błażeja rozrusznik chociaż zajęczał. teraz zero, więc wydaje mi się że to nie akumulator jednak.

  update: zipa dumna. na akumulatorze z którego drugie auto pali bez problemu tutaj rozrusznik wykonuje pół kaszlnięcia i wszystko zdycha. wydaje mi się również (na ucho), że samo włączenie stacyjki powoduje duży pobór prądu (obroty w drugim aucie się zmniejszają). co to za cholera?
 • #7
  rico37p
  Level 28  
  Najlepiej przełóż akumulator przy tym sprawdż klemy. Jeżeli to samo to znaczy że masz zwarty rozrusznik.
 • #8
  ricochet2
  Level 10  
  podpiąłem się 'w całości' pod inny, sprawny, większy akumulator (drugie auto z niego pali). rozrusznik wykonuje pół obrotu i to samo.
  mogę jakoś samodzielnie sprawdzić rozrusznik?
 • #10
  ricochet2
  Level 10  
  jak bym miał ze 2 tyg. urlopu to bym to zrobił ;)
  a tak zdobywanie wiedzy trzeba odłożyć i zamiast tego dać zarobić elektromechanikowi :|

  dziwię się tylko że pad rozrusznika tak się zgrał ze zmartwychwstaniem alarmu...
 • #11
  daro.ltd
  Level 12  
  Wyp...... ten alarm i już. Będziesz miał spokój na lata.