Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wymiennika C.W.U. do starej instalacji CO

13 Sie 2008 00:28 43551 23
 • Poziom 2  
  Witam, proszę o ocenę poprawności schematu podłączenie wymiennika C.W.U. i ewentualne uwagi, jeżeli układ jest poprawny w którym punkcie A czy B powinien być podłączony powrót wody grzewczej z wymiennika. Układ pracował grawitacyjnie przy modernizacji zostanie dołączona pompa obiegowa CO LFP 25POr60c pompa ładująca zasobnik - proszę o sugestie co do pożądanej wydajności (Biawar zaleca przepływ 2,5m³/h), sterownik pomp EUROSTER 1100Z. Zawór na głównej nitce powrotu - odcięcie CO w sezonie letnim. Układ otwarty, naczynie wzbiorcze bezpośrednio na głównej nitce zasilania. Dziękuję i pozdrawiam Jacek.


  Podłączenie wymiennika C.W.U. do starej instalacji CO
 • Poziom 14  
  Gdy za obiema pompami zainstalujesz zawory zwrotne to na powrocie z CO zawór zamykany na sezon letni nie będzie potrzebny. Sugeruję zainstalować pompę ładującą zbiornik C.W.U. na powrocie tak jak to uczyniłeś w układzie C.O.
  Poniżej Twój rysunek z moimi zmianami.
  PS: przed pompami zainstalowałbym także filtry siatkowe np z zaworami kulowymi na wypadek konieczności demontażu pompy bez potrzeby spustu wody.
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedź i pomoc. Racja, zawór zwrotny w obwodzie pompy CO jet konieczny zwłaszcza w trybie pracy układu "priorytet C.W.U." (wtedy pompa obiegowa CO nie pracuje). Zawory i filtry przy pompach to sprawa oczywista (jakoś nie wrysowałem ich w schemat). Wydaje mi się że wyeliminowanie głównego zaworu odcinającego na powrocie spowoduje prawidłową pracę układu (w okresie letnim) jedynie przy pracującej pompie ładującej wymiennik C.W.U. W momencie wyłączenia pompy zawór różnicowy ZR otworzy się i układ będzie pracował grawitacyjnie zasilając grzejniki.

  Pozdrawiam Jacek

 • Moderator na urlopie...
  Prawidłowe spostrzeżenie z tym zaworem. Należy go zainstalować, a pompa oczywiście w miejscu B. Poza tym, bez pompy też pięknie zadziała, ale żeby nie wystudzało zbiornika, należy zamontować na zasilaniu (jednak) zawór zwrotny.
 • Poziom 11  
  Zawór grawitacyjny jeśli w pionie to kierunek przepływu tylko do góry!

  Co z zabezpieczeniem przed wzrostem temperatury (zagotowaniem) jeżeli pompa stanie latem? Koioł pewnie spory a podgrzewacz stosunkowo jest mały a grwitacja co zamknięta...


  Może drugi zawór grawitacyjny na podgrzewacz.... i podejść do podgrzewacza rurką calówką.
  Najlepiej podgrzewacz (wymiennik) nie stojący lecz wiszący dwupłaszczowy a nie z wężownicą - szybsza wymiana i lepsza praca na grawitacji.

  Dodatkowo należy sprawdzić czy niejest wymagany przez producenta zawór czterodrogowy. Pozwala on na pracę kotła na wysokich temperaturach - minimum 55-60 st (mnimum sadzenia i korozji kotła - skraplania) a na grzejniki możemy proporcjonalnie ustawić zaworem niższą temperaturę - komfort.

  i ps.
  2 pompy i dobry regulator regulujący temperaturę kotła i podgrzewacza osobno to gwarancja komfortu ciepłej wody i temperatury i zmagazynowania a nie wychładzania razem z grzejnikami!

  Schemat na prośbę bo mam w głowie...
  Pozdrawiam

 • Moderator na urlopie...
  cowodkan.pl napisał:
  Zawór grawitacyjny jeśli w pionie to kierunek przepływu tylko do góry


  No niestety, zawór różnicowy pracuje w każdym położeniu: do góry, na dół, w lewo i w prawo :D Jest mu to naprawdę obojętne. Umieściłem na forum instrukcję producenta. Życzę powodzenia.
 • Poziom 11  
  Warunki montażu zależą od wskazań producenta, fakt widziałem działające strzałą w dół. Należy pamiętać o konstrukcji. Unosząca się kula może zamykać lub pozostawiać zawór otwartym. Jeśli w pozycji swobodnej kula zamyka zawór to grawitacyjny ruch czynnika grzewczego musi pokonać dodatkowy opór. Opór ten jest zależny od wyporności kuli a prościej od ciężaru. Tutaj ma wpływ sama instalacja i różnica temperatury czynnika grzewczego. Jeżeli nie ma dużych oporów i duża różnica to ok. Lecz jeśli odwrotnie możemy słyszeć pracę kuli a właściwe czynnika. Czynnik grzewczy będzie się przemieszczał przez zawór porcjami co chwilę ruszając kulą. Zaś w pozycji strzałą do góry lub lewo prawo przy wyłączonej pompie kula nie zamyka przepływu a opory są znikome...

  miłego poranka
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Panowie mam pytanie dotyczące schematu poprawionego przez Digitrax, czy nie lepiej jest tak jak on narysował nie wstawiać zaworu odcinającego na powrocie? Weźmy pod uwage taką sytuacje, że w lecie gdy tylko ogrzewany będzie wymiennik ciepłej wody braknie zasilania, zamkniecie takiego zaworu może spowodować zagotowanie wody. A w przypadku braku tego zaworu woda popłynie na grzejniki.
 • Poziom 19  
  Żaden z tych schematów nie jest dobry.
  Na zasilaniu zastosuj zawór różnicowy (taki z kulką -koniecznie aluminiowy , będzie cichy)
  Pompe do zasilania Układu CO zastosuj poprzez by-pass oczywiście na zasilaniu kotła.
  Za tą sekcją zrób ładowanie górnej wężownicy pompą ładującą(możesz wymusić priorytet wody).
  Koniecznie załóż odpowietrznik w górnej części wężownicy.
  Zrób też zawór odcinający na grzejniki (jezeli latem zamierzasz grzać wode użytkową)
  Między kotłem a naczyniem przelewowym nie moze być żadnego zaworu(trójnik na grzejniki, trójnik na zasobnik )
  W razie braku prądu układ pracuje na zawórze różnicowym.
  Jak często brakuj ci pradu zastosuj chłodzenie zasobnikiem (termostat, i zrzut cwu po przekroczeniu progu granicznego) lub kup urządzenie pozwalające na prace pompy zasilane z akumulatora.
  Współczesne pompy mogą pracować na zasilaniu, i w żedan sposó nie wyklucza to gwarancji na nie .
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Tak ale w moim przypadku (niskie pomieszczenie i zaraz za piecem rozchodzą się dwie gałęzie zasilające) pompka na zasilaniu odpada. Zastosowanie pompki zasilającej wymiennik ciepła za pompką zasilającą grzejniki nie spowoduje ciągłego przepływu wody przez wymiennik ciepła a co za tym idzie w chwili wygaszenia w kotle (w chwili jak pompka jeszcze pracuje) odbieranie ciepła z bojlera?
 • Poziom 19  
  Zasosuj pompke na bypassie (jak zmieścisz zawó różnicowy i dwa trójniki będzie ok), pompa wtedy może być z boku nie musi byc nad kotłem.
  Sterowniki Auratona(inne pewnie też) mają sondy do sterowania wieloma pompami (każdą możesz wysterować za pomocą zakresu temperatur np włączenie przy 40 stopniach -zapobiegnie to rozładowaniu zasobnika.Ważne są też zawory zwrotne.
 • Poziom 11  
  W tym problem, że nie zmieszczę jest za wysoko piec ustawiony a fachowcy tak zrobili rozgałęzienie, że jest ciasno pod sufitem i bez większych przeróbek będzie ciężko. Dlatego zastanawiam się nad pompką na powrocie do kotła. Druga sprawa jeżeli dam pompkę do zasilania bojlera za pompka do zasilania grzejników to po zastosowaniu sterownika i spadku temperatury na kotle pompką wyłączy się ale nadal ta druga od zasilania grzejników będzie zasilać bojler
 • Poziom 19  
  Jeżeli nie masz innego wyjścia zrezygnuj z pompy ładującej weż pod uwage zawór trójdrożny, lub rozwiazania hydrauliczne , trójnik niżej, itp
 • Poziom 17  
  Dlaczego wszyscy uparcie twierdzą, że pompka musi być na zasilaniu, a nie na powrocie?
  Jaka jest różnica w którym miejscu obwodu jest zamontowana pompa, skoro układ/obwód jest zamknięty (kocioł, zbiornik CWU, pompa)?
  Ja mam zamontowaną pompkę na powrocie i jest OK (+ zawór zwrotny na zasilaniu)
 • Poziom 2  
  Witam. Chce odświeżyć temat. Mianowicie jak wykonać instalacje podłączając zasobnik CWU do kotła z instalacją grawitacyjną, spełniając warunek zachowania grawitacji w układzie grzejników oraz zabezpieczyć bojler przed wychłodzeniem w skutek wygaśnięcia pieca?
  Podłączenie wymiennika C.W.U. do starej instalacji CO
 • Poziom 17  
  Na moje oko nie ma możliwości by pompa na obwodzie do bojlera/zasobnika CWU nie miała wpływu na przepływ w układzie grawitacyjnym (reszta instalacji).
  Chyba nawet grawitacja nie będzie działać w czasie pracy pompy (lub nieznacznie).
  Z drugiej jednak strony może toto nawet możliwie dobrze działać - z chwilą włączenia pompy cała moc pieca/kotła "pójdzie" na zasobnik CWU, szybko go nagrzewając, co może być prawie niezauważalne jako spadek temp w reszcie instalacji. Z chwilą osiągnięcia odpowiedniej temp w CWU pompa zostaje wyłączona i układ powraca do pracy only grawitacja (oczywiście zawór zwrotny na zasilaniu do zasobnika)
  Ale to tylko moje zdanie ;-)
 • Poziom 2  
  Coś tu trzeba powiedzieć.
  Zawór zwrotny to zawór z zastosowaną klapką lub grzybkiem na sprężynie, z reguły taki zawór ma duże opory w kierunku przepływu, a jego zaletą jest wysoka szczelność w kierunku zaporowym.
  Zawór różnicowy to zawór z kulą gumową lub stalową, charakteryzują go niskie opory w kierunku przepływu i niska szczelność w kierunku zaporowym.

  Umieszczam zdjęcie zaworu różnicowego jaki powszechnie jest stosowany w instalacjach c.o. naszych domów. W odpowiedzi jak się zachowuje gumowa kula w zaworze zrobiłem doświadczenie i jak widać jest ona nieco lżejsza od wody. :D I co?
  Podłączenie wymiennika C.W.U. do starej instalacji CO

  Amanda
  Twój pomysł jest dobry. Na obwodzie CWU jakie zawory zastosować? Zwrotne? A pompę montować z bajpasem?:D:D
 • Poziom 17  
  Na obwodzie CWU zawory zwrotne w 1 ilości 1 szt na zasilaniu zbiornika (na dojściu ciepłej wody)
  Bajpas bo ja wiem? - chyba zbędny. Jak pompę wyłączysz to i tak nic nie popłynie bo zamknięty będzie zwrotny (chyba że chciałbyś w ten sposób regulować wydajność pompy, ale po co?)
  Wystarczy dobry sterownik do pompy - najlepiej różnicowy.
 • Poziom 2  
  Witam.

  Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.
  Układ pracuje 7 lat zgodnie ze schematem jak poniżej - bez uwag.
  Podłączenie wymiennika C.W.U. do starej instalacji CO
  Pozdrawiam Jacek
 • Poziom 15  
  Witam,
  chciałbym odświeżyć temat, ponieważ mam problem z powracającą wodą z kotła gazowego do kotła węglowego.
  Przerobiłem schemat kolegi tak jak bym chciał to zrobić u siebie, tylko się zastanawiam czy podczas ogrzewania kotłem gazowym zawór różnicowy (na powrocie) zablokuje przepływ wody przez węglowy.
  Obecnie posiadam różnicowy na zasilaniu i woda przepływa przez niego oraz przez kocioł węglowy, muszę ratować się zaworem ręcznym odcinającym kocioł węglowy. Chciałbym, żeby to działało automatycznie, bez kręcenia zaworami.
  Podłączenie wymiennika C.W.U. do starej instalacji CO
 • Poziom 11  
  Witam,

  Nie chce zakładać nowego tematu, a widzę że ten jest bardzo zbliżony do mojego pytanie zatem chciałbym się zapytać czy mój schemat podłączenia m.in bojlera jest poprawny. Oraz czy w takim układzie sprzęgło hydrauliczne ma sens?
  Podłączenie wymiennika C.W.U. do starej instalacji CO
 • Poziom 11  
  Jest ktoś w stanie mi pomóc ?