Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koszt uprawnień na klime.

10 Sie 2008 19:37 9322 26
  • #1 10 Sie 2008 19:37
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 10 Sie 2008 21:39
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 10 Sie 2008 21:56
    aceton
    Poziom 26  

Czytać nie umiesz ? nic nie trzeba

0
  • #5 11 Sie 2008 19:38
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 12 Sie 2008 07:01
    William Bonawentura
    Poziom 31  

PAWER napisał:
    To jak to jest z gwarancją.
    Może klimatyzację zakładać każdy i producent uzna ewentualne usterki urządzenia?

To zależy od treści gwarancji oczywiście. Może ograniczyć możliwość montażu tylko do np. autoryzowanego serwisu. Ale zawsze pozostaje wówczas reklamacja u sprzedawcy która jest regulowana ustawą i nie może zawierać takich ograniczeń.

0
  • #7 16 Sie 2008 19:59
    awax
    Poziom 15  

aceton napisał:
    Czytać nie umiesz ? nic nie trzeba

Podobno jesteśmy w Unii,warto może by zapoznać się z przepisami obowiązującymi w Krajach UE. Fakt,że termin obowiązywania tych przepisów (np.rozporządzenie 842) w Polsce został przesunięty ze względu na opóżnienia w przyjęciu krajowych nie oznacza,że nie zaczną one obowiązywać w już w przyszłym roku.
    Nie ma to nic wspólnego ze szkoleniami "jak w praktyce zamontować splita"czy też autoryzacyjnymi producentów i importerów.Te ostatnie faktycznie nie są wymagane.

Pozdrawiam

0
  • #8 20 Sie 2008 21:45
    michal25kielcee
    Poziom 11  

PAWER napisał:
    Czy ktoś wie ile teraz kosztuje zrobienie uprawnień do montowania klimatyzacji stacjonarnych?

są wymagane do działania na wysokich cienieniach bo rzeczywiście przy dużych urządzeniach możne cie zabić ...

ale nikt tego nie stosuje i mnie w mieście 1 osoba to ma chyba a firm jest z 10:)

0
  • #9 23 Sie 2008 10:03
    Fyszo
    Spec od GSM

Do obsługi gazów kontrolowanych (np. R12,R22) wymagane są uprawnienia. Koszt ok 1000pln

0
  • #10 24 Sie 2008 15:35
    wergilek
    Poziom 14  

Uprawnienia wydaje CENTRALNY OSRODEK CHŁODNICTWA w Krakowie SYSTHERM w Poznaniu ceny są na stronach Potrzebne są jeśli chcesz współpracować z dobrymi markami i być ich serwisem autoryzowanym.

0
  • #11 22 Wrz 2008 07:22
    michal25kielcee
    Poziom 11  

Fyszo napisał:
    Do obsługi gazów kontrolowanych (np. R12,R22) wymagane są uprawnienia. Koszt ok 1000pln
    jak sa wymagane to czemu ja i setki innych nawet nie słyszeli o czymś takim

przy dużych chłodniach zgodzę się może głowę urwać ale w klimatyzatorach domowych nie można sobie zrobić krzywdy

0
  • #12 22 Wrz 2008 07:28
    Fyszo
    Spec od GSM

Chodzi o utylizację, a nie bezpieczeństwo.

0
  • #13 23 Wrz 2008 18:39
    lopp
    Poziom 19  

Właśnie o ochronę warstwy ozonowej chodzi - by zagwarantować właściwe standardy postępowania z czynnikami uszkadzającymi tą warstwę. Poza tym żadna porządna hurtownia chłodnicza nie sprzeda czynników HCFC firmie bez świadectwa kwalifikacji.

0
  • #14 23 Wrz 2008 22:08
    Fyszo
    Spec od GSM

lopp napisał:
    Właśnie o ochronę warstwy ozonowej chodzi - by zagwarantować właściwe standardy postępowania z czynnikami uszkadzającymi tą warstwę. Poza tym żadna porządna hurtownia chłodnicza nie sprzeda czynników HCFC firmie bez świadectwa kwalifikacji.

Świadectwa są chyba imienne, a nie na firmy.

0
  • #15 24 Wrz 2008 16:12
    lopp
    Poziom 19  

zgadza się -są imienne- firma musi zatrudniać osobę posiadającą świadectwo by móc legalnie zakupić czynniki z grupy HCFC

0
  • #16 01 Paź 2008 10:18
    Fyszo
    Spec od GSM

Nawet nie musi zatrudniać. Po prostu tylko osoba z uprawnieniami może zakupywać i rozliczać zużycie gazów kontrolowanych. To czy pracuje w firmie czy nie to nikogo nie obchodzi. Może byc podnajemncą itp. Czyli de facto każde urządzenie na czynnik kontrolowany ma swoją kartę i tam wpisywać się mogą tylko osoby z uprawnieniami. Ilość czynnika kontrolowanego podlega rozliczeniom z jednostką od ochrony środowiska (nie pamiętam już dokładnie nazwy).

0
  • #17 03 Paź 2008 14:27
    ja9
    Poziom 15  

na klime nie trzeba uprawnien
    jeżeli juz to bym sie bardziej prZEjmował sepem ,
    no chyba, że używasz 22 12 i takich tam ale coraz mniej tego jest to muszisz zrobic św kwalifikacji - okolo 1000 było kiedyś , jak ja robiłem to już były jakieś dofinansowania i coś mniej to kosztowało, dokładnie nie wiem bo mi to firma zasponorowała , heh ich błąd bo pracowałem tam jeszcze miesiąc ;] No ale to ich sprawa

0
  • #18 19 Paź 2008 20:12
    garfild1985
    Poziom 13  

Oprócz tego uprawnienia są potrzebne do okresowych przeglądów urządzeń działających na HCFC jeżeli jest w nim powyżej 3 kilo, oprócz tego takie przeglądy są obowiązkowe.

Pozdrawiam

0
  • #19 23 Paź 2008 14:55
    23Magik
    Poziom 11  

Uprawnienia uprawnieniami, ale zużyty R12 i R22 to procedura następująca: stacja, butla, PROZON. Trzeba mieć świadomość ochrony środowiska i warstwy ozonowej, ale tak naprawdę każdy wie ile trzeba jeszcze dokładać z własnej kieszeni do tego interesu. A jak jeszcze będą udowadniać, że oddajesz wymieszane czynniki koszty rosną. Tak jak w Polsce to chyba nigdzie nie ma.

0
  • #20 13 Sty 2009 21:34
    spiro-klima
    Poziom 10  

Klime może montować każdy bywa tak że ludzie kupują splity w marketach i sami próbują montować, koszt narzędzi ich przerasta i jest telefon do fachowca. przydałyby sie papiery na wysokie ciśnienia i sep nawet ten podstawowy. najważniejsze żeby zrobić to dobrze.
    Inaczej sprawa wygląda w temacie pomp ciepła (nie chodzi o pompy montowane w domach, ale o pompy monoblokowe najczęściej montowane w galeriach w dużych centrach) najcześciej do odbioru prac potrzebne jest oświadczenie kierownika budowy z uprawnieniami sanitarnymi a taki nie podbije się pod robotą piekarza który ubzdurał sobie że teraz będzie robił klimy i wentylki bo jeśli o wentylke chodzi to po zakończeniu montażu trzeba zrobić pomiary - skuteczności i hałasu.
    Wnosek więc jest taki uprawnień nie trzeba, ale zawsze ktoś do czegoś może się doczepić ...
    Dobrze mieć tego sepa i jakieś uprawnienia do montażu użądzeni sanitarnych bo klimatyzacja i wentylacja tym podlega. Ja jeszcze takich nie widziałem jak ktoś takie ma to dajcie znać bo warto coś takiego mieć
    -w tym kraju wciąż liczy się papier i pieczątka.
    A! pamiętajcie nie ma łatwych montaży co najwyżej strzały
    Pozdrawiam

0
  • #21 27 Lut 2009 02:28
    crizz1000
    Poziom 11  

michal25kielcee napisał:
    przy dużych chłodniach zgodzę się może głowę urwać ale w klimatyzatorach domowych nie można sobie zrobić krzywdy

no nie wiem czy nie mozna kolega sie chyba freonem nigdy nie poparzyl...

0
  • #22 28 Lut 2009 12:19
    Chris_W
    Poziom 37  

23Magik napisał:
    Trzeba mieć świadomość ochrony środowiska i warstwy ozonowej.

Śmieszne, bo warstwa ozonowa już od paru lat jest w doskonałej formie. Rozumiem zakaz używania w nowych instalacjach R12,R22 - ale ten nadzór nad konserwacją już mogli sobie darować. To co zostało z tych czynników w urządzeniach już pewnie nie wystarczy do zaburzenia warstwu ozonowej (ona cały czas się odnawia).

0
  • #23 02 Sie 2009 18:51
    brummer
    Poziom 13  

Odnośnie uprawnień wygląda to następująco.Dzisiaj co drugi inwestor podpisując z tobą umowę o montaż KLIMY pyta o twoje uprawnienia /3lata temu nikt nie zadawał takich pytań/. Nie posiadając uprawnień nie masz szans żeby wygrać jakiś przetarg /nawet nie bardzo będziesz mógł wystartować do przetargu/ . A montując jeden klimatyzator tygodniowo,
    nie przeżyjesz , nie utrzymasz firmy. Napewno nie codziennie będzie pukał do ciebie pan Kaziu z zieleniaka i prosił o zainstalowanie klimy....Dlatego warto się zastanowić czy nie zrobić tych uprawnień, napewno na szkoleniu bardzo dużo się nauczysz........
    Pozdrawiam.

0
  • #24 21 Paź 2009 23:20
    bbenasi
    Poziom 9  

jako monter i serwisant wiem ze potrzebne sa uprawnienia E1 E2 E3 D1 D2 D3. nie wolno montowac ci takich systemow bez uprawnien. i dodatkowo w roku 2010 ma zostac zakazany R 410, wiec pozwolenie na o oslugiwanie urz. z czynnikami kontrolowanymi tez bedziesz musial posiadac. wiec tak kolo 2500 pln trzeba wydac.

0
  • #25 22 Paź 2009 07:52
    Chris_W
    Poziom 37  

A dodam jeszcze, że obecne uprawnienia do obługi czynników kontrolowanych prawdopodobnie stracą niedługo ważność - trzeba by to potwierdzić, bo to nieoficjalna wiadomość (choć z porządnego źródła).

0
  • #26 13 Lis 2009 20:18
    Macgyver1
    Poziom 1  

Po co gościowi D1 D2 D3 przecież to dozór SEP na gaz ziemny i wentylacyjny

0
  • #27 14 Lis 2009 16:43
    wogotto
    Poziom 13  

Witam.Co do czynnika szkodliwego to Karta prozon tzw.zielona karta,a jezeli masz do montazu klimatyzatory danej firmy to niestety szkolenie jest obowiazkowe poniewaz nie da zadna firma gwarancji producenta,nazywa sie to autoryzowany przedstawiciel,co do sep musisz miec uprawnienia poniewaz bedac w zakladzie gdzie jest jakis bhpowiec moze spytac sie czy masz takowe,jeszcze kurs lutowania miedzi twardym lutem lub spawalniczy,badania wysokosciowe,cisnieniowe tez bo 410 to okolo 35 bar.,wazne badania lekarskie i troszke kasy na smieszne egzaminy.......Pracujac kilka dobrych lat w klimatyzacji nikt nie spytal sie o co kolwiek czy posiadam takowe...puste prawo...pracujac za granica pierwsze skierowali mnie na szkolenia,platne przez firme,wczesniej podpisujac umowe o prace czyli jeszcze dlugo bedziemy w lesie......:|:|:|

0