Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie kupić soczewki do dyskoteki?

24 Lut 2004 17:16 10447 33
 • Poziom 16  
  witam

  mam pytanie gdzie można nabyć soczewki wykrzystywane w oświetleniu estradowym, dystekowym?????
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 11  
  Ja zamówiłem soczewke u optyka wystarczy znać ogniskową i niema problemu
 • Poziom 16  
  Mówisz ze ide do optyka jak gdyby nic i mówie "poprosze soczewke o średnicy 87 mm i ogniskowej 4" a on wystawia mi termin odbioru i dokonania wpłaty za wykonaną usługę.........

  strasznie prosto to wygląda........

  spoko
 • Poziom 15  
  Wejdż na allegro i szukaj soczewek Fresnela kosztują z wysyłką 30 zł a są pokażnych rozmiarów
 • Poziom 26  
  Mario18 napisał:
  Wejdż na allegro i szukaj soczewek Fresnela kosztują z wysyłką 30 zł a są pokażnych rozmiarów
  te kolejowe ? heh
 • Poziom 16  
  nie poczebuje az tak wielkich soczewek (malutkich potrzebuje)...
 • Spec od akustyki
  Mozna czasem wykorzystac soczewki z rozbiorki roznych przyrzadow optycznych lornetki rzutniki lub tak jak danwiej ja robilem kupowac na bazarze lupy w cenie kilku zł niska cena ale i jakosc nie za bardzo
 • Poziom 2  
  ja wykombinowałem lepiej... jezeli chodzicie do szkoły (ja niestety jeszce tak) to dajecie osobie odpowiedzialnej ( w tym przypadku woźnemu) odpowiednią sumke pieniedzy (ja dałem 50 PLN) i gdy przy okazji robiono porzadek w starym magazynie to ja mogłem pomóc.. rzecz jasna grasowałem dwa dni popołudniami po starej szkolnej piwnicy ale moim łupem padło około 45 soczewek o srednicach 100mm i 120 mm oraz kilka całych rzutników typu diapol... dla osób zainteresowanych bardzo łatwe do przerobienia na skanery... jezeli nie macie okazji załatwic sobie w ten sposób.. to pozostaje dobry wkretak i troche odwagi.. oraz klasa w której nie ma nauczyciela a jest stary rzutnik.. powodzenia i nie dajcie sie złapac...
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Spec od akustyki
  HEHE
  nie chcialem sugerowac tego rozwiazania ale faktycznie srubokret i bieganie po szkole to tez dobre rozwiazanie :) zwalszcza ze w roznego rodzaju rzutnikach sa soczewki dosc dobrej jakosci i inne porzyteczne lementy tranformatory zarówki :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
 • Poziom 16  
  co miało znaczyć "HEHE" ????
 • Poziom 11  
  Witam.Ja do moich efektów wykorzystuje soczewki z powiekszalników do zdjęć typu Krokus.Ja takie powiekszalniki kupuje z ogłoszen za 20-30 zł.Juz gdzies komus to podpowiadałem.Soczewki zastosowane tam są idealnej jakosci więc kombinujcie.Nara pozdrawiam.Dadik
 • Poziom 38  
  Każda soczewka ma kilka parametrów od których zależy jej przydatność do konkretnego celu. Jeśli zależy nam na rzucaniu obrazu na ekran, to powinna to być soczewka najwyższej jakości (obiektyw od rzutnika). Jeśli tylko skupić snop światła, może być z kondensora. Soczewka Fresnela jest najniższej jakości i nie polecam jej do efektów.
 • Poziom 10  
  Witam
  Mam małe pytanko, mam w posiadaniu stary teleskop, czy soczewki z których on jest zbudowany da się do czegoś wykorzystać ???????
  POZDRAWIAM
 • Poziom 16  
  Krisn napisał:
  Witam
  Mam małe pytanko, mam w posiadaniu stary teleskop, czy soczewki z których on jest zbudowany da się do czegoś wykorzystać ???????
  POZDRAWIAM  jak powiedział...

  Preskaler napisał:
  Każda soczewka ma kilka parametrów od których zależy jej przydatność do konkretnego celu. Jeśli zależy nam na rzucaniu obrazu na ekran, to powinna to być soczewka najwyższej jakości (obiektyw od rzutnika). Jeśli tylko skupić snop światła, może być z kondensora. Soczewka Fresnela jest najniższej jakości i nie polecam jej do efektów


  ja dodam jeszcze najlepiej doświadczalnie tzn... próbować... a jak ich nie chcesz to mi je odstąp .....
 • Poziom 38  
  Trochę mało informacji o tym teleskopie. Mogą być różne! Szkoda go jednak do takich przeróbek (jaki by on nie był) bo obiektyw ma zwykle dość długą ogniskową (0,5 - 2 m) i do rzucania obrazu zbytnio się nie nadaje (małe powiększenie). Okular natomiast ma zbyt małą ogniskową (kilkanaście do kilkudziesięciu mm) i też do rzucania obrazu się nie nadaje (bo ma zbyt duże powiększenie i jasność rzuconego obrazu będzie bardzo mała). Wszystko to jednak zależy od wielkości lokalu (odległości od rzutnika do ekranu) i warunków oświetleniowych. Nie wszędzie da się zrobić takie zaciemnienie, żeby był widoczny (dobrze) obraz z rzutnika. W fabrycznych rzutnikach (do slaidów) są zwykle 3,5/80. Ta pierwsza liczba to jest przysłona ( stosunek ogniskowej do średnicy soczewki) i im ona jest mniejsza, tym obiektyw jest jaśniejszy (najlepsze są poniżej 2). Ta druga - to ogniskowa (im mniejsza, tym powiększenie większe).
 • Poziom 16  
  witam ponownie ......

  mam pytanko ... wpadło mi ręce ostatni kilka "soczczewek" tylko wiem o nich tylko jaką mają średnice... jak mogę dowiedzieć się lub jak (skąd) obliczyć pozostałe parametry ????
 • Poziom 38  
  Najbardziej ogólny podział soczewek to soczewki powiększające i pomniejszające. Te pierwsze poznać można po tym, że ich brzegi są cieńsze niż środek, w tych drugich jest odwrotnie, środek cieńszy niż brzegi. Drugi sposób to położenie soczewki na jakimś obiekcie (np. zadrukowana gazeta) i spoglądając na druk przez tą soczewke (odległość oka od soczewki ok. 0,5m) powoli oddalać ją od druku. Jeśli litery będą co raz większe to jest soczewka powiększająca, jeśli co raz mniejsze, to pomniejszająca. Soczewki pomniejszające mają mniejsze zastosowanie w działalności amatorskiej (można z niej zrobić, w komplecie z soczewką dodatnią, lunetkę "Galileusza") powszecnie natomiast są używane w zestawach soczewkowych (obiektywy i inne) w celu zminimalizowania wszelkich zniekształceń. Zwykle są one klejone (z soczewkami dodatnimi) ale nie koniecznie. Do wyznaczenia ogniskowej soczewek skupiających =powiększających, używa się tzw "ławy optycznej" ale w naszym przypadku najlepiej jest pomierzyć (w słoneczny dzień) w jakiej odległości od soczewki powstaje największe skupienie promieni słonecznych (powstanie jak najmniejszy punkt - uwaga na wysoką temperaturę tego punktu - może nastąpić zapłon ekranu!). Pomierzona odległość (ogniskowa) posłuży do obliczenia mocy soczewki. Mocą soczewki jest liczba powstała z działania - ile razy ogniskowa mieści się w odcinku 1 m? Trzeba podzielić 100 cm przez ilość centymetrów ogniskowej lub 1000 mm przez ilość milimetrów ogniskowej. Ta liczba określa nam ilość "Dioptrii. W drugą stronę też to działa. Jeśli mamy soczewkę +10 dioptrii to wiemy, że ma ogniskową 10 cm, jęsli soczewka ma +2 dioptrie, to jej ogniskowa ma 0,5 m. Gorzej jest z soczewkami ujemnymi = pomniejszającymi. Tutaj też są dioptrie ale ujemne -10 D, -2D itd. Praktycznie jednak można tylko się zorientować jakiej mocy jest ujemna soczewka, przez porównanie z soczewkami dodatnimi. Jeśli dwie soczewki złożymy razem (dodatnią i ujemną) a dodatnia ma moc +10 D i powstała wypadkowa da nam soczewkę +5 D to wiemy (przez odjęcie), że ta ujemna ma moc -5 D.
  Do wspomnianej wyżej budowy lunetki "Galileusza" można użyć jako obiektywu soczewki +2D a na okular -10D, powstanie wtedy lunetka powiększająca 5x i dająca obraz prosty (nie odwrócony) oraz pozorny. Powiększenie takiej lunetki jest równe liczbie jaka powstanie z podzielenia mocy okularu, przez liczbę mocy obiektywu (co do bezwzględnej wartości). 10/2 = 5. Lunetkę astronomiczną można zbudowć podobnie lecz trzeba mieć dwie skupiające soczewki. Jej powiększenie będzie tym większe im różnica mocy będzie większa lecz obraz będzie odwrócony. Długości tych lunetek będą (w przybliżeniu) równe sumie ogniskowych soczewek, z których zostały zbudowane. Trzeba jeszcze przewidzieć możliwość regulacji długości lunetki w celu wyostrzenia obrazu i dostosowanie go do odległości, z której obserwuje się dany przedmiot, jak również dostosować okular do oka obserwatora.
 • Poziom 16  
  Preskaler napisał:
  Do wyznaczenia ogniskowej soczewek skupiających =powiększających, używa się tzw "ławy optycznej" ale w naszym przypadku najlepiej jest pomierzyć (w słoneczny dzień) w jakiej odległości od soczewki powstaje największe skupienie promieni słonecznych (powstanie jak najmniejszy punkt - uwaga na wysoką temperaturę tego punktu - może nastąpić zapłon ekranu!).


  a tą odległość mierzymy od krawędzi soczewki czy od środka soczewki ????
 • Poziom 38  
  Pomiar robimy od środka soczewki do ogniska! W prakktyce jednak te kilka milimetrów (pół grubości soczewki na środku) nie jest aż tak istotne.
  Dioptrie są zwykle w całości, czasem połówki a bardzo rzadko ćwiartki.
 • Poziom 16  
  dzieki ....

  a tak przy okazji może ktoś wie jak w domu można by zrobiś soczewkę????

  i prosił bym nie pisać ze to trudne bo tyle wyczytałem w internecie....
 • Poziom 38  
  Soczewkę zrobić jest ławo, tylko dobrą soczewkę zrobić trudno lub wręcz niemożliwie! Najprostsza soczewka jest z ... lodu! Łatwiej jest już zrobić dobre lustro. Był kiedyś podany opis takiego wykonania w "Młodym Techniku" z płytek szklannych a czas pracy (po kilka godzin dziennnie) ok. 2 miesięcy! Produkcja polegała na szlifowaniu tych płytek przy użyciu specjalnych proszków ściernych. Lustro to miało zastosowanie przy budowie lunety astronomicznej. Soczewkę też można wykonać z plexiglasu. Jakość takiej "domowej" soczewki jest kiepska. W dzisiejszych czasach jest tak łatwo zdobyć soczewki, że chyba nie ma sensu ich robić? Kolejna metoda wykonania cewki to cewka "Fresnela". Jest to taka przeżroczysta folia z wygniecionymi (w odpowiednich odległościach od siebie) koncentrycznych okręgów. Jest ona też bardzo kiepskiej jakości i służyć może jedynie jako kondensor (do skupiania światła np z żarówki, żeby skupić je na oświetlanym slaidzie).
 • Poziom 16  
  Preskaler napisał:
  .... Jakość takiej "domowej" soczewki jest kiepska. W dzisiejszych czasach jest tak łatwo zdobyć soczewki, że chyba nie ma sensu ich robić? ....


  mogłoby sie wydawaćja od jakiegoś czasu chowdze po mieście i pytam u optyków, z artykułami szkolno-biurowymi i jedyne co mi się udało zakupić to lupa powiększająca (nawet nie pisało ile) o średnicy ≈ 50 mm jakiejśdziwnej jakości za 3.50 zł. ale cuż będe chodził dalej i szukł.... może znajdę.

  p.s. miasto Tarnów to .......
 • Poziom 38  
  Polecam szukanie w trochę innych sklepach. Ja kupiłem w sklepie CSH dwa doskonałe zestawy do samodzielnego montażu urządzeń optycznych. Jeden do lunety astronomicznej (w kilku wydaniach) oraz lornetki itp. Drugi to ława optyczna, rzutnik, przeglądarka do slaidów mikroskop itp. Soczewki plastikowe ale kosztowały niewiele i było ich w jednym zestawie ze 20 szt. Zdecydowanie nie polecam soczewek z okularów leczniczych. Mają one zupełnie inne krzywizny (obustronne) i powstaje w nich ( przy budowie np. lunetki) duża aberacja chromatyczna, objawiająca się rozmyciem obrazu w postaci kolorowo-tęczowych obwódek. Tego typu zniekształcenia są nie do uniknięcia ale powinny mieć zdecydowanie mniejszy wymiar. Można też szukać na targach starzyzną. Stare obiektywy od aparatów foto, rzutniki itp.
 • Poziom 2  
  niestety nikt nie wspomnial iz do zastosowan scenicznych nadac sie moga tylko specjalne soczewki odporne na wysoka temperature,podobnie jak filtry,szczegolnie w skanerach i glowach,dlatego wroze marny los szklom pozyskanym z innych niz powiekszalniki i rzutniki urzadzen
 • Poziom 38  
  O wielu elementach i problemach występujących przy samodzielnej budowie układów optycznych tutaj nie wspomniano. Każdy przekona się o tym "w praniu"! Na wysoką temperaturę można zaradzić kilkoma sposobami lub wszystkimi na raz. Pierwszy, podstawowy to nie stosować plastykowych soczewek. Drugi użyć intensywanego chłodzenia wentylatorowego. Trzeci - zastosować "zimne" żródło światła. Czwarty = użyć filtrów dichroicznych lub przynajmniej przesłon szklanych (np kilka z przedmuchem powietrza. I tak dalej, jak sobie ktoś wymyśli. Oczywiście jest jakaś rozsądna granica pomiędzy, bez ograniczenia stosowaniem dużych mocy żarówek a ograniczonymi możliwościami ich chłodzenia.
 • Poziom 22  
  Ja do flowera urzyłęm soczewki z 3 ręki, i jestem zadowolony, pozdr
 • Poziom 11  
  Preskaler napisał:
  Soczewkę zrobić jest ławo, tylko dobrą soczewkę zrobić trudno lub wręcz niemożliwie! Najprostsza soczewka jest z ... lodu! Łatwiej jest już zrobić dobre lustro. Był kiedyś podany opis takiego wykonania w "Młodym Techniku" z płytek szklannych a czas pracy (po kilka godzin dziennnie) ok. 2 miesięcy! Produkcja polegała na szlifowaniu tych płytek przy użyciu specjalnych proszków ściernych. Lustro to miało zastosowanie przy budowie lunety astronomicznej. Soczewkę też można wykonać z plexiglasu. Jakość takiej "domowej" soczewki jest kiepska. W dzisiejszych czasach jest tak łatwo zdobyć soczewki, że chyba nie ma sensu ich robić? Kolejna metoda wykonania cewki to cewka "Fresnela". Jest to taka przeżroczysta folia z wygniecionymi (w odpowiednich odległościach od siebie) koncentrycznych okręgów. Jest ona też bardzo kiepskiej jakości i służyć może jedynie jako kondensor (do skupiania światła np z żarówki, żeby skupić je na oświetlanym slaidzie).  "Preskaler"
  Powiedz czy jest szansa zrobić w domu soczewkę fresnela o średnicy 50 cm?
  Jak projektować jej parametry?

  Dzięki. Pozdrawiam Włodek
 • Poziom 38  
  Tu masz co nieco na ten temat:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82ytka_strefowa

  Nie wiem do czego chcesz użyć tej soczewki ale może ta dyskusja (na 4 str.) przyda Ci się?

  http://felektr.katalogi.pl/SOCZEWKA_FRESNELA-t2655.html

  No a na pytanie - czy da się zrobić soczewkę 0,5 m średnicy musisz sam sobie odpowiedzieć bo nie wiem czy dasz radę (jakimi narzędziami dysponujesz i jakie masz doświadczenie w majsterkowaniu?).
 • Poziom 11  
  Witam
  Chodzi mi o skupienie większej ilości promieni słonecznych, z większej powierzchni w celu wykorzystania ich energii.
  Z tego co tu wyczytałem, to może wystarczy na przezroczystej płycie namalować czarne okręgi o szerokości odstępów miedzy nimi. Czy średnice i grubości okręgów mają mieć jakieś zależności od siebie, czy od czegoś innego?