Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przelicznik mocy nadajnika na jego zasięc. Może jaki¶ wzór?

korneliusz 23 Lut 2004 17:54 1464 5
 • #1 23 Lut 2004 17:54
  korneliusz
  Poziom 16  

  Witam
  Czy jest jaki¶ przelicznik mocy nadajnika UKF (lub każdego innego) na jego zakres działania?

  Pozdrawiam

  0 5
 • #2 23 Lut 2004 17:58
  Ptolek
  Poziom 36  

  Hmmm. nie :) Baaaaaardzo dużo zależy od anteny, wysoko¶ci lokalizacji, otoczenia, warunków atmosferycznych itd. itp.

  0
 • #3 23 Lut 2004 18:02
  michalgorny

  Poziom 17  

  moze slyszales o czyms takim jak wektor poytinga fali elektromagnetycznej.
  jesli nie - to generalnie chodzi o to, ze jak nadajnik wydaje - rednia - pewna moc, to jest ona wypromieniowywana w kazdym kierynku.
  poniewaz kazdy kierunek oznacza de facto wypromieniowywanie w kazde miejsce takiej samej energii to wystarczy ze policzysz sobie jaka czesc energii bedzie przypadala na metr kwadratowy w odleglosci x od nadajnika. czyli jesi moc nadajnika oznaczysz jako p, to wzor ten bedzie S=p/(4 pi x^2). jak juz to policzysz to ze sprytnych wzorow z tablic fizycznych - nie chce mi sie szukac tego tera - wyznaczysz jaka amplitude ma fala elektromagnetyczna gdy w czasie jednej sekundy przechodza przes 1 metr kwadratowy przenosi S dzuli. i teraz jesli odbiornik jest odpowiednio czuly - to ja wykryje - a jesli nie, to nie.

  ========================================

  I jeszcze jesi : pierwsze S ktore sie pojawia wyzej ma wymiar [W/m^2] a drugie S [J]

  0
 • #5 23 Lut 2004 18:55
  Ptolek
  Poziom 36  

  Ano fakt. Nie ma rzeczy nie do policzenia :D Ale to chyba dotyczy mocy, któr± wypromieniowuje antena, prawda ? Jeżeli chodzi o teorię, to nie ma problemu, ale w praktyce obliczenie czego¶ takiego jest trudne... No i dużo zależy od czuło¶ci odbiornika.

  0
 • #6 23 Lut 2004 21:18
  SP1AQU
  Poziom 21  

  Oczywi¶cie, że jest to możliwe do obliczenia. Problem w tym, że proste jest to jedynie po takim warunkiem, że antena nadawcza i odbiorcza znajduj± się w wolnej przestrzeni (najlepiej próżni) i nie występuje wpływ obecno¶ci pobliskich obiektów. W warunkach rzeczywistych - czyli na ziemi, jest o wiele trudniej, bo np. ma znaczenie częstotliwo¶ć, wilgotno¶ć powietrza, przewodno¶ć gruntu, typ propagacji, ukształtowanie terenu itp. W takich warunkach o w miarę dokładne obliczenia mog± się pokusić jedynie profesjonalne laboratoria, dysponuj±ce kosztownym oprogramowaniem wraz z cyfrowymi mapami terenu. Jako przykład można tu podać obliczenia jakie przeprowadzono podczas lokalizacji oraz projektowania systemu antenowego dla nadajnika programu I PR. O ile dobrze pamiętam, to był nawet obszerny artykuł w "¦wiecie Radio" po¶więcony temu tematowi.
  Z tego powodu amatorzy mog± przeprowadzać jedynie szacunkowe obliczenia. Temat jest bardzo obszerny i nie ma tu jednego wzoru, który pozwalałby takie rzeczy policzyć. Polecam natomiast lekturę ksi±żki autorstwa Jarosława Szóstki pt. "Fale i anteny".

  0