Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sredniowysokotonowy glosnik z biocelulozy produkcji Tonsil

DSPEAKER 10 Paź 2002 16:52 3417 12
 • #1 10 Paź 2002 16:52
  DSPEAKER
  Spec od akustyki

  Czy ktos ma taki glosnik jezeli tak to prosze o opinie

  0 12
 • Metal Work Pneumatic
 • #2 11 Paź 2002 14:41
  DSPEAKER
  Spec od akustyki

  Widze że pytanie zadane zbyt wcześnie.Jeżeli kogoś interesuje ,to wiecej można na ten temat znależć na stronie firmy Tonsil ,w dziale recenzje, ale nie ma tam zbyt wiele o wrażeniach odsłuchowych.

  1
 • Metal Work Pneumatic
 • #3 11 Paź 2002 20:10
  Świr
  Poziom 34  

  Jezcze tego nie mam , ale mam w planie zakup takiego cuda do mojego sprzętu grającego, który mam zamiar zrobić.

  1
 • #4 29 Lip 2003 22:38
  tomaszo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  slyszalem, ze wykorzystuja bakterie do produkcji materialu na te membranki..jakas firma juz probowala..B&W?...nie pamietam...podobno lekkie, sztywne i niezle tlumienie wewn..

  1
 • #5 30 Sie 2003 22:05
  gumon
  Poziom 12  

  tak tylko ze oni jeszcze tego nie wprowadzili do produkcji seryjnej a szkoda . Widac w Polsce tez da sie cos wymyslic ale pewnie jak zwykle brak jest kapitalu zreszta firma ledwo zipie.

  1
 • #6 31 Sie 2003 01:09
  Tremolo
  Poziom 43  

  Tonsil na razie uczestniczył w Mszy świętej w Ostrowie Mazowieckim w fabryce Wagon. Oficjalnie moge powiedzieć opinie mojego taty o państwowych przedsiębiorstwach lub tzw. prywatyzowanych. Jeśli gazownia, kopalnia coś remontuje, odnawia, maluje sciany to znaczy że upada...

  1
 • #7 31 Sie 2003 01:43
  Paweł.ko
  Spec Elektroakustyka

  Tremolo napisał:
  Tonsil na razie uczestniczył w Mszy świętej w Ostrowie Mazowieckim w fabryce Wagon. Oficjalnie moge powiedzieć opinie mojego taty o państwowych przedsiębiorstwach lub tzw. prywatyzowanych. Jeśli gazownia, kopalnia coś remontuje, odnawia, maluje sciany to znaczy że upada...

  Genialne spostrzeżenie!!! :) .Warto o tym myśleć mówiąc o Tonsilu!

  1
 • #8 31 Sie 2003 02:30
  Paweł.ko
  Spec Elektroakustyka

  Zaintrygował mnie temat i postanowiłem odezwać się raz jeszcze.Proponuję przeczytać cząstki informacji ze strony Tonsila i Elmuza dilera firmy Beyma (naprawdę nie jestem miłośnikiem tej firmy ale uważam że Beyma to doskonała jakość za jeszcze lepszą cenę).Załącznik porównuje dwa głośniki o mocy 80 W i impedancji 8 Ohm (w przypadku Tonsila wartość ta podana jest pod tajemniczym symbolem 8W :) -wstyd panowie!!!).Tonsil pisze o doskonałej dynamice i przewadze nad głośnikami tytanowymi.Proszę wykonać analizę obu głośników!Pasmo jest podobne, efektywność (co prawda z tubą) na korzyść Beymy, ale co najważniejsze Beyma istnieje i gra (słyszałem ją na własne uszy) Tonsil zaś to jedynie patent i nie wdrożony do produkcji prototyp!Nie uważam że pomysł jest zły ale sam pomysł to za mało aby mówić o sukcesie firmy.

  1
 • #9 31 Sie 2003 14:41
  igod
  Poziom 24  

  Nie ma co porównywać estradowej Beymy z tubą do domowego Tonsila.

  Druga rzecz, parametry głośnika nie mówią o brzmieniu.

  Więcej na temat Tonsila:

  "Prezentowany głośnik średnio-wysokotonowy jest konstrukcją nową na skalę światową. Membrana do tego przetwornika z modyfikowanej celulozy bakteryjnej została opatentowana (polskie zgłoszenia patentowe: P- 342956 i P- 342957) i wysoko oceniona przez Międzynarodowe i Belgijskie Jury. Otrzymała srebrny medal na 49 Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii w Brukseli "Eureka 2000" (49th World Fairs of Invention, Researches and New Technology, Brussels "Eureka 2000"). Opracowanie głośnika średnio-wysokotonowego wymagało przeprowadzenia następujących prac: matematyczna analiza promieniowania dźwięku przez idealnie sztywny płaski tłok drgający, optymalizacja kształtu i wymiarów membrany z zawieszeniem przy wykorzystaniu modelowania komputerowego,
  - dobranie parametrów biosyntezy materiału pod membranę,
  - wykonanie odpowiedniej formy do tłoczenia membrany,
  - dobranie parametrów tłoczenia membrany (temperatura, czas prasowania, itp.),
  - odpowiednia konstrukcja obwodu magnetycznego oraz elementów głośnika znajdujących się w polu akustycznym membrany (konstrukcja rdzenia, korpusu cewki, płyty czołowej głośnika),
  - przeprowadzenie badań wytrzymałościowych i klimatycznych.  Rozważania matematyczne wykazały, że zgodnie z teorią promieniowania dźwięku przez element promieniujący oraz teorią jego drgań własnych istnieje możliwość uzyskania głośnika o znacznie lepszych parametrach akustycznych od parametrów produkowanych dotychczas urządzeń. Celuloza pochodzenia bakteryjnego jest materiałem, który w dużo większym niż inne stopniu pozwala na zbliżenie się do właściwości tzw. "idealnie sztywnego płaskiego tłoka". Ponadto odpowiednie wykorzystanie drgań własnych tego materiału, które w rzeczywistości zawsze występują, pozwala na dalszą poprawę właściwości akustycznych urządzenia głośnikowego.

  Po przeprowadzeniu wielokrotnego modelowania komputerowego, wykonaniu kilku form do tłoczenia, dobraniu parametrów tłoczenia, itp., uzyskano membranę o niespotykanych dotychczas parametrach. Otrzymany kształt i skład bakteryjnej celulozy pozwolił na odpowiednie dobranie rozkładu drgań własnych membrany, a także sposobu promieniowania przez nią dźwięku. Kolejne prace dotyczyły projektowania elementów głośnika znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie membrany. Sporządzono odpowiednie schematy zastępcze układu drgającego w zakresie małych częstotliwości, które pozwoliły na dokonanie optymalizacji dwóch objętości oraz masy akustycznej pod membraną głośnika. Jak wynika z charakterystyki otrzymano głośnik wysokotonowy wysokiej jakości o wyjątkowo szerokim paśmie przenoszenia: 520Hz - 22kHz (-3dB), który można określić jako średnio-wysokotonowy. Otrzymano następujące parametry: - pasmo częstotliwości (-3dB): 520Hz - 22kHz, - pasmo częstotliwości (-15dB): 210Hz - 42kHz, - impedancja: 8W, - efektywność: 91,5dB, - moc znamionowa: 60W, - masa nie większa niż 0,85kg. Sprawdzenie mocy znamionowej przeprowadzono ze zwrotnicą o częstotliwości granicznej 1kHz i nachyleniu 12dB/okt. Moc znamionowa na głośniku 18W.

  Poniżej podano masę membrany średnio-wysokotonowej z celulozy bakteryjnej i dla porównania masę membran średniotonowych i nisko-średniotonowych: Masa membrany średnio-wysokotonowej z modyfikowanej biocelulozy: 284 mg (160 do 400 mg w zależności od grubości i składu).
  Masa membrany głośników średniotonowych: 700 do 3000 mg.
  Masa membrany głośników nisko-średniotonowych: 1000 do 5000 mg.
  Głośnik średnio-wysokotonowy z modyfikowanej biocelulozy ma bez wątpienia przewagę nad głośnikami średniotonowymi i nisko-średniotonowymi pod względem masy membrany, której wartość w jego przypadku dorównuje głośnikom wysokotonowym.
  Należy ponadto zwrócić uwagę na bardzo ważny wskaźnik ze względu na zagadnienie przenoszenia "transjentów", a mianowicie stosunek pola powierzchni promieniującej do masy membrany. W przypadku głośnika średnio-wysokotonowego z modyfikowanej biocelulozy jest on większy od takiego samego wskaźnika zarówno dla głośników wysokotonowych, jak i średniotonowych i nisko-średniotonowych. Dźwięki odtwarzane są przez ten głośnik w sposób bardzo dynamiczny. Można powołać się tutaj na brzmienie głośników elektrostatycznych, które jest przez wielu słuchaczy uznawane za szczyt osiągnięć technologicznych. W głośnikach takich membrana, o powierzchni większej niż powierzchnia membrany dynamicznego głośnika niskotonowego, odtwarza również tony z okolicy 20kHz. Nie są znane opinie, że głośniki elektrostatyczne o dużej przecież powierzchni membrany charakteryzują się szczególnie złą "detalicznością". Przeciwnie, uznawane są one za szczególnie "detaliczne". Podobnie można ocenić brzmienie opisywanego tutaj głośnika średnio-wysokotonowego.

  Kolejna istotna sprawa to bardzo duży moduł Younga. Głośnik średnio-wysokotonowy pracuje jak tłok sztywny w paśmie akustycznym od zakresu średnich tonów, aż do ok. 20kHz. (tak jak w przypadku wysokotonowych głośników tytanowych, które nie potrafią odtwarzać tonów średnich). Tony średnie i wysokie są odtwarzane przez całą powierzchnię promieniującą głośnika średnio-wysokotonowego drgającą w tej samej fazie. Odtwarzane dźwięki są zatem czyste i również dynamiczne. W przypadku głośników wysokotonowych tkaninowych (np. z membraną jedwabną), membrana wpada w drgania własne już w zakresie od 4kHz do 10kHz. Głośniki stożkowe średniotonowe i nisko-średniotonowe odtwarzają praktycznie cały zakres tonów średnich i wysokich dzięki drganiom własnym membrany. Oznacza to, że słyszany dźwięk jest wypadkową dźwięków promieniowanych przez różne części membrany drgające w różnych fazach. Głośnik średnio-wysokotonowy z modyfikowanej biocelulozy realizuje również ideę źródła punktowego, która ma szczególne znaczenie dla tonów średnich i wysokich (mała długość fali w porównaniu z wymiarami źródła dźwięku).

  Wymienione powyżej cechy obiektywne są zgodne z subiektywnym odbiorem brzemienia np. ludzkiego głosu, czy też instrumentów akustycznych. Zestaw głośnikowy z głośnikiem średnio-wysokotonowym Głośnik średnio-wysokotonowy pozwala zastąpić w zestawie dwa głośniki wysokotonowy i średniotonowy. Prezentowany poniżej zestaw jest więc dwudrożny, nie zaś trójdrożny. Jest to zestaw głośnikowy z jednym głośnikiem średnio-wysokotonowym umieszczonym na przedniej ścianie zestawu oraz dwoma głośnikami niskotonowymi o średnicy membrany 16 cm rozmieszczonymi na przedniej płycie w układzie D'Appolito powyżej i poniżej głośnika średnio-wysokotonowego. Z przodu w dolnej części umiejscowiono wylot kanału bass-reflex. Wymiary zestawu, wysokość, szerokość, głębokość: 80cm, 24cm 27cm.

  Zestaw ten był prezentowany na 49 Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii w Brukseli "Eureka 2000", gdzie, jak wspomniano wcześniej, otrzymał medal srebrny.

  Wybrane parametry zestawu głośnikowego - pasmo częstotliwości (-3dB): 78Hz - 22kHz, - pasmo częstotliwości (-15dB): 32Hz - 42kHz, - impedancja: 8W, - efektywność: 90dB, - częstotliwość podziału: 800Hz.

  Ograniczenia gabarytowe związane z wystawą w Brukseli były przyczyną osłabienia zakresu niskich tonów, który można poprawić w pewnych granicach poprzez umieszczenie zestawu w narożniku pomieszczenia. Należy zwrócić uwagę na bardzo dużą efektywność 90dB, przy tak małych gabarytach urządzenia. Poprawę odtwarzania dolnego zakresu częstotliwości zestawu można uzyskać poprzez zaprojektowanie urządzenia głośnikowego z odpowiednio większą objętością obudowy. Korzystne ze względów brzmieniowych jest znaczne obniżenie częstotliwości podziału, tak aby jak największy zakres częstotliwości odtwarzał głośnik średnio-wysokotonowy. Ustalono częstotliwość podziału zwrotnicy 800Hz, co pozwoliło na dynamiczne i detaliczne odtworzenie od tonów najwyższych, aż do dolnego zakresu tonów średnich,

  Zwrotnicę zaprojektowano tak, aby uzyskać maksymalnie możliwie wyrównaną częstotliwościową charakterystykę amplitudową zestawu. Dążono do jak największej detaliczności zestawu również w zakresie tonów niskich i nisko-średnich poprzez umieszczenie dwóch głośników niskotonowych z przodu w układzie D'Appolito, przy jednoczesnej wybitnej detaliczności głośnika średnio-wysokotonowego.

  Układ D'Appolito jest korzystny ze względu na brzmienie częstotliwości małych i średnich odtwarzanych przez głośnik niskotonowy. Głośniki niskotonowe nie mogą być jednak zbyt blisko głośnika średnio-wysokotonowego, gdyż mają negatywny wpływ na promieniowanie dźwięku w jego dolnym zakresie częstotliwości, w przypadku wykonanego zestawu w zakresie 1.5kHz do 3kHz. Cechą charakterystyczną zestawu jest umiejętność odtwarzania najdrobniejszych detali w zakresie tonów średnich i wysokich. Ponadto partie wokalne są odtwarzane niezwykle precyzyjnie i wydobywają się z jednego punktu.

  W klasycznych trójdrożnych zestawach głośnikowych z oddzielnymi głośnikami wysokotonowym i średniotonowym ustala się częstotliwość podziału pasma zwrotnicy w okolicy ok. 3kHz - 4kHz. Jest to zakres najlepszej słyszalności ucha ludzkiego. Słyszalny jest niekorzystny podział pasma pomiędzy głośnikami (dźwięk dociera z dwóch źródeł), co nie występuje w przypadku zastosowania głośnika średnio-wysokotonowego.

  Możliwa jest również realizacja idei źródła punktowego poprzez umieszczenie na frontowej płycie jedynie głośnika średnio-wysokotonowego. Tony niskie, których źródło nie jest percypowane przez człowieka, ze względu na dużą długość fali, mogą być odtwarzane przez głośnik umieszczony na płycie bocznej.

  Głośnik wysokotonowy Materiał pochodzenia bakteryjnego pozwala również na realizację membrany o geometrii zbliżonej do membrany tytanowej. Możliwe jest więc również otrzymanie klasycznych głośników wysokotonowych.

  Wykorzystując modyfikowaną biocelulozę wykonano głośniki odznaczające się większym poziomem, a także lepszą równomiernością charakterystyki w porównaniu z głośnikami z membraną tytanową. Otrzymano następujące parametry głośnika: - pasmo częstotliwości (-3dB): 1.4kHz - 22kHz, - pasmo częstotliwości (-15dB): 700Hz - 44kHz, - impedancja: 8W, - efektywność: 91dB, - moc znamionowa: 80W, - masa nie większa niż 0,6kg. Sprawdzenie mocy znamionowej przeprowadzono ze zwrotnicą o częstotliwości granicznej 4kHz i nachyleniu 12dB/okt. Moc znamionowa na głośniku 4W.

  Poniżej podano masę membran wysokotonowych wykonanych z różnych materiałów: modyfikowana bioceluloza 41 mg, (30 do 60 mg w zależności od grubości i składu), tytanowa 110 do 150 mg, tkaninowa 100 do 200 mg. Jak widać masa membrany z modyfikowanej biocelulozy jest wielokrotnie mniejsza niż masa membran powszechnie stosowanych. Głośnik z taką membraną powinien dobrze odtwarzać tzw. "transjenty" i charakteryzować się dobrą detalicznością, a także dużą efektywnością. Ponadto posiada bardzo duży moduł Younga, który można regulować w dużych granicach, a więc uzyskać głośnik posiadający zalety głośnika tytanowego (pracuje jak sztywny tłok w paśmie akustycznym) i jednocześnie pozbawiony jego wad. Trudno go oskarżyć o tzw. "metaliczne" brzmienie.

  Wyjaśnienia teoretyczne Z punktu widzenia wpływu membrany na pracę głośnika wysokotonowego istotne są dwa zjawiska: - drgania własne membrany, - sposób promieniowania dźwięku przez membranę (np. charakterystyki kierunkowe). Podstawowe znaczenie mają więc rodzaj materiału, z którego wykonano membranę oraz jej kształt.

  Ze względu na rodzaj materiału można rozróżnić dwie zasady działania głośnika wysokotonowego.
  1. Pierwsza (I) z nich traktuje membranę i jej zawieszenie jako sztywny układ drgający. Występuje to w przypadku wykonania membrany z materiałów "twardych" np. z biocelulozy, aluminium, czy tytanu, gdy drgania własne występują w zakresie częstotliwości poza pasmem akustycznym (f>20kHz).
  2. Druga (II) dotyczy pracy głośnika, w przypadku występowania drgań własnych membrany w paśmie akustycznym - np. membrana z tkaniny. Głośnik pracuje wtedy jak sztywny układ drgający dla częstotliwości najczęściej mniejszych niż 10kHz, natomiast w zakresie dużych częstotliwości wykorzystywane są drgania własne membrany.

  W celu uzyskania zadawalających wyników podstawowe znaczenie ma dobór kształtu membrany. Kształt ten ma wpływ na: - kierunek promieniowania głośnika - charakterystyki kierunkowości, np. charakterystyka częstotliwościowa na osi głośnika, - drgania własne membrany - zakres częstotliwości, w którym się pojawiają, ich rozkład i amplituda, co ma wpływ m.in. na charakterystykę częstotliwościową na osi głośnika. Charakterystyka częstotliwościowa na osi głośnika jest w głównej mierze odpowiedzialna za wrażenia subiektywne podczas odsłuchu sygnałów dźwiękowych. Dobre głośniki wysokotonowe są zdolne do równomiernego odtworzenia tonów w zakresie częstotliwości od ok. 1.5kHz (1500Hz) do ok. 22kHz, podczas gdy pasmo słyszenia człowieka określa się w zakresie od 20Hz do 20kHz.

  Dokładna analiza teoretyczna zjawisk fizycznych związanych z promieniowaniem dźwięku przez powierzchnię promieniującą i jego propagacją w polu akustycznym, wskazuje na dwa odmienne sposoby konstruowania membrany głośnika: - zmniejszenie wypukłości membrany w porównaniu z membranami tkaninowymi, co wiąże się z zastosowaniem konstrukcji membrany klasycznych wysokotonowych głośników tytanowych, - zmiana kształtu czaszy i zawieszenia membrany, a w szczególności wielkości membrany i proporcji pomiędzy rozmiarem czaszy i zawieszenia.

  Drugi sposób konstruowania membrany głośnika jest całkowicie nowatorskim rozwiązaniem. Pozwolił on na obniżenie dolnej częstotliwości granicznej głośnika wysokotonowego z częstotliwości ok. 1.5kHz do wartości poniżej 0.6kHz. Głośnik pracujący w paśmie 600Hz do 22kHz jest w stanie odtwarzać średnie i wysokie tony, więc może być nazywany głośnikiem średnio-wysokotonowym.
  Na podstawie informacji od producenta głośników - Tonsil"


  Zródło: http://www.hi-end.pl/index0.php?id=audio&ia=37

  0
 • #10 31 Sie 2003 16:07
  Yoshi_80
  Poziom 21  

  Może jakaś firma zainetersuje sie tym patentem i wykupi licencję u tonsila na produkcję takich głośników. To mogłoby poddźwignać nieco firmę z tarapatów finansowych.

  0
 • #11 31 Sie 2003 22:11
  Paweł.ko
  Spec Elektroakustyka

  Jeśli jest patent to albo nieudany albo brak pieniędzy na jego wdrożenie!Tak czy inaczej nic to nie zmienia.Rewolucji w głośnikach nie widzę.

  0
 • #12 01 Wrz 2003 00:36
  Yoshi_80
  Poziom 21  

  Nie bąć taki pewnien. Sokro zrobili działające prototypy to czemu mieliby problemy z produkcją seryjną ?? Z samej idei widać ,że głośnik nie jest przeznaczony na rynek tanich kolumn tylko mierzy w high end :!: Takich po piersze tonsil nie produkuje bo nabywcy mozeby sie znaleźli ale na pewno nie w polsce lub nie w takiej ilości aby się to opłacało. Niewykluczone ,że właśnie średniaki z biocelulozy będą opuszczać fabrykę tonsila i trafiać do jakiś audiofilskich konstrukcji produkowanych na zachodzie.

  0
 • #13 01 Wrz 2003 09:34
  Paweł.ko
  Spec Elektroakustyka

  Yoshi_80 napisał:
  ... Niewykluczone ,że właśnie średniaki z biocelulozy będą opuszczać fabrykę tonsila i trafiać do jakiś audiofilskich konstrukcji produkowanych na zachodzie.

  Życzę tego Tonsilowi z całego serca :) :) :)

  0