Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z różnicowoprądowym

09 Sie 2008 18:32 1307 11
  • Poziom 22  
    Witam, pewnie powinno być w innym dziale ale tu napewno ktoś mi pomoże. Mam pewne podłączenie światła w domu które korzysta z plusa obiegu oświetlenia i minusa z gniazdka (drugi obieg). Oświetlenie ma swój bezpiecznik i gniazdka swój. Niestety mam jeden kabel dostępny i tak muszę to zrealizować.
    Problem w tym, iż po takim podłączeniu wyskakuje bezpiecznik różnicowoprądowy. Czy to prawidłowa reakcja ? czy może coś jest nie tak.

z góry dzięki za pomoc
  • Poziom 13  
    Kolego,jaki plus i minus w instalacji oświetleniowej z wyłącznikiem różnicowoprądowym.Pytanie jest nie jasno sformółowane.
  • Poziom 22  
    Ok OK, nie jestem elektrykiem. Plus = faza, minus = neutralny. Co do oświetlenia to sugeruję się skrzynką z bezpiecznikami. Bezpiecznik na oświetlenie, bezpiecznik na gniazka itd.
    Żeby było prościej sprawdziłem jeszcze jedną rzecz i jak połączę przewód neutralny od gniazda pralki do przewodu neutralnego włącznika oświetlenia to wyskakuje różnicowoprądowy. Sytuacja taka ma miejsce tylko łącząc między dwoma obiegami tzn. te które mają swoje bezpieczniki.
  • Specjalista elektryk
    Jeżeli są dwa wyłączniki róznicowo-prądowe lub tylko jeden obwód ma taki wyłacznik to jest to normalne i prawidłowe. Tak ma być i nic z tym nie zrobisz. Musisz podłączyć fazę i zero z tego samego obwodu.
  • Poziom 22  
    No właśnie chyba jest jeden różnicowoprądowy
    Zrobiłem fotkę skrzynki
    Problem z różnicowoprądowym
  • Poziom 26  
    Moze sie podlaczyles do ochronnego przewodu z gniazdka, albo obwod oswietleniowy nie jest chroniony roznicowka.
  • Poziom 22  
    marian_em napisał:
    Moze sie podlaczyles do ochronnego przewodu z gniazdka, albo obwod oswietleniowy nie jest chroniony roznicowka.

hm... raczej nie, przewody w gniazdku są trzy, oczywiście podłączam się pod niebieski (żółto - zielony jest nie ruszany) a od strony oświetlenia tak samo, są również widoczne żółto-zielone więc obwód oświetleniowy jest również chroniony. Zresztą wszystko działa poprawnie w gniazdku jak i oświetleniu. Tylko podłączenie o którym piszę sprawia problem :x
  • Poziom 17  
    Spróbuj odłączyć od układu oświetlenia przewód Pe(żółto-zielony) i zobacz czy różnicowy "wywala".Jeżeli działa to będzie błąd w podłączeniu.Gdzieś jest zwarcie między neutralnym a ochronnym przewodem,lub zmienione miejscami...
  • Specjalista elektryk
    Stawiam na to że obwód oświetleniowy wyprowadzony jest przed różnicówką. Sugeruje to rozmieszczenie aparatów. Łatwo to sprawdzisz wyłączając róznicówkę i sprawdzając czy działa oswietlenie. To że na obwodzie oswietlenia są trzy przewody nie znaczy że obwód jest chroniony róznicówką.
  • Poziom 22  
    Trochę się zmyliłem tym że w puszkach wyłączników oświetlenia są żołto-zielone ale chyba jednak oświetlenie nie jest na różnicowoprądowym bo jak wywali różnicowoprądowy to oświetlenie działa !?!? nie dział reszta obwodów.
  • Specjalista elektryk
    No to mamy jasność. Tak ma być, działanie prawidłowe.
  • Poziom 22  
    OK, sprawa rozwiązana. Dzięki za pomoc