Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SDR SDRAM w zastosowaniu elektronika

s.o.v.a 10 Sie 2008 13:19 948 0
  • #1 10 Sie 2008 13:19
    s.o.v.a
    Poziom 11  

Witam serdecznie,

chciałbym was się zapytać, szanowni forumowicze, o zastosowanie obecnie łatwo i tanio dostępnych, dynamicznych pamięci RAM, w domowych projektach. Moją uwagę skupiam głównie na starych SDR SDRAM, ponieważ priorytetem nie jest w moim zastosowaniu pojemność i czas dostępu, a raczej cena i dostępność elementów.

Wytłumaczę jak planuję takie kostki zastosować:

Ogólnie sama kostka ma służyć do sterowania matrycą LCD od starego laptopa. Matryce takie (800x600) są stosunkowo tanie, łatwodostępne oraz łatwo się je steruję. Nie mam aktualnie przy sobie specyfikacji mojej marycy, którą posiadam, jednak z tego co pamiętam matryce takie posiadają około 22 linii cyfrowych: 18(3 * 6) służy do przekazywania informacji o kolorach RGB, jedna to linia taktująca, jedna to synchronizacja pionowa i jedna to synchronizacja pozioma i jedna chyba jeszcze do czegoś(takie a'la "kiedy lecą dane o pikselach") - jak mówię, nie pamiętam dokładnie.

Kluczowe jest to, ze na liniach tych mają występować tylko i wyłącznie stany logiczne. Pomyślałem sobie, że skoro chciałbym wyświetlać na takiej matrycy obraz statyczny, wszelkie informacje o obrazie muszę przechowywać w pamięci RAM. Dodatkowo, skoro cały czas ma pojawiać się ta sama sekwencja na liniach sterujących, można w takiej pamięci RAM przechowywać także informacje o liniach synchronizacji oraz ENAB(ta informująca, że lecą dane o kolejnych pikselach). Tym sposobem aplikacja stanie się protsza, a także rozwiązany będzie problem synchronizacji, ewentualnych zliczeń impulsów taktujących itp. itd.

Krótko mówiąc, chciałbym, aby sygnał taktujący taką matrycę LCD(to jest sygnał 40MHz prostokątny o wypełnieniu 50%) taktował także jakiś prosty układ zliczający, który z kolei adresowałby pamięć RAM. W pamięci RAM przygotowane byłyby odpowiednie dane(np. po włączeniu urządzenia jakiś prosty mikrokomputer wrzuciłby dane odczytane np. z karty SD do nas interesującej pamięci RAM) w ten sposób, że zapewniałyby one prawidłowe sterowanie matrycą LCD i wyświetlanie na niej porządanego obrazu. Jedna linia zawierałaby dane o zresetowaniu układu zliczającego, przez co po wyświetleniu jednej klatki na marycy LCD układ zliczający(czyli także adresujący RAM) zerowałby się i historyjka powtarzałaby się od nowa.

Projekt hipotetycznie wygląda ładnie i prosto, jednak zdaję sobie sprawę, że nie jest tak w rzeczywistości. Rozumiem doskonale, że takie wykonanie byłoby mozliwe gdyby komputerowe pamięci RAM byłyby pamięciami statycznymi. Odpada także zastosowanie kostek SRAM, ponieważ planuję sterować kilka matryc równolegle - przy orgazniacji komputerowych SDR SDRAM w 128bitową szynę, zakładając, że dla jednej matrycy starczy 24bity, z jednego modułu mógłbym sterować 5 matryc jednocześnie - a o to mi własnie chodzi.

Reasumując(lubie to słowo :P). Czy istenieje jakiś prosty sposób stworzenia interfejsu, aby SDR SDRAM sterować jak zwykły RAM statyczny - jednynie podanie adresu i odczekanie aż na wyjściu pojawią się porządane dane?

Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

0 0