Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester wszystkich rodzajów pilotów RC5

11111olo 10 Sie 2008 16:50 11810 21
  • Tester wszystkich rodzajów pilotów RC5

Witam.
    Przedstawiam proste urządzonko które nazwałem RC5 tester. Pozwala ono na sprawdzenie poprawności wydawanych rozkazów przez wszystkie rodzaje pilotów z tego standardu. Na górnej linii wyświetlana jest nazwa urządzenia, a na dolnej linii rozkaz.
    Całością steruje Attiny 2313 i obrazuje to na wyświetlaczu 16*2. Pozostałe elementy służą głównie za filtrowanie zasilania.
    W wersji finalnej zrezygnowałem z kwarcu - na wewnętrznym 4MHz działa stabilnie.

Wiem że jakość zdjęć nie powala na kolana, ale lepiej nie szło zrobić;)

Fajne!
  • Semicon
  • #2 10 Sie 2008 18:59
    ArthurCC
    Poziom 23  

Interesujące urządzenie - jakby jeszcze miało możliwość wybrania i wysłania takiego rozkazu, byłoby naprawdę extra.

• #3 10 Sie 2008 19:05
    Madman07
    Poziom 19  

Wystarczyła by tylko możliwość wysłania odebranej komendy :-) Ale i tak konstrukcja fajna przydatna.

• #4 10 Sie 2008 19:30
    codename_47
    Poziom 12  

Ładnie wykonane zwłaszcza płytka. A w czym zaprogramowałeś ten układ. Bascom??

• #5 10 Sie 2008 20:25
    zdzichu6969
    Poziom 23  

Poproszę na mila full dokumentacje. Pozdrawiam:)

• #6 10 Sie 2008 20:28
    dir3ctor
    Poziom 27  

@ArthurCC:

Cytat:
    Interesujące urządzenie - jakby jeszcze miało możliwość wybrania i wysłania takiego rozkazu, byłoby naprawdę extra."

a po co skoro pilot z ktorego nadano rozkaz ma dokladnie ta sama wlasciwosc?
    @Madman07 - dokladnie to samo co powyzej napisalem - to jest TESTER przeciez...

Od siebie dodam ze pomysl fajny, a to co mi sie rzucilo w oczy przy 1 czytaniu to fakt, ze kolega nie rwal sie z armata na muche. Wykorzystal malego procka, ktory w zupelnosci sprawdzil sie w powierzonym mu celu (to odnosnie kilkukrotnych projektow z atmega na pokladzie, ktore mialy podobne konstrukcje).

Moje szczere gratulacje - w koncu taka biblioteczke (rozpoznajaca kody rc5) mozna potem wykorzystac do sterowana wieloma urzadzeniami, a sama przerobka tego programu na biblioteke nie powinna juz sprawic zbyt wielu klopotow.

• #7 10 Sie 2008 20:43
    UlfgaR
    Poziom 23  

Bardzo ciekawa konstrukcja :)

Czekamy na schemat i kod...

• Semicon
  • #8 10 Sie 2008 20:50
    11111olo
    Poziom 43  

Cytat:
    Interesujące urządzenie - jakby jeszcze miało możliwość wybrania i wysłania takiego rozkazu, byłoby naprawdę extra.

Niestety nic nie da rady już zrobić - kod po skompilowaniu zajmuje 2046 bajtów. Widać że nazwy są poskracane. Bascom nie oszczędza drogocennej pamięci :( Musiałem się mocno natrudzić aby upchnąć te wszystkie nazwy rozkazów i pilotów. Standardowo napisane zajmowało z 1kB więcej!Być może zrobię i nadajnik ale potrzeba 4kB flusha.

Cytat:
    Poproszę na mila full dokumentacje. Pozdrawiam:)

Dokumentację jutro dodam.

• #9 10 Sie 2008 21:18
    ArthurCC
    Poziom 23  

dir3ctor napisał:
    @ArthurCC:
    Cytat:
    Interesujące urządzenie - jakby jeszcze miało możliwość wybrania i wysłania takiego rozkazu, byłoby naprawdę extra."

A po to, że nie zawsze ma się pilota który ma wszystkie rozkazy na klawiaturze. Miło by było połączyć 2 w 1. Urządzenie ma wszystkie rozkazy i szkoda by było tego nie wykorzystać.

• #10 10 Sie 2008 22:01
    byrrt
    Poziom 21  

Byłoby ciekawe gdyby tester rozpoznawał inne standardy nie tylko philips'owy.. Nie wiem w czym był pisany program ale napisanie tego w Bascom to kwestia kilku minut ;)

Pozdrawiam

• #11 10 Sie 2008 23:59
    kamil22011
    Poziom 18  

Bardzo fajna konstrukcja i na pewno przydatna w serwisowaniu pilotów. A co do komentarzy to zawsze ktoś napisze "Szkoda że nie zamieściłeś linuxa w 2MB pamięci. Zawsze ktoś będzie niezadowolony. Według mie świetna sprawa. Autor zrealizował to co założył i o to chyba chodzi. 10/10. Po prostu świetnie.

• #12 11 Sie 2008 08:46
    byrrt
    Poziom 21  

kamil22011 napisał:
    Bardzo fajna konstrukcja i na pewno przydatna w serwisowaniu pilotów. A co do komentarzy to zawsze ktoś napisze "Szkoda że nie zamieściłeś linuxa w 2MB pamięci. Zawsze ktoś będzie niezadowolony.

Będąc szczerym przydatność w serwisie nie wielka jak nie żadna - skoro ma to być serwis pilotów to powinien odbierać więcej standardów (co do cholery nie jest problemem nawet dla 2kB (nie MB heh)). Jako tester może posłużyć zwykły odbiornik, tranzystor i buzer lub poprostu.. kamera/aparat. I jako że pracowałem przez jakiś czas w serwisie rtv mogę smiało powiedzieć, że taki zestaw jest bardziej praktyczny. Nie chodzi o sztuczne wciskanie do takich zabawek linuxa lub/i innych bajerów tylko o stworzenie urządzenia praktycznego jakim teraz po prostu nie jest. Dodać jakiś buzerek, napisać procedury obsługi innych standardów (nawet są w sieci w C takie uniwersalne z automatyczną detekcją jaki standard - widziałem) i będzie ok.

• #13 11 Sie 2008 09:59
    tokrzych
    Poziom 15  

Bardzo przydatna rzecz. Sam mam podobny tylko nie wyświetla nazw . Sprawdza się wtedy jak piszemy program i mając pod ręką pilot co nadaje w RC5 na szybko chcemy sprawdzić jaki adres pilot posiada i jaki jest kod wybranego klawisza.
    Co do nadawania to w instrukcji BascomBasicAVR_5.pdf wpisując w wyszukiwarce RC5 znajdziemy jak w prosty sposób podłączyć diodę nadawczą do wyprowadzenia OC1A uP i wysłać dowolny adres pilota i kod klawisza.

• #14 11 Sie 2008 10:22
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 11 Sie 2008 11:16
    11111olo
    Poziom 43  

Cytat:
    dir3ctor napisał:
    @ArthurCC:
    Cytat:

A po to, że nie zawsze ma się pilota który ma wszystkie rozkazy na klawiaturze. Miło by było połączyć 2 w 1. Urządzenie ma wszystkie rozkazy i szkoda by było tego nie wykorzystać.

Już pisałem że Attiny jest za mały do tego - proszę uważnie czytać.

Cytat:
    Byłoby ciekawe gdyby tester rozpoznawał inne standardy nie tylko philips'owy.. Nie wiem w czym był pisany program ale napisanie tego w Bascom to kwestia kilku minut Wink

Pozdrawiam

Napisałem takie coś.

Code:
    Bascom nie oszczędza drogocennej pamięci

Jak Kolega myśli, w czym napisałem soft ;)?
    Cytat:

kamil22011 napisał:
    Bardzo fajna konstrukcja i na pewno przydatna w serwisowaniu pilotów. A co do komentarzy to zawsze ktoś napisze "Szkoda że nie zamieściłeś linuxa w 2MB pamięci. Zawsze ktoś będzie niezadowolony.

Będąc szczerym przydatność w serwisie nie wielka jak nie żadna - skoro ma to być serwis pilotów to powinien odbierać więcej standardów (co do cholery nie jest problemem nawet dla 2kB (nie MB heh)). Jako tester może posłużyć zwykły odbiornik, tranzystor i buzer lub poprostu.. kamera/aparat. I jako że pracowałem przez jakiś czas w serwisie rtv mogę smiało powiedzieć, że taki zestaw jest bardziej praktyczny. Nie chodzi o sztuczne wciskanie do takich zabawek linuxa lub/i innych bajerów tylko o stworzenie urządzenia praktycznego jakim teraz po prostu nie jest. Dodać jakiś buzerek, napisać procedury obsługi innych standardów (nawet są w sieci w C takie uniwersalne z automatyczną detekcją jaki standard - widziałem) i będzie ok.

To czy tester jest przydatny to dyskusyjna kwestia. Nie wiem dlaczego Kolega uważa że ma to służyć do serwisowania. Nie robiłem tego wcale z taką myślą tylko jako rozwiązanie jednego z zadań Szkoły Konstruktorów w EdW. Oczywiście jako tester można wykorzystać zwykły odbiornik, tranzystor i buzer. To że dioda IR świeci nie oznacza poprawna pracę - pilot może nadawać jakieś śmieci. Co do języka C - niestety jest dla mnie "dziki" :(

• #16 11 Sie 2008 11:20
    zgierzman
    Poziom 17  

11111olo napisał:

Niestety nic nie da rady już zrobić - kod po skompilowaniu zajmuje 2046 bajtów. Widać że nazwy są poskracane. Bascom nie oszczędza drogocennej pamięci :( Musiałem się mocno natrudzić aby upchnąć te wszystkie nazwy rozkazów i pilotów. Standardowo napisane zajmowało z 1kB więcej!Być może zrobię i nadajnik ale potrzeba 4kB flusha.

Gdybyś odrobinę skomplikował układ dokładając jakiś szeregowy EEPROM mógłbyś w nim umieścić wszystkie nazwy, a w kodzie programu tylko tablicę z adresami: kod komendy -> adres pierwszego znaku nazwy. (A i tą tablicę dałoby się upchnąć w EEPROMIE) Znając adres pobierasz nazwę (wszystkie musiałyby mieć jednakową długość) i wyświetlasz. W ten sposób nie umieszczałbyś stringów z nazwami bezpośrednio w kodzie i zostałoby Ci sporo miejsca w pamięci na inne funkcjonalności. Miałbyś tylko jeden string "nazwa" a jego wartość pobierałbyś dynamicznie.
    11111olo napisał:

Raczej nie jest za mały, trzeba by tylko nie marnować tych 2kB na przechowywanie rzeczy, które można schować gdzie indziej...

• #17 11 Sie 2008 12:01
    11111olo
    Poziom 43  

zgierzman napisał:
    11111olo napisał:

Gdybyś odrobinę skomplikował układ dokładając jakiś szeregowy EEPROM mógłbyś w nim umieścić wszystkie nazwy, a w kodzie programu tylko tablicę z adresami: kod komendy -> adres pierwszego znaku nazwy. (A i tą tablicę dałoby się upchnąć w EEPROMIE) Znając adres pobierasz nazwę (wszystkie musiałyby mieć jednakową długość) i wyświetlasz. W ten sposób nie umieszczałbyś stringów z nazwami bezpośrednio w kodzie i zostałoby Ci sporo miejsca w pamięci na inne funkcjonalności. Miałbyś tylko jeden string "nazwa" a jego wartość pobierałbyś dynamicznie.
    11111olo napisał:

Raczej nie jest za mały, trzeba by tylko nie marnować tych 2kB na przechowywanie rzeczy, które można schować gdzie indziej...

Kolego. Jeśli bym dołożył eeprom typu 24Cxx to jego cena + Attiny przewyższa Atmegę 8, więc to bez sensu. Mi bardziej chodziło o maksymalne wykorzystanie tych 2kB flasha.

• #18 11 Sie 2008 17:11
    ArthurCC
    Poziom 23  

11111olo napisał:
    Cytat:
    dir3ctor napisał:
    @ArthurCC:
    Cytat:

(

Czytam uważnie - odpowiedziałem koledze dir3ctor.

Urządzenie ma ciekawe właściwości i przy odrobinie rozbudowy(przebudowy) można by było pokusić się o taką funkcję.
    Czytałem, to tylko do Szkoły Konstruktorów, mimo to warto by było zrobić od razu urządzenie mające sens praktyczny. Piekielnie rzadko zdarza się pilot nadający "śmieci', a przy dzisiejszych cenach pilotów, nikt nie będzie dochodził godzinami co z nim jest nie tak.
    Bynajmniej sam pomysł jest interesujący i myślę, że warto by go rozwijać. Sam dekoder jest zgrabny, mały i poręczny.

• #20 13 Sie 2008 17:25
    adass
    Poziom 25  

Witam . Zmontował i uruchomiłem tester ale nie do końca lcd wyświetla mi tylko ,,RC5 Tester Press button,, i nie reaguje na pilota ani nic innego nie wyświetla czujnik mam TSOP1730.
    Nie mogę otworzyć pliku PCB wywala ,,is nat avalid ExpressPCB File,, mam zainstalowany ExpressPCB :|

• #21 13 Sie 2008 22:02
    UlfgaR
    Poziom 23  

Spróbuj wymienić czujnik na taki jaki zastosował konstruktor.
    TFMS5360

• #22 15 Sie 2008 11:27
    11111olo
    Poziom 43  

Cytat:
    Witam . Zmontował i uruchomiłem tester ale nie do końca lcd wyświetla mi tylko ,,RC5 Tester Press button,, i nie reaguje na pilota ani nic innego nie wyświetla czujnik mam TSOP1730.
    Nie mogę otworzyć pliku PCB wywala ,,is nat avalid ExpressPCB File,, mam zainstalowany ExpressPCB Neutral

RC5 używa 36kHz a twój czujnik jest na 30kHz. Zamiast TFMS5360 możesz dać bez żadnych zmian TSOP1736.
    PCB można otworzyś każdą wersją protela, autoreaxem lub trax makerem.

To działa tylko z pilotami w standardzie RC5!.