Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy opłaca się instalować dodatek service pack 3?

moro25 11 Sie 2008 07:31 33761 41
  • #1 11 Sie 2008 07:31
    moro25
    Poziom 24  

Witam. Zauważyłem niedawno że pojawił się service pack 3 tylko bym prosił o radę czy opłaca się go instalować? Oczywiście chodzi o dodatek do windowsa xp. Obecnie posiadam service pack 2.

0 29
  • #2 11 Sie 2008 07:35
    mczapski
    Poziom 38  

Nie zauważysz róznicy w funkcjonowaniu systemu poza ty, że będzie się aktualizował co chwilę.

0
  • #3 11 Sie 2008 07:41
    md
    Poziom 39  

To jest pytanie z gatunku: czy opłaca się zrobić darmowy remont samochodu, czy lepiej jeździć autkiem z drobnymi usterkami, w tym z usterkami mającymi wpływ na bezpieczeństwo.
    Rozsądni użytkownicy WSZYSTKICH systemów łatają na bieżąco swoje systemy poprzez instalacje zarówno pojedynczych łatek jak i łatek zorganizowanych w tzw. Service Packi.

0
  • #4 11 Sie 2008 07:50
    beo
    Poziom 36  

Zależy to też od tego czy system jest legalny czy nie. W tym drugim przypadku, odradzam.

0
  • #5 11 Sie 2008 08:05
    moro25
    Poziom 24  

Różnicy to pewnie bym nie zauważył ale myślałem że ten dodatek może ma jakieś lepsze zabezpieczenia i łatki ale skoro różnicy brak to chyba zostanę przy service pack 2 gdyż ten dodatek jest najbardziej popularny i jak się ma xp to trzeba mieć ten dodatek właśnie.

0
  • #6 11 Sie 2008 08:19
    md
    Poziom 39  

moro25 napisał:
    Różnicy to pewnie bym nie zauważył ale myślałem że ten dodatek może ma jakieś lepsze zabezpieczenia i łatki ale skoro różnicy brak to chyba zostanę przy service pack 2 gdyż ten dodatek jest najbardziej popularny i jak się ma xp to trzeba mieć ten dodatek właśnie.

Jesteś rozbrajający - pisałem właśnie o tym, że SP3 składa się z łatek bezpieczeństwa i kilku nowych funkcji:
    http://download.microsoft.com/download/d/7/b/...75fb3f3/Windows%20XP%20Service%20Pack%203.pdf

0
  • #7 11 Sie 2008 11:22
    Alana
    Poziom 37  

Jezeli masz zainstalowana winde z SP2 i wszystko poprawnie dziala to wedlug mnie instalacja sp3 jest czyms zbednym.
    Z doswiadczenia wiem ze proba instalacji jakiegokolwiek SP na jakimkolwiek windowsie ktory troche sobie podzialal konczy sie nieprzyjemnie.
    Jezeli jednak i tak i tak masz zamiar zrobic reinstalke to nie widze problemu - zintegruj sobie SP3 z plyta instalacyjna lub wgraj go zaraz po zainstalowaniu systemu, najlepiej zanim powgrywasz jakiekolwiek sterowniki i sprawdz jak dziala.

Co do mnie - jestem zadowolona z SP2 a poniewaz powymienialam w moim systemie IE, Outlooka i podobne na alternatywy i siedze za NATem to brak aktualizacji bezpieczenstwa az tak mnie nie boli. Instalowac nie bede.

0
  • #8 11 Sie 2008 15:07
    kamil2993
    Poziom 21  

Najlepiej jest zintegrować pack'a z płytą intalacyjną windowsa. I przy formacie zainstalować :). Na stary system instalacja może zakończyć sie nieprzyjemnie [tak jak u mnie] odrazu format.

0
  • #9 11 Sie 2008 15:18
    Aikanaro
    Poziom 13  

Heh, a ja tam jestem przeciwna SP3... Pracowalam przez jakiś czas w serwisie, gdzie siłą rzeczy, przy instalce systemu na testy, instalowano SP3 - i w życiu takiego bajzlu nie widziałam. Spora część kompów sypała się zaraz po uruchomieniu systemu. Wiem, ze to był serwis, a to zawyża statystyki problematycznych kompów, ale SP3, poza kilkoma "łatami", które ściągniesz i z internetu, nie przynosi niczego dobrego - format, dwie godziny z życia kompa wyjęte (instalacja Service Packa)... nie polecam ;-)

0
  • #10 11 Sie 2008 15:29
    K!lleR
    Poziom 39  

Jak była wersja beta i ludzie to ściągali to tak, ale nie teraz.

0
  • #11 11 Sie 2008 15:40
    gilus1
    Poziom 29  

A ja polecam SP3. Komputer trochę szybciej mi się uruchamia po zainstalowaniu tego dodatku.

0
  • #12 11 Sie 2008 15:57
    Mariopi
    Poziom 34  

Kolego gilus1 z medycznego punktu widzenia chyba jesteś osobnikiem w populacji, który uległ tzw. efektowi placebo pisząc taki post :)
    SP3 do WinXP 32 jest nieco rozszerzoną i skondensowaną poprawką od chwili ukazania się tego systemu do ukazania się tego Service Packa + parę udogodnień raczej dla administratorów systemu. W moim przypadku jako admina - technicznie jeden komputer na 5 zareagował na SP3 bardzo źle i SP3 trzeba było jak na razie cofnąć.

0
  • #13 11 Sie 2008 16:12
    gilus1
    Poziom 29  

Kolego mariopi macie problem... Jeśli sam uległeś temu efektowi to nie wmawiaj tego nikomu innemu.

0
  • #14 11 Sie 2008 16:46
    md
    Poziom 39  

No i stało się, kolejna wojna między tymi, którzy mają pojęcie o komputerach i tymi, którym zainstalowanie SP3 sprawia poważne kłopoty. Ze względów oczywistych, ludzie nie potrafiący zainstalować lub nie mogący, ze względu na używanie pirackiego systemu, SP3 będą ganić tą poprawkę. Identycznie było z SP2 - wystarczy poszperać na forum jakie boje toczyliśmy z ogromną rzeszą przeciwników instalacji SP2. Dzisiaj już większość z przeciwników instalacji SP2 nie wyobraża sobie pracy bez SP2, tak też będzie za czas jakiś z SP3.
    Kłopoty z instalacją SP3 mogą wystąpić na maszynach zawirusowanych, ze źle skonfigurowanym systemem, z winy programów rezydentnych itp. itd, są to jednak banalne problemy dla kogoś, kto zna system. Osobiście nie spotkałem się z problemami przy i po instalacji SP3, a mam do czynienia zarówno z komputerami domowymi jak i w instytucjach i firmach, gdzie pracują duże ilości komputerów w sieciach.
    Ktoś potrafi podać racjonalny powód, by nie instalować SP3? Póki co, mamy do czynienia z baśniami i bajaniami ludowymi. SP3 nic nie kosztuje, a poprawia bezpieczeństwo i funkcjonalność systemu, dlaczego więc ktoś miałby rezygnować i nie skorzystać z możliwości aktualizacji?

0
  • #15 11 Sie 2008 17:12
    iron64
    Spec Overclocking

Każda poprawka poprawia błędy. Nie wszystkie, ale poprawia - tu przyznaję rację koledze md, ale te poprawki wprowadzają z kolei własne błędy, których wcześniej nie było. Tak niestety jest i będzie.
    A na pytanie najlepiej samemu sobie odpowiedzieć. Alana nie ma, jak napisała, potrzeby jej instalowania. MD z kolei uważa, że bez niej komputer pracować nie może, a ja... nadal używam SP1 i nie zainstaluję SP2, bo jeden z ważnych dla mnie programów działać przestanie. Inna sprawa, że jakoś nie widzę potrzeby instalowania SP2 lub SP3.
    Jak widać, każdy ma swoją rację. :)

0
  • #16 11 Sie 2008 17:17
    Przetwornik
    Poziom 26  

Moim zdaniem w domowych komputerze nie opłaca się instalować SP3 jeżeli mamy SP2.
    Dlaczego? A dklatego, że same aktualizacje bezpieczeństwa możemy ściągnąć na bieżąco z sieci a SP3 nie ma żadnych nowych funkcji ani programów poza tymi z bezpieczeństwem sieci.

0
  • #17 11 Sie 2008 17:51
    C3-PO
    Poziom 12  

Ja mam SP3 i nie narzekam, zmian większych nie ma w samym użytkowaniu, są raczej niezauważalne. Ale mam pytanie do przedmówców: jaki jest problem w zainstalowaniu SP3 na pirackim systemie? Nie słyszałem o takowych a jestem ciekaw.
    Jest takie powiedzenie, ze każda poprawka/łatka wprowadza nowe dziury :P

0
  • #18 11 Sie 2008 17:54
    Przetwornik
    Poziom 26  

Tak, pewnie SP3 wprowadza więcej nowych dziur, niż łata starych, warto się zastanowić więc nad sensem instalowania tego dodatku.

0
  • #19 11 Sie 2008 19:05
    maxwell055
    Poziom 16  

Przetwornik wymień mi proszę te dziury które stwarza sp3 :D C3-PO pewnie zielonym chodzi o witrynę windows update która wykrywa legalność systemu. Ludzie po co wam to? Ściąga niepotrzebne śmieci próbując dolewać do pełnego... Windows update skutecznie spowalnia system jak i prędkość neta nie dając nic w zamian. Jeśli to przeszkadza mając pirackiego windowsa to services.msc + searchengines i pani picasso i wyłączamy :)

Ps. Sp3 ładniej wygląda :)

0
  • #20 11 Sie 2008 19:30
    Przetwornik
    Poziom 26  

Cytat:
    Ps. Sp3 ładniej wygląda Smile

Że jak?
    Nie widzę w changelog żadnych zmian/dodatków wizualnych. :idea:

0
  • #21 11 Sie 2008 19:47
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 12 Sie 2008 00:00
    spidersm
    Poziom 12  

Moim zdaniem nic on nie wnosi istotnego. Ale zawsze można wypróbować i samemu sie przekonać czy warto było.

0
  • #23 12 Sie 2008 07:29
    md
    Poziom 39  

Zadziwiająca postawa przeciwników aktualizacji - zastanawiająca z dwóch powodów - świeże ( w domyśle dodatkowe?) konta na forum, a w dodatku dziwny sposób dyskusji. Jak łatwo niektórym przychodzi stwierdzić, że nowe funkcje w SP3 to nic (lista nowych funkcji ogólnie dostępna) i jednocześnie taka pewność, że SP3 wprowadza nowe dziury do systemu - tutaj nikt nie potrafi wskazać nawet jednej, większość jednak wie na pewno, że są.
    Gdyby nawet pojawiały się nowe dziury, to lepiej mieć nowe, nie rozpracowane jeszcze przez hakerów, niż stare, znane od dawna i wykorzystywane do ataków na nasz system.
    Zwracam uwagę na fakt, że SP3 instaluje również nowe bardzo ważne zabezpieczenia: http://www.idg.pl/news/126456.html

1
  • #24 12 Sie 2008 14:04
    Madrik
    Moderator Robotyka

Krąży taka anegdotka o Bezpieczeństwie programów MS.

Kiedy po raz pierwszy zorganizowano konferencję poświęconą pokazowi najnowszych, nie do pokonania, technik bezpieczeństwa w Viście, w sali obok trwała jednocześnie konferencja poświęcona... łamaniu zabezpieczeń w Viście. :D

Na bezpieczeństwie Windowsów, już nie jeden się naciął.

0
  • #25 12 Sie 2008 16:12
    md
    Poziom 39  

Czy fakt, że Windowsy nie są najlepiej zabezpieczone nie jest argumentem za instalacją SP3? Używasz Linuxa? Jeżeli tak, to czy też nie instalujesz łatek dla tego systemu, nie aktualizujesz jądra itp?
    Jest coś absurdalnego w dyskusjach na temat opłacalności instalowania uaktualnień i zabezpieczeń. Ludzie korzystający z legalnych systemów nie mają powodów nie instalować. Wiadomo, że nie napisano jeszcze idealnego programu, nie wyprodukowano idealnego procesora itp, dlatego też trzeba korzystać z tego, że producent oprogramowania udostępnia darmowe łatki i uaktualnienia. Trzeba wyjść ze słusznego założenia, że łatki mają poprawić, a nie zepsuć i choć czasem łatka potrafi sprawiać kłopoty, to niedługo łatka zostanie załatana kolejną łatką. Taki już urok rozbudowanych programów, które wprowadzane są pospiesznie na rynek.

0
  • #26 12 Sie 2008 16:39
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Znacząca część użytkowników systemu Windows ma system nielegalny a dodatkowo jeszcze "ulepszony" i w przeróżny sposób "firmowo" modyfikowany. Użytkownicy ci (nie wszyscy, ale licząca się ich część) ma oczywiste kłopoty w aktualizacji tego systemu. I ci własnie użytkownicy dorabiają swoistą legendę o szkodliwości kolejnych pakietów SP. Tak było z SP1, tak było z SP2 i tak jest teraz z SP3.

1
  • #27 12 Sie 2008 22:56
    maxwell055
    Poziom 16  

Jankolo teraz są sposoby na zrobienie z pirata oryginalnego windowsa. Są do tego odpowiednie łatki. A propos łatek: jeśli komuś przebije się opona zakłada łatkę na dziurę. Czyści, smaruje klejem i przykleja. Jeśli dętka przebije się jeszcze raz w tym samym miejscu to wina leży po stronie łatki czy może w oponie siedzi opiłek? Czy nie naklejamy nowej łaty i jedziemy rowerem bezpieczniej? Czy zostawiamy dziurę i niszczymy całą dętkę, przecinamy oponę, wyginamy koło? Po to powstały pakiety service pack żeby można było załatać dziury i nie niszczyć windy/kompa. Łatka jest po to żeby coś naprawić a nie niszczyć. Jeśli po zainstalowaniu łatki pojawia się dziura to z reguły znaczy że ona tam była ale dotychczas jej nie zauważyliśmy. Instalując sp3 nic nie tracimy ale zyskujemy na załataniu kilku dziur które były w sp2. A co do aktualizacji na bieżąco - spowalnia kompa i łącze nie dając nic w zamian... Pierwsze co wyłączam po zainstalowaniu wina to witryna windows update. Jest to po prostu niepotrzebne. Jak chce łatki czekam na service pack (w nim są bardziej udoskonalone).

Się rozpisałem... :D

0
  • #28 12 Sie 2008 23:14
    qbadm
    Poziom 19  

Ja na nowy goły system instaluję po kolei service pack 1, 2 i 3... nikt mi nie powie ze to bez sensu, system działa stabilnie i nie mam z niczym problemów, od czasu do czasu pobierze sobie jakąś aktualizacje...

0
  • #30 12 Sie 2008 23:21
    447988
    Użytkownik usunął konto