Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PA 40W KT930A -> szczegóły konstrukcyjne

15 Sie 2008 00:57 4340 5
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Składam końcówkę mocy jak w temacie, według projektu z tej strony:

http://www.cqham.ru/pam144.htm

Podobny temat (pytałem o PA na 2n3632):

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1049658.html

Żeby wyprzedzić pytania, to tamten wzmacniacz mocy jest złożony i uruchomiony. Składałem go dla poćwiczenia techniki montażu w.cz.

Teraz do rzeczy.
    Tekst z projektu wrzuciłem do translatora (tak wiem, działają marnie, ale w 80% wiem o co chodziło autorowi projektu).

1. Mocowanie emiterów tranzystora.
    Pisze tam, że są one przymocowane do laminatu po przez małe kształtowniki mosiężne.
    Można to zobaczyć na rysunku płytki po prawej stronie.

Ja to rozwiązałem tak:

Kształtowniki z laminatu dwustronnego (brak mosiężnych).
    Długo się zastanawiałem dlaczego te emitery są tak mocowane, a nie lutowane.
    Chodzi tu pewnie o usztywnienie tranzystora podczas przykręcania radiatora.
    Bo jak by lutować emitery (baza i kolektor lutowane do płytki) to podczas przykręcania radiatora, tranzystor trzyma się tylko na połączeniach lutowanych.
    Mechaniczne bardziej wytrzymałe.

2. Trymery.
    C2 i C3 na podpórkach z mosiądzu.
    C1 i C4 na podpórkach z tekstolitu (tak napisane jest w oryginalnym projekcie).

Tak wygląda trymer (widok od spodu i z boku):

PA 40W KT930A -> szczegóły konstrukcyjne PA 40W KT930A -> szczegóły konstrukcyjne

Jak widać jest już tam podpórka mosiężna.
    I teraz pytanie mam, jeszcze jakieś podpórki mosiężne stosować?

Tak wyglądają trymery na płytce:

Zaznaczam, że jestem na etapie montażu mechanicznego trymerów i tranzystora.

Taki montaż tych trymerów znalazłem w "Poradnik ultrakrótkofalowca":

Proszę bardziej doświadczonych kolegów o uwagi przy montażu mechaniczno-elektrycznym.
    W mniejszym stopniu elektrycznym.
    Oczywiste jest, że stosować jak najmniej cyny na drodze prądów w.cz. .
    Krótkie połączenia itp.
    Na co zwrócić uwagę?
    Jakieś uwagi co do montażu mechanicznego trymerów?

3.
    Cytat:
    L3 - 4 вит. шириной 2х0,7 мм, диаметр намотки 8 мм, длина - 16 мм.
    ?

Mam rozumieć, że cewkę nawija się bifilarnie?

4. Kondensatory C6 i C7 to 2,2nF?

Pytania 3 i 4 wydają się banalne, ale chcę mieć 100% pewność.

PS Temat postanowiłem umieścić w dziale ogólnodostępnym z wiadomych powodów. Po prostu większa liczba użytkowników.

PS2 Przepraszam za złą jakość zdjęć. Tylko matryca 2Mpix.

Dziękuje za pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 33  
    Kt930a można doprowadzić moc do 100w na 2n3632 można zrobić drajwer do w/w wymienionego.
    Emitery lutujemy po przymocowaniu płytki do radiatora -obowiązkowo jest to tranzystor wielo emiterowy i może być problem ze stabilnością wzmacniacza.
    Słabo czytałeś(tłumaczyłeś) z rosyjskiego ,wzmacniacz wykonany jest na laminacie szklanym nie laminowany folią miedzianą (goły) i dlatego jest taki sposób montażu,porobione pkt lutownicze.Ty użyłeś laminowanego miedzią trzeba wykonać projekt i wytrawić ścieżki itd. Mam wykonany na KF-y na dwu tranzystorach KT930A- 250W(ok 130Wwcz)
    73!
  • TermopastyTermopasty
    Witam.

dipol napisał:
    Kt930a można doprowadzić moc do 100w...

Nie pomyliło ci się przypadkiem z KT930B B-jak nasze W,
    (b)
    Cytat:
    literka małe b to basze be

Z tego co mi wiadomo to z KT930A nie wyciągnie się więcej niż 50W.
    Przy sterowaniu mocą 2W (PA będę sterował z radiotelefonu + VOX) w paśmie 144MHz uzyskuje się 40W na wyjściu (zależy to jeszcze od napięcia zasilania). Te 100W to chyba nie w paśmie 144MHz.

Dane wyjściowe tranzystora:

Z tych danych wynika, że przy częstotliwości 400MHz, 2W na wejściu, uzyskuje się na wyjściu około 20W.

dipol napisał:
    ...jest to tranzystor wielo emiterowy i może być problem ze stabilnością wzmacniacza.

I to mnie martwi. Problemy ze stabilnością.
    No, ale kto nie próbuje ten nie jedzie.

dipol napisał:
    Słabo czytałeś(tłumaczyłeś) z rosyjskiego...

Nie znam Rosyjskiego. Nie ta data. Nie było mi dane w szkole nauczyć się tego języka. Tekst z projektu wrzuciłem do translatora.

dipol napisał:
    Ty użyłeś laminowanego miedzią trzeba wykonać projekt i wytrawić ścieżki itd.

To chyba nie stanowi problemu. Wiele projektowania, trawienia nie ma.
  • Poziom 38  
    :arrow: dipol jakim cudem do KT930A można doprowadzić do 100W 8-O skoro max mocy wyjściowej dla FM na 400 MHz to ~40 parę W. Na te 130W na dwóch KT930A na KF SSB to się jeszcze zgodzę. Nie porównuj wzmacniacza KFoweg do UKFowego.

:arrow: Faces ten wzmacniacz, tak jak napisał dipol, trzeba przeprojektować. Możesz go robić na laminacie jednostronnym zamocowanym na metalowych tulejkach ścieżkami do radiatora. Wysokość tulejek dobrać tak aby tranzystor dolutowany do laminatu od strony druku dokładnie przylegał wyprowadzeniami do laminatu i podstawą mocującą (chłodzącą) do radiatora. Trymery będziesz musiał zmienić na lutowane do druku. Wszystkie elementy, oprócz tranzystora, montujesz od strony laminatu, czyli typowy montaż przewlekany. Scieżki muszą być odpowiednio szerokie z zachowaniem odstępów ścieżka-ścieżka-masa min. takich jak pomiedzy bazą, kolektorem a emiterem tranzystora, czyli około 2,5-3 mm. Obwody drukowane projektujesz z maksymalnym wypełnieniem całej płytki masą. Pamietaj aby cewki były ustawione pod kątem 90° względem siebie (montaż poziomy i pionowy). Zaplanuj na płytce miejsce na filtr dolnoprzepustowy 50Ω i ewentualnie vox do automatycznego przełączania nośną O/N. Cały wzmacniacz jak i osobno każde ogniwo filtru DP dobrze jest zaekranować. Jeśli prawidłowo rozplanujesz położenie cewek względem siebie, a dławik nawiniesz na pierścionku ferrytowym, ze stabilnością nie powinno być problemu.

Cewkę L3 możesz nawinąć 1mm drutem CuAg, nie jest to cewka bifilarna. Dobroć tej cewki nie powinna być duża, ponieważ wpływa na szerokość pasma przenoszenia wzmacniacza.
  • Poziom 33  
    Na KF robiłem próby na na 300W,ustawione do pracy na 250W na tym pracuje.Na UKF nie sprawdzałem i tu się zgadzam ale żeby otrzymać moc 40w w.cz. to na pewno trzeba włożyć ok 100W jak by nie patrzył sprawność 100% ???? chyba w teorii????? .Pisałem o mocy doprowadzonej.
    73!

Ponownie proszę o wstawianie spacji po kropce na końcu zdania. Będzie nam łatwiej czytać.
    Dziękuję. /c2h50h/
    dipol napisał:
    Na UKF nie sprawdzałem i tu się zgadzam ale żeby otrzymać moc 40w w.cz. to na pewno trzeba włożyć ok 100W...

O czym ty piszesz?

Do KT930A doprowadzasz 2W mocy w.cz., a na wyjściu uzyskujesz 40W mocy w.cz.

Tobie chyba chodzi o moc prądu stałego czyli de fakto moc zasilania.
    I z tymi 100 watami to się zgodzę.
    Przy zasilaniu napięciem 30V i poborze prądu 3-4A wychodzi 90-120W.

Tylko mnie zasilanie nie interesuje.

Końcówkę chcę sterować z radiotelefonu o mocy wyjściowej 2,5W.

Na przyszłość proszę o uważne czytanie postów.