Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ulepszenie projektora multimedialnego małym kosztem

andrzejlisek 12 Sie 2008 02:25 11893 9
  • Ulepszenie projektora multimedialnego małym kosztem

Użytkownik Mario_Gdynia zbudował projektor multimedialny i wystawił go na sprzedaż.

Projektor jest zaprezentowany w tym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1069791.html

Ja kupiłem ten projektor za 225 zł wliczając wysyłkę w cenę. Kupiłem lampę metalohalogenkową Osram PowerStar HQL-TS 150W/NDL (temperatura barwowa 4200K). Lampę kupiłem nową, za 75 zł. Czyli cały projektor kosztował mnie 300 zł. Resztę wymaganych części oraz sprzęt nadający się do zasilania kupionej lampy miałem w domu.

Pierwsze, co zrobiłem po rozpakowaniu paczki z projektorem, to modernizacja oświetlenia. Był tam zamontowany żarnik halogenowy 300W, na oprawce od oprawy halogenowej, odbłyśnik wygięty z kawałka blachy. Nic dziwnego, że taka lampa daje słabe rozświetlenie, a w projektorze panuje bardzo wysoka temperatura, powodując nawet nadtapianie soczewki Fresnela. Projektor dostałem już z tym nadtopieniem, a w paczce była przygotowana nowa soczewka na wymianę. Wymieniłem soczewkę. Ponieważ lampa wymaga statecznika i układu zapłonowego, zdemontowałem wyłącznik od lampy i przez tak powstały otwór przeprowadziłem kabel.

Przed zamontowaniem lampy metalohalogenkowej należało wykonać kilka przeróbek. Wymontowałem oprawkę z żarnikiem, zdemontowałem z niej odbłyśnik. Następnie kombinerkami odginałem łapki tak, żeby weszła lampa metalohalogenkowa, która jest trochę dłuższa niż żarnik halogenowy 300W. Wtedy odbłyśnika, taki jaki był, nie dało rady założyć. Myślałem, jak powiększyć otwory w blasze, doszedłem do wniosku, że najprościej te boki ułamać całe.

Kolejnym problemem jest ścianka z wentylatorem skierowanym na lampę, która uniemożliwiała montaż lampy. Musiałem ją nieco przesunąć. Była przyklejona klejem do drewna, ale udało i się delikatnie rozerwać. Przymocowałem ją potem dwustronną taśmą klejąca i się trzyma pewnie.

Następną sprawą był nienajlepszy obraz. Zdając sobie sprawę, że pierwotnie projektor miał służyć do wyświetlania grafiki z wtyczek wizualizacyjnych programu Winamp, można było sobie na coś takiego pozwolić. Problem polegał na tym, że brzegi obrazu były bardzo niewyraźne, a obraz miał kształt poduszki. Myślałem, że jedynym sposobem jest wymiana soczewki na obiektyw, taki, np. od rzutnika pisma. Próbowałem, włożyłem też soczewkę Fresnela przed matrycę LCD i okazało się, że obraz się poprawił. W domu miałem niepotrzebny arkusz Fresnela, z niego wyciąłem prostokąt o wymiarach niewiele większych od wyświetlacza i przymocowałem go do LCD od stronyobiektywu, rowkami do lampy, łatwiej było przymocować taśmą klejącą. Nie widać różnicy, w którą stronę sa skierowane rowki tej soczewki. Oprócz poprawienia się jakości obrazu, poprawiła się nieco równomierność rozświetlenia. W "czole" (ruchomej części) zostawiłem tą soczewkę, która była.

To już jest wszystko, jeśli chodzi o modernizację projektora. W prosty sposób można nieco zwiększyć odprowadzenie ciepła. W tym celu wystarczy pokrywę z tyłu podeprzeć np. na szpulkach od taśmy klejącej. Wprawdzie w pomieszczeniu robi się nieco jaśniej, ale i tak nie ma problemów z oglądaniem wyświetlanego obrazu.

Jeśli chodzi o ostrość, to po tej modernizacji sprawa wygląda tak, że jak się wsuwa soczewkę do projektora (ostrość na coraz większą odległość), to najpierw środek jest ostry, a krawędzie bardzo niewyraźne, potem cały obraz leciutko rozmyty, a potem krawędzie ostre, ale środek bardziej rozmyty.

Projektor był ustawiony w odległości ok. 2,5m i uzyskiwało się obraz o przekątnej ok. 170 cm. Jasna plama jest spowodowana tym, że drzwi są pomalowane błyszczącą farbą olejną.

Na koniec podłączyłem projektor do odtwarzacza DVD i wyświetlałem film Sami Swoi. Obraz prezentuje się dobrze, według mnie jest dobrej jakości. Wyświetlacz ma tak niską rozdzielczość, że nie jest wymagana idealna ostrość na całej powierzchni.

Projektor stał w odległości ok. 4 metry od ściany uzyskując obraz o przekątnej ok. 220 cm. W pokoju był półmrok, nie było całkowitej ciemności.

Myślę, że lampa metalohalogenkowa 150W w tym projektorze jest w sam raz, lampa ksenonowa 35W byłaby chyba za słaba. W rzeczywistości nie ma kolorowych plamek widocznych na zdjęciach. One powstają przy robieniu zdjęć w niezbyt dobrym oświetleniu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 12 Sie 2008 08:25
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dużo pracy, efekt mizerny.
    Nie mówię, że lepiej kupić nowy projektor, ale można zrobić jak ja:
    Kupiłem na aukcji uszkodzony za 250zl, na E-bay dokupiłem nową przetwornicę od TV projekcyjnego za 200zł (z wysyłką z USA) i podmieniłem za tą uszkodzoną. Dla własnej satysfakcji wyczyściłem dodatkowo cały tor optyczny.

• #3 12 Sie 2008 10:16
    denwer
    Poziom 14  

Zgadzam sie z przedmówcą. Ja zmieściłem się w 300zł kupując projektor na allegro w ciemno (okazało się że żarówka potłuczona) i po wymianie na metahalogen projektor wrócił do życia (nawet zapalnik i przetwornica się nadawała). A obraz o niebo lepszy - 1024/768.
    W każdym razie najważniejsze żeby wymagania względem obrazu zostały zaspokojone przez właściciela.

• #5 12 Sie 2008 10:51
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

denwer napisał:
    Zgadzam sie z przedmówcą. Ja zmieściłem się w 300zł kupując projektor na allegro w ciemno (okazało się że żarówka potłuczona) i po wymianie na metahalogen projektor wrócił do życia (nawet zapalnik i przetwornica się nadawała). A obraz o niebo lepszy - 1024/768.
    W każdym razie najważniejsze żeby wymagania względem obrazu zostały zaspokojone przez właściciela.

W Krakowie jest firma, która za ~300zł wymieni palnik w reflektorze. Może to nie mało, ale mamy w pełni sprawny projektor bez przeróbek. Rozmawiałem z gościem z tej firmy, usiłując naprawić swoja przetwornicę (ballast).
    Palnik był w bardzo dobrym stanie (podejrzewam, że ktoś wymienił na nowy bo myślał, że brak świecenia to jego wina, a nie ballastu) i warto było kupić przetwornicę.
    Jedyne modyfikacje to podmiana wtyczki do lampy i rozpracowanie sygnałów sterujących w nowej przetwornicy (najczęściej są dwa: ON/OFF, LIGHT OK, czasem trzeci: HI/LO).
    Moja uszkodzona przetwornica nie wytwarza impulsów zapłonowych (brak rozbłysku iskrownika - biały, walcowy element).
    Trochę już wiem na temat tych przetwornic. Teraz jestem na etapie projektowania/uruchamiania własnej do palnika ksenonowego :)

Nowa przetwornica:

• #7 13 Sie 2008 00:01
    sambo123
    Poziom 13  

Wymiana lampy zapewne dużo nie dała, ponieważ tempreatura powinna byc ponad 6000K. Druga sprawa to współczynnik oddania barw Ra=95. Po trzecie tak sie jakoś dziwnie składa, że ciepłe powietrze idzie do góry wiec proponuje zrobic dwa otwory na górze i na dole przed metalohalogenem.
    @nikus666
    niestety nie masz racji..
    światło ->fresnel->matryca->fresnel->obiektyw

• #8 13 Sie 2008 06:57
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  

obydwaj macie rację
    obydwie kombinacje z fresnelami są poprawne (choć druga ciut lepsza)

• #9 13 Sie 2008 14:16
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Na potwierdzenie, że wersja z dwoma fresnelami po jednej stronie jest dobra, zauważcie, że w rzutniku pisma tak właśnie jest: żarówka->fresnel->foliogram->obiektyw->ściana

W moim projektorze jest właśnie ta druga wersja (wyświetlacz między fresnelami) i dopiero włożenie fresnela przed matrycę (od strony obiektywu) poprawiło ostrość obrazu.

Co do jakości obrazu, to zależy od potrzeb i zasobności portfela. Na moje potrzeby rozdzielczość rzędu 320x240 (podawanie rozdzielczości typu 960x240 to jest oszustwo) jest wystarczająca, do prezentacji może za słaba, ale do filmów i gier komputerowych wystarczająca. Nie jestem z tych, którzy potrzebują jakości HDTV (a zapewne znajdą się tacy).

Matryca od monitora to już by była mała szafka i problem z poprawnym oświetleniem całej matrycy, a miniaturowe matryce 800*600 lub 1024*768 są potwornie drogie.

• #10 13 Sie 2008 14:33
    sambo123
    Poziom 13  

Ja w swoim projektorze mam matryce miedzy fresnelami i ta konfiguracja sprawdza się znakomicie. Odnośnie "dużych" matryc to faktycznie z projektora robi się szafka (ja mam 12") ale nie ma problemów z oświetleniem.

Szukaj w 5mln produktów