Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop, dzwięk 5.1 wyjscia wejscia, Poważny problem !

10 Sie 2008 15:17 8493 25
  • Poziom 9  
    Witam, chciałem się dowiedzieć w jaki sposób mogę wyprowadzić z laptopa sygnał optyczny celem podłaczenia go do dekodera DOLBY DIGITAL 5.1, mam zamiar przykładowo obejrzeć film z laptopa ,dzwięk ów filmu jest np. zakodowany w formacie AC3, czyli inaczej dzwiek przestrzenny. I teraz najwiekszy problem, w laptopie mam najzwyklejszą karte dzwiekową za 30 zł, bez wyjścia optycznego, nie jest to również karta 5.1, w związku z powyższym podaje ona zwykły elektryczny sygnał stereo. Jak wiadomo aby cieszyć się dzwiekiem 5.1 musi być on z dekodowany dekoderem Dolby Digital i sygnał ten musi być podany kablem optycznym - Oba urządzenia posiadam i kabel i dekoder, pytanie teraz czy jesli z karty muzycznej które ma wyjscie na zwykłego 3.5 mm jack' wypuszcze elektryczny sygnal poprzez przejsciowke typu jack - optical, czy bede mial wtedy prawdziwy dzwiek 5.1 ? prosze o najrozmaitsze porady, jak to zrobic Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Krótko, z sygnału stereo w gnieździe jack 5.1 nie wyczarujesz.No chyba że ten jack to SPDIF w co szczerze wątpię. Zakup sobie najprostszą kartę 5.1. Na pewno będzie ona miała cyfrowe wyjście optyczne lub jack.

Pozdro!
  • Poziom 9  
    No tak, ale własnie dlaczego nie wyczaruje dzwieku 5.1 z laptopa, skor dzwiek ten będzie zakodowany w AC3, i dzwiek ten przejdzie przez dekoder Dolby Digital który dekoduje dzwiek ac3 i mam juz w głosnikach dzwiek przestrzenny, wlasnie o to pyam, prosze mi wytłumaczyc
  • Poziom 18  
    Gdyż Twoja karta obsługuje stereo czyli 2 kanały, i nie będzie w stanie rozpoznać dźwięku 5.1 i jakoś magicznie wepchnąć go w wyjście stereo. Podkreślam jeśli ta karta ma wyjście cyfrowe SPDIF to nie ma problemu a jeśli cyfrowego nie ma to problem jest.

Jakiej karty używasz?? Podaj link do modelu na stronie producenta

Dodano po 8 [minuty]:

Spotkałem się z kartą w której można było wybierać co ma się pojawić na wyjściu to znaczy jaki sygnał czy cyfra czy analog. Ale to rzadkość.
    Tu pod linkiem poniżej znajdziesz karte która ma odpowiednie wyjścia
    http://pl.europe.creative.com/products/produc...1&subcategory=208&product=16642&nav=0&listby=

Proszę o to dane techniczne z karty powyżej:
    * Odtwarzanie
    o Stereo/Przestrzenny 24 bit/96 kHz
    o SPDIF out 24 bit/96 kHz to jest to wyjście o którym mówie
    * Nagrywanie
    o 24 bit/96 kHz[b]
  • Poziom 9  
    Witaj ponwnie,

Karty ktrej urzywam to zintegrowana karta muzyczna o nazwie SigmaTel Audio, są z niej tylko 2 wyjścia Line out oraz Microphone In, nic więcej, czyli jest to karta obsługująca 2 kanały najzwyklejsza karta stereo, ale jesli wyprowadze z niej dzwiek teraz konwerterem jack 3.5 mm (IN ) oraz SPDIF (OUT) i podam ten sygnał do dekodera DD 5.1 to czy audio w formiacie AC3 wyprowadzone z tej karty zostanie przekonwertowane przez moj dekoder na dzwiek 5.1 ? to jest kluczowa kwestia której nierozumiem i nie jestem pewnien, czy poprostu mam kupic karte fx noteebok sound blaster którą pokazałes mi w linku ??, Serdecznie pozdrawiam !
  • Poziom 18  
    Kolego :)

Karta o której mówisz sam że ma wyjście stereo podaje właśnie taki sygnał czyli kanał lewy i kanał prawy do tego została zaprojektowana. Nie zmusisz jej aby "wypluła" z siebie dźwięk zakodowany cyfrowo (Owszem dźwięk analogowy można zamienić na cyfrowy ale nie będę wybiegał w przód bo to nic nie da a ze źródła stereo nie zrobi się DD5.1) Tak wiec mam nadzieje że przelotka o której piszesz powoduje konwersje cyfrowego sygnału elektronicznego na cyfrowy sygnał optyczny. Uwaga mówię o zmianie sposobu przesyłu cyfrowego sygnału
    z kabla miedzianego przez konwerter na sygnał optyczny.
    Nie chodzi jednak o konwersje ANALOG na CYFRA

Do czego zmierzam, film zakodowany w 5.1 to nic innego jak
    1. Lewy kanał - Front left
    2. Środkowy - Center
    3. Prawy kanał - Front right
    4. Prawy tylni kanał - Rear right
    5. Lewy tylni kanał - Rear left
    plus szósty głośnik Subwoofer,
    Kodek w programie odtwarzającym DVD rozkodowuje powyższy format na powyższe składowe, a że Twoja karta jest stereo Odbierze ona ( program wyśle do niej sygnał ) tylko i wyłącznie sygnał stereo.
    Nie masz po prostu w niej czegoś co koduje sygnał cyfrowo gdyż karta ta posiada wyłącznie wyjścia analogowe. Jesli było by takie wyjście to mielibyśmy problem z głowy a że takiego nie ma proponuje Ci trzy rzeczy
    1) Zweryfikuj to co napisałem z kimś innym
    2) Poczekaj na wypowiedź innego Użytkownika elektrody
    3) Ostatecznie rozejrzyj się po allegro a na pewno coś znajdziesz

P.s.

Jeśli się mylę prosze mnie poprawić to tak do ogółu przeglądającego ten temat

Pozdro!
  • Poziom 43  
    Nie ma co poprawiać :)
    Konwertera z 2-kanałowego analogu na SPDIF czy 5+1, o którym tak marzy Kolega q8108043312, jeszcze nie skonstruowano. I wątpię żeby ktoś podjął się tego zadania.
  • Poziom 18  
    Dziękuje za wsparcie :]
  • Poziom 9  
    bardzo dziękuję Państwu za odpowiedź, przed chwilą kupiłem kartę na allegro Sound Baster x-fi notebbok, czy będzie dobra ? zapłaciłem za nia 125 zł aż.Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Jak możesz to podaj numer aukcji :) na której zakupiłeś kartę
  • Poziom 9  
    Podaje link do karty jaką zakupiłem.Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

http://www.purepc.pl/files/Image/news/2007/06/hires_CREATIVE%20XtremeAudioNotebook_p.jpg

p.s tak przy okazji spłodzę nowy temat, mianowicie, pomyślałem sobie, że jesli mam juz super dzwiek wypadałoby jeszze mieć dosc ciekawy obraz, wiec pytanie kieruje do Ciebie zarówno jak i do reszty, czy wyscie z laptopa jest wyjsciem dobrym jakosciowo? mam mozliwosc podłaczenia kabla HDMI do TV, ale w laptopie mam tylko zwykłe wyjscie graficzne jaki jest w monitorach, czy jakosc byłaby lepsza przy uzyciu kabla HDMI? ewentualnie czy sa jakies przejsciowki dzieki ktorym moge połaczyc wyjscie z notebooka kablem HDMI do TV ?
  • Poziom 18  
    Sygnał HDMI jest sygnałem HDMI przedewszystkim jest on cyfrowy.
    Sygnał na złączu D-Sub ( to monitorowe ) sygnałem takim nie jest.

Nie ma możliwości wpięcia się do TV z wejściem HDMI i nie ma żadnych przelotek :)
  • Spec od komputerów
    Dziwne, ze kupiles od razu karte bez spojrzenia w sterownik - byc moze wystarczy przelaczyc jedna opcje w mikserze. Co do karty w laptopie, to skad "30zł"? Nie miales karty i ci majster ja przylutowal za 30zł.
  • Poziom 18  
    Kolego Platon skąd taki pomysł użytkownik sam napisał, że posiada kartę stereo, fakt zastanawiającym jest to że ów laptop nie posiada zintegrowanej karty dźwiękowej.
    Czy q8108043312 możesz nam podać model i producenta Twojego lapciaka?
  • Poziom 9  
    Mój laptop to dell latitude 131L
  • Poziom 43  
    Więc ma zintegrowaną 2-kanałową analogową kartę muzyczną z 24-bitowym kodekiem Sigmatel STAC9200 a nie wiadomo tylko dlaczego kolega sobie ubzdurał że akurat "za 30zł"?
  • Poziom 9  
    czepiasz pan sie o detale, akurat tak palnałem ze za 0 zł bo jest to najtanszy chłam jaki moze byc jaki wkładaja do laptopow, reasumujac czekam na karte i mam nadzieje ze bedzie wszystko ok, dooradzcie panowie jak z tym obrazem mam zrobic by miec super jakosc , mam tylko wejscie VGA w laptopie, co dalej ? c radzicie?
  • Poziom 18  
    Nic, z VGA nie wyczarujesz za dużo ;]
  • Poziom 43  
    Dokładnie jak z audio.
    "Nie pomogą dobre chęci - z g*** bata nie ukręci"
    Daj sobie spokój bo nic nie wymyślisz.
  • Poziom 18  
    Heheh widzę że nawet tak późno w nocy mam wsparcie :)
    Pozdrawiam speców!
  • Poziom 43  
    Myślę, że wyjaśniliśmy koledze wszystko.
    Podejrzewam, że dalsze pytania mogą spowodować przeniesienie całego tematu do działu "Na Wesoło", gdzie nasi spece od humoru na pewno rozwiążą ten problem w swoisty sposób :lol:
  • Poziom 18  
    Myślę że tak także kolego q8108043312 nie od razu Kraków zbudowano i nie wszystkie drogi prowadzą do Rzymu :) Generalnie laptop to laptop a nie home media center :)
  • Poziom 9  
    Witam ponownie koledzy!,
    mam znowu problem , mam już tą kartę Sb x-fi notebook, kablem optycznym podłączyłem kartę z dekoderem DDTS-100 firmy creative i niestety nie mam zadnego dzwieku ani 5.1 ani nawet stereo, kompletna głusza, Co mam zrobić co jest nie tak ?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    W ustawieniach karty sprawdź czy masz włączoną opcje DIGITAL OUTPUT ONLY
  • Poziom 9  
    a gdzie to jest? masz numer gg ? moglibysmy teraz porozmawiac?

Dodano po 10 [minuty]:

zauważyłem, że jak w wyjscie słuchawkowe optyczne karty wpinam zwykłe słuchawki z elektrycznym jackiem, to normalnie gra muzyka, a chyba nie powinna skoror jest to wyjście optyczne, tylko przeszukałem wszystko i ta karta nie ma ustawien DIGITAL AUDIO OUTPUT :(

Dodano po 49 [minuty]:

:cry:

Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]: