Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[kupię] fotobramka - pomiar prędkości

treneirooo 12 Sie 2008 03:10 1911 5
  • #1 12 Sie 2008 03:10
    treneirooo
    Poziom 2  

Witam.

Na gwałt potrzebuję prostego urządzenia i nijak nie mogę sobie z tym problemem poradzić - jestem niestety laikiem w tej kwestii. Jeśli dobrze zrozumiałem (trochę "studiowałem" temat) potrzebuję fotobramki z jakimś oprogramowaniem...

Chodzi o pomiar prędkości poruszania się przedmiotu przekraczającego linię. Pomiar może być w niemal dowolnych jednostkach (najchętniej w sekundach z dokładnością do tysięcznych sekundy - ale to nie jest warunek konieczny).

Przedmiot, którego prędkość mnie interesuje, jest okrągły i ma wielkość tradycyjnego czajniczka do gotowania wody. Interesuje mnie tylko czas przerwania obwodu (np. strumienia lasera) przez przemieszczający się przedmiot, gdyż za nim (kilka cm dalej) przemieszczają się kolejne, których prędkość mnie nie interesuje.

Wynik najchętniej oglądałbym na zwykłym zintegrowanym wyświetlaczu. Możliwość zachowania kilku wyników w pamięci, byłaby super bonusem, podobnie jak i możliwość transferu wyników do komputera (excela chociażby).

No i jeśli chodzi o cenę to myślę, że chciałbym za takie "cacko" zapłacić do 150 zł (sensory ze Stanów w tej cenie zdaje się kupię - też może by zdały egzamin - tyle tylko, że to potrwa).

Najgorsze - potrzebowałbym to na piątek...

Czy ktoś z szanownych forumowiczów jest w stanie podać mi namiary na jakiś gotowy produkt, który rozwiąże ten problem (bo naprawdę nie byłem w stanie sam nic wygooglować) i który byłbym w stanie w Polsce nabyć w miarę szybko? Albo może jest to tak prosta konstrukcja, że można to szybko zrobić?

Jeżeli nie uda mi się tego zdobyć do końca tygodnia, to w przyszłości tak czy siak rozwiązania będę szukał, więc za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.

• #2 12 Sie 2008 08:53
    august_
    Poziom 27  

1. Skąd jesteś?
    2. Czy wielkość tego przedmiotu jest stała i znana?

• #3 12 Sie 2008 10:22
    Michal_b1
    Poziom 18  

Kiedyś zbudowałem taki sensor dla pomiaru prędkości wylotowej pocisku w działku magnetycznym. W poniższym linku mój artykuł jak zbudować tego typu urządzenie.

http://labpl.elektroda.eu/readarticle.php?article_id=3

Jedynym problemem może być odległość nadajnik-odbiornik ale można zamiast zwykłej diody zastosować zwykłe tanie wskaźniki laserowe.

• #4 12 Sie 2008 21:11
    treneirooo
    Poziom 2  

@august: mieszkam na Górnym Śląsku, a jeśli chodzi o wielkość przedmiotu to jest znana minimalna wysokość (11,4 cm) i mniej więcej najdłuższy obwód (80-90 cm). Generalnie przedmiot będzie ten sam cały czas.

@Michal_b1: dzięki wielkie - właśnie czegoś takiego szukałem. Niestety na tą chwilę już wiem, że taki układ u mnie nie zda egzaminu, bo wynik potrzebuję natychmiast na wyświetlaczu (nie mam czasu na obliczanie prędkości poprzez program do analizy dźwięku). Być może jednak pomysł wykorzystam do innych potrzeb.

• #5 13 Sie 2008 19:30
    august_
    Poziom 27  

No to skoro przedmiot cały czas taki sam i znana jest jego wielkość - to może wystarczy para optyczna: nadajnik i odbiornik.
    Przedmiot przecina wiązkę na określony czas.
    Z tego określonego czasu oraz z wymiarów obiektu można obliczyć prędkość.
    Jednak ja zrobiłbym to bardziej uniwersalnie - dwie takie bariery.
    Czas przecięcia wiązki drugiej minus czas przecięcia pierwszej = czas przejazdu przedmiotu. Znając rozstaw barier optycznych łatwo można obliczyć prędkość.

Można też zastosować bariery ultradźwiękowe zamiast optycznych.

• #6 14 Sie 2008 08:04
    RAPELC
    Poziom 17  

Jaka jest mniej więcej prędkość?