Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hallotron, a pomiar położenia

10 Sie 2008 22:33 2751 9
  • Poziom 18  
    Witam

Potrzebuje wykonać układ do pomiaru położenia.
    Układ ma mierzyć położenie pionowej osi w 8 kierunkach tj. co 45 stopni.

Wymyśliłem by użyć do tego halltronu TLE4905L a na osi zamontować tarczkę z magnesem która by się obracała nad halotronami ułożonymi w koło co 45stopni.
    Układ ma być maksymalnie prosty więc hallotrony podepnę bezpośrednio do procesora, który będzie sprawdzał stan pinów i odczytywał położenie.

I teraz kilka pytań:
    -) Czy ten halotron nadaje się do takiego pomiaru?
    -) W jakiej odległości od siebie/środka osi należy zamontować hallotrony tak by obracający się nad nimi manes nie załączał więcej niż jednego hallotronu jednorazowo?
    -) No i jaki dobrać do tego magnes wg. jakich paramterów?

z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi :)

--
    pozdrawiam
    demeus
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W ośmiu kierunkach? Czyli jak? W ilu osiach?
    Chyba, że chodzi i o 8 progów, w których ma być wykrywane położenie...
    To już nie prościej wziąć transoptory? Czy to szczelinowe, czy refleksyjne...
  • Poziom 18  
    Ok rozjaśnię trochę sprawę :)
    To ma być urządzenie do pomiaru kierunku wiatru.

Pionowa oś na górze ze statecznikiem
    na dole osi tarczka z magnesem a pod tarczką 8 hallotronów co 45 stopni.

Rozwiązanie z hallotronami wydaje mi się najbardziej optymalne.
    Zastanawiałem się nad np. diodami i fotodiodami i tarczką kodową miedzy nimy, ale to za bardzo pogmatwa budowę urządzenia i całej instalacji.

--
    pozdrawiam
    demeus
    Dioda + fotodioda = transoptor.
    Kupisz w jednej obudowie. I robisz tarczkę z otworami, a nie magnesami. I to jest najprostsze rozwiązanie.
    Możesz nawet z myszki komputerowej adaptować transoptor i tarczkę - w niej zaślepisz otwory do potrzebnej ilości.
  • Poziom 18  
    Na diodzie(IR) i fotodiodzie(IR) mam już zrobiony pomiar prędkości wiatru :)

Ja dalej twierdzę że rozwiązanie z 8 hallotronami i jednym magnestem jest prostsze niż 8 diód i 8 fotodiód.

Wg. mnie samej fotodiody bezpośrednio pod procek lepiej nie podłączać
    bo fotodioda w zależności od natężenia światła będzie dawała różną wartość i będą różne zakłócenia.

Do pomiaru prędkości wiatru używam tranzystora który jest sterowany przez fotodiodę. Tranzystor ładnie zwiera nóżkę procesora do masy kiedy fotodioda zamyka obwód.

Rozwiązanie zastosowane w tej stacji:
    http://www.microsyl.com/weatherstation/weatherstation.html
    jest również oparte na hallotronach, również pomiar prędkości wiatru.

--
    pozdrawiam
    demeus
    Chyba właśnie łatwiej zrobić czujnik prędkości wiatru na hallotronie, choćby z wiatraczka komputerowego, a wskaźnik kierunku na transoptorach. Przynajmniej taka jest moja opinia.
    I transoptor z odpowiednio dobraną przysłoną nie będzie dawał stanów pośrednich. Zresztą to jest bardzo łatwe do zniwelowania. Masz przecież dwa stany - wysoki i niski i próg pomiędzy nimi.
  • Poziom 18  
    Błażej napisał:
    Chyba właśnie łatwiej zrobić czujnik prędkości wiatru na hallotronie,

Tak tutaj się z Tobą zgodzę, aczkolwiek już prędkość wiatru rozwiązałem, teraz został mi jeszcze kierunek, poprostu nie chce używać 8 diód, 8 fotodiód, 8 trazystorów, 8 rezystorów podciągających, 8 rezystorów do spolaryzowania tranzystora :).

Wole poprostu tylko 8 hallotronów :)

Dlatego znalazłem te hallotrony TLE4905L, a ponieważ nie jestem biegły w elektronice zapytałem na forum czy taki hallotron nadaję się do pomiaru położenia w moim urządzeniu :)

--
    pozdraiwam
    demeus
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    demeus napisał:

Dlatego znalazłem te hallotrony TLE4905L, a ponieważ nie jestem biegły w elektronice zapytałem na forum czy taki hallotron nadaję się do pomiaru położenia w moim urządzeniu :)

demeus

Hej
    Stosowałem kiedyś TLE4935, czyli wersje bipolarną. Siłą magnesu nie musisz się przejmować, na zwykłe "czarne" magnesy wilkości 5mm x 5mm układ reaguje już zo odległości 1-3 mm. Możesz też zastosować bardzo mały magnes neodymowy (2mm x 3mm) i wtedy odległość zadziałania będzie więkdza 3-5mm.

Dodano po 1 [minuty]:

Zwróć uwagę na to że może być tak, że żaden hallotron nie będzie załączony.
    A ja bym nadal to zrobił na diodach i w układzie enkodera :D
  • Poziom 18  
    Dr_DEAD napisał:

Zwróć uwagę na to że może być tak, że żaden hallotron nie będzie załączony.

Owszem istnieje taka możliwość, ale to zniweluje programowo.
    Dzięki za informacje :)

--
    pozdrawiam
    demeus