Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

wasyl32 14 Aug 2008 03:22 21865 41
lampy.pl
 • Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  Witam!!!
  Chciałbym zaprezentować pream do gitary basowej.
  Założenia były następujące: przedwzmacniacz ma być zbudowany na tranzystorach (żadnego scalaka w torze audio), posiadać EQ, pętle efektów, wyjście liniowe (2x - do wzmacniacza i do wyjścia "line out").

  Wybór padł na już sprawdzony przeze mnie preamp by Kreuzer
  http://www.albertkreuzer.com/preamp.htm
  Wszystko było by fajnie, gdyby nie "generator szumu" TL072 w EQ. Postanowiłem więc "wywalić' ten korektor i użyć w jego miejsce korektora na niskoszumnych BC550C ze strony
  http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=44

  Tak więc, mój preamp to po prostu połączenie tych dwóch projektów.
  Dodalem jeszcze jedno wyjście i pętle efektów.

  Kilka foto z budowy

  Sierściuch pilnuje płytki:
  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  Po wywierceniu dziur i pomalowaniu "kalafonią + rozpuchol":
  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  Lutujemy:
  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.
  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.
  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  Gotowy układ:
  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  Układ w "działaniu":
  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  Na zdjęciach widać przekaźniki. Zastępują one włączniki/przełączniki w układzie Kruzera. Chciałem zminimalizować niepotrzebne prowadzenie sygnału dodatkowymi kablami. Przekaźniki sterujemy przez podawanie napięcia dodatniego na odpowiednie piny. W wzmacniaczu, w którym znajdzie się ten preamp, przekaźniki będą sterowane przy pomocy Atmegi (mam swoje powody, aby zastosować uC). Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby sterować nimi bezpośrednio (podając dodatnie napięcie) lub przez przerzutnik i tranzystor. Można także je pominąć i zastosować w ich miejsce zwykłe przełączniki.
  EQ także został troszke zmieniony - zastosowałem 4-pasmowy korektor zamiast 5-cio. Do basu wydaje mi się w sam raz.

  Jeżeli ktoś jest zainteresowany schematem i płytką to niebawem zamieszczę - musze tylko jakoś z KiCad-a przenieść to na JPG lub pdf.

  Pierwsze wrażenia odsłuchowe - w porównaniu z oryginalnym układem kruzera, przy załączonym EQ w moim praktycznie nie słychać szumów własnych układu. Jak dla mnie, układ sprawdził sie w 100%.

  P.S. Do moderatorów - jest to preamp jak najbardziej skończony więc proszę nie przenosić do "niedokończone". Ideą tego projektu było stworzenie preampa a nie "wzmacniacza" w obudowie itp. W/w preamp zostanie użyty w niedalekiej przyszłości we wzmacniacz do gitary basowej, ale to osobny projekt.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  wasyl32
  Level 19  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika, linux, sieci komputerowe
  wasyl32 wrote 540 posts with rating 32, helped 30 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2002 year.
 • lampy.pl
 • #3
  quniq
  Level 21  
  Jakieś próbki poproszę,m bo sam się zastanawiam nad budową jakiegoś preampu...
 • #4
  puyol187
  Level 15  
  A czy nie można zamienić tl072 na układ OPA2604 ; NE5532 lub jeszcze inny. A czy możesz udostępnić wzór płytki
 • lampy.pl
 • #6
  _-Gilmour-_
  Level 12  
  ja mam takie jedno pytanie...hmm.... jak dodałeś drugie wyjście......?i wyjscie liniowe....?
 • #7
  wasyl32
  Level 19  
  Witam!!!
  @painlust: może i namęczyłem, ale dość szybko mi z tym poszło w KiCad-dzie. Ja niestety jestem już uprzedzony do TL072 w audio - zrobiłem rok temu ten preamp (ten z TL w EQ) i bardzo mnie wkurzał po załączeniu EQ przy zgrywaniu czegoś na kompa. Na piecyku tego nie było tak słychać, bo głośnik obcinał dość skutecznie pasmo powyżej 6kHz. No i w mojej opini tranzystory w basie sprawdzają się dobrze (tylko w basie).

  @puyol187: oczywiście, że można - ale ja chciałem tranzystory :). No i cena konkurencyjna - 6 x BC550C kosztuje niecałe 1,5zł. No a OPA - wiadomo. Ale nie mówię 'nie'. Wręcz przeciwnie i zachęcam do włożenia tam tych scalaczków.

  @_-Gilmour-_: wyjście liniowe to po prostu skopiowany wtórnik z wyjścia preampa i włączony przed potencjometr 'master'.

  Schemat:
  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  Rozmieszczenie elementów:
  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  PCB w załączniku.
 • #8
  synbmx
  Level 20  
  Generatorem szumów są BF245, szczególnie jak trafi sie jakas dosyć stara seria, te tranzystory sypały sie ze starości, uszkadzała się ich struktora i różne cyrki z nimi bywały. Także radze uważać na nie.
  Sam wykonałem tych preampów juz kilka sztuk przy zastosowaniu różnych tranzystorów i scalaków. Próbowałem z BF245, 2n7000, w EQ pchałem TL072, 4558 KIA i JRC, NE5532. Rózne były efekty bo i rózne końcówki mocy, od typowej końcówki unitry, przez TDA7294 po tranzystory mosfet. I wiadomo, dobra końcówka dobry preamp, kiepska końcówka do ćwiczenia domowego na przypadkowym głosniku to i preamp na mniej wyszukanych elementach.
  Modyfikacja preampu o fajna sprawa ja jednak lubie opcje z midrange selector bo mam zapas przełaczników obrotowych w domu.
  Czekam na jakąś obudowe do tego.
  Pozdrawiam
 • #9
  liszajj
  Level 2  
  witam!!
  zrobiłem preamp Krauzer(a) do tego końcówkę moc na tda7294 (100W:),
  zasilacz stabilizowany +- 44v z dużym zapasem mocy, działa dobrze bez szumów, zakłóceń ale no właśnie ale bardzo słabe wzmocnienie końcówka prawie się nie grzeje podejrzewam ze preamp podaje za niski sygnał czy ktoś miał z tym kłopot planuje dodać stopień wzmacniający sygnał
 • #10
  synbmx
  Level 20  
  Zasilacz stabilizowany? od kiedy daje sie do końcówek mocy zasilacze stabilizowane? Poza tym napięcie zasilania dla TDA na granicy ubicia. Jakie tranzystory zastosowałeś? BF245? stara czy nowa seria? zawsze mozna dac coś na wzmacniaczu operacyjnym chociażby NE5534 z regulacją w granicach 1-5 razy wzmocnienia.
  PS TDA7294 nie oddaje 100W w głośnik, w radiator plus głosnik tak :)
 • #11
  liszajj
  Level 2  
  mała pomyłka nie stabilizowany a symetryczny
 • #12
  wasyl32
  Level 19  
  Witam!!!
  @liszajj: robiłem kiedyś taką samą kombinacje i miałem ten sam problem. Omyłkowo wlutowałem zły rezysor R4 (nie pamiętam już dokładnie ale chyba 100k). Po wymianie na 10k wszystko grało jak trzeba (głośno i z niezłym hukiem).
 • #13
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  Mojego Alberta + tadeusza 7294 w mostku można obejrzeć na DIY wyszukując po słowie "frankenstein". Jakby ktoś chaciał to obejrzeć :)
 • #14
  synbmx
  Level 20  
  To i ja chyba niedługo zaprezentuje swoje wzmacniaczyki na tych preampach. Najnowszy podobny do frankensteina, wyrzucony dodatkowy scalak, ale wszystkie przełaczniki zostawione, końcówka także na płytce altrona TDA w mostku jednak chyba sie któryś TDA zepsół bo coś końcówka nawaliła :)
 • #15
  wafell7
  Level 10  
  Witam. Chce zrobić head basowy z 2 wyjściami: słuchawkowym i na jakąś kolumnę. Czy w/w projekt dobrze by spełniał swoje zadanie w takiej roli? Jezeli mogłbym to prosze o jakies informacjie na PW dot headu, schematów, pomyslow, itp.
 • #16
  wasyl32
  Level 19  
  Witam!!!
  Opisywany preamp jak najbardziej nadaje się do head-a. Wystarczy do tego jakiś wzmacniacz - np. TDA 7294 jak koledzy wczesniej pisali i mozna grać.

  Moja modyfikacja została także wykonana na potrzeby head-a. Obecnie jestem na etapie dobudowywania kolejnych układów. Narazie całość wygląda następująco:
  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  Na obrazkach wzmacniacz to uklad AVT2762 z koncówkami na IRFP250N - przewidywana moc w zakresie 100-120W. Więcej nie trzeba - tymbardziej, że głośnik ma te 98dB skuteczności więc gra to głośno.

  Paczka juz wykonana. Raczej skromna - jeden głośnik Monacora SPA-30PA - 12'' w obudowie 70 litrów. Zestrojone na 45Hz, group delay nie przekracza 15ms - jak dla mnie w sam raz. 5-cio strunowy bas na tym słychać bardzo dobrze - nie brakuje dołu, no może troszkę góry - ale nieznacznie. Pozostaje tylko obicie materiałem i narożnikami.

  Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

  W headzie znajdzie się jeszcze zabezpieczenie głośnika (przed DC, termiczne) i kontroler do obsługi przekaźników + prosty wskaźnik wysterowania.

  Do head-a mam zamiar dołożyć także wzmacniacz słuchawkowy - tylko dobre pytanie - jaki? Na pewno nic na TDA czy LM. Może ktoś coś doradzi w tej kwesti? Wzmacniacz słuchawkowy klasy A to chyba lekka przesada czy nie? Wykonałem kiedyś taki wzmacniacz i jestem zadowolony z tego jak gra z sprzętem audio. Ale czy opłaca się go wrzucać do head-a?
 • #17
  quniq
  Level 21  
  Dołóż gwizdek do paczki. Bo do klagu sie przyda i delikatnie rozjaśni brzmienie ;)
  Ale ten głośnik ma poszarpaną charakterystykę. Chyba bez podbicia dołu nie dał bym rady ;) Myślałeś, żeby dołożyć dopalacz w po nazwą loudness? Bardzo przydatna sprawa jak się nie nie chce kręcić a chce sie wszystkich zmieść ;]
 • #18
  wasyl32
  Level 19  
  Witam!!!
  Jakiś gwizdek może dołoże jak zacznie mi bardziej doskwierać brak góry - ale jak pisałem, nieznacznie brak. Zamiast loudness w preampie jest przełacznik ultra low i ultra high. Dodatkowo ten ultra high zależny jest od głośności (tak jak powinno być w loudness).
 • #19
  Tinkas
  Level 10  
  Czy taki preamp można podłączyć (tymczasowo) pod wieże stereo? Dopiero zaczynam zabawy z płytkami i lutowaniem i nie wiem czy wyrobie z końcówką mocy. Sam preamp mnie przeraża póki co, ale spróbuje go wykonać. Gdzie kupujecie potrzebne części? Chodzi mi o jakiś sklep internetowy.
 • #20
  wasyl32
  Level 19  
  Witam!!!
  Oczywiście, że można podłaczyć do wieży. Polecam ci wykonanie orginalnej wersji alberta http://www.albertkreuzer.com/preamp.htm
  Nie jest taka trudna - PCB najlepiej wykonac metodą termotransferu. Opis znajdziesz na forum (info o sklepach, lutowaniu itp także).
 • #21
  Tinkas
  Level 10  
  Dzieki za odpowiedź. Zaraz wezmę się za lekturę. Tylko szybkie pytanie. Czy zasilanie może iść ze zwykłego zasilacza? Mam takich pare w domu...
 • #22
  wasyl32
  Level 19  
  Witam!!!
  Musi to byc zasilacz stabilizowany symetryczny. Zasilacz do tego preampa: http://www.albertkreuzer.com/psu01.htm
  Zapewne masz na myśli takie "kostki" regulowane 1,5-12V? Troche nie za bardzo. Dało by je zaadoptować na potrzeby preampa ale prościej i lepiej wykonać samemu od podstaw taki zasilacz.
 • #23
  Tinkas
  Level 10  
  Przepraszam, że w tym temacie, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli mam na schemacie lub w wykazie elementów np. kondensator 6,8UF/35VAC i jeśli nie mogę znaleźć w danym sklepie dokładnie takiego, to mogę wziąć np. 6,8nF/100V MKSE PION KONDENSATOR
  015MKSE]
  ?
 • #24
  thereminator
  Conditionally unlocked
  1µF=1000nF - resztę dopowiedz sobie sam.
 • #25
  Tinkas
  Level 10  
  A, mikro i nano... Nieważne, nie o to mi chodziło :P Konkretnie chodzi mi o, co jest za slashami. 35 VAC oznacza 35 woltów prądu zmiennego? To jest max napięcie jakie może występować na tym kondensatorze? Jeśli tak ten drugi ma 100v, czyli teoretycznie mógłbym go zastosować, gdyby miał taką samą pojemność?
 • #27
  puyol187
  Level 15  
  Mam takie pytanie posiadam przełącznik posiadający 7 pozycji i dwie sekcje. Czy mogę dodać proporcjonalnie kondensatory do tego przedwzmacniacza. Chodzi mi o dołożenie 100n i 22 , 6,8n i 1,5 . A czy zna ktoś skutki takiej zmiany. Dzięki za odpowiedzi pozdro.
 • #28
  synbmx
  Level 20  
  Ja dokładałem kondensatory bo miałem przełacznik 6-cio pozycyjny, wszystko było ok, zakres regulacji wiadomo sie poszerzył, Wtedy na skrajnych położeniach przełacznika ingerujesz już bardziej w niskie lub wysokie częstotliwości, ale w niczym to nie przeszkadza bo wkońcu możesz mieć 7 pozycji a regulować tylko ten środek.
 • #29
  puyol187
  Level 15  
  Mam jeszcze jedno pytanie czy kondensatory o większej pojemności odpowiadają niższej częstotliwości czy odwrotnie. Dzięki pozdro Puyol
 • #30
  bb84
  Level 21  
  Złożyłem ten preamp. Czy to normalne, że nawet przy skręconych potencjometrach słychać brum (określę to muzycznie ;) ) w tonacji G ? poza tym przydźwiękiem wszystko jest czyste i piękne, podchodzi brzmieniowo pod lampę i ma piękny dół nawet bez EQ.

  Pozdrawiam.