Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cobra Ultra III i IC-100 - strojenie anteny.

14 Sie 2008 11:41 2220 7
  • Poziom 12  
    Witam. Mam mały problem otóż wczoraj próbowałem nastroić antenę za pomocą reflektometru. Kiedy antena była postawiona centralnie na środku dachu to miernik wskazywał 1,4 na kanale 20 (1,7 - na kanale 1 i 1,8 na kanale 40) a kiedy antenę przesunąłem na sam koniec dachu i po ponownym wykalibrowaniu wskaźnika na SET miernik wskazywał już 1,2 na kanale 20 ( 1,3 - na kanale 1 i 1,5 - na kanale 40).

Moje pytanie brzmi: Gdzie stawiać antenę? Pytam bo czytałem że powinna stać centralnie na środku dachu. Czy w moim przypadku też lepiej będzie na środku czy stawiać tam gdzie miernik wskazuje najmniej?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator
    Cześć.

Antena powinna być mocowana jak najwyżej, symetrycznie, co w praktyce oznacza na środku dachu.
    Można spróbować stroić antenę długością promiennika.
    Niesymetryczne ustawienia anteny na dachu wpłynie na charakterystykę promieniowania anteny. Ustawiając ją po środku, uzyskasz charakterystykę najbardziej zbliżoną do pożądanej, czyli do dookólnej.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Witam... A jak prowadziłeś kabel od anteny? Różnice 1,2 a 1,4 można pominąć straty na mocy będą znikome a lepiej promieniować będzie na środku dachu. Kabla nie zwijaj rozmieść po kabinie najlepiej przez bagażnik. Z praktyki nie widać różnicy jak pytasz się o drogę w promieniu 2-3 km. Może przy DX była by różnica... 73! SQ2MMV
  • Poziom 12  
    Kabel prowadziłem przez bagażnik, następnie przez progi aż do deski rozdzielczej. Czyli rozumiem że lepiej stawiać ją na środku mimo że jest 1.4 tak?
  • Moderator
    Cześć.

SWR na poziomie 1:1,4 jest prawidłowy i nic nie trzeba zmieniać.
    Antenę ustawiaj na środku dachu.
  • Poziom 22  
    Do łączności na mobilu, nie ma to znaczenia. Sprawdź czy w radiu zwykłym samochodowym ciebie nie słychać potem odsuń antenę CB od radiowej. Przy takich wartościach SWR-a dobierz sobie miejsce ze względu na estetykę i łatwość demontażu.
  • Poziom 12  
    Ok dzięki wszystkim za odpowiedzi. Dostajecie po pomógł.

Aha jeszcze jedno. Planuje zmienić te radio na coś innego. Zastanawiam się nad Unidenem 520xl czy to dobry wybór. Słyszałem że go się jakoś "tuninguje" na czym to polega?