Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio firmy SPL - uszkodzony tranzystor w układzie zasilania

atlantis2 12 Sie 2008 18:15 1837 4
  • #1 12 Sie 2008 18:15
    atlantis2
    Poziom 17  

Witam! Dostałem do naprawy radio firmy SPL z MP3/USB/SD/MMC - zapewne nikomu to nic nie mówi, ale radyjko to ogólnie chiński badziew jakiego pełno na allegro - bardzo podobny do medionów z MP3, USB, SD, MMC za ok. 200 PLN

Problem mam natomiast w podstawieniu odpowiedniego tranzystora - posiada on oznaczenie AER (co z tabeli kodów SMD oznacza układ scalony Maxim'a), lecz jak widać Chiny wiodą prym jeśli chodzi o anty standart :/ Czy ktoś ma jakieś propozycje, co możnaby podstawić zamiast tego?

W załączeniu zdjęcie - zaznaczone sprawne tranzystory jako punkt odniesienia i identyczny zwęglony.

P.S. Prośba do moderatora: tytuł poprawiony, lecz nie jestem w stanie podac modelu radia (chiński badziew i jedyne co widnieje, to nazwa "SPL" - na płycie głównej również brak danych :/)

0 4
  • #2 12 Sie 2008 18:34
    ikar55
    Spec od car audio

Wygląda to na zwykły, włącznik zrealizowany na PNP 50V / 1,5 A smd. Możesz tam założyć smd z radia Sony opisany "BQ" lub np."AA". Jeśli masz problem ze zdobyciem SMD załóż zwykły 2SB1240. Przed włączeniem radzę sprawdzić obciążenie na kolektorze tego tranzystora. Sam od siebie raczej się nie wykopcił.

0
  • #3 13 Sie 2008 08:53
    atlantis2
    Poziom 17  

Dzięki za info - domyślam się, że tranzystory te mogą spełniać funkcję włącznika, aczkolwiek po czym kolega wnosi, że to będą akurat tranzystory PNP? Co do powodów upalenia tego tranzystorka, to napewno to zbadam - niestety sprzęt był już "grzebany" przede mną i jedną z przyczyn może być nawet zwarcie podczas nieumiejętnej diagnozy :D

0
  • #4 13 Sie 2008 20:17
    ikar55
    Spec od car audio

Że to PNP pracujący jako włącznik poznać po konfiguracji układu w jakim ten tranzystor pracuje. Przyglądnij się obwodowi złożonemu z elementów R3, R50, i Q12 i zrozumiesz jak to działa.

0
  • #5 18 Sie 2008 22:08
    atlantis2
    Poziom 17  

Witam ponownie! Co do tranzystora okazało się jednak, że to NPN - wstawiłem tranzystor o oznaczeniu CEC (NPN, 20V, 1A). Tranzystor poleciał z powodu upalenia stabilizatora napięcia 3.3V zasilającego elektronikę napędu CD - układ AMS1117. Po wymianie tych elementów wszystko wróciło do normy, lecz niestety w moim przypadku okazuję się, że laser też jest do wymiany. I tu znowu problem, gdyż nie jest to żaden typowy laser tylko CHINA :)

Oto wygląd tego lasera (na moim oznaczenie S40E, lecz wygląda identycznie):

Czy ktoś z kolegów orientuje się gdzie takie coś można kupić? (oprócz Alledrogo)?

0
  Szukaj w 5mln produktów