Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika obciążeniem.

13 Sie 2008 10:59 1125 2
 • Poziom 9  
  Witam
  Jest ramię robota - z 6 silników ,typowy manipulator.Silniki od wycieraczek.
  Problem- po złapaniu za jakiś przegub i wywarciu lekkiego nacisku - silnik powinien "ulec" zgodnie z wywieranym naciskiem.
  Enkodery - nagranie sekwencji ruchu - to inna sprawa.
  SIlniki - od wycieraczek plus przekładnie typu rowerowe/ślimakowe.

  Jedno rozwiązanie,proste- na ramieniu specjalne przełączniki- tak poprzyklejane że dopiero reagują na nacisk -nie dotyk - i jest efekt.
  Drugie- wykrywanie zmiany siły - i tu nie wiem jak to działa -czy są jakieś czujniki czy zmiana natężenia?A może jeszcze inaczej?Problem mnie nurtuje od jakiegoś czasu.
 • Poziom 35  
  kex_ napisał:
  ....Problem- po złapaniu za jakiś przegub i wywarciu lekkiego nacisku - silnik powinien "ulec" zgodnie z wywieranym naciskiem...
  Co oznacza określenie "powinien ulec" :?:
  kex_ napisał:
  ....Jedno rozwiązanie,proste- na ramieniu specjalne przełączniki- tak poprzyklejane że dopiero reagują na nacisk -nie dotyk - i jest efekt...
  O jakich przełącznikach piszesz :?:
  kex_ napisał:
  ....Drugie- wykrywanie zmiany siły - i tu nie wiem jak to działa -czy są jakieś czujniki....
  Są specjalne czujniki do pomiaru siły, są to tensometry. Mierzą naprężenia w elemencie na którym są zamocowane. Montuje się je na elemencie który nazywa się "belką tensometryczną". Na jedną belkę montuje się dwa lub cztery czujniki. Wymiar i kształt belki trzeba oczywiście obliczyć. Elektronika to już przysłowiowy "pryszcz" .
 • Poziom 14  
  Jeśli byś nie używał ślimaczyc to możesz mierzyć naciski prądem na silniku. Metoda ta wymaga troszkę obliczeń i pewnie nie jest zbyt dokładna ale zapewne tańsza niż tensometry.

  Pozdrawiam.