Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VCW 180 XEU regulacja płomienia

13 Sie 2008 15:44 11962 32
  • Poziom 24  
    Witam.
    Jestem posiadaczem pieca dwufunkcyjnego Vaillant VCW 180 XEU.
    Przez ponad 10 lat pracował bez większych problemów. Ostatnio jednak często się wyłącza podczas korzystania z ciepłej wody. Po otwarciu zaworu ciepłej wody próbuje się załączyć, iskra skacze czasami nawet już po załączeniu i po chwili wyłącza się zabezpieczenie ("wyskakuje czarny przycisk"). Czasami muszę kilkakrotnie "wciskać" przycisk - zabezpieczenie, aby piec rozpoczął grzanie wody.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witaj.
    Wygląda na to, że musisz wyczyścić wymienniki.Są zakamienione i kociołek się przegrzewa.
  • Poziom 24  
    Witam.
    Dziękuję za odpowiedź.
    Wykonałem czyszczenie zewnętrzne. Z Twojej odpowiedzi wynika, że powinienem dokonać czyszczenia wewnętrznego (odkamienienia).
    Proszę o podpowiedź jak się do tego zabrać.

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Musisz niestety troszkę go rozebrać.Wymontuj nagrzewnicę-tą nad paleniskiem,oraz wymiennik płytowy.Aby to wykonać musisz odciąć kocioł od instalacji i spuścić z niego wodę.Wymiennik płytowy wrzuć do gara i pogotuj w wodzie z octem.Z pierwotnym jest problem -spore rozmiary.Są dostępne specjalne preparaty do odkamieniania-ja kupuję ten z BIMSa,jest naprawdę super.Jutro sprawdzę jak się nazywa.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Przy okazji sprawdź stan elektrod( zwłaszcza jonizacyjnej) i zapoleruj je drobnym papierem ściernym .palnik najlepiej przedmuchać sprężonym powietrzem.Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    A jak najkorzystniej odciąć i spuścić wodę z kotła.
    Czy jak wykręcę wymienniki to nie będzie problemów z uszczelkami (czy tam wogóle sa uszczelki).
    Proszę o informację o tym preparacie czyszczącym.
    Jakie czynności należy wykonać po odkamienieniu wymienników i zamontowaniu ich w piecu.

Pozdrwiam

• Moderator na urlopie...
    Najlepszym sposobem czyszczenia wymiennika jest płukanie go gorącym roztworem kamiksu. Musi to być robione przy pomocy pompy. Lepszego chyba nie ma. A co do czyszczenia wymiennika pierwotnego, to można użyć zwykłego WD40. Po spryskaniu należy odczekać kilka minut i zwalić pędzelkiem cały brud, a następnie przedmuchać sprężarką. Działa tak samo jak ten preparat z BIMSu
  • Poziom 24  
    A jak się nie ma do dyspozycji pompy?
    Jeśli chodzi o wymiennik pierwotny to rozumiem, że WD40 stosuje się do czyszczenia wymiennika na zewnątrz. A co z wnętrzem tego wymiennik?
    A co sądzicie o rodzinie praeparatów FAUCH?
  • Poziom 24  
    A bez pompy się nie da tego zrobić ?
  • Poziom 24  
    Więc będę musiał się pomęczyć.
    A czy na połączeniach wymienników występują uszczelki ?
    Na co mam zwrócić uwagę podczas demontażu i montażu wymienników.
  • Poziom 11  
    Do czyszczenia wymienników najlepiej użyj płynu do usuwania kamienia kotłowego.Dostaniesz go w każdym chemicznym sklepie.o prostu po wyjęciu ich z pieca zalej je tym płynem.Uszczelki należy wcześniej zdjąć.dla przyspieszenia efektu można troche podgrzać(uwaga nie za dużo bo może pryskać i popażyć,środek jest żrący)
  • Poziom 24  
    krzych1-b napisał:
    Przy okazji sprawdź stan elektrod( zwłaszcza jonizacyjnej) i zapoleruj je drobnym papierem ściernym .palnik najlepiej przedmuchać sprężonym powietrzem.Pozdrawiam.

W tym piecu są z prawej strony 2 elektrody zapłonowe i z lewej strony elektroda czujnika obecności płomienia - czy to jest właśnie elektroda, jonizacyjna, czy powinna w tym piecu być jeszcze inna elektroda jonizacyjna.
    Nie ma innych elektrod jonizacyjnych oprócz tej jednej
  • Poziom 24  
    Jutro zamierzam zakupić kamiks i WD 40.
    Mam nadzieję, że uszczelki będą dobre.
    A przy okazji mam jeszcze pytanie jakich kluczy będę musiał użyć do odkręcenia wymienników. W swoich zasobach posiadam max. 22, ale jest za mały. Bedę musiał się zaopatrzyć w większe.
    Dobry klucz nastawny i odkręcisz wszystko,uszczelki przesmaruj smarem do armatury lub zwykłym tawotem.
    Powodzenia.

Może i nastawnym się uda, ale trochę w to wątpię, natomiast co do smaru, NIGDY towotu. Do smarowania uszczelek itp stosujemy TYLKO smar silikonowy lub teflonowy
  • Poziom 24  
    Dzisiaj miałem zamiar dokonać niezbędnych zakupów, ale niestety w odwiedzonych sklepach (OBI, Castorama, Tesco) zakupiłem tylko preparat wielofunkcyjny SB01, który mam zamiar zastosować do czyszczenia wymiennika pierwotnego (z opisu wynika, że ma takie same właściwości jak WD40). Niestety odkamieniacz kamix (ewentualnie lapex) w tych sklepach nieosiągalny. Będę szukał w chemicznych.

Bardzo proszę o sprecyzowanie informacji co do smarowania uszczelek i podpowiedź co do wymaganych kluczy.
  • Poziom 24  
    mirrzo napisał:
    Klucze najlepiej płaskie, a smar, tylko i wyłącznie : silikonowy lub teflonowy

To raczej oczywiste, że płaskie :D, ale jaki rozmiar?
    A te smary nie mają konkretnych nazw (typ, producent)?
    Czy może to być dowolny smar silikonowy lub teflonowy?

Smar dowolny, może być GLIDEX lub BISAN ( są drogie, bo mała tubka to koszt ok 20kilka PLN), natomiast wymiarów kluczy nie pamiętam. Ale jest prost sposób - zmierz suwmiarką.
    Pozdrawiam i powodzenia w akcji
  • Poziom 24  
    A gdzie najpewniej uda się zakupić ww. smary.
  • Poziom 21  
    Powrócę do tematu usuwania kamienia kotłowego .W ogólnej sprzedaży dostępny jest rozcieńczony środek ,do domowego użytku, o nazwie SUNSET .Ten sam SUNSET ale o innym stężeniu, stosowany jest do usuwania kamienia kotłowego z instalacji w dużych kotłowniach . Polecam na początek, tak jak wcześniej napisali koledzy ,ocet .Przecież chodzi o twoje bezpieczeństwo
    Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Witam.
    Do odkamienienia wymienników użyłem płynu firmy Rothenberger, natomiast do zewnętrznego czyszczenia wymiennika pierwotnego preparat wielofunkcyjny (WD40, SB01). Przeczyściłem również wszystkie elektrody i oczyściłem piec.
    Po zamontowaniu wymienników piec pracuje jak nowy. Tylko na jednym połączeniu przy wymienniku wody użytkowej pojawia się kropelka wody - chyba jakiś problem (uszczelka?).
    Pozostaje jeszcze sprawdzenie działania CO - jak to zrobić ? (w tej temperaturze się nie załącza).
    Przy okazji - do demontażu wymienników są potrzebne dwa klucze płaskie 24 i 30. Uniwersalnymi typu "francuz" lub "żabka" nie da się - brak miejsca.
  • Poziom 21  
    Witam .Jeżeli nie poskutkuje delikatne dokręcenie nakrętki , to wymień uszczelkę na nową i spróbuj dokręcić z wyczuciem.( w ostateczności można założyć dwie cieńsze jak się zmieszczą lub uszczelkę ze ...skóry jutowej stosuję to z powodzeniem na zimną jak i ciepłą wodę).
    Co do C.O. to podnieś temperaturę na termostacie na wyższą niż otoczenia i piec powinien odpalić .Powodzenia
  • Poziom 24  
    Uszczelkę wymieniłem i obserwuję. Natomiast C.O. udało się sprawdzić i jest wszystko OK. Musze tylko odpowietrzyć pompę.
  • Poziom 21  
    Ostrożnie z odpowietrznikiem nie zepsuj gwintu wszystko rób z wyczuciem .Powodzenia