Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić żeby diody migały po kolei

13 Sie 2008 12:30 18684 25
  • Poziom 10  
    Witam już od tygodnia chcę zrobić coś na zasadzie układu NE555 (mniej więcej). Wiec chciałbym zrobić układ w którym diody migały by po kolei i jakby się dało to żeby można było zmieniać szybkość migania.
    Chce podłączyć 3 diody kolorowe (niebieska,zielona i czerwona bądź żółta)
    na napięcie z baterii 4.5 V. Mógłby ktoś mi podrzucić jakiś schemat najprostszy i wykaz elementów jakie mam kupić.

Z góry dziękuje
  • Poziom 35  
    Witam.
    Na samym układem NE555 to możesz zrobić układ dla dwóch migających diod. Chcąc uzyskać efekt kolejnego załączania większej ilości diod układ musi być co nieco bardziej rozbudowany.
    Gdyby to miały jednak być dwie diody to tu masz coś takiego.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1070894.html
    Chcąc uzyskać sekwencyjne załączanie większej ilości diod to przykładowo można uzyskać to z wykorzystaniem układu CD4017 i NE555.
    Np. takie coś:

• Poziom 12  
    Witam

Ten schemacik co kolega wyżej wstawił polecam dla wszystkich początkujących ,ponieważ jest bardzo prosty i tani. Wynosi około 15zl sam to robiłem tylko ten scalak mi sie palił bo go złym napięciem podłączałem ale to fakt ,heheh nie trzeba nawet płytki konstruować tylko z dziurkami odrazu kupić,
    i na bierząco wlepiać elementy :D:D
  • Poziom 10  
    Czy można to zasilać z bateri 9V?
    Pytam się dlatego że w symulatorach najwięcej można dać 5V do potem spala się 4017/
  • Poziom 35  
    Cytat:
    Czy można to zasilać z bateri 9V?

Tak. zastosowane tu układy przystosowane są do napięcia pracy do 15V. A to że się palą w symulatorze to z pewnością jest taka nie doskonałość tego symulatora.
    A jaki to symulator ?

Ja tylko dodam jeszcze jedną ważną rzecz, że chcąc uzyskać pełną jasność diod LED w tym układzie (20mA), należało by do każdego wyjścia licznika dołożyć dodatkowo tranzystor, (np.BC547). Zastosowany na tym schemacie rezystor R3 (560Ω) już jest zbyt mały i będzie za bardzo obciążał ten układ (4017).
  • Poziom 17  
    Witam.

Mam pytanko. Myslałem, że założe nowy temat ale w sumie chyba moge tutaj. Mam nadzieję, że autor nie będzie miał mi za złe. Chce zrobić układ z 6 diodami, z sekwencjami:

1. tylko 2 diody
    2. tylko 4 diody
    3. wszystkie 6
    4. wyłączenie

aha... zmiana sekwencji miała by się odbywać po przez naciśnięcie mikroswitch`a.

W jaki sposób to zrobić?
  • Poziom 35  
    Witam.
    Czy to o coś takiego by miało chodzić ? Zamiast tych diod można dać dwie bramki OR. I jeszcze tranzystory żeby wysterować diody LED. No ale chodzi o koncepcje.

• Poziom 10  
    Witam i przepraszam ze ni odpisywałem ale problemy no wiecie prywatne sprawy itd Jasne ze mi się podoba i oczywiście spróbuję go zrobić ;p
  • Poziom 12  
    elkard napisał:
    Witam.
    Na samym układem NE555 to możesz zrobić układ dla dwóch migających diod. Chcąc uzyskać efekt kolejnego załączania większej ilości diod układ musi być co nieco bardziej rozbudowany.
    Chcąc uzyskać sekwencyjne załączanie większej ilości diod to przykładowo można uzyskać to z wykorzystaniem układu CD4017 i NE555.
    Np. takie coś:

Witam
    Trochę odświeżę temat. Czy ten schemacik jest ograniczony co do ilości diod? Chciałbym coś takiego zbudować, ale np z 50-ciu sztuk niebieskich diod i żeby były zasilane 12V 1000mA. Czy to jest realne?
  • Poziom 32  
    iron29 napisał:
    elkard napisał:
    Witam.
    Np. takie coś:

Witam
    Trochę odświeżę temat. Czy ten schemacik jest ograniczony co do ilości diod? Chciałbym coś takiego zbudować, ale np z 50-ciu sztuk niebieskich diod i żeby były zasilane 12V 1000mA. Czy to jest realne?
    Jeśli chodzi Ci, aby zamiast jednej diody było pięć to wystarczy dać dodatkowy tranzystor:
    Jak zrobić żeby diody migały po koleina przykład tak. Jednak w przypadku diod niebieskich nie wystarczy je połączyć szeregowo (bo napięcie zasilania będziesz miał za niskie i diody nie zaświecą), ale także równolegle (np. dwa szeregi po 2 i 3 diody 'zasilane' z każdego tranzystora).
    Jeśli natomiast chodzi Ci o 50 kolejno zapalających się diod (1 z 50) konieczne było by dołożenie jeszcze jednego układu 4017 i 5 tranzystorów :D
  • Poziom 35  
    O który układ pytasz, ten którego schemat jest w tym temacie, czy któryś z tych podanych w tym temacie linków ?
  • Poziom 12  
    O ten który podałem w poście, ale widzę, że ten schemat, który zapodał kolega może obsłużyć nawet 50 szt?
  • Poziom 32  
    Tak, można nawet i więcej. Jako że chcesz zasilić diody niebieskie to nie ma co ich łączyć szeregowo (zbyt wielka sumaryczna wartość napięcia) tylko równolegle:
    Modyfikacja/uzupełnienie powyższego schematu /5 diod na kanał/ (tranzystory daj BC337):
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Chciałem tylko dodać, że jeśli to symulator crocclip to trzeba ustawić w option/logic CMOS i ustawić napięcie zasilania na wyższe (domyślnie jest to TTL 5V)

Żeby było w temacie, ukłąd z 555 i 4017 jest chyba najprostszym ze znanych mi schematów, chociaż... Jeśli Kolega chce (tylko) 3 diody, to może wykorzystać prosty układ multiwibratora na tranzystorach, ale 3 stopniowy (pływające światełko, czy coś) schemat jest na elektrodzie.
  • Poziom 11  
    Można zastosowac baterię 9v ale po uprzednim wlutowaniu układu lm7805.
  • Poziom 18  
    Jaduda napisał:
    Tak, można nawet i więcej. Jako że chcesz zasilić diody niebieskie to nie ma co ich łączyć szeregowo (zbyt wielka sumaryczna wartość napięcia) tylko równolegle:
    Modyfikacja/uzupełnienie powyższego schematu /5 diod na kanał/ (tranzystory daj BC337):

Czy te diody w takim połączeniu zaświecą naraz czy też jedna po drugiej..?? Chcę zrobić ten układ z wykorzystaniem jedynie 3 nóżek, potrzebuję 3 szeregi diod zapalające się po sobie i tak w kółko, czyli wykorzystanie jedynie nóżek 1, 2, 3.
  • Poziom 32  
    dawidkali napisał:
    Jaduda napisał:

Czy te diody w takim połączeniu zaświecą naraz czy też jedna po drugiej..?? Chcę zrobić ten układ z wykorzystaniem jedynie 3 nóżek, potrzebuję 3 szeregi diod zapalające się po sobie i tak w kółko, czyli wykorzystanie jedynie nóżek 1, 2, 3.
    Na powyższym schemacie zaświecą się wszystkie diody jednocześnie po podaniu napięcia na bazę tranzystora.
  • Poziom 18  
    To lajtowo, dzięki wielkie.. ;)
  • Poziom 10  
    A ja mam plany żeby wykonać trzy takie układy, kolory diod: niebieskie, czerwone i zielone, po 5 łączone tak jak na schemacie: Jak zrobić żeby diody migały po kolei[/quote] rozmieszczone w 4 różnych miejscach i tak ze wszystkimi kolorami, i żeby się zapalały na przemian kolory.
    Czyli tak po kolei najpierw według tego:
    Jak zrobić żeby diody migały po kolei[/quote]

i do wyjść: 3,2,4,7,10,1,5,6,9,11 taki układ:
    Jak zrobić żeby diody migały po kolei[/quote]

Dobrze kojarzę?

I jeszcze jedno pytanie czy dla wymienionych kolorów diod ich połączenie będzie takie samo?
  • Poziom 10  
    Dobra dzięki wielkie. Po świętach się wezmę za to, jak by coś będę pisał. Pozdrawiam.

AAA bym zapomniał o najważniejszym, mam zamiar to zasilić ze starego zasilacza komputerowego, pytanie, można?
    Pytam bo do tej pory miałem w pokoju diody połączone od tak sobie niebieskie , czerwone i ultrafioletowe, i do penego czasu było dobrze (przy zasilaniu z zasilacza komputerowego) ale kiedy dołożyłem jeszcze kilka diod niebieskich i czerwonych plus diody UV zasilacz się wyłącza i nie wiem czemu? Dodam jeszcze że wszystkie diody łączone są równolegle z zasilaniem po 2szt+rezystor.

I jeszcze tak mi przyszło do głowy, na schemacie który przedstawia sposób połączenia diod rezystory: R2,R3,R4,R5,R6 mają wartość?
    I Czy w takim układzie uzyskam pełną jasność diod?

Trochę się nazbierało tych pytań ale liczę na odpowiedz.
  • Poziom 9  
    Chciałbym zrobić układ w którym po krótkim opóźnieniu zapali sie najpierw czerwona dioda, później żółta a na koniec zielona. Jeżeli dobrze zrozumiałem kolegów to schemat powinien tak wyglądać:

Dobrze to rozumiem?
  • Poziom 9  
    Trochę przerobiłem ten układzik. Jak myślicie, będzie działał poprawnie?

• Poziom 9  
    poprawiłem schemat i teraz wygląda on tak:

Ale coś nie chce działać tak jak powinno. I nie wiem dlaczego ...