Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz ze stałym punktem odniesienia ?

Mihó 11 Sie 2008 10:59 1073 7
  • #1 11 Sie 2008 10:59
    Mihó
    Poziom 27  

Trafił w moje ręce woltomierz samochodowy. Jest wyskalowany w zakresie 8-16V. Posiada trzy zaciski. Oczywiście jeden z nich to masa. Na drugim jest napięcie stałe na poziomie 8,3V (chyba mogę przyjąć że stałe, bo w całym zakresie zmienia się o 0.2V).

Trzeci zacisk pomiarowy - tu napięcie zmienia się w zakresie 2~6V.

Niestety obawiam się, że podane przeze mnie napięcia będą lekko zawyżone. Ale bardziej zależy mi na odpowiedzi na pytanie:

Czy to może być rzetelna informacja ? Czy istnieją woltomierze tego typu ?

Jeśli tak, to rozumiem, że jeśli chcę go uruchomić to wystarczy, jeśli podam mu stałe co do wartości napięcie na jeden zacisk, a na drugi odpowiednio pomniejszone napięcie, które chcę monitorować, tak ?

Jakiego rzędu wielkości potencjometr/rezysto należyr zastosować do poprawnego wyskalowania wskaźnika ?

0 7
  • #2 11 Sie 2008 11:19
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 11 Sie 2008 11:23
    Mihó
    Poziom 27  

Oświetlenie doprowadzone jest niezależnie

0
  • #5 11 Sie 2008 11:57
    Mihó
    Poziom 27  

Tak właśnie przypuszczam. Pozostaje jeszcze kwestia wyskalowania miernika - wiadomo, że przy wykorzystaniu potencjometru, a później rezystora. Ale pytanie - jakiego rzędu elementy dobierać ? 1k ? 10k ? Czy zachowam wtedy rozciągniętą skalę, czy muszę mieć jakiś układ dodatkowy ?

0
  • #7 11 Sie 2008 13:34
    kulmar
    Poziom 25  

Mihó napisał:
    Trafił w moje ręce woltomierz samochodowy. Jest wyskalowany w zakresie 8-16V. Posiada trzy zaciski. Oczywiście jeden z nich to masa. Na drugim jest napięcie stałe na poziomie 8,3V (chyba mogę przyjąć że stałe, bo w całym zakresie zmienia się o 0.2V).

W całym zakresie czego zmienia się to napięcie ? Czy mam rozumieć, że mierzysz to napięcie innym miernikiem i zmieniając "zakres"(?) powodujesz zmianę tego napięcia o 0.2 V ? To jak zasilasz ten woltomierz ?

Pozdrawiam
    Mariusz

Dodano po 4 [minuty]:

Mihó napisał:

Trzeci zacisk pomiarowy - tu napięcie zmienia się w zakresie 2~6V.

Co to znaczy, że na tym zacisku napięcie zmienia w zakresie 2-6V ? Czy mam rozumieć, że przykładasz takie napięcia do tego zacisku ?

Przepraszam za te pytania, ale nic nie zrozumiałem z całego tego wątku, a temat jest chyba ciekawy i dobrze by było np. zrozumieć zasadę działania takiego woltomierza. Tym bardziej, że jak rozumiem chcesz go przeskalować.

Pozdrawiam
    Mariusz

0
  • #8 11 Sie 2008 16:07
    Mihó
    Poziom 27  

Nie chcę go przeskalowywać.

Mam zasilacz o zmiennym napięciu wyjściowym i nim steruję. A mierzę drugim miernikiem

0