Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dioda w kontakcie oświetlenia

tulipan13 10 Aug 2008 17:52 5981 13
 • #1
  tulipan13
  Level 10  
  Witam,w mieszkaniu mam żarówki energooszczędne i wiadomo musiałem wyczepić podświetlenie bo żarówki mrugają,moje pytanie czy można wstawić diode z opornikiem 100k i czy podłączenie tej diody musi mieć jakąś kolejność,tzn czy jedną nóżke z opornikiem podłączyć do stałej fazy a drugą tej co nie ma fazy:idea:
 • #2
  Krater28
  Level 18  
  Musi być również dioda prostownicza szeregowo z diodą LED lub równolegle - ale wtedy zaporowo. Dioda LED ma napięcie wsteczne ok 5V więc w ułamku sekundy przebił byś ją prądem wstecznym. Lepszym rozwiązaniem jest prostownik jedno lub pełnookresowy i dołączony w szereg z układem kondensator na odpowiednie napięcie.
  Tu masz przykłady: http://www.elportal.pl/pdf/k04/57_13.pdf
  Tam są stosowane diody Zenera bo nie wiadomo jakie będzie obciążenie (ile będzie pobierało prądu), Ty natomiast wiesz - więc dobierzesz odpowiednio kondensator i nie musisz dawać diody Zenera bo dioda LED sama będzie stabilizować napięcie pod warunkiem że nie będziesz przekraczał jej dopuszczalnego prądu.
  A tu masz jeszcze: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic407021.html
 • #3
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Rozwiązywałem ten problem kiedyś.
  Wstawienie diody LED pogorszy tylko sytuację, bo przez diodę płynie dużo większy prąd niż przez neonówkę.
  Problem rozwiązywało się po przez wstawienie rezystora równolegle z żarówką energooszczędną. Spróbuj włączyć rezystor 200kΩ 1W równolegle z żarówką. To powinno załatwić sprawę. Tylko rezystor umieść tak, żeby nie stwarzał zagrożenia, jak trochę będzie się nagrzewał.


  Krater28 wrote:
  Dioda LED ma napięcie wsteczne ok 5V więc w ułamku sekundy przebił byś ją prądem wstecznym.

  Nie prawdą jest to że diody LED mają napięcie wsteczne 5V. Napięcie wsteczne dla diod LED jest dużo wyższe, i niektóre typy diod mają to napięcie powyżej napięcia sieci, i nie ulegają zniszczeniu gdy nie ma diody zabezpieczającej. Jakie jest to napięcie, należało by sprawdzić w katalogu producenta diody LED. Nie zmienia to jednak faktu że podłączając diody LED do sieci, oprócz opornika powinna się znaleźć dioda zabezpieczająca włączona w szereg zgodnie z kierunkiem diody LED, lub równolegle zaporowo do diody LED. W przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzenie diody LED.
  Pozdrawiam.
 • #4
  hobbyelektronik
  Level 27  
  Wydaje mi się że za jedyny 1złoty polski nie ma co tworzyć "doktoratów" na ten temat, bo tyle kosztuje w sklepie z akcesoriami elektrycznymi dioda led zintegrowana z wbudowanym wewnątrz układem dopasowującym na 230V.

  Pozdrawiam........
 • #5
  lechoo
  Level 39  
  Rysio4001 wrote:
  Problem rozwiązywało się po przez wstawienie rezystora równolegle z żarówką energooszczędną. Spróbuj włączyć rezystor 200kΩ 1W równolegle z żarówką. To powinno załatwić sprawę. Tylko rezystor umieść tak, żeby nie stwarzał zagrożenia, jak trochę będzie się nagrzewał.

  Lepiej użyć kondensatora 220..470nF/250V~ równolegle z żarówką energooszczędną, kondensator nie będzie się niepotrzebnie nagrzewał i marnował energię...
 • #6
  tulipan13
  Level 10  
  a gdzie moge kupić taki kondensator
 • #7
  dipol
  Level 34  
  ASWO ---diodę i odpowiedni rezystor wstawiamy i nie ma problemu ,ciekawa teoria jak wyżej??? --Rysio pierwszy raz sie z tym spotykam a grzebie w serwisie od 70r hi.
  73!
 • #8
  Krater28
  Level 18  
  Rysio4001 wrote:
  Nie prawdą jest to że diody LED mają napięcie wsteczne 5V. Napięcie wsteczne dla diod LED jest dużo wyższe, i niektóre typy diod mają to napięcie powyżej napięcia sieci, i nie ulegają zniszczeniu gdy nie ma diody zabezpieczającej. Jakie jest to napięcie, należało by sprawdzić w katalogu producenta diody LED....
  A sprawdzałeś to napięcie w katalogu?
  Dlaczego piszesz takie głupoty i wprowadzasz ludzi w błąd?
  Piszemy tutaj o typowych diodach dostępnych w sklepie za parę groszy a nie jakieś specjalnego zastosowania.\
  Oczywiście że są diody LED na napięcie 230V ale są to diody specjalnie robione do zasilania wprost z sieci która ma wbudowaną w swojej strukturze diodę prostowniczą lub połączone są w środku dwie diody LED w przeciwnych kierunkach (jedna zabezpiecza drugą).

  Natomiast Rysio4001 nie wprowadzaj ludzi w błąd pisząc takie bzdury że typowe (tak wynika to z Twojej wypowiedzi) diody LED mają napięcie wsteczne dużo większe od 5V (ile to dal Ciebie jest dużo? - 2V, 3V?).
  Ogromna większość typowych diod LED małej mocy ma napięcie wsteczne 5V lub podawany jest w katalogach prąd wsteczny który przeważnie wynosi 10µA.

  Żeby nie być gołosłownym wystarczy spojrzeć do Wikipedii gdzie wyraźnie jest napisane kilku V a nie kilkunastu a tym bardziej kilkudziesięciu:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Dioda_elektroluminescencyjna
  Dioda w kontakcie oświetlenia
  A teraz katalogi losowo wybranych diod różnych producentów!
  LED 3mm KINGBRIGHT http://www.cyfronika.com.pl/dok/l-934sgd.pdf

  LED 5mm http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/LED-5H4C-503.pdf

  LED 1W http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/LED-5H4C-503.pdf

  Rysio4001 szukaj pozycji "Reverse Voltage"

  Pozdrawiam.
 • #9
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  dipol wrote:
  ASWO ---diodę i odpowiedni rezystor wstawiamy i nie ma problemu ,ciekawa teoria jak wyżej??? --Rysio pierwszy raz sie z tym spotykam a grzebie w serwisie od 70r hi.
  73!

  Witam.
  Ten problem dosyć często występuje, nawet trafiłem już parę razy na to tu na forum. Oto przykład:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic909411.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic365448.html
  Problem polega na tym że jeżeli we włączniku jest neonówka, i mamy żarówkę energooszczędną, to gdy jest wyłącznik wyłączony i świeci neonówka, to w ciemności widać miganie żarówki energooszczędnej. Problem występuje głównie z tanimi żarówkami. Przy zmianie neonówki na diodę LED (dioda LED świeci przy większym prądzie niż neonówka) problem się nasila. Problem wynika z tego że neonówka we włączniku ma zasilanie w szereg przez żarówkę.

  Kolego Krater28 przyznam się że nigdy nie przeglądałem szczegółowo katalogów pod kątem napięcia wstecznego diod LED. Jednakże wielokrotnie włączałem do diod LED napięcie w kierunku zaporowym nawet rzędu 60V, i jeszcze nie zdarzyło się mi żeby któraś została uszkodzona, a były to przypadkowe diody (nie żadne specjalne) często kupione za parę groszy. Włączałem też bezpośrednio pod napięcie sieci 230V AC tylko przez rezystor te najtańsze zielone fi 3 mm po 10 groszy, i też świecą i nie uległy uszkodzeniu. Nie twierdze jednak że nie trzeba stosować diody zwrotnej równolegle, lub zabezpieczającej w szereg z diodą LED w przypadku zasilania wyższym napięciem AC. Natomiast rzeczywiście bardzo szybko ulegają uszkodzeniu przy zasileniu w kierunku zaporowym nawet napięciem 5V i poniżej diody LED migające. Diody te również ulegają uszkodzeniu jeżeli są zasilone w kierunku przewodzenia z napięcia niekiedy nawet tylko 12V z prawidłowo dobranym rezystorem. W momencie gdy dioda gaśnie maleje prąd, co za tym idzie maleje spadek napięcia na rezystorze i rośnie na diodzie, i ulega uszkodzeniu sterownik (generator) wbudowany w diodę. Udało mi się parę sztuk diod migających w ten sposób uszkodzić. Dobrym patentem jeśli chodzi o diody migające jest zastosowanie diody ZENERA równolegle z diodą LED.
  Pozdrawiam.
 • #10
  cranky
  Level 26  
  Krater 28
  papier papierem
  montowałem dziesiątki zestawów LED+200kohm bez zabezpieczenia diodą prostowniczą. Przed pięciu laty diody sprawowały się różnie. Obecnie wszystko od 50gr w górę wytrzymuje nie tylko 230V ale i większość przepięć łączeniowych. I to diody świecące ciągle przez okila lat!
  Wyjątek to zestawy oświetlenia świetlówkowego - tu i prostownicza nie pomoże. Pali wszystko po mięsiącu.
  Ciekawostka: Oryginalne wskaźniki LED do szaf rozdzielczych budowane z szeregowego połączenia prostowniczej, Led i 3 rezystorów SMD 10kohm!! Grzeją, śmierdzą i padają po nadrobniejszym przepięciu.
 • #11
  Stary1952
  Level 32  
  cranky wrote:

  montowałem dziesiątki zestawów LED+200kohm bez zabezpieczenia diodą prostowniczą.


  Może nie dziesiątki , ale kilka kontaktów w swoim mieszkaniu przerobiłem kilka lat temu w podobny sposób . Łączyłem szeregowo diodę świecącą , kondensator 100nF/250V i rezystor 2,7kΩ 0,25W. Diodę świecącą zabezpieczałem jednak równolegle diodą prostowniczą . Nic się nie grzeje i świeci do dziś :D
 • #12
  wnoto
  Level 34  
  Ile taki układ:
  - neonówka
  - dioda led zyżywa prądu

  bo przy 3W wychodzi ...

  3W x 24 godz x 365 = 26,3 kWh rocznie tj. x ,47 zł = 12,35 zł !!!!
 • #13
  tom.pk
  Level 16  
  Dioda do takiego zastosowania będzie mocy rzędu 50 miliwatów. 0,05x24x365=438W 0,438X0,47=0,20ZŁ:(':D')
 • #14
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Kolego tom.pk trochę to nie tak.
  Jeśli dasz diodę w szereg z rezystorem, to nie patrz na moc diody. Przez diodę płynie np. około 10 mA. Na diodzie odkłada się np. 3V (zależnie od koloru i rodzaju diody) a reszta na rezystorze, czyli razem 230V. Tak więc w rezystorze zostanie stracone kilkadziesiąt razy więcej mocy niż pobór mocy przez diodę. Tak więc 10 mA przy 230V daje 2,3W, jeśli z diodą świecącą jest równolegle przeciwnie połączona dioda zabezpieczająca. Jeśli dioda zabezpieczająca jest w szereg, to prąd płynie tylko w jednym półokresie, i moc średnia będzie 1,15W.
  Tak więc daje to 1,656 kWh miesięcznie, lub 0,828 kWh miesięcznie w zależności od tego czy jest dioda zabezpieczająca równolegle z LED. Oczywiście te obliczenia są przykładowe dla diody LED przez którą płynie 10 mA w szereg z rezystorem. Teraz pomnóżmy to razy ilość takich wyłączników z diodą, i razy cenę 1 kWh. To wcale nie jest tak mało, jeśli będziemy mieli kilka takich wyłączników.
  Jeśli natomiast było by połączone kilka diod LED w szereg, to przez wszystkie płynie ten sam prąd np. te 10 mA, na poszczególnych diodach odkłada się napięcie np. po te 3V, a reszta na rezystorze. Wtedy moc całego układu pozostaje ta sama, a świeci nam kilka diod zamiast jednej. Ale w przypadku wyłączników nie jest to możliwe do realizacji, bo wymagało by prowadzenia oddzielnej instalacji do zasilania tych diod.
  Inaczej ma się sprawa neonówki. Neonówka świeci przy napięciu kilkadziesiąt woltów, i prądzie poniżej 1 mA.
  Pozdrawiam.