Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wn do tesli pomoc

13 Sie 2008 15:05 4634 31
  • Poziom 9  
    Mam zamiar zbudować małą cewkę Tesli ale mam problemy z generatorem wn. Zrobiłem go według schematu poniżej z transformatora z TV ale niestety nie chce działać... nawijałem zwoje pojedynczo 5 i potem drugie 5 z drutu 1,3mm w izolacji a na to kolejne 2+2 może temu nie działa... Proszę o pomoc i jakie błędy mogłem zrobić jestem początkujący więc proszę o wyrozumiałość.

Mam jeszcze około 10 transformatorków od lamp takich jak na foto poniżej nadadzą się do czegoś?

• Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 36  
    Witam.
    To są dławiki do świetlówek 40W i praktycznie tylko do tego sie nadają.
    Co do pierwszego pytania to nie znam odpowiedzi ale poszukaj na Elektrodzie jest wiele podobnych tematów.
  • Poziom 9  
    Nigdy nie nawijałem cewek więc pewnie to jest przyczyną. Nawijałem w izolacji więc może odległość tych 4 zwojów od rdzenia jest zbyt duża... i może zamiast 2+2 zwojów powinienem nawinąć 4 i tylko po środku rozizolować i dolutować kabelek.
  • Poziom 33  
    Daj trafko sieciowe 230V/230V, na wyjściu 10..12-krotny powielacz napięcia i generator marx'a na kondensatorach ceramicznych 10n/3kV.
    Tak się składa że też mi trochę odbiło i planuję w najbliższym czasie zbudować sobie generatorek wn do zabawy :P
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 9  
    Tylko że nie mam takiego trafa i do tego 2,5kV do tesli to chyba mało. Wkurzam się bo mam wszystko do tamtego schematu a działać nie chce... Dziś zrobię znów wszystko od nowa tylko że bez izolacji drutu na pierwotnym dam jakiś lakier czy cuś. Tak jak zobaczyłem inne projekty to mam ochotę na więcej :D Myślałem o nawinięciu trafa tak z 1000W tylko że nie mam projektu...
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam.
    4 FUN napisał:
    ... nawijałem zwoje pojedynczo 5 i potem drugie 5 z drutu 1,3mm w izolacji a na to kolejne 2+2 może temu nie działa...

W nawijaniu wazny jest kierunek uzwojen. Obydwie pary (5+5 oraz 2+2) moga byc nawiniete pojedynczo i pozniej odpowiednio zlaczone (dajac "odczep srodkowy"), ale w takim porzadku, jakby byly nawijane pojedyncze uzwojenia 10 i 4 zwojow, z tym, ze na srodku kazde z nich ma "odczep". Jesli ktores z uwojen jest nawiniete raz "tam", a druga polowka "spowrotem", efekt jest zerowy (tak jakby bylo zero zwojow)!
    Ten uklad powinien ruszyc bez problemow, ale jest jeden wazny szczegol: tylko w jednej wzajemnej orientacji obydwu uzwojen (bazowego i kolektorowego) uklad sie wzbudzi. Jesli nie pracuje, zamien miejscami koncowki jednego, albo drugiego uzwojenia (tzn. uzwojenia bazowe, albo kolektorowe).
    ... Tyle ze taki generator nie nada sie do Tesli, a raczej do kuli plazmowej, albo drabinki Jacoba itp.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki zamiana końcówek pomogła!!! Za pomoc 10 punktów na Twoje konto :P

A co do Tesli to może ze 2-3 takie dadzą rade... Je można normalnie łączyć szeregowo?
  • Poziom 36  
    4 FUN napisał:
    ... A co do Tesli to może ze 2-3 takie dadzą rade... Je można normalnie łączyć szeregowo?
    Dzieki za szczodrosc. :D
    Mozna polaczyc takie dwie cewki WN szeregowo, przy trzech moga byc przebicia do rdzenia (ferryt przewodzi!), a wtedy cewka jest do wyrzucenia.
    Ale do Tesli nie tedy droga. Poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic292519.html
  • Poziom 33  
    nemo07 napisał:
    (ferryt przewodzi!)

Buhahahahhhahahaa :D hahahah <lol>

dawno nie słyszałem tak dobrego żartu.
  • Poziom 33  
    W takim razie Ferryty nie nadają się na transformatory ani na dławiki - prądy wirowe :]
  • Poziom 39  
    Zgadza się - w rdzeniach ferrytowych oprócz strat związanych z przemagnesowaniem występują też straty wnoszone przez prądy wirowe - nie ma materiałów idealnych. Czyżbyś gdzieś zasłyszał, że jest inaczej?
  • Poziom 33  
    Tak, zasłyszałem inaczej. Rdzenie ferrytowe są izolatorami w których prądy wirowe są tak małe że w każdym wypadku pomijalne.
  • Poziom 9  
    Tesla to z tego nie wyszła za dobra ale jak na pierwszą ważne że działa :) Wyładowania w powietrze są tylko jak zamiast terminala jest kawałek drucika a do uziemionego pręta max 1,5cm... Jak dołączy się żaróweczkę to nawet niezła kula plazmowa z tego wyszła ;) Teraz szukam pomysłu na jakieś inne mocniejsze, tanie zasilanie ale chyba jedyne wyjście to zrobienie własnego trafa a nie mam blachy transformatorowej. Może jakieś pomysły?

Dodano po 6 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanko jak dobiera się liczbę zwojów średnice drutu i średnice uzwojenia w Tesli?
  • Poziom 9  
    Dzięki za link kiedyś byłem na tej stronce potem jakoś nie mogłem jej znaleźć.

Nada się do czegoś te trafo? napisy słabo widoczne 0,18 - 2840 i poniżej 0,35 405. Jak można identyfikować transformatory, określać ich parametry?
  • Poziom 20  
    4 FUN napisał:

Nada się do czegoś te trafo? napisy słabo widoczne 0,18 - 2840 i poniżej 0,35 405. Jak można identyfikować transformatory, określać ich parametry?

Trudno powiedzieć, pewnie się do czegoś nada, te opisy to ilości zwojów uzwojenia pierwotnego i wtórnego oraz grupości przewodów jakimi zostały nawinięte. Trzeba policzyć przekładnię.
  • Poziom 9  
    Znalazłem takową stronkę z tym samym generatorem. Autor pisze, że zastosowanie dławika 20 µH daje spory przyrost mocy. Jak zrobić taki dławik rdzenie jakieś tam mam ze złomu tylko jak to policzyć? i gdzie podłączyć?
  • Poziom 15  
    Może łatwiej by było zrobić zasilanie z cewek zapłonowych (Zobacz Link)? Są szeroko dostępne (szroty samochodowe, sklepy motoryzacyjne), dość tanie i efekty całkiem dobre. Można je sterować prostym generatorkiem opartym o NE555. Jeśli chodzi o rezonator tesli, to nie potrzebujesz dużej mocy działał... Większa moc = grubsze wyładowania i jest ich więcej. Możesz też popatrzyć na prostsze wersje SSTC
    http://noweenergie.org/index.php?p=artykuly&class=technika&s=trafo_tv.

"Dławik" o którym piszesz podłącza się do wyjścia wysokiego napięcia. To takie "przedłużenie" cewki trafa :D ;)
  • Poziom 9  
    Jutro zaczynam budowę według tego schematu http://www.portalnaukowy.edu.pl/generator_hv_300_1.htm Powinien o wiele lepiej się spisywać do tego później będę mógł go zastosować do lasera azotowego :D

kolgreen Jeżeli chodzi o dławik to raczej chodziło o filtrację napięcia zasilania. Większa moc oznacza też dłuższe wyładowania po zastosowaniu kaskadowego mnożnika napięcia. Poprawcie jak się mylę.

Mam nadzieję, że uda mi się dostać wszystkie elementy. Do tego będę wykonywać swoją pierwszą płytkę drukowaną... Jak nie wyjdzie to będzie pajączek :D Nie wiem tylko co z tym dławikiem na tym nowym schemacie... :| Jeżeli nie kosztuje za dużo to kupie gotowy. Chcę zmieścić się w 40-50zł
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Jeżeli chodzi o dławik to raczej chodziło o filtrację napięcia zasilania. Większa moc oznacza też dłuższe wyładowania po zastosowaniu kaskadowego mnożnika napięcia. Poprawcie jak się mylę.

W tym schemacie co jest do niego link to dławik służy (jak przypuszczam) do "blokady" w.cz. Myślałem, że to ma być coś na kształt Tesla Magnifier :| . W tym schemacie co posłałeś też można by do uzwojenia wtórnego podczepić cewkę = dłuższe wyładowania. :D
  • Poziom 9  
    Zrobiłem generator 300W działa o wiele lepiej tylko jak podłącze go do tesli to nie działa... Co może z tym być?
  • Poziom 20  
    A w jaki sposób podłączyłeś generator do cewki tesli ?? narysuj schemat to zobaczymy co jest nie tak.
  • Poziom 15  
    Podłącz na wyjściu z generatorka diodę wysokiego napięcia. BTW: skąd pewność, że rezonator działa? sprawdzałeś go na innym zasilaniu? Może jest po prostu źle obliczony.
  • Poziom 9  
    No właśnie źle bo był robiony do zasilania wcześniejszym generatorkiem i śmigał bez problemów. Myślę że nawet pomimo innej mocy generatora powinno odpalić.
  • Poziom 39  
    Nic dziwnego, że nie działa - cewka Tesli musi być zasilana napięciem przemiennym o częstotliwości sieciowej 50Hz lub napięciem stałym (wyprostowanym). Kondensator podłączony do źródła o częstotliwości kilkanaście - kilkadziesiąt kHz obciąża je tak bardzo, że napięcie wyjściowe spada do niewielkiej wartości, uniemożliwiając pracę iskrownika. To wszystko na ten temat.
  • Poziom 9  
    To powiedzcie co zmienić żeby działało
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Nic dziwnego, że nie działa - cewka Tesli musi być zasilana napięciem przemiennym o częstotliwości sieciowej 50Hz lub napięciem stałym (wyprostowanym).

To 50Hz nie jest przecież wartością krytyczną... Zależy od reszty układu...

Cytat:
    To powiedzcie co zmienić żeby działało

Pisałem przecież... Wstaw diodę HV. Eksperymentalnie tak robiłem - działa.
    Ale to tylko proteza... :| Kup normalne trafa do neonów i zrób to porządnie.
  • Poziom 9  
    Łatwo mówić kup jak brak funduszy a te trafa pewnie sporo kosztują. Jak już miałbym robić na kupowanych częściach to co najmniej 1KW bo mniej chyba niema sensu. Ile takie trafko może kosztować i gdzie najtaniej?