Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z różnicowoprądowym

09 Sie 2008 18:32 1307 11
 • Poziom 22  
  Witam, pewnie powinno być w innym dziale ale tu napewno ktoś mi pomoże. Mam pewne podłączenie światła w domu które korzysta z plusa obiegu oświetlenia i minusa z gniazdka (drugi obieg). Oświetlenie ma swój bezpiecznik i gniazdka swój. Niestety mam jeden kabel dostępny i tak muszę to zrealizować.
  Problem w tym, iż po takim podłączeniu wyskakuje bezpiecznik różnicowoprądowy. Czy to prawidłowa reakcja ? czy może coś jest nie tak.

  z góry dzięki za pomoc
 • Poziom 13  
  Kolego,jaki plus i minus w instalacji oświetleniowej z wyłącznikiem różnicowoprądowym.Pytanie jest nie jasno sformółowane.
 • Poziom 22  
  Ok OK, nie jestem elektrykiem. Plus = faza, minus = neutralny. Co do oświetlenia to sugeruję się skrzynką z bezpiecznikami. Bezpiecznik na oświetlenie, bezpiecznik na gniazka itd.
  Żeby było prościej sprawdziłem jeszcze jedną rzecz i jak połączę przewód neutralny od gniazda pralki do przewodu neutralnego włącznika oświetlenia to wyskakuje różnicowoprądowy. Sytuacja taka ma miejsce tylko łącząc między dwoma obiegami tzn. te które mają swoje bezpieczniki.
 • Specjalista elektryk
  Jeżeli są dwa wyłączniki róznicowo-prądowe lub tylko jeden obwód ma taki wyłacznik to jest to normalne i prawidłowe. Tak ma być i nic z tym nie zrobisz. Musisz podłączyć fazę i zero z tego samego obwodu.
 • Poziom 22  
  No właśnie chyba jest jeden różnicowoprądowy
  Zrobiłem fotkę skrzynki
  Problem z różnicowoprądowym
 • Poziom 26  
  Moze sie podlaczyles do ochronnego przewodu z gniazdka, albo obwod oswietleniowy nie jest chroniony roznicowka.
 • Poziom 22  
  marian_em napisał:
  Moze sie podlaczyles do ochronnego przewodu z gniazdka, albo obwod oswietleniowy nie jest chroniony roznicowka.


  hm... raczej nie, przewody w gniazdku są trzy, oczywiście podłączam się pod niebieski (żółto - zielony jest nie ruszany) a od strony oświetlenia tak samo, są również widoczne żółto-zielone więc obwód oświetleniowy jest również chroniony. Zresztą wszystko działa poprawnie w gniazdku jak i oświetleniu. Tylko podłączenie o którym piszę sprawia problem :x
 • Poziom 17  
  Spróbuj odłączyć od układu oświetlenia przewód Pe(żółto-zielony) i zobacz czy różnicowy "wywala".Jeżeli działa to będzie błąd w podłączeniu.Gdzieś jest zwarcie między neutralnym a ochronnym przewodem,lub zmienione miejscami...
 • Specjalista elektryk
  Stawiam na to że obwód oświetleniowy wyprowadzony jest przed różnicówką. Sugeruje to rozmieszczenie aparatów. Łatwo to sprawdzisz wyłączając róznicówkę i sprawdzając czy działa oswietlenie. To że na obwodzie oswietlenia są trzy przewody nie znaczy że obwód jest chroniony róznicówką.
 • Poziom 22  
  Trochę się zmyliłem tym że w puszkach wyłączników oświetlenia są żołto-zielone ale chyba jednak oświetlenie nie jest na różnicowoprądowym bo jak wywali różnicowoprądowy to oświetlenie działa !?!? nie dział reszta obwodów.
 • Specjalista elektryk
  No to mamy jasność. Tak ma być, działanie prawidłowe.
 • Poziom 22  
  OK, sprawa rozwiązana. Dzięki za pomoc