Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Standard :petla pradowa 4-20mA???

adamk101 13 Sie 2008 16:50 7820 7
  • #1 13 Sie 2008 16:50
    adamk101
    Poziom 12  

Witam!
    Moje pytanie to jak to działa?
    Co mysle? czujnik po kalibracji i przy zadanej wartosci minimum pobiera prad 4ma, a przy maksimum 20mA.
    Do tej pory jest to proste-ale co z zasilaniem ukladu czujnika?
    Jesli układ elektroniczny czujnika potrzebuje np 100mA , to jak to widzi układ karty odbiornika sygnału?
    Jasną sprawą jest , że sygnał wyjściowy to prąd i jego zamian na napięcie nie stanowi żadnego problemu.
    Nie mogę zrozumieć idei zasilania.
    Jeśli czujnik do pracy potrzebuje np 24V i 1mA to proste-pobiera jeden do zasilania i wchlania extra 3 , zeby byly 4mA dla wartosci zero sygnalu wejsciowego.
    Jak jest to w innym przypadku?
    Gdzie mogę kupić tanio jakiś czujnik do testowania?

0 7
  • #2 13 Sie 2008 17:42
    asher
    Poziom 16  

Kolega myli dwie różne sprawy (a może nawet więcej).
    Zasilanie przetwornika (nie mylić czujnika z przetwornikiem!) ma się nijak do pętli prądowej 4..20. Są to dwie oddzielne kwestie. Co prawda istnieją rozwiązania pozwalające na zasilanie przetwornika kanałem AI ze sterownika ale jest to stosowane w specyficznych warunkach i pod warunkiem że dana karta AI jest do tego przystosowana.
    Najczęściej przetwornik posiada oddzielne zaciski do podłączenia źródła zasilania.
    Zupełnie inną sprawą jest również jest typ pętli prądowej (aktywna/pasywna).

0
  • #3 13 Sie 2008 18:29
    mrrudzin
    Poziom 39  

Tak jak pisze kolega - zasilanie i wyjście czujnika to dwa osobne tematy.
    Druga sprawa - po co wogóle pętla prądowa i akurat 4-20mA (a nie np. 0-20 - choć 0-20 też istnieje z tego co pamiętam).
    Pętla prądowa jest mniej wrażliwa na zakłócenia i umożliwia przesyłanie sygnału na troche większe odległości.
    4-20mA wynika z faktu że łatwo stwierdzić że czujnik padł, albo ktoś go wymontował (wtedy mamy 0mA).

0
  • #4 13 Sie 2008 19:32
    mmacura
    Poziom 17  

Trochę nie zgodzę się z moimi przedmówcami.
    Pętla prądowa 4..20mA jest w praktyce w przemyśle dość szeroko stosowana i to właśnie najczęściej w wersji 2-przewodowej (czyli zarówno sygnał jak i zasilanie tymi samymi przewodami), choćby dlatego że wystarczają tylko dwa przewody zamiast czterech i jeszcze oprócz tego nie trzeba się martwić o zasilanie czujnika / przetwornika pomiarowego bo załatwia to np. karta sterownika lub wyświetlacza.
    Sprawa wygląda tak że przetworniki które mogą być zasilane z pętli prądowej 4..20mA po prostu muszą pobierać 4mA zasilania przy minimalnej wartości mierzonej (tak już są skonstruowane) i jeśliby przetwornik potrzebował więcej niż 4mA na zasilaniu to się po prostu nie nadaje do tego typu zastosowań - wtedy trzeba osobne przewody do zasilania i można stosować 4..20mA lub 0..20mA.

Pozdrawiam
    Marek

0
  • #5 13 Sie 2008 20:16
    adamk101
    Poziom 12  

Sprecyzowanie:chodzi o czujnik podłączony do karty dwuprzewodowo- taki, gdzie kalibrację zera robi się na czujniku regulując prąd w petli na 4mA.
    Ale ostatnia odpowiedź jest konkretna-czujnik w zerze pobiera prąd 4mA , który jest sumą zasilania układu czujnika i przetworzonej wartości sygnału wejściowego.
    Jeżeli zamiast czujnika zastosujemy potencjometr i uzyskamy prąd pomiedzy 4-20mA , to może to służyc jako symulator czujnika?

0
  • #6 14 Sie 2008 10:05
    asher
    Poziom 16  

Co do "szerokości" stosowania zasilania z pętli prądowej to bym się spierał. Spotkałem się co prawda z takimi rozwiązaniami ale były w zdecydowanej mniejszości.
    Często zdarza się że szafki gdzie znajdują się przetworniki posiadają oddzielne zasilanie (najlepiej z tej samej fazy co sterownik) i ze strony sterownika idą jedynie dwa przewody ale przetworniki są dodatkowo zasilane lokalnie.

0
  • #7 15 Sie 2008 02:30
    bler2
    Poziom 15  

Wszystko zależy od zachcianek.Ja pracowałem w bardzo dużym zakładzie chemicznym gdzie wszystkie czujniki typu temperatura,ciśnienie były wykonane w wersji 4-20ma dwuprzewodowo.Tylko duże przetworniki ,które potrzebują wiecej energi(prądu) typu przepływ,ph-metry,przetworniki masowe,i niektóre ciśnienia z lokalnym wyświetlaniem miały osobne zasilanie.

1
  • #8 15 Sie 2008 22:58
    roband1
    Poziom 9  

Adam, mozesz smialo potencjometr w obwod pradowy.Prowo Ohma jak zawsze dziala, ja wale 10K i bezpiecznik 50mA szeregowo zeby, rozumiesz w razie czego.

0