Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączanie komputera - wina chłodzenia?

Aikanaro 13 Sie 2008 22:53 1872 29
  • #1 13 Sie 2008 22:53
    Aikanaro
    Poziom 13  

Witam.

Mój problem jest jak powyżej - komputer wyłącza się (nie resetuje) pod 3dmarkiem i w grach. Da się pograć jakieś 10-15minut i się wywala.

Komputer jest składany, nowiutki, wiec nie ma mowy o zabrudzeniu, itp.

Dysk WD 320GB sATA II 16MB
    Płyta główna Gigabyte GA-M61PME-S2 s.AM2 VGA
    Procesor Athlon 64 x2 4800+ s.AM2 BOX 65W (ADO)
    Pamięć Kingston 2GB DDR2-800 Dual Chanel Kit Non-ECC
    Nagrywarka LG DVD Recorder GH-20LS15 LightScribe Sata
    Monitor Samsung 19 943NWX High Glossy
    Karta graficzna BFG GF8800GT OC 512MB 8800 GT
    Zasilacz CHIEFTEC GPS-350FB-101A-BULK -350W

Jaka jest szansa, że pomoże zamontowanie chłodzenia z przodu w postaci wentylatora?
    Z tego, co wiem, temperatura wszystkiego w idlu trzyma się (wg SpeedFana) w granicach 35-45 stopni, jak coś się zacznie dziać, od grafy zaczynając, temperatura skacze do 65 i wyżej.

Czego to może być wina? Słaby zasilacz? Kiepsko wentylowana buda (Tracer, nie przeze mnie wybierany)? Czy też taka płyta genialna, bo z tego, co wiem, gigabyte'y się ostatnio sypały sporo w temperaturach (podgrzewanie proca itd.)

0 29
  • #2 13 Sie 2008 23:02
    id87
    Poziom 11  

O Boże... Znowu gigabyte... No ale do rzeczy.

Gdyby to odemnie zależało to sprawdziłbym w pierwszej kolejności zasilacz, podmieniając go z innym na 100% sprawnym, jeżeli dalej to samo, to podmiana karty graficznej, a następnie RAM. To jest najlepszy sposób na zdiagnozowanie usterki...
    Polecam sciągnąć program Orthos, sprawdź czy przy teście (kilkugodzinnym najlepiej) nie wyłącza się (aby rozróżnić czy restart następuję tylko w trybie 3D, czy może też pod obciążeniem tylko procesora i ramu).

Ale po moich doświadczeniach z gigabyte'm pierwszy strzał jednak oddałbym do płyty (zobacz moje poprzednie posty gdzie opisuję swoją sytuację "Ciągly restart - nowy komputer - help.").

A i jeszcze jedno, tak nawiasem mówiąc, nie rozumiem ,dlaczego wybrałeś płytę z wbudowaną grafiką, skoro zafundowałeś sobie nawet dobrego 8800GT, mogłeś sprawić sobie coś na sockecie AM2+(plus) i chipsecie nforce, lub amd... Byłoby "przyszłościowiej" :)

0
  • #3 13 Sie 2008 23:13
    Aikanaro
    Poziom 13  

Czy ten zasilacz jest w ogóle wystarczający na te podzespoły? W sumie komputer dla klienta, więc i lepiej by było, by działał ;>

A jeżeli to wina płyty - dałoby coś, dla przykładu, te dodatkowe chłodzenie? W sumie z całego kompa pierwszą rzeczą, która sie nagrzewa, jest grafa (a bydle wieeeelkie) - może ot być, ze od niej reszta sie nagrzewa? Wszystko jest tam strasznie blisko siebie ... ;-\

A co do tych przyszłościowych wyborów - pierwszy raz sama składałam kompa i siłą rzeczy wzorowałam sie na podzespołach użytych przez konkurencję w sklepie :P no, może wybierałam ciut bardziej opłącalne i mocniejsze (grafa ta, a nie gts za 4stówy więcej)

0
  • #4 13 Sie 2008 23:15
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 13 Sie 2008 23:17
    Aikanaro
    Poziom 13  

Marcin230 napisał:
    Sprawdź włącznik w obudowie.

Co rozumiesz przez sprawdzenie tego? W czym to mogłoby pomóc?

Jeżeli dorzucę lepsze chłodzenie do procesora, to to wystarczy, czy liczyc się z uwaloną płytą?

0
  • #6 13 Sie 2008 23:20
    id87
    Poziom 11  

Marcin230 napisał:
    Sprawdź włącznik w obudowie.

Jedynym elementem przegrzewającym się i powodującym wyłączenie może być procesor.

I tu się niezgodzę, ponieważ przy gigabyte mojego klienta były restarty i wyłączenia, co okazało się wadą płyty - po wymianie OK (odsyłam do mojej historii w poprzednich postach).

A oczywiście zapomniałem o czymś takim jak diagnostyka... @Aikanaro w pierwszej kolejności posprawdzaj temperatury wszystkich podzespołów...

0
  • #7 13 Sie 2008 23:27
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 13 Sie 2008 23:32
    Aikanaro
    Poziom 13  

Temperatury sprawdzałam w SpeedFanie (niestety teraz nie mogę nic sprawdzić, bo komputer u klienta ...)
    Jak pisałam na początku, w idlu trzyma się w granicach 35-45stopni - ale jak włączę coś bardziej "męczącego", to zaś grafa strzela do 65stopni na procu, a po niedługim czasie także płyta zaczyna się stresować - procesor w sumie najdłużej ma "niską" temperaturę do 50stopni, a czy on powoduje wyłączanie się - nie wiem.
    Na początku, gdy komputer sie wyłączał, myślałam, ze to RAM - po wyjęciu wręcz parzył w ręce. Później strzelałam, ze to proc głupieje (ta płyta...) i nagrzewa się tak nieprzeciętnie. Potem coś pogmerałam przy procku, poprawiłam pastę (fabryczną, nie miałam innej) i jakoś nagle wentylator przestał sie grzać - z kolei zauważyłam podwyższoną temperaturę grafy, ale uznałam, ze nie jest źle, bo teoretycznie do 80stopni jest względnie w porządku. I teraz możliwości są takie - albo grafa sie grzeje, bo zasilacz nie wyrabia; albo grafa jednak nie ma takiego chłodzenia i sama wyłącza kompa; albo jednak to nie grafa i jednak po jakimś czasie znowu procesor zaczyna sie grzać.

@Marcin230
    Komputer wyłącza się cichuteńko i bardzo nagle - po prostu w pewnym momencie przestaje działać.

0
  • #9 13 Sie 2008 23:35
    id87
    Poziom 11  

Marcin230 napisał:
    Ale przestań wreszcie z tym Twoim Gigabytem. Trafiają się buble najlepszym firmom. Składam ostatnio tylko na Gigabyte i MSI i nie mam najmniejszych kłopotów.

Ok nie generalizuję już, ale jak człowiek dwa razy się "wkopał" z tą firmą to można nerwy stracić...

@Aikanaro temperatury procesora i grafiki w normie, temp. RAM'u raczej też, ale zrób najlepiej 'blend test' Orthosem i zobacz czy nie wywali jakichś błędów.
    Dodatkowo spróbuj podpiąć inny zasilacz.

0
  • #10 13 Sie 2008 23:37
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 13 Sie 2008 23:38
    iron64
    Spec Overclocking

Podepnij koleżanko, mocniejszy zasilacz, lub zmierz miernikiem napięcia tego zasilacza.

0
  • #12 13 Sie 2008 23:41
    Aikanaro
    Poziom 13  

Mogę jakoś to zrobić w ten sposób, by nie trzeba było wymieniać zasilacza (chwilowo brak funduszy i czasu na zabawę z serwisem) - nie wiem, jakieś obniżenie poziomu pracy procesora czy grafiki?

Dodano po 1 [minuty]:

@iron64 - można ufać pomiarom programów typu SpeedFan?

Bo na przykład tam, gdzie powinno być -12V, on mi z lubością pokazywał -0,35V ;-|
    Podobnie na innym napięciu, ale w tej chwili nie powiem, na którym - ale dość, ze różnica też sporawa była ...

0
  • #13 13 Sie 2008 23:44
    iron64
    Spec Overclocking

Nie. Programy zawsze bzdury pokazują w przypadku napięć.
    A masz inną grafikę, nawet jakąś starą na zwykłe pci? To mogłoby pomóc w diagnozie.

EDIT:
    Ram to 2x1gb czy 2x2gb?

0
  • #14 13 Sie 2008 23:48
    Aikanaro
    Poziom 13  

Ram to dwa razy po 1GB

Nie mam innej grafy ;-\

Ale grafa może wywalać całkiem z kompa (żadnego resetu tylko od razu wyłączenie)?

0
  • #15 13 Sie 2008 23:50
    iron64
    Spec Overclocking

Nie chodzi o grafikę jako taką, tylko o zapotrzebowanie na moc. Zmiana na inną, mniej prądożerną mogłaby pomóc wyjaśnić tą sprawę.
    No, ale w tym wypadku, to niestety bez miernika dalej raczej nie pójdziemy.
    W każdym razie może to być wina zasilacza i ku tej diagnozie skłaniałbym się. Kup miernik, przyda się jeszcze nie raz i nie dwa.

0
  • #16 13 Sie 2008 23:50
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 13 Sie 2008 23:51
    gilus1
    Poziom 28  

Ja tym pomiarom nie ufam. W SpeedFanie i w innych programach tego typu pokazywały się różne wartości. Dopiero po zmierzeniu napięcia miernikiem rozwiałem swoje wątpliwości co do zasilacza.

0
  • #18 13 Sie 2008 23:52
    Aikanaro
    Poziom 13  

A jeżeli to właśnie to zapotrzebowanie na moc tak mi cyrki odstawia, to mogę w tej grafie coś przestawić, by mniej tego prądu "żarła"?
    W sumie może być ciut słabsza, chociaż była brana raczej pod gry typu Assasin's Creed, czy jak sie ot tam zwie

0
  • #19 13 Sie 2008 23:53
    iron64
    Spec Overclocking

No racja, płyta ma grafikę. Oślepłem już chyba :)
    Wyjmij koleżanko tego 8800gt i sprawdź na integrze.

0
  • #20 13 Sie 2008 23:54
    Aikanaro
    Poziom 13  

@Marcin230

Myślałam, ze potrzebna jest grafa zewnętrzna, a nie integra...

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, to jeśli na integrze będzie działało jak trzeba, to mam: albo kupić lepszy zasilacz, albo pocudować z grafą, by mniej tej mocy brała?

No i podstawowe pytanie - jeśli to drugie - to jak to zrobić? :D

0
  • #21 13 Sie 2008 23:56
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 13 Sie 2008 23:59
    iron64
    Spec Overclocking

Jeśli się okaże, że na integrze będzie ok, to wymiana zasilacza będzie konieczna. Nic innego nie zrobisz. Nawet zmniejszenie taktowań karty o połowę niewiele zysku przyniesie.

0
  • #23 14 Sie 2008 00:07
    Aikanaro
    Poziom 13  

To teraz, skoro wstępnie ustaliliśmy ;-) ze to zasilacz - możecie mi coś polecić solidnego, ale też i baaardzo taniego?

Pieniądze się skończyły, a komputer działać musi ;-\

0
  • #24 14 Sie 2008 00:08
    id87
    Poziom 11  

8800GT pobiera w szczycie ~110Watt, rzeczywiście zasilacz o mocy 350W, to może być trochę za mało...

Aikanaro napisał:
    To teraz, skoro wstępnie ustaliliśmy ;-) ze to zasilacz - możecie mi coś polecić solidnego, ale też i baaardzo taniego?

Pieniądze się skończyły, a komputer działać musi ;-\

Modecom lub Chieftec minimum ~400Watt, z naciskiem na Chiefteca, no chyba, że naprawdę zależy Ci na cenie, wtedy Modecom.
    Ale upewnij się na 100%, że to zasilacz...

0
  • #25 14 Sie 2008 00:23
    Aikanaro
    Poziom 13  

Jak mam sie na 100% upewnić, że to zasilacz? ;>

0
  • #26 14 Sie 2008 00:26
    id87
    Poziom 11  

:)
    Wyjmnij 8800GT, jeśli z kompem będzie OK, to jesteś w domu :)

Lub zamień zasilacz na nowy minimum 400W (na przykład wypożyczony ze sklepu jeśli masz taką możliwość).

0
  • #27 14 Sie 2008 02:02
    Alana
    Poziom 37  

Z mowieniem w ciemno ze to zasilacz bym byla ostrozna. Komputer sie wylacza calkiem a nie resetuje jak przy niestabilnym zasilaniu. A jezeli wylaczenie jest spowodowane przeciazeniem to dlaczego dzieje sie tak po czasie a nie od razu po zwiekszeniu zapotrzebowania na moc.

Ja bym w pierwszej kolejnosci sprawdzila w BIOSie opcje typu "overheating protection" ktore wylacza maszyne w przypadku przegrzania procesora. Nie pamietam czy Gigabyte maja ta opcje domyslnie wlaczona czy nie ale sprawdzic warto - szukac w power management albo pc health.

Prosze tez sprawdzic czy jak komputer sie wylaczy to czy da sie go od reki wlaczyc czy trzeba moze odczekac. I jak da sie wlaczyc to czy kolejne wylaczenie nastepuje znowu po 10-15min czy niemal od reki po obciazeniu cpu/grafiki.

0
  • #28 14 Sie 2008 10:58
    iron64
    Spec Overclocking

Nikt w ciemno nie twierdzi, że to zasilacz, sugerujemy tylko to sprawdzić.

0
  • #29 14 Sie 2008 13:19
    Aikanaro
    Poziom 13  

Nie wiem, czy na stałe, ale porblem załatwiłam w ten sposób: podkładki pod proca, strzelając, że to płyta, dodatkowo (ale to już profilaktycznie) założyłam jeszcze jeden wiatrak w okolicy grafy i radiatora od płyty - który parzył na równi z grafą :-|

0
  • #30 14 Sie 2008 16:37
    id87
    Poziom 11  

Aikanaro napisał:
    Nie wiem, czy na stałe, ale porblem załatwiłam w ten sposób: podkładki pod proca, strzelając, że to płyta, dodatkowo (ale to już profilaktycznie) założyłam jeszcze jeden wiatrak w okolicy grafy i radiatora od płyty - który parzył na równi z grafą :-|

Ja w swoim (byłym) gigabyte problem załatwiłem właśnie w ten sposób, restarty mi wtedy ustały na jakieś dwa miesiące, następnie mimo dodatkowego chłodzenia na chipsecie powróciły i się pożegnałem z tą firmą... Ale nie chcę generalizować, bo zaraz ktoś się znowu na mnie "rzuci" (opisuję tylko swój przypadek).
    Jeżeli w tej chiwli gry działają bez problemów, to przynajmniej częściowo można odrzucić winę zasilacza...

0