Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się resetuje. Karta grafiki przyczyną?

11 Sie 2008 22:52 1808 9
  • Poziom 16  
    Witam.
    Od jakiegoś czasu mam problem.
    Co jakiś czas komputer sam mi się resetował, lampka w monitorze paliła się na żółto i komputer co 3 sekundy regularnie "pikał".
    Resety nie pomagają, żeby komputer podlił się normalnie muszę wyłączyć i włączyć listwę.
    Dodam, że resety pojawiały się niezależnie od pracy komputera, raz podczas rozmowy na gg, innym razem podczas przeglądania www.
    Działo się to na tyle rzadko, że nie zwracałem na to szczególnej uwagi. (mniej więcej przez pół roku - raz w miesiącu się tak wyłączył).
    Z 3 dni temu w ciągu jednego dnia zresetował się 3x, więc rozkręciłem go wyczyściłem wszystko i podłączyłem od nowa.
    Był spokój na 1 dzień. Potem znów zaczęły się resety i już nie koniecznie kończyły się one pikaniem, tylko porostu się resetował i sam się z powrotem włączał.
    Pożyczyłem od kolegi zasilacz i włożyłem, ale na jego zasilaczu to samo. Więc sprawdziłem temperaturę procesora itp, program sppedfan pokazywał temperaturę procesora około 45 stopni, a temperaturę procesora graficznego na 75~ stopni....
    Później zainstalowałem everesta oto wynik:

Cytat:
    Temperatury:
    Płyta główna 34 °C (93 °F)
    Procesor 70 °C (158 °F)
    Procesor graficzny 71 °C (160 °F)
    Otoczenie procesora graficznego 46 °C (115 °F)
    Seagate 40 °C (104 °F)

Temperaturę procesora sprawdziłem jeszcze w biosie tam pokazuje niecałe 40 stopni, więc temperatura procesora w Everescie jest chyba przesadzona, ale Procesora graficznego wydaje mi się za wysoka.

Wyjąłem kartę grafiki i okazało się, że chyba znalazłem "źródło" problemu.

Komputer się resetuje. Karta grafiki przyczyną?Komputer się resetuje. Karta grafiki przyczyną?
    Wygląda jakby było coś spalone...

Czy, możliwe jest żeby właśnie karta byłą przyczyną w/w problemów?
    I czy taka kart nadaję się do naprawy czy raczej do wymiany?
    A jeśli to nie jest wina karty, to w czym może tkwić problem?
    Prosiłbym o pomoc.
    Oto mój sprzęt:
    Cytat:
    Zasilacz Ropla 400W
    Płyta Główna Gigabyte GA-K8NE
    Procesor AMD Sempron 2800+ 64
    Pamięć 2x 512 DDR2 kingston
    Dysk Segate 500 GB sata II
    Karta Grafiki GF 6800 GS (256)
  • Spec Overclocking
    Nie wydaje mi się, aby karta nosiła ślady spalenia.
    Problemem jest zasilacz na 99%. Ten zasilacz to niestety straszna padlina jest.
  • Poziom 16  
    iron64 napisał:
    Nie wydaje mi się, aby karta nosiła ślady spalenia.
    Problemem jest zasilacz na 99%. Ten zasilacz to niestety straszna padlina jest.

Hmm ale zasilacz mam od dawna i kiedyś było dobrze, myślałem że się uszkodził więc pożyczyłem od kolegi inny i to samo. Z tym, że ten kolegi wcale za dobry nie jest tylko 350W, może dlatego się resetował... A co do karty grafiki po prawej stornie na 1 zdjęciu przy takich płaskich blaszkach są ciemne plamki wygląda jakby coś spalone było…
  • Spec Overclocking
    To nie jest spalenizna.
    Ropla 400W czy Codegen 350W to nadal te same zasilacze, najniższy sort po prostu.
    Pożycz dobry zasilacz od kogoś, dobry znaczy solidny. Nie musi mieć 400, 500 czy więcej wat. Wystarczy solidny 350W.
    To jest trochę tak jak z akumulatorkami Jinbao a Energizer.
  • Poziom 16  
    Zrobiłem test programem Stress Prime 2004.
    Blend - stress CPU and RAM.
    po 3,5 godzinie wyskoczyło:
    Code:
    FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4

Hardware failure detected, consult stress.txt file.
    Torture Test ran 3 hours, 29 minutes 58 seconds - 1 errors, 0 warnings.
    Execution halted.

Zrobiłem jeszcze test (20 min~~) programem memtest86+-2.01. Wyskoczył mi błąd:

Code:

TST 8
    PASS 0
    FAILING ADDRESS 00014b0c374 - 331,7 MB
    GOOD b1d9c887
    BAD b159c887
    ERR-BITS 00800000
    COUNT 1
    CHAN

Czy przyczyną problemów może być uszkodzony ram?
  • Poziom 39  
    Przyczyną problemów może być zasilacz.
  • Poziom 16  
    a czy taki zasilacz jak np ten:
    Pentagram Silent Force PSF 460-P12S
    byłby wystarczający?
  • Poziom 11  
    Ja bym najpierw upewnił się na 100% czy to zasilacz, bo równie dobrze może to być RAM lub CPU.

Ale odpowiadając na twoje pytanie: Wystarczający aż nadto byłby już Chieftec 410W, którego serdecznie polecam.

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Do tego sprzętu dobry Chieftec 350W w zupełności wystarczy.
  • Poziom 23  
    Ile lat ma płyta?
    Ja przy takich objawach obstawiałbym kondensatory na płycie. Obejrzyj dokładnie płytę czy nie ma na kondensatorach elektrolitycznych wycieków ew. czy nie są napuchnięte (być może będziesz musiał wyciągnąć płytę gł.)