Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

wasyl32 23 Mar 2009 22:47 19969 41
  • #31 23 Mar 2009 22:47
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam!!!
    Przy zbyt bliskim umieszczeniu trafa i złym prowadzeniu kabli zasilających brum będzie słyszalny (przy założeniu że nie ma pętli masy, itp). Składając wzmacniacz z tym preampem eksperymentowałem z kablami, w rezultacie brum był mniej lub bardziej słyszalny. W moim przypadku brum jest bardzo delikatny, gdy trafo wzmaka jest w pace, po jego wyciągnięciu całkowicie nie słychać go. Mam zamiar jeszcze zakupić ekranowane trafo aby mieć z tym spokój.

• Semicon
  • #32 01 Kwi 2009 20:44
    bb84
    Poziom 21  

Czy można zamiast potencjometrów 100k zastosować 20k ?

Pozdrawiam.

• Semicon
  • #34 13 Gru 2009 11:21
    Wlodzmin
    Poziom 10  

Mam pytanie co do oryginalnej wersji preampu Alberta ver.2.1 apropos potencjometru p1 i p7 na podstawie czego i jak je wysterowac w oryginalnym opisie nie ma nic napisane co do tych potencjometrow domyslam sie ze p1 to wysterowanie czulosci t1 a p7 to prug czulosci led d1 . Prosil bym jeszcze o informacje co do uruchomienia tego ukladu co i jak krok po kroku . nie koniecznie na forum wladu(malpa)interia.pl

• #35 15 Mar 2010 21:01
    farmeros
    Poziom 2  

Witam, wykonałem przedwzmacniacz według projektu Kreuzer'a razem z zasilaczem. Na wejściu jest napięcie ± 15V ale spada mi napięcie do 8,5V po podłączeniu do przedwzmacniacza przez co nie działa, czy miał ktoś taki problem z nim ? Może wie ktoś co może powodować spadek napięcia i dlaczego nie rusza przedwzmacniacz?
    Pozdrawiam.

• #37 19 Maj 2010 23:29
    jacalekkap
    Poziom 9  

Witam.
    Mam pytanie odnośnie tego, co zaznaczyłem na czerwono na tym schemacie:

Czy ten kondensator C11 (w małym kółku) zastępuje to całe ustrojstwo (w dużym)?

Co oznacza CW i CCW?
    Do czego służy potencjometr P7 i P1?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Jacek

• #38 20 Maj 2010 00:38
    wasyl32
    Poziom 18  

jacalekkap napisał:

Mam pytanie odnośnie tego, co zaznaczyłem na czerwono na tym schemacie:

Czy ten kondensator C11 (w małym kółku) zastępuje to całe ustrojstwo (w dużym)?

S4 wraz z potencjometrem P4 i kondensatorami (czyli to co zaznaczyłeś w dużym obszarze na czerwono) zastępuje C11 P4 i C12. Możemy wtedy przesuwać pasmo dla regulacji w środkowej części korektora (tak jak mają to np. miksery).

jacalekkap napisał:

Co oznacza CW i CCW?
    Do czego służy potencjometr P7 i P1?

Opis ustawienia P1 i P7 znajdziesz na stronie projektu Alberta.
    CCW/CW = Counterclockwise/Clockwise. Przypuszczalnie oznaczenie takie pomaga zorientować się, w którą stronę kręcąc potencjometrem sygnał rośnie i słabnie. W te miejsca oczywiście lutujemy potencjometry (skrajne styki). Zauważ, że w P2 oznaczenie jest odwrotne do pozostałych P3/4/5. Aby zachować zasadę "wszystkie gałki w prawo", musisz zamienić wyprowadzenia w P2.

• #39 30 Wrz 2011 19:47
    Konsul
    Poziom 23  

Właśnie uruchamiam ten przedwzmacniacz i zastanawia mnie jedna rzecz. Autor podaje prostą metodę na dobranie wartości rezystorów R5 i R10 tak, żeby układ nie zniekształcał sygnału. Z drugiej strony podane wartości tych rezystorów już na starcie są moim zdaniem trochę nietrafione. Przy założeniu, że tranzystory mają zbliżone Vgs(off) jeśli R4 > R9, to R5 powinien mieć odpowiednio większą wartość od R10, a w układzie jest odwrotnie. Ja po zastosowaniu tej metody otrzymałem R5 = 4k i R10 = 1,8k (oryginalnie R5 = 1k8 i R10 = 2k7).

• #40 15 Paź 2011 19:49
    Pafnucy
    Poziom 13  

Może mi ktoś wyjaśnić jak dobrać rezystory R5 i R10? Nie dokońca rozumiem opisu na stronie autora.

• #41 19 Paź 2011 20:43
    Igor Jeleński
    Poziom 11  

Proponuję użyć JFET Toshiby 2SK30A i opa OPL270 . Szumy znikną raz na zawsze.

• #42 07 Lis 2011 18:04
    RobWan
    Poziom 14  

wasyl32, dlaczego PCB z pliku różni się z tą, którą masz już zmontowaną.
    Nie przejmować się tym?
    Wydruk PCB, który masz pod montowaną płytką jest inny niż ten udostępniony.

Robert