Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dego ST650 czy PO650?

filler 15 Sie 2008 12:43 3386 21
  • #1 15 Sie 2008 12:43
    filler
    Poziom 10  

Witam!
    Czy miał ktoś możliwość bezpośredniego porównania Dego ST i PO? Chyba sobie zamontuję, tylko nie wiem co wybrać. Specyfikacje techniczne podobne, spore różnice konstrukcyjne i delikatna różnica w mocy - tyle wiem. Będzie to pędził na razie mały wzmacniacz - Audison srx2, dlatego zastanawiam się, czy wybranie słabszego zestawu nie byłoby celowe; z kolei - jeśli przyjdzie mi do głowy (a pewnie kiedyś przyjdzie) zmiana wzmacniacza na większy - mogę żałować, że nie wziąłem mocniejszego...:). Dziękuję za pomoc.

0 21
  • #2 15 Sie 2008 14:28
    powalla
    Moderator CarAudio

Jeśli miałbym wybierać ,to PO ,bo ma lepszą górę ..........25mm tweeter jest naturalniejszy . Wofer z ST nie tylko ma mniej mocy ale i mniej basiku(nie piszę basu ,bo bas to z suba ma się brać ,a nie z kicka) i "średnicy" ....... i nie mówię o wymiarze ,tylko o środku pasma akustycznego . Inną już sprawą jest zwrotka z ST .........jakaś taka "nieśmiała" .... w porównaniu do PO(w SP jest identyczna) . Co do mocy SRXa ,to nie ma obaw ,da spokojnie radę PO i co ja na każdym kroku podkreślam wolę "plastikowego" SRXa niż wypasionego Blaupunkta ,czy tam inną konstrukcję budżetową .........mi pasuje jak gra (brzmienie) .
    Naprawdę warto dołożyć te parę złociszy do PO .

0
  • #3 15 Sie 2008 15:01
    filler
    Poziom 10  

Dziękuję! - przekonałeś mnie:). I pocieszyłeś w temacie Audisonka. Nie mam w autku miejsca na większe wzmacniacze - mieszczą mi się tylko 2 srx-y pod siedzeniami. Szukałem czegoś mocniejszego w tak kompaktowym rozmiarze, ale właściwie jedyne co znalazłem, to cyfrowe Alpine PDX, o których nie wiem nic, a na moje o nie pytanie w salonie CA usłyszałem: "przecież to cyyyfra..". Osobiście pracuję na wzmacniaczach cyfrowych, tyle, że w "trochę" większym formacie i właściwie nie mam żadnych uwag poza prędkością narastania, która za to w stosunku do bipolarów i mosfetów jest równiejsza w stosunku do szerokości, ale - nie kupię go dopóki nie usłyszę, a na razie nie mam okazji.

0
  • #4 15 Sie 2008 18:52
    czarodziej007
    Poziom 14  

Są wysokiej klasy wzmacniacze o małych gabarytach. Np takie sinfoni ale on kosztuje kilka takich audisonów więc chyba nie warto zawracać sobie głowy. Wzmacniacze te nie posiadają praqwie rzadnych filtrów A wymiar mniejszego to 226x187x40mm coś koło pdx'a cena zresztą też.

0
  • #5 15 Sie 2008 21:41
    filler
    Poziom 10  

Masz rację. Właśnie obejrzałem je sobie. Tyle, że jedyny, który mi sie zmieści ma tylko 2 x 50W przy 4, więc tyle samo co 6-krotnie tańszy Audisonek. Zdaję sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie gra o niebo lepiej, ale przy tej cenie rozpatrywałbym jego zakup gdyby miał 2 x więcej mocy. Gdyby Ci wpadło do głowy coś kompaktowego z mocą ok 100 - 130 W na kanał przy 4 omach - daj koniecznie znaki. Oczywiście mam na myśli półkę jakościową, dla której warto wyrzucić Audisonka:)

Coś znalazłem - STEG K2.01... Z tego, co zdążyłem poczytać - fajna rzecz. I moc wręcz idealna dla PO650. Co myślicie?

0
  • #6 16 Sie 2008 10:11
    czarodziej007
    Poziom 14  

Steg może być a on nie ma za dużych wymiarów.

0
  • #7 16 Sie 2008 10:58
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

AMA 50mkII , Protovisin serii Reality , malusie diabełki z duszyczką :D ... tylko trzeba "polować" na takie we ... wiadomym miejscu :D .

0
  • #8 16 Sie 2008 17:02
    elektryk1e
    Poziom 22  

prawie co 2 3 dni montuje PO albo ST. roznica jest dosc znaczna. PO maja ze tak powiem lepsze pier...niecie. mocniejszy kick. da sie to odczuc. bardzo trudno je spalic lub w inny sposob zepsuc. jedynie co moze je uszkodzic to zanieczysczenia ktore dostana sie w sczeline cewki.

gora moim zdaniem jest podobna aczkolwiek st sa delikatniejsze. faktycznie zwrotnice w st sa raczej kiepskie, przydaloby sie takze w st dac tlumik ze 3 dB. a w PO 2dB plus -3 na zwrotnicy.

jesli mozesz dolozyc to wez PO chociaz one juz potrzebuja troszke mocy. 2x50 to minimum

0
  • #9 16 Sie 2008 18:04
    filler
    Poziom 10  

Zdecydowane! - we wtorek będą PO. Na razie będzie im musiał wystarczyć 45W-atowy Audisonek.

Elektryk1e - końcówka Twojej wypowiedzi nie jest dla mnie zupełnie jasna - sugerujesz w PO podbijanie czy cięcie górki? Jest to dla mnie o tyle istotne, ze zwrotnice będę miał ukryte za boczkami drzwi, więc wolałbym mieć te kwestie załatwione od razu, co by uniknąć ich ciągłego rozbierania:)

0
  • #10 17 Sie 2008 13:16
    powalla
    Moderator CarAudio

Chyba chciał napisać ,żeby dać -5dB na zwrotce (standard jest -3 i- 6 ,więc trzeba pokombinować z własnym tłumikiem) ....ja na twoim miejscu zapiąłbym od razu na -6 ...... od kilku osób już słyszałem o zbyt głośnym tweeterze w PO . Podepnij ,posłuchaj kilku płyt i ustaw "pod siebie" .

0
  • #11 17 Sie 2008 13:31
    williams
    Poziom 30  

williams napisał:
    Dego PO 650 ≈750zł, zasilane us amps 800.2 2x100rms. Bardzo, bardzo wierne i detaliczne brzmienie, nie wiem jak z kickiem bo zdjęte było pasmo na wzmacniaczu. Tweeter wg mnie ostry idzie posłuchać na -6dB, ewentualnie -3dB na zwrotnicy. Jednostka 88RS na FLAT. Zobaczymy co pokaże pod STEG K 2.01, odsłuch meganka ph1.

... no i pokazał STEG. Pełna neutralność, bez przerysowania góry ani środka (cały czas flat), sporo cieplejszy dzwięk i jak to określić... dużo bardziej realny. US AMPS grał też świetnie, ale z taką amerykańską "arogancją".
    ps. pomimo dwóch PBX ES 12DS pod K202 daja sobie świetnie radę.

może mój post trochę pomoże

0
  • #12 17 Sie 2008 13:44
    powalla
    Moderator CarAudio

Co do tej "hamerykańskiej arogancji" ,to całkowicie prawda .Wzmacniacze grają jakby na sterydach były i nie tylko USamps ale np.stareńki Soundstream zadziwia swoimi 15w rms na kanał ....... 70w GTA grają przy nim jak cherlaki .

PS: takie brzmienie nie każdemu odpowiada i zawsze opowiadam się za osobistym odsłuchu

0
  • #13 17 Sie 2008 17:23
    filler
    Poziom 10  

powalla napisał:
    Chyba chciał napisać ,żeby dać -5dB na zwrotce (standard jest -3 i- 6 ,więc trzeba pokombinować z własnym tłumikiem) ....ja na twoim miejscu zapiąłbym od razu na -6 ...... od kilku osób już słyszałem o zbyt głośnym tweeterze w PO . Podepnij ,posłuchaj kilku płyt i ustaw "pod siebie" .

Brzmi to dość groźnie w odniesieniu do zestawu, którym zachwyca sie większość użytkowników;). Rzeczywiście będę musiał w takim razie być przy montażu i złożyć najpierw drzwi ze zwrotnica na wierzchu, co by pokombinować...

Williams - to właśnie ten Twój post spowodował moje zainteresowanie tym urządzeniem:)

Nie wiecie jaki jest punkt podziału zwrotnicy w PO? - producent, wzorem dużych jankeskich wytwórni PA chyba uważa, że użytkownika nie powinny interesować takie dane i nie mogę ich nigdzie znaleźć:)

0
  • #14 17 Sie 2008 18:00
    powalla
    Moderator CarAudio

Co kombinujesz? Aktywkę?

PS: co do tej "groźnej" ilości wysokich tonów ........... jeśli -6dB nie pomoże(w co nie wierzę) ,to zrobisz -9dB tłumik (4 rezystory po 1zł szt. i max 20minut lutowania) i po kłopocie.

0
  • #15 17 Sie 2008 20:25
    filler
    Poziom 10  

powalla napisał:
    Co kombinujesz? Aktywkę?

Nie, miałem na myśli tylko kombinacje z pasywnymi ustawieniami zwrotnicy i odsłuch przy każdym ustawieniu.
    Mam nadzieję, że będę zadowolony z zamianki Hertza HSK na Dego PO... Jak będzie gorzej, to się załamię :)

0
  • #16 17 Sie 2008 21:53
    powalla
    Moderator CarAudio

Czego oczekujesz po takiej zamianie ?

PS: może zamiast zmiany tę kasę władować w zrobienie zwrotek w dobrym zakładzie CA (pomiary Clio itd.)

0
  • #17 17 Sie 2008 22:07
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Radzę zrobić na aktywnej zwrotnicy - dużo łatwiej :D .
    Nawet najprostsza zwrotnica aktywna (ja miałem RTO) + starsza 4-ro kanałówka Sony lub Alpine da Ci dużo satysfakcji z "kombinowania".
    Jeszcze łatwiejsza twórczość -> Clarion z CeNet + procesor dźwięku .
    Jak kiedyś chciałem bawić się na pasywnych to długo nic pozytywnego mi nie wychodziło.

0
  • #18 17 Sie 2008 22:46
    filler
    Poziom 10  

powalla napisał:
    Czego oczekujesz po takiej zamianie ?

PS: może zamiast zmiany tę kasę władować w zrobienie zwrotek w dobrym zakładzie CA (pomiary Clio itd.)

Chciałem zrobić jakiś krok do przodu... Teraz już sam nie wiem... Te HSK są całkiem przyzwoite, zwłaszcza w temacie skuteczności. Po podaniu im po 170W na każdy i pokręceniu korekcją w radyjku maja naprawdę niezłego kopa.
    Ale:
    1. brakuje im czytelności w środku, są mocno konturowe (inna sprawa, że wooferki mam na wysokości kostek)
    2. dołu jest sporo, ale nie jest za szybki, do tego znika przy szybkiej jeździe (mam dość głośnie autko)
    3. tweetery przewalają niektóre częstotliwości
    4. chyba mi się już po prostu znudziły :)

Poczytałem trochę to forum i zdałem sobie sprawę, że mam nie wygłuszone drzwi, może po prostu od tego zacznę, tyle że nie chcę w kółko gonić do zakładu CA i demontować drzwi, a że słyszałem i czytałem wiele dobrego o Dego - pomyślałem, że warto spróbować. Niemiecka jakość i jedwabny tweeter. Kolega ma 130-ki PO z dołkiem ES200 Hertza w kombi BMW i gra to pięknie, tyle że to auto jest porządnie wyciszone. U mnie jest głośno, więc teraz się zastanawiam, czy mniej skuteczne od Hertza Dego da sobie w ogóle radę.

Może po prostu zajmę się teraz tylko wygłuszeniem i zakupem mocniejszego wzmacniacza do HSK, a drugi SRX będzie pędził dalej dołek w mostku.

Głupieję już od tego, pomóżcie...

0
  • #19 17 Sie 2008 22:46
    crazy_88
    Poziom 42  

Powiem że zwrotki clariona są bardzo dobre sam używam tyle że dość wysoki model.

0
  • #20 17 Sie 2008 22:51
    filler
    Poziom 10  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Radzę zrobić na aktywnej zwrotnicy - dużo łatwiej :D .
    Nawet najprostsza zwrotnica aktywna (ja miałem RTO) + starsza 4-ro kanałówka Sony lub Alpine da Ci dużo satysfakcji z "kombinowania".
    Jeszcze łatwiejsza twórczość -> Clarion z CeNet + procesor dźwięku .
    Jak kiedyś chciałem bawić się na pasywnych to długo nic pozytywnego mi nie wychodziło.

Jasne, że masz rację. Tyle, że nie mam w samochodzie miejsca na tyle, żeby gdziekolwiek zmieścić przyzwoitą 4-kanałówkę. Jedyne 2 miejsca do wykorzystania są pod przednimi siedzeniami, a tam mieszkają już Audisonki...

0
  • #21 17 Sie 2008 23:03
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Zrób najpierw dobrze całą instalacje i wygłuszenie -> raz wygłuszysz i pociągniesz dobrą instalacje to później wymiana wzmacniacza czy głośników nie stanowi problemu (radzę tylko zwrotki włożyć w kabinę a nie drzwi).
    Przecież wiadomo, że w różnych obudowach ten sam głośnik (nie tylko sub) gra różnie (od beznadziejnie do świetnie lub dobrze) :D

0
  • #22 18 Sie 2008 16:28
    filler
    Poziom 10  

Tak zrobię. Jutro będzie wygłuszenie drzwi dynamatem i nowy wzmacniacz na przód (Steg K2.01). Jak nie będzie zdecydowanej poprawy, to będę knuł dalej.

Wtorek 19.08:

... i wytłumiłem i zamontowałem. Noooo, pokazał Steg. Równiótko, precyzyjnie ale energetycznie. Okazało sie nagle, że nie ma potrzeby używania ŻADNEJ korekcji z radyjka. Podobno wzmacniacz pokaże co potrafi naprawdę dopiero za kilka dni, kiedy sie "wygrzeje" (tak twierdzi pan z zakładu CA).
    W każdym razie - jestem zachwycony.
    Mam lekki problem z subwooferem, ale opiszę w nowym temacie, bo ten i tak już zkaszaniłem.

0