Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak przerobić Vaillant atmomax VUW 240 plus na VU?

Tarnus 10 Aug 2008 21:45 8322 25
Automation24
 • #1
  Tarnus
  Level 20  
  Mam małą zagwozdkę związaną z podłączeniem mojego VUW do zbiornika wody 300l.
  Górna wężownica do kotła dolna do kolektorów słonecznych.
  Teoretycznie udało mi się przerobić kocioł wypinając czujnik przepływu który włączął kocioł i zamiast niego termostat wpięty tak jak to jest narysowane na schemacie w instrukcji. Ale widzę że chyba nie do końca to jest tak jak ma być. Choćby temperatura wody użytkowej jaką można ustawić pokrętłem w wersji VUW w zakresie 35-65 stopni a w wersji VU 15-75 stopni. U mnie po przeróbce jest nadal 35-65 stopni.
  Czy coś przeoczyłem, może jakiś tajny trik w elektronice albo ustawieniach kotła.
  Dzwoniąc po serwisach nikt nic nie wie poza jednym, gdzie powiedziano że istnieje zestaw do przeróbki, ale to głównie hydraulika i czujnik zewnętrzny NTC.

  Marek
 • Automation24
 • #2
  Tarnus
  Level 20  
  Już wiem gdzie tkwi różnica. Mając możliwość zerknąłem sobie do wnętrza kotła VU i od razu zauważyłem co trzeba.
  Na schematach instalacyjnych kotłow vu oraz vuw nie ma śladu wzmianki o zworce we wtyku wiązki elektrycznej. Obecność zworki oznacza pracę kotła jako vu. Zworka w kotle vu zastępuje obecny w vuw przylgowy termistor NTC na wyjściu ciepłej wody użytkowej z kotła (zamocowany na klamerce do rury). Obecnośc zworki w vu potwierdzana jest w pukncie diagnostycznym D.03 wartością 999. w wersji vuw odczytać można tu wartość temperatury. Wiązka przewodów vu różni się od vuw wspomnianą zworką, brakiem złącza czujnika przepływu wody (czujnik jest niepotrzebny), w tym miejscu jest zamiennie przeważnie złącze termostatu, oraz dodatkowym złączem termistora vih którego wyczaiłem bez problemu, jest to o takiej samej charakterystyce NTC jak obecny w VUW wkręcany czujnik NTC na zasilaniu wymiennika wtórnego. W wersji vu ten czujnik można z powodzeniem zainstalować w zbiorniku wody. Elektrycznie podpięty jest w tym samym punkcie co w wersji VUW, z tym że należy dodatkowo pociągnąć masę gdyż w vuw wkręcyny w rurkę korzysta z masy obudowy kotła.

  Instalatorzy sprzedają wiązkę przewodów do vu za 220 zł twierdząc że tylko w ten sposób mozna przerobić kocioł na vu. Uważam że cena jest mocno wygórowana. Według mnie można zapłacić 50-80PLN za te kilka "drutów"
  Druga sprawa to przeróbka hydrauliki polegająca na podłączeniu zbiornika za pomocą dwóch rurek miedzianych. Wywalamy wymiennik wtórny i podłączamy zamiast niego wężownicę w zbiorniku za pomocą dwóch rurek. Te dwie rureczki oraz kawałek montażowej blachy kosztuje u instalatorów tylko 400PLN :) Zleciłem za 35 zł do wytoczenia dwa gniazda z oringami jakie są zastosowane w połączeniach kotła. Rurki do wytoczonych gniazd podlutuję sam i koszt nie przekroczy 50 zł. Dodatkowo oryginalne rurki są połączone ze sobą baypasem z cieniutkiej rureczki na wypadek zatorów albo zamknięcia zaworu po drodze do węzownicy.


  Uwaga: Powyższe informacje podałem jedynie jako moje spostrzeżenie. Nie biorę żadnej odpowiedzialności za pomyłki i nie gwarantuję prawidłowości tych informacji. Nie biorę żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody związane z wykorzystaniem tych informacji w celu przeróbek kotłów.
  Pamiętajcie przerabiając samemu kocioł robicie to na własną odpowiedzialność.

  Marek
 • #3
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Bardzo trafny morał,kolego!
  Pozdrawiam.
 • Automation24
 • #4
  rp1964
  Level 2  
  Witam! W którym miejcu wpiąłeś kolego zworkę, czy masz pożliwośc podesłania na maila zdjęć przeróbki..ni i jak to wszystko dział w praktyce?
 • #5
  greggy
  Level 13  
  Tarnus wrote:
  Druga sprawa to przeróbka hydrauliki polegająca na podłączeniu zbiornika za pomocą dwóch rurek miedzianych. Wywalamy wymiennik wtórny i podłączamy zamiast niego wężownicę w zbiorniku za pomocą dwóch rurek. Te dwie rureczki oraz kawałek montażowej blachy kosztuje u instalatorów tylko 400PLN :) Zleciłem za 35 zł do wytoczenia dwa gniazda z oringami jakie są zastosowane w połączeniach kotła.

  Czy Ktoś wie co będzie pasowało (oprócz oryginalnych akcesoriów Vaillanta) do tych gniazd, które zaznaczyłem czerwoną strzałką?
  Do nich wchodzą wyprowadzenia wymiennika wtórnego, który chce zastąpić zewnętrznym zbiornikiem.
  Cytuję kolegę Tarnusa, bo on chyba to przerabiał. Przerabiał też ceny w Vaillancie.

  Jak przerobić Vaillant atmomax VUW 240 plus na VU?
 • #6
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  ... Poxilina ;)
 • #7
  DARIUS67
  Level 24  
  Sterowanie CWU w kotle VUW odbywa się poprzez pomiar ilości przepływającej wody a w kotle VU poprzez pomiar temp.CWU w zasobniku. To nie tylko hydraulika ale i elektronika się różni - inne kodowanie wiązki elektroniki.
 • #8
  greggy
  Level 13  
  Zgadaza się. Po przeróbce turbinka przepływomierza (aquasensor) będzie zbędna i nie będzie zależności od przepływu wody. Ale jak załaczyć piec, gdy turbinka nie podaje impulsów? Mój pomysł jest prosty - generator fali prostokątnej ca. 200 Hz, bo taki przebieg wychodzi z hallotronu na przepływomierzu przy odkręconym kurku. Hallotron podłączony jest wtykiem na 3 przewodach - jeden masa, jeden +5V, a ten ostatni, to fala prostokątna. Układ generatora mam na 1 scalonym HCT132 i wpinam go w tą samą wtyczkę żeńską gdzie normalnie jest hallotron. Generator jest załączany z termostatu, który siedzi w zasobniku (piętro wyżej). W ten sposób nie będę zmieniał wiązki.
  Do przerobienia mam ostatni kawałek - podejście z kotła. Chciałem zrobić bez poxiliny, aby w razie czego wrócić do standardu. Czy zostaje mi tylko tokarka?
 • #9
  DARIUS67
  Level 24  
  Zadbaj lepiej o bezpieczeństwo.
  O kotle nie wystarczy wiedzieć coś.
  Jak pisałem zmiany w kotle to nie tylko hydraulika.
  Zanim coś zrobisz pomyśl czy warto.
 • #11
  greggy
  Level 13  
  DARIUS67 wrote:
  Zadbaj lepiej o bezpieczeństwo.
  O kotle nie wystarczy wiedzieć coś.
  Jak pisałem zmiany w kotle to nie tylko hydraulika.
  Zanim coś zrobisz pomyśl czy warto.

  Nie rozumiem czego się obawiasz.
  Zamieniam wymiennik płytkowy na wymiennik (wężownicę) w zasobniku.
  Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to powiedz jak zareaguje mój VUW 242 w przypadku:
  - uszkodzenia jego wewnętrznej pompy obiegowej?
  lub
  - uszkodzenia zaworu bezpieczeństwa, kiedy woda grzewcza spłynie do kanalizacji?
  Zakładam oczywiście że jest zima i wszyscy śpią. Podpowiem - obydwa czujniki VIH są poza komorą spalania, czujnika ciśnienia wody grzewczej nie mam w mojej wersji kotła.
  Nie mniej jednak, dziękuję za odpowiedzi, ale liczę na przekonywujące argumenty. Trochę ich brakuje, żeby mnie odwieść od mojego tańszego pomysłu.
  A może podzielisz się wiedzą jak to zrobić lepiej?
  pozdrawiam
 • #12
  DARIUS67
  Level 24  
  W prosty sposób bez przeróbki kotła możesz podłączyć zasobnik jako bufor CWU. Na przyłączu wody zimnej zamontuj zawór zwrotny. Na wypływie w szeregu podłącz zasobnik-bufor, za buforem na wyjściu na instalację wody ciepłej zamontuj trójnik i od niego powróć do przyłącza wody, między zawór zwrotny a kocioł. Na tej powracającej rurce zamontuj pompę cyrkulacji i koniecznie zawór zwrotny. Do sterowania pompki zastosuj najprostszy termostat bojlera.
  Zaleta takiego układu to gorąca woda od zaraz i na kilka kranów. Wadą to długi czas oczekiwania na cwu jeżeli pompka będzie z jakiegoś powodu wyłączona, no i straty postojowo-przepompowe w okresie dłuższego nie zużywania cwu.
  W ten sposób można poprawić komfort, ale radzę zastosować mały zbiornik jako bufor np.50l.
  Zasada działania. Po spadku temp. w buforze uruchomiona zostaje pompa przepompowa co uruchomi kocioł w trybie normalnej pracy na przepływie aż do czasu osiągnięcia zadanej temp. w buforze.
  Podczas poboru wody kocioł uruchomi się i będzie grzał wodę do bufora w wydajności odpowiedniej dla danej mocy kotła np.8 litrów. jeżeli pobór będzie większy to do bufora będzie napływała zimniejsza woda, ale z bufora będzie wypływała woda gorąca wcześniej podgrzana. Po spadku temp. w buforze uruchomi się pompa i zacznie na nowo podgrzewać-uzupełniać cwu o ile przeplyw zużywanej wody będzie mniejszy od wydajności kotła, np pobór 6 l. zdolność grzewcza 8l. więc 2l dogrzewają bufor.
  W taki sposób bez problemu z hydrauliką i czujnikami można zwiększyć ilość pobieranej gorącej wody, lecz takie rozwiązanie szybciej zakamienia wymiennik wtórny.
 • #13
  greggy
  Level 13  
  Dziękuje Kolego za ciekawą i dobrze opisana kontrpropozycję. Pochwalę się jak już będę miał ją zrealizowaną.
 • #15
  greggy
  Level 13  
  A więc po długich weekendach dokończyłem swój pomysł ...
  Okazało się, że nie do końca jest dobry i nie polecam go. Powód - duża rezystancja termiczna wężownica - woda w zasobniku. Skaładają się na to chyba dwa elementy: wężownica jest wykonana z geubej rury stalowej 5/4'' (a nie cienkiej, miedzianej) i stosunkowo mała powierzchnia wężownicy w zasobniku - nieco ponad 0,5 m2, choć to wężownica podwójna, a nie pojedyncza.
  Efekt jest taki, że woda grzewcza na powrocie szybko osiąga jakieś 65 st.C a po podgrzaniu w kotle osiąga temp. maksymalną i kocioł wyłącza się, a następnie załącza cyklicznie, grzejąc w cyklach po ok. 20 sekund i ok. 20 sekund przerwy. Trwa to kilkanaście minut, aż woda w zasobniku osiąga zadaną temperaturę.
  Tak więc funkcję grzania, regulowaną termostatem uzyskałem, ale cykające przekaźniki i elektrozawór gazu sprawiają, że już myślę o wdrożeniu pomysłu kol. DARIUS67. Chyba, że kol. mirrzo ma równie dobry, ale bardziej energooszczędny pomysł.
 • #16
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  greggy wrote:
  Chyba, że kol. mirrzo ma równie dobry, ale bardziej energooszczędny pomysł.


  Mam. Musisz pogodzić się z tym, że masz taki kocioł, jaki masz. Przy wymianie na nowy, kup 1 funkcyjny. Zawsze przed zakupem należy zadać sobie pytanie jaki należy kupić. Może i warto posłuchać opinii kilku instalatorów i serwisantów. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie taki z wbudowanym zasobnikiem. Polecam Junkersa - Cerapur ACU
 • #17
  pete1x
  Level 2  
  Kolega DARIUS67 zaproponował nowoczesne rozwiązanie stosowane w centralach kondensacyjnych u większości producentów kotłów- więc nie wiem skąd stwierdzenie, że to nieekonomiczne?!? Zużywanie cwu z natury jest nieekonomiczne..... Zastosowana pompa powinna być z mosiądzu lub tworzywa i warto zasosować zawór regulacyjny aby uzyskać optymalny przeplyw w tym obwodzie, polecam to rozwiązanie. Nie da sie go zastosować przy kotłach z membranowo-sprężynowym czujnikiem przepływu- pompa nie przesunie membrany.
 • #18
  DARIUS67
  Level 24  
  Co do energooszczędności to moja propozycja może być wysterowana przez zegar czasowy, pod warunkiem że wiesz o której godzinie potrzebujesz większą ilość wody. Oczywiście możesz zastosować zawór trójdrogowy który przy wysterowaniu pompy doładowującej odetnie normalną - przepływową pracę a otworzy przepływ na bufor. Zegar powinien przesterować zawór 3D i uruchomić pompę. Pompa wyłączy się po osiągnięciu temp. a zawór 3D powróci do pracy przepływowej gdy minie czas Twego większego nastawionego zegarowo większego zapotrzebowania na ciepłą wodę.
  Myślę że dość zrozumiale, ale jakby co to pisz.
  Wadą tego rozwiązania jest to że w momencie uruchomienia grzania bufora musisz czekać aż bufor się nagrzeje bo nie ma w nim jeszcze CWU, a po skończeniu większego poboru woda gorąca zostaje w buforze.
  Z tego powodu radzę mały - mały buforek - nawet mniejszy niż 50l.
  No chyba że kocioł ma pracować na CWU tylko w wyznaczonych godzinach to zawór 3D jest zbędny a bufor może być nieco większy.
 • #19
  greggy
  Level 13  
  Kolego DARIUS67. Dzięki Ci raz jeszcze. Widzę że zagłębiłeś się w mój problem i sypiesz pomysłami. Przemyślę, narysuję schemat i ... zobaczę co da się zrobić bez kucia w ścianach przy podejściach.

  Kolego mirrzo. Nie rozumiem dlaczego mam kupić kocioł jednofunkcyjny, skoro chcę grzać kaloryfery i cwu.
 • #20
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  greggy wrote:
  Nie rozumiem dlaczego mam kupić kocioł jednofunkcyjny, skoro chcę grzać kaloryfery i cwu.


  Jednofunkcyjny grzeje i kaloryfery i wodę. Dwufunkcyjny również, ale w inny sposób.
 • #21
  greggy
  Level 13  
  mirrzo wrote:
  Jednofunkcyjny grzeje i kaloryfery i wodę. Dwufunkcyjny również, ale w inny sposób.
  Uups. No to wyszła moja niewiedza.
 • #22
  DARIUS67
  Level 24  
  Pete1x dzięki za bardzo słuszną uwagę o pompie. Pompa musi być z zastosowaniem do ciepłej wody.

  Kolega Mirzzo ma rację co do kotła. Ale jeżeli upierasz się nad rozbudową Twojego kotła dwufunkcyjnego to jest to propozycja dla Ciebie, ale ten układ nie zastąpi kotła jednofunkcyjnego. Jeżeli jednak chcesz coś poprawić to nie możesz zastosować Twojego 300 l zbiornika.

  Układ proponowany ma sporo wad więc nie nakręcaj się.
  Jeżeli zależy Ci na grzaniu dużej ilości cieplej wody to zmień kocioł na jednofunkcyjny. Przerobić-rozbudować instalację Ci wolno. Jeżeli chcesz przerobić kocioł z dwu na jednofunkcyjny to musisz wymienić okablowanie i parę rurek. W razie czego pisz pomożemy. - czasami walają się jakieś wraki w magazynie.
 • #23
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  pete1x wrote:
  ... nowoczesne rozwiązanie stosowane w centralach kondensacyjnych u większości producentów kotłów


  Centrala kondensacyjna, to urządzenie nie takie, przerabiane domowym sposobem dla "polepszenia" komfortu CWU. To całkiem inna bajka.
 • #24
  greggy
  Level 13  
  DARIUS67 wrote:
  Pete1x dzięki za bardzo słuszną uwagę o pompie. Pompa musi być z zastosowaniem do ciepłej wody.
  ...

  W układzie mam od paru miesięcy pompkę Wilo Star Z Nova - pobór mocy 4,5 W (!). Nie widziałem ekonomiczniejszej.
  http://www.wilo.pl/cps/rde/xchg/pl-pl/layout.xsl/2197.htm
  Do niej oczywiście wyłącznik programowany. Dzięki wszystkim, którzy mi pomogli. Zamknąłbym wątek, ale on nie mój :-)
 • #25
  Tarnus
  Level 20  
  DARIUS67 wrote:
  Sterowanie CWU w kotle VUW odbywa się poprzez pomiar ilości przepływającej wody a w kotle VU poprzez pomiar temp.CWU w zasobniku. To nie tylko hydraulika ale i elektronika się różni - inne kodowanie wiązki elektroniki.


  Uwaga, odgrzewam kotleta.

  Elektronika jest akurat identyczna. Różnica jest tylko w wiązce przewodów oraz w hudraulice. Same płyty sa zamienne w 100%

  Marek
 • #26
  DARIUS67
  Level 24  
  Ok. opis wiązka elektroniki to błąd, winno być wiązka przewodów elektroniki. Mniejsza o mniejszość. Zastosowanie pompy cyrkulacyjnej, czyli pompy do CWU może być. Sugerowałbym jednak pompę o wyższym przepływie niż 6l/min.
  Dla innych - lepiej podłączyć kocioł 1-funkcyjny i zasobnik niż powyższe rozwiązanie, ale powyższe też działa.