Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań dot. nowej nstalacji elektr.

13 Sie 2008 00:09 2090 6
  • Poziom 14  
    Witam,
    buduje dom i postanowiłem sam zrobić instalację.

Instalacja jest już zrobiona, ale tylko instalacja dosłowna. Wyszło mi 12 obwodów oświetleniowych i 12 ob. do gniazd i 2 do zasilania podgrzewaczy czy kabiny prysznicowej w łazienkach.

1. Jak podzielić te obwody na konkretne fazy - tzn. czy np. jedną fazą zasilić gniazda, drugą oświetlenie a ostatnią pozostałe obwody czy np. jedą zasilić parter, drugą piętro, a trzecią piwnice i strych?

2a. Może to dziwne ale wyjaśnijcie mi jak się prawidłowo podłącza różnicówkę, bo na oznaczeniu jest że podłączamy fazy i N (neutralny) a mnie się wydaje że powinno podłączać się Ochronny?
    2b. I czy ten Neutralny na wejściu różnicówki jest jakoś odseparowany od Neutralnego na jej wyjściu, tzn. czy muszę to podłączyć w ten sposób że neutralny idący ze skrzynki pomiarowej podłączam do wej. różnicówki i wyj. tej rożnicówki łącze z listwą zaciskową Neutralną w rozdzielni?

3. Trzeci problem jest taki, że muszę podłączyć też ten nowy garaż, oczywiście zasilanie pociągnę z rozdzielnicy pewnie przez jakiś zwykły rozłącznik albo S-kę. W garażu zrobiłem też porządne uziemienie i myślę również założyć różnincówkę, bo zrobiłem tam normalnie drugą rozdzielnicę.
    Problem jest taki, że konieczznie muszę tam mieć gniazda 32A 4ro stykowe. Oczywiście instalacja jest 5-przewodowa.
    Mam tylko problem z podłączeniem tam różnicówki, tzn. wiadomo, że jeżeli do gniazda siłowego 4-bolcowego podepnę 3 fazy i neutralny to będzie mi różnicówka wywalała, bo przecież np. te wtyczki mają w środku połączony neutralny z obudową i np. po położeniu na glebie wywala różnicówka.
    Jeżeli do czwartego bolca podepnę ochronny, to jeżeli podłączymy np. silnik 3-fazowy to będzie OK, ale jeżeli np. podłączymy spawarkę, która korzysta z napięcia między-fazowego i dodatkowo z normalnego czyli Faza-Neutralny 230V to różnicówka znowu wywali.
    Bardzo proszę napisać jak wyeliminować ten problem.

Bardzo proszę o pomoc i porady, będę bardzo wdzięczny.
  • Computer Controls
  • Poziom 21  
    ad.1 Ja bym zrobił na każdym piętrze dał "po kawałku" z każdej fazy. Może sie zdarzyć, że braknie jednej fazy (uszkodzenie linii) został byś wtedy bez oświetlenia/ gniazdek na danym poziomie, a tak to chociaż w kilku pomieszczeniach będzie.

ad.2 Do różnicówki podłącza sie neutralny i fazę, jak podłączysz ochronny odrazu wywali ;)

Różnicówka chroni obwód do którego jest podłączona, wiec musisz podłączyć fazę i neutralny idący do danego obwodu

ad.3 A nie lepiej by było zamienic wtyczki na 5cio przewodowe? Różnicówki sa projektowane właśnie do takich instalacji, i w takich powinny działać
  • Computer Controls
  • Poziom 23  
    Szanowny Kolego proponuję zaprosić dobrego elektryka by Twoje "dzieło"
    sprawdził ,ewentualnie poprawił. Na koniec wykonał stosowne pomiary
    by całość była BEZPIECZNA dla Ciebie i Twoich bliskich. Czytając Twoje
    wątpliwości nie jestem pewny poprawnego wykonania tej instalacji.
  • Moderator
    Wniosek o zaproszenie elektryka z uprawnieniami jest jak najbardziej właściwy i należy tak zrobić.
    Ja może uściślę temat 2B. W wyłączniku różnicowym układ pomiarowy przepływu prądu jest aktywny tak dla przewodu fazowego jak i neutralnego. Jeżeli te prądy są takiej samej wielkości i odpowiednim kierunku to jest wszystko ok. natomiast jeżeli na przewodach fazowym i neutralnym się różnią (np z powodu upływności izolacji przewodu fazowego lub neutralnego do ziemi) to bezpiecznik ma za zadanie taki obwód wyłączyć.
  • Poziom 12  
    obciążenie faz powinno być w miarę możliwości równomierne, dlatego trzeba pomysleć co i gdzie bedzie podłaczone i jak często.

Zgodzę się z tym ,że rozdzielenie faz na pietra nie jest sensowne.
  • Poziom 34  
    irekr napisał:
    to bezpiecznik ma

Kolego nie ''bezpiecznik'' tylko ''wyłącznik''. Wiem, wiem czepiam się i łapie za słówka. Pozdro
  • Poziom 26  
    rrobaszek napisał:
    buduje dom i postanowiłem sam zrobić instalację
    Nie jest to najlepszy pomysl, no ale jak chcesz ;)
    Cytat:
    Instalacja jest już zrobiona, ale tylko instalacja dosłowna. Wyszło mi 12 obwodów oświetleniowych i 12 ob. do gniazd i 2 do zasilania podgrzewaczy czy kabiny prysznicowej w łazienkach.
    Ilosc obwodow jest ograniczona wlasciwie tylko iloscia $$$ w portrfelu.
    Cytat:
    1. Jak podzielić te obwody na konkretne fazy - tzn. czy np. jedną fazą zasilić gniazda, drugą oświetlenie a ostatnią pozostałe obwody czy np. jedą zasilić parter, drugą piętro, a trzecią piwnice i strych?
    Zrob tak, zeby oswietlenie bylo na innej fazie niz gniazdka na tym samym pietrze. W przypadku zwarcia w gniazdku nie zgasnie swiatlo. Dobrze jest miec oswietlenie na jednym pietrze "na pol" z dwoch roznych faz, wtedy nietrafione podlaczenie np zyrandola nie skonczy sie calkowita ciemnoscia. Jesli masz przedlicznikowe (czy jak kto woli "glowne") zabezpieczenie np B20 to i tak w zasadzie bez roznicy, bo zwarcie i tak odetnie wszystkie fazy.
    Cytat:
    2a. Może to dziwne ale wyjaśnijcie mi jak się prawidłowo podłącza różnicówkę, bo na oznaczeniu jest że podłączamy fazy i N (neutralny) a mnie się wydaje że powinno podłączać się Ochronny?
    Wlasnie dlatego montazu powinna dokonac osoba znajaca temat, bo niewlasciwe podlaczenie moze sie skonczyc tym, ze albo nieswiadomie powiesisz rcd w powietrzu, albo po ktoryms nieudanym podlaczeniu po prostu sie go pozbedziesz.
    Cytat:
    2b. I czy ten Neutralny na wejściu różnicówki jest jakoś odseparowany od Neutralnego na jej wyjściu,
    Nie jest odseparowany, natomiast jesli juz N przepusciles przez wylacznik, to nie mozesz go podlaczyc juz do zadnego "innego" N w rozdzielnicy.
    Cytat:
    3. Trzeci problem jest taki, że muszę podłączyć też ten nowy garaż, oczywiście zasilanie pociągnę z rozdzielnicy pewnie przez jakiś zwykły rozłącznik albo S-kę. W garażu zrobiłem też porządne uziemienie
    Ile Ω?
    Cytat:
    i myślę również założyć różnincówkę, bo zrobiłem tam normalnie drugą rozdzielnicę.
    Problem jest taki, że konieczznie muszę tam mieć gniazda 32A 4ro stykowe. Oczywiście instalacja jest 5-przewodowa.
    Mam tylko problem z podłączeniem tam różnicówki, tzn. wiadomo, że jeżeli do gniazda siłowego 4-bolcowego podepnę 3 fazy i neutralny to będzie mi różnicówka wywalała, bo przecież np. te wtyczki mają w środku połączony neutralny z obudową i np. po położeniu na glebie wywala różnicówka.
    Jeżeli do czwartego bolca podepnę ochronny, to jeżeli podłączymy np. silnik 3-fazowy to będzie OK, ale jeżeli np. podłączymy spawarkę, która korzysta z napięcia między-fazowego i dodatkowo z normalnego czyli Faza-Neutralny 230V to różnicówka znowu wywali.
    Najprostsze rozwiazanie to wymiana przewodu zasilajacego na pieciozylowy i dostosowanie urzadzenia do nowego zasilania. Sa inne sposoby ale wiaza sie z ingerencja w urzadzenie i nie zawsze sa mozliwe do wykonania przez osobe nie majaca wiekszego pojecia w tym temacie.