Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik fm ,zdalne sterowanie bez przyrządów pomiarowych

10 Sie 2008 14:40 4621 16
  • #1 10 Sie 2008 14:40
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Sie 2008 16:59
    mkpl
    Poziom 37  

Jak się nazywa ten typ odbiornika ?? bo nic pod co znam mi nie pasuje :| przydał by sie choś wstepny wzmacniacz w.cz i jakas prosta pośrednia. Jak tu jest realizowana detekcja??

0
  • #3 10 Sie 2008 17:23
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 10 Sie 2008 17:42
    mkpl
    Poziom 37  

Zmniejsz C1 i C13 tak do 2.2 lub 3.3p i c13 podłacz przed
    R5 a z kolektora generatora obowiazkowo na mase 1n 10n i 100n zeby ladnie zablokować w.cz na zasilaniu

Dodano po 4 [minuty]:

cewke generatora nawin conajmniej 1mm srebrzanka i na karkasie. caly genetaror usztywnij ;) bedzie stabilniej

Dodano po 5 [minuty]:

A z tym C5 hmm daj 10n za nim jakis dlawik i 10n trzeba poprobowac bo masz duze straty na glosnosci o obcina wyzsze tony

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 10 Sie 2008 18:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 10 Sie 2008 18:29
    mkpl
    Poziom 37  

hmm ja bym jeszcze zrobił prosty wzmacniacz w.cz taki jak jest w glowicach radiowych (pierwszy lepszy schemat) tylko taki strojony. Problem z nakladaniem się stacji polega na tym ze twój odbiornik na wejsciu ma bardzo słaby sygnał oraz niejest w zaden sposob wyselekcjonowany. Pozatym przypatrz się schematowi w tym momęcie sygnał z generatora leci ci przez c13 i c1 prosto w antene która nadajesz i zaklucasz innym odbior.

0
  • #7 10 Sie 2008 18:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 10 Sie 2008 19:39
    mkpl
    Poziom 37  

Hmm jaki masz kondensator strojeniowy do trymera jesli trymer to zmien na jakiś z starego odbiornika ;) tam byly takie fajne afregaty dwusekcyjne i wtedy mozna cos takiego zrobić ;) wzmacniacz jest selektywny wiec stacjenie beda sie nakladać i zeby to zrobic musisz miec 2 sekcyjny kondensator strojeniowy bo kondensator zmienny i w generatorze musza być przestrajane jednoczesnie ;) jesli chodzi o cewki to zobacz sobie pierwszy lepszy schemat slazaka bezkidu i innych polskich OR. Potencjometr ARW dobierz eksperymentalnie w zaleznosci od jego ustawiania bedziesz odpowiednio oslabiał lub wzmacniał poziom w.cz danej stacji. Wiem ze to nieco komplikuje caly układ ale warto się pobawic w rozbudowe takich ukladow w celach dydaktycznych i obserwować efekty działania ;)

0
  • #9 10 Sie 2008 19:41
    mkpl
    Poziom 37  

Oj zapomniałem napisac :)ten kondensator 3.3p na wyjsciu podłaczasz w miejsce C1

0
  • #10 10 Sie 2008 20:43
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 10 Sie 2008 20:59
    Marian B
    Poziom 35  

Kondensator C5 musi być, gdyż wchodzi w skład mostka detekcyjnego, a detekcja w tym układzie odbywa się na złączu BE tranzystora T2. Klasyczny mostek detekcyjny, to równoległe połączenie rezystora i kondensatora. Rezystorem w tym przypadku jest tranzystor T2, który jest jednocześnie wzmacniaczem m.cz. Jeżeli charczy przy innej wartości C5, to żle dobrane warunki pracy T2 (galwaniczne sprzężenie z T1), i praktycznie zerowe napięcie na bazie T2.
    Moim zdaniem, warto wstawić w emiter T2, jakiś rezystor, np. 0,5÷1kΩ.

0
  • #12 10 Sie 2008 21:44
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 11 Sie 2008 10:44
    mkpl
    Poziom 37  

Zmien T1 i w generatorze na jakieś dedykowane do w.cz typu BF199
    A co do tego czy da się prosciej to pewnie ze się da tylko cyz się opłaca?

Dodano po 12 [minuty]:

Co do odcylatora to masz naprawde jest najstabilniejszą wersją bez PLL ;) Jesli jeszcze go nie zaekranowałeś to polecam to zrobic :)

0
  • #14 11 Sie 2008 13:40
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 11 Sie 2008 14:23
    mkpl
    Poziom 37  

Własnie odpaliłem moją wersje ;) dodałem odbod selektywny na wejsciu bo pierwotnie silniejsze stacje nakladaly mi się na slabsze :) zamiast obwosu wejsciowego tego prostego mozna zastosowac ten ktorego schemat dalem wczesniej zapewni on duzo wieksza czulosc :)
    Ekranowanie narysowałem przerywana linia ;) trochu nieudolnie ale na szybko ;) całość nalezy zakmnać w metalowej puszcze i wykonać stosowne przegrody :) kondensator strojeniowy nalezy umiescic tak aby znajdował się miedzy blokiem oscylatora i obwodu wejsciowego. Oscylator mozna dodatkowo zalać woskiem w celu usztywnienia :) reszte cewek mozna uszrywnic za pomoca kawałka gabki w cewce i nasaczyc ja woskiem :)

0
  • #16 12 Sie 2008 15:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 13 Sie 2008 12:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto